.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 27
  1. #1

    Question Тийнейджър на работа. ЗА или ПРОТИВ ?

    Така ситуацията е следната:
    Хванал съм се на работа в кухнята на хубав хотел. Винаги съм искал да стана готвач и го правя с удоволствие и кеф,а също така и парички изкарвам. Да обаче отивам на работа и виждам само хора които си вършат работата механично.. без никакъв кеф и само пускат реплики че съм много глупав да се захвана в тази професия.. била недоходна и трудна и тн. А пък всички връстници казват : „ти си луд на 17-18 години да си загубиш цялото лято далече от вкъщи и приятели.. вместо да си правиш кеф и да ходиш на море, ти ще работиш?! Пфф..”
    И ме кара да се замислям дали аз съм прав : да работя за да се уча на занаят и дисциплина от рано
    Или те: да си живея живота докато мога.

    Та за или против работата далеч.от вкъщи за цяло лято на тази възраст ? Аз вече направих избор и съм.на работа вече де,но се пак да ви чуя мнението.. мерси

    П.с : извинявайте за грешките ама съм от тела

  2. #2
    Повече от фен Аватара на qkataa_123
    Регистриран на
    May 2015
    Мнения
    321
    Не е лошо това което си направил,много е хубаво даже да работиш ,по добре така отколкото да седиш по цял ден и да се чудиш какво да правиш както казват,но все пак е хубавно също така да съчетаващ работата и с ученето макар че знам че е малко трудно
    Бори се за това което те прави щастлив

  3. #3
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от Marksman Виж мнението
    Така ситуацията е следната:
    Хванал съм се на работа в кухнята на хубав хотел. Винаги съм искал да стана готвач и го правя с удоволствие и кеф,а също така и парички изкарвам. Да обаче отивам на работа и виждам само хора които си вършат работата механично.. без никакъв кеф и само пускат реплики че съм много глупав да се захвана в тази професия.. била недоходна и трудна и тн. А пък всички връстници казват : „ти си луд на 17-18 години да си загубиш цялото лято далече от вкъщи и приятели.. вместо да си правиш кеф и да ходиш на море, ти ще работиш?! Пфф..”
    И ме кара да се замислям дали аз съм прав : да работя за да се уча на занаят и дисциплина от рано
    Или те: да си живея живота докато мога.

    Та за или против работата далеч.от вкъщи за цяло лято на тази възраст ? Аз вече направих избор и съм.на работа вече де,но се пак да ви чуя мнението.. мерси

    П.с : извинявайте за грешките ама съм от тела
    Не си мисли, че работата е нещо забавно. Като поработиш поне един месец без прекъсване, ще го разбереш!

    Момче, цял живот ще работиш, дори да не искаш, ще ти се налага - защо почваш от сега?
    По колко часа бачкаш на ден и по колко ти плащат? Сигурно се радваш, че ти подхвърлят по някой лев, но най-вероятно ти скъсват гъза от бачкане за жълти стотинки. Колегите в работата са всякакви - има свестни и готини, има и боклуци, като навсякъде. Замисли се - някои от тях може да ти казват истината!

    Приятелите ти са прави - ако сега имаш възможност да "си правиш кефа и да отидеш на море" без пари, кога по-късно мислиш, че ще можеш да го направиш? Точно никога! Цял живот ще бачкаш, но никога няма да си пак на 17-18!
    Вместо да си гледаш кефа и да сваляш мацки, ти си се забил да си пилееш лятото в някакъв ресторант за жълти стотинки.

    Сигурно си още доста наивен (като повечето млади-зелени) и си мислиш че изкарваш големите пари с тая работа.
    Какво ти е работното време и каква ти е заплатата?

    П.С. Ако си под 18 и живееш и работиш в друго населено място без придружител/настойник, това е незаконно.
    Трудов договор имаш ли?
    Последно редактирано от Грозния : 06-22-2017 на 21:34
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  4. #4
    Вярвай във вътрешния си глас. Това което правиш е чудесно. Работи и се развивай. Готварството може да е много доходоносна професия. Повярвай ми, че в днешно време опитът се цени много повече от дипломата. Приятел е на 30 години и учи цял живот без да има 1 работен ден. Има 2 висши образования и в момента кара престижна магистратура в чужбина. Искам да ти кажа, че дори и на стажантски позиции не го искат. Работи и се наслаждавай на това, което правиш.
    Харесайте моя фейсбук профил!

