.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 12 от общо 12
  1. #1

    Военно училище или УНСС "финанси и счетоводство"

    Здравейте,

    Тази година завършвам търговска гимназия в Стара Загора и бях се насочил към УНСС, като исках да стана счетоводител. Самият предмет ми се отдава, но освен големия риск, наскоро разбрах, че самата длъжност не е добре заплатена в България. Майка ми и баща ми предлагаха да следвам във военно училище (Да стана офицер). В началото ми стана смешно, но сега се замислям. Видях военното във Велико Търново. Покривам норматива за ръст и тегло, тестовете им са много лесни а дипломата ми клони към 5,20-5,50. Та въпроса ми е: Да се боря ли за място в УНСС или да продължа във военно училище. Защото чувствам, че има някаква уловка в това да си офицер. Високозаплатена и не толкова трудна работа и лесен прием. Знам, че може да не съм наясно с някои (повечето) неща, затова се надявам вие да ми дадете някакъв съвет.

  2. #2
    Фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Pleven
    Мнения
    192
    Ако не си падаш по военните работи, а просто искаш да си офицер заради "високозаплатена и не толкова трудна работа и лесен прием", по-добре не се хващай.
    Високозаплатената работа е по-скоро мит, току-що завършил лейтенант започва с около 700 лв заплата. Това ако си в някой по-голям град не е оферта. За да стигнеш дотам обаче трябва да минеш през 5 години военно училище. Обучението е безплатно, което е предимство ако имаш затруднение с плащане на университет (и съпътстващите разходи за квартири, учебници и издръжка). Но пък не е най-приятното място за прекарване на 5 от младежките години.
    Освен нормативите за ръст и тегло ще трябва да покриеш и изпит по физическо, не е от най-трудните, но ще трябва да избягаш 1 км, 100 м и да направиш няколко набирания, поне това си мисля, че е изпитът, но не съм сигурен. Отделно трябва и да си физически здрав, ще трябва да минеш медицинска комисия.
    Ако имаш някакви въпроси може да пишеш на лично.

  3. #3
    Мега фен Аватара на deitona22
    Регистриран на
    Dec 2010
    Град
    София
    Мнения
    7 643
    Определено не се набутвай в Унсс.
    Макар,че точно в тази специалност се учи доста,и винаги се търсят счетоводители.
    Ако се интересуваш от военни неща и искаш да учиш това, изборът е лесен.
    Аз имах абсолютно същата дилема,и сега съжалявам че съм в унсс и в скоро време ще се опитам да поправя тази грешка.
    Иначе,каквото е казал потребителят над мен е така,освен физическите нормативи,като тях можеш да видиш във сайта.
    Какво ти трябва за да влезеш във военния,можеш да видиш във сайта на университета.Там си пише всичко.
    Последно редактирано от deitona22 : 02-22-2017 на 15:41
    There is no dark side
    of the moon really.
    Matter of fact
    it's all dark..

  4. #4
    Мега фен Аватара на Dwyd96
    Регистриран на
    Jun 2015
    Мнения
    5 758
    Ако искаш да учиш за счетоводител, в БГ това е "най-елитния" университет за икономически специалности(за съжаление)..

    Според мен за счетоводителите винаги ще има работа. Заплатите им не са толкова ниски, а ако изкараш изпитите от ИДЕС, като одитор ще взимаш доста (пък има възможност и за "страничен" доход). Идеята е че каквото и да учиш, трябва да си добър в това и да имаш малко акъл

    Според мен счетоводител е по-добър вариант от военен (освен ако не става дума за пилот)...
    "Абсурд - това е грях без Бог"
    Сартр.

  5. #5
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    Баща ми е бил 27 години в армията. Не искаш тази работа. Ходи в УНСС. Чукай пичетата там. Не се занимавай с глупости. Не ти трябват нерви на главата.
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  6. #6
    Мега фен Аватара на anonymous908491
    Регистриран на
    Nov 2012
    Мнения
    13 898
    май в скоро време чуждите военни в България ще са повече на брой от армията ни

  7. #7
    Супер фен Аватара на corbV2
    Регистриран на
    Aug 2015
    Мнения
    1 181
    Ако те влече военното дело и се смяташ за физически и психически годен, се насочи към него. Но, ако ще го правиш просто, за да не е другото, не се захващай. А иначе имаш ранно пенсиониране, стабилно обезщетение при пенсиониране и добра пенсия, което е доста далечно и едва ли мислиш за това. Другото, което е, че ако отидеш някъде на мисия (предполагам, че още има), ще се върнеш с доста парички. Няколко "курса" и ще си уредиш живота.

  8. #8
    Фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Pleven
    Мнения
    192
    Ранното пенсиониране и "уреждането на живота с няколко курса" не би трябвало да са мотив. Ранното пенсиониране удължава от година на година, а с 10 000 евро никой не си е оправил живота.

  9. #9
    Супер фен Аватара на corbV2
    Регистриран на
    Aug 2015
    Мнения
    1 181
    Естествено, че не би трябвало да са мотив. Аз казах какъв трябва да е мотива в първото си изречение. И не 10 000 евро, а 30 000 лв. са парите за курс. И зависи какво разбира всеки под оправяне на живота. За мен примерно сдобиването със собствено жилище е такова. Не е казано, че трябва да плуваш в пари и да си седиш на гъза до края на живота, за да се каже, че си си го оправил.

  10. #10
    Фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Pleven
    Мнения
    192
    Така да бъде, но тези "курсове" не се правят току-така, това не е с ТИР-а да отидеш до Германия и да се върнеш.
    Отделно, че големите контингенти и в Ирак и в Афганистан и в Босна вече ги няма, сега, доколкото знам са останали много малка бройка.

  11. #11
    Мега фен Аватара на Dwyd96
    Регистриран на
    Jun 2015
    Мнения
    5 758
    Цитирай Първоначално написано от papugai Виж мнението
    май в скоро време чуждите военни в България ще са повече на брой от армията ни
    Да беше станал военен, като си толкова загрижен...
    "Абсурд - това е грях без Бог"
    Сартр.

  12. #12
    Мега фен Аватара на Dwyd96
    Регистриран на
    Jun 2015
    Мнения
    5 758
    Цитирай Първоначално написано от dreamwalker Виж мнението
    Е, той ще чака да се върне социализЪма, за да стане военен.
    И ще воюва с футуристична инвалидна количка?
    "Абсурд - това е грях без Бог"
    Сартр.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си