.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 2 от общо 2
  1. #1
    blankspace
    Guest

    Журналистика - кандидатстване

    Разгледах всички специалности в България, а извън нея и пак имах проблеми с намирането на точната специалност, но това на което съм се спрял в момента с голямо желание е кандидатстване в СУ с Журналистика или Книгоиздаване. Това, което ме притеснява са МНОГО неща.
    Първо - приемният изпит, който е писане на есе/текст върху зададена тема и след това устен кръг. Това, което ме тревожи е, че нямам подготовката, от малък град съм и тук не се предлагат кандидат-студентски курсове по Журналистика. Бих се упражнявал сам у нас да пиша подобни есета, но не знам каква трябва да е структурата или по-точно какво се изисква от мен за да получа добра оценка и как да разбера дали пиша правилно тези есета. Подготовката е ключова, а не знам дали самоподготовката е добър вариант.
    Второто, което ме тревожи е, че в СУ се взима оценката от История и цивилизация. Това е един мой много любим и интересен предмет, но оценките ми са само 5-ци, защото учителят по история в нашето училище беше много строг и суров и трябваше да даваме максимума от себе си и аз точно това правех. Не веднъж съм се откроявал от съучениците си със знанията и оценките си по История, но пак казвам аз имам само твърдо 5ци, което ме кара да се чувствам много неуверен срещу други кандидати, които ще имат подготовка за кандидатстването и отлични оценки. Бих могъл да се ява на ДЗИ по История за да превърна 5ците в друг резултат, но не се чувствам добре, избирайки матура по История (а тя е и много трудна). Бих искал да избера матура по АЕ, въпреки че няма да кандидатствам с нея, съм по-сигурен, че ще получа много по-добър резултат от този, който бих ако избера история.

    Това е всичко на кратко Какво бихте ме посъветвали да направя в това положение? Имам ли изобщо шанс?

  2. #2
    Здравей, аз тази година кандидатствах и ме приеха Журналистика в СУ. Аз също съм от малък град и ходех на уроци по Български, като главно пишех есета, но и се готвех за матурата. Според мен това е най-удачната подготовка. Освен уроците ходих и на кандидатстудентския курс по журналистика в СУ и там писахме есета, които бяха проверени от преподаватели във факултета, което си беше доста полезно, защото се ориентирах каква информация да включвам в есето. Изисквания за структура няма, аз до последно не разбрах какво точно искат от мен. Може да пишеш всичко от есе до разказ на изпита, но всичко е много субективно. Просто си трябва много писане и четене. За историята аз си ползвах тази от дипломата, страх ме беше да държа матура, но щом си учиш, реши няколко пробни и виж дали е повече от 5. Но влязоха и хора и с по-ниски оценки, така че, спокойно. Освен това за момчета минималният бал е по-нисък. Важна ти е матурата по БЕЛ, ама много. Ако имаш още въпроси ми пиши.

Етикети за тази тема

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си