    https://www.facebook.com/glanc.bg/

  5. #5
    нали се сещаш че трябва да си над 18 и да имаш трудов договор

  6. #6
    Ричито
    Guest
    Аз пък смятам, че работата през тийнейджърските години е изключително ценен източник на опит, незаменим при това. Да, млад си, това е единственото време, в което можеш да прекарваш безгрижно лятото си, но не е ли по-добре постепенно да се подготвяш за нещата, които ще те сполетят само след някоя-друга година? Работейки като тийнейджър се научаваш да цениш и пестиш парите си, защото осъзнаваш по какъв труден начин се изкарва всяка стотинка, а не тънеш още в дълбоката заблуда, че парите растат по дърветата. Освен това се научаваш да си планираш времето, да издържаш на работа определено време...

  7. #7
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от Ричито Виж мнението
    незаменим при това.
    Да, млад си, това е единственото време, в което можеш да прекарваш безгрижно лятото си
    Какъв незаменим опит е черна работа в кухнята на ресторант?!
    Какви невероятни възможности за професионално израстване предлага рязането на салати?!
    Кога пак ще е отново млад ? Кога пак би могъл да прекарва безгрижно лятото си? Точно никога!
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  8. #8
    И аз смятам, че е по-добре да не се главоболиш, започвайки работа от ученическите ти години. Така или иначе, щом започнеш университета трябва да почнеш да изкарваш пари, поне не си проваляй остатъка от ученическите години. Едва ли опитът, който ще получиш, ако си работил през тези 2-3 години ще е толкова голям, и ще има толкова огромен плюс върху уменията ти за по-нататъшната работа.

  9. #9
    То навсякъде ще го вземат , ама искат да си над 18 и да си на договор. Въпросът е кой ще се навие да го вземе БЕЗ договор

  10. #10
    Цитирай Първоначално написано от ةتشضل انزفث Виж мнението
    То навсякъде ще го вземат , ама искат да си над 18 и да си на договор. Въпросът е кой ще се навие да го вземе БЕЗ договор
    Може да ходиш на работа и под 18 години с писмено разрешение от родител. Друг е въпроса, че такива работи са по-малко като видове и възможности.

  11. #11
    Цитирай Първоначално написано от -Andrea- Виж мнението
    Може да ходиш на работа и под 18 години с писмено разрешение от родител. Друг е въпроса, че такива работи са по-малко като видове и възможности.
    И най-тъпия работодател няма да се навие...
    тва си е все едно да се обади и да им каже проверете ме. Щото това писменно разрешение трябва да го носи там в общината и в агенциите , оттам пък трябва да идват на проверка на самото място и освен да се направи пълна проверка на всичко , да се докаже че няма да те използва за незаконен детски труд и това е само началото от тази процедура.
    Така че едва ли на някой ще му се занимава

  12. #12
    Banned Фен
    Регистриран на
    Jun 2017
    Мнения
    107
    Цитирай Първоначално написано от Marksman Виж мнението
    Така ситуацията е следната:
    Хванал съм се на работа в кухнята на хубав хотел. Винаги съм искал да стана готвач и го правя с удоволствие и кеф,а също така и парички изкарвам. Да обаче отивам на работа и виждам само хора които си вършат работата механично.. без никакъв кеф и само пускат реплики че съм много глупав да се захвана в тази професия.. била недоходна и трудна и тн. А пък всички връстници казват : „ти си луд на 17-18 години да си загубиш цялото лято далече от вкъщи и приятели.. вместо да си правиш кеф и да ходиш на море, ти ще работиш?! Пфф..”
    И ме кара да се замислям дали аз съм прав : да работя за да се уча на занаят и дисциплина от рано
    Или те: да си живея живота докато мога.

    Та за или против работата далеч.от вкъщи за цяло лято на тази възраст ? Аз вече направих избор и съм.на работа вече де,но се пак да ви чуя мнението.. мерси

    П.с : извинявайте за грешките ама съм от тела
    Ако не, е добър опит. Опит, който те чак след време ще видят. Не виждам проблем, а само дивиденти.

  13. #13
    Мега фен Аватара на NomNomNom
    Регистриран на
    Sep 2010
    Мнения
    8 372
    Лятото така или иначе няма да учиш, ако те кефи да работиш, по-смислено е от бездействието.
    Аз работех зимните ваканции при майка ми преди да работя каквото и да е било друго.
    Да си изкараш пари сам и да имаш свободата да ги харчиш както прецениш, си струват.

    А не обръщай внимание на хората, които се оплакват - те не са си на мястото, теб, щом те кефи, значи си там, където трябва да си.

    Ако искаш да ставаш готвач, помощник в кухнята предполагам е най-първото, дето трябва да хванеш
    Девет кули дзидини,
    девет враке железни.
    Никой немой да отоври
    да прерила, ей ей...

    Зад високи дзидини
    девет темни одаи
    едно сърце те люби
    заплетено, ей, ей...



  14. #14
    Мега фен Аватара на an7raks
    Регистриран на
    Aug 2013
    Мнения
    10 094
    Цитирай Първоначално написано от NomNomNom Виж мнението
    Лятото така или иначе няма да учиш, ако те кефи да работиш, по-смислено е от бездействието.
    Аз работех зимните ваканции при майка ми преди да работя каквото и да е било друго.
    Да си изкараш пари сам и да имаш свободата да ги харчиш както прецениш, си струват.

    А не обръщай внимание на хората, които се оплакват - те не са си на мястото, теб, щом те кефи, значи си там, където трябва да си.

    Ако искаш да ставаш готвач, помощник в кухнята предполагам е най-първото, дето трябва да хванеш
    +
    Има много безделници и хора, които не са доволни от работата си... Номера е да не ги забелязваш, щото са все някакви натегачи като Убавия и единствено мрънкат. Те ще мрънкат дори някой да им хвърли 100 бона на двулевки и единствено да трябва да ги съберат от земята. Работи си, каквото те радва и можеш само да спечелиш от това. Дори парите да не са кой знае колко, пак е по-добре от това да лешпериш по цял ден и на 25 без един ден трудов стаж да се чудиш що никой не те иска.

  15. #15
    Banned Фен
    Регистриран на
    Jun 2017
    Мнения
    107
    Антракс, имам приятел, на 27, който "не му се нрави особено" да работи. Всъщност, винаги търси мотивация, а все още не я е намерил. Така и не намери своята чакра за толкова години. Затова и е важно според мен, както и ти вече каза, момчето да има опит, да тества, да види дали това е каквото иска да прави - или не!

    Поздрави,
    Флектарн

  16. #16
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от NomNomNom Виж мнението
    Да си изкараш пари сам и да имаш свободата да ги харчиш както прецениш, си струват.
    Свободата Номи е да изкарваш пари сам и те да ти стигат за всичко, а не да бачкаш за едни жълти стотинки, които едва стигат за джобни и вечер да се прибереш у вас, да ядеш и спиш при мама и тате !
    Докато яде и спи при мама и тате, тия пари може да изглеждат като ебаси сумата, но ако трябва да си купува с тях всичката храна и да си плаща всичките сметки, дали ще е така ?
    Цитирай Първоначално написано от NomNomNom Виж мнението
    щом те кефи, значи си там, където трябва да си.
    Той не е изкарал и 1 месец на това място.
    Цитирай Първоначално написано от an7raks Виж мнението
    Работи си, каквото те радва и можеш само да спечелиш от това. Дори парите да не са кой знае колко, пак е по-добре от това да лешпериш по цял ден и на 25 без един ден трудов стаж да се чудиш що никой не те иска.
    По твоята логика е по-добре да се работи за без пари, отколкото да не се работи изобщо !
    Цитирай Първоначално написано от FlektarnCom Виж мнението
    Антракс, имам приятел, на 27, който "не му се нрави особено" да работи.
    Това най-вероятно е човек без образование, който не умее (и не иска) да работи нищо.
    Последно редактирано от Грозния : 06-28-2017 на 18:17
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  17. #17
    Banned Фен
    Регистриран на
    Jun 2017
    Мнения
    107
    Грозния, той не си завърши образованието, все нямаше "време". Пък не работеше нищо. Странни хора, странни идеали.

  18. #18
    Мега фен Аватара на NomNomNom
    Регистриран на
    Sep 2010
    Мнения
    8 372
    Първата ми заплата май беше 20лв на ден ( което е 400лв на месец примерно ) (тази в хотела )
    Умирала съм от кеф на тези пари
    Девет кули дзидини,
    девет враке железни.
    Никой немой да отоври
    да прерила, ей ей...

    Зад високи дзидини
    девет темни одаи
    едно сърце те люби
    заплетено, ей, ей...



  19. #19
    Мега фен Аватара на Dwyd96
    Регистриран на
    Jun 2015
    Мнения
    5 758
    Цитирай Първоначално написано от ةتشضل انزفث Виж мнението
    нали се сещаш че трябва да си над 18 и да имаш трудов договор
    Ти явно си няква нова звезда... Затова няма да те обиждам:
    Цитат от кодекса на труда....
    Чл. 301. (1) Минималната възраст за приемане на работа е 16 години. Забранява се приемането на работа на лица, ненавършили 16 години.


    До автора: За лятото не мисля, че има някакъв проблем да работиш. Пък и след като искаш да станеш готвач, това си е един вид опит (макар както казва Безгръбначния..... ааа Грозния.... да е само рязане на салати). По принцип готвачите наистина не са много добре заплатени. Но много зависи къде си готвач. Ако си готвач в механата на Бат Колъо в село Сунгуларе, няма да си добре заплатен. Но ако си готвач в изискан ресторант (където се изискват умения), заплащането ще е много по-добро. Всичко зависи от това колко си добър! (за всяка една професия е така ) Късмет!
    "Абсурд - това е грях без Бог"
    Сартр.

  20. #20
    Цитирай Първоначално написано от Dwyd96 Виж мнението
    Ти явно си няква нова звезда... Затова няма да те обиждам:
    Цитат от кодекса на труда....
    Чл. 301. (1) Минималната възраст за приемане на работа е 16 години. Забранява се приемането на работа на лица, ненавършили 16 години.
    Хаха нямало да ме обижда , като ме обидиш кво да не мислиш че ще те заколя

    Явно не четеш достатъчно по горе в същия коментар съм описал как става приемането на работа за лица навършили 16 години

  21. #21
    Мега фен Аватара на Dwyd96
    Регистриран на
    Jun 2015
    Мнения
    5 758
    Цитирай Първоначално написано от ةتشضل انزفث Виж мнението
    Хаха нямало да ме обижда , като ме обидиш кво да не мислиш че ще те заколя

    Явно не четеш достатъчно по горе в същия коментар съм описал как става приемането на работа за лица навършили 16 години
    Къвто си Аллах Акбарец, най-много да се взривиш в мазето
    Не съм си правил труда да ти чета писанията. Веднъж да казваш, че нещо е невъзможно, а два поста по-надолу да казваш че е възможно си е симптом на шизофрения.

    Но като цяло си прав: За наемането на непълнолетни се изискват много повече документи. Но все още има много работодатели, които се съгласяват да наемат непълнолетни.
    "Абсурд - това е грях без Бог"
    Сартр.

  22. #22
    Мега фен Аватара на haritov
    Регистриран на
    Jan 2009
    Град
    системата дегоба
    Мнения
    13 325
    идеалния работник е на 20г с 4 висши образования 18 езика и 30г стаж по професията

    иначе ако му се работи да работи избора си е на автора задника си е негов сам да решава в кой казан да го топи

    не виждам смисъл от пускане на подобни теми след като сам трябва да решиш съдбата си

    иначе от моята гледна точна не бих наел юноша на работа защото няма трудови навици не знае на кой свят се намира и акъла му е толкова че да пусне тема в тоя или подобен форум

    ама като има кой да го търпи в хотела прав му път
    В живота си нивга не бях се надявал на толкова мил комплимент:покани ме Дявола — старият Дявол — в дома си на чашка абсент.Свещта очертаваше острия профил със ивица златни лъчи и пускайки кръгчета дим,Мефистофел ме гледаше с влажни очи.Наля от абсента,сърдечно се чукна със мен, и пускайки пушек на синкави ленти, прониза ме с поглед зелен.

  23. #23
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    Аз съм за, стига да не ти пречи на ученето. Лятото особено си е супер оферта, хем се запознаваш с нови хора, хем е добре за самочувствие и че имаш изкарани от теб пари, хем изглеждаш по - голям в очите на приятелите ти, можеш да си позволиш повече. Като цяло да лежиш по цял ден и да ходиш да хленчиш на вашите да ти дадат 10 лева да излезеш на мен лично винаги ми е било малко криво, затова винаги, когато съм имал възможност да изкарам някой лев, съм го правил. А онзи на 27 с 0 дни трудов стаж и без образование, познавам и аз такива хора, викаме им в моята компания непрокопсаници. Такива са си.
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  24. #24
    TheEconomist
    Guest
    Според мен ти си правият. Похвално е, че искаш от ранода свикнеш с работния процес.

  25. #25
    Познавам приятели, които на 16 биха работили. Аз обаче не бих работил на тази възраст далеч от града си.
    Не споделяй плановете си с никого. Хората обичат да ги развалят.

Етикети за тази тема

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си