.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 12 от общо 12
  1. #1

    Иска ли се книжка за мотор 49кубика?

    Здравейте на всички,брат ми е на 15 и пита дали за педалетка 49куб. се изисква книжка .Според мен се изисква.Споделете мнението си ако има по-запознати с тези малки педалетки.

  2. #2
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Да изисква се - категория Б + М !
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  3. #3
    Мега фен Аватара на RapExotic
    Регистриран на
    Nov 2013
    Мнения
    4 760
    Ако е регистрирана се изисква АМ категория. Б не е необходима. Ако е от онези тип "велосипед с помощен двигател" не се изисква.

  4. #4
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от RapExotic Виж мнението
    Ако е регистрирана се изисква АМ категория. Б не е необходима.
    Не можеш да вземеш А, ако нямаш Б, а Б върви с М бе "умен" !
    Цитирай Първоначално написано от RapExotic Виж мнението
    Ако е от онези тип "велосипед с помощен двигател" не се изисква.
    Щом има двигател, значи е МПС и няма как да мине съвсем без книжка. Ще трябва поне М.
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  5. #5
    Мега фен Аватара на RapExotic
    Регистриран на
    Nov 2013
    Мнения
    4 760
    Цитирай Първоначално написано от Грозния Виж мнението
    Не можеш да вземеш А, ако нямаш Б, а Б върви с М бе "умен" !
    Щом има двигател, значи е МПС и няма как да мине съвсем без книжка. Ще трябва поне М.
    Така, първо МОЖЕШ да вземеш А и без да имаш Б (мързи ме да търся закона в момента).

    Второ - от години няма категория "М". Категориите за мотори са:
    АМ - до 50 кубика, 16 години
    А1 - до 125 кубика, 16 години
    А2 - до 35 киловата, 18 години
    А - без значение кубатурата (тоест всякакъв мотор), 24 години
    Ако изкараш "Б" категория автоматично получаваш и "АМ" категория, но можеш да изкараш и само "АМ" категория без да имаш "Б" и то още на 16 години.

    И трето - в закона пише, че велосипеди с допълнително монтиран двигател и електрически возила с мощност до 4 киловата не подлежат на регистрация.
    Карам две такива машини и никога не са ми правили проблем.

  6. #6
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2011
    Град
    beyond The Wall
    Мнения
    23 760
    Цитирай Първоначално написано от RapExotic Виж мнението
    Ако изкараш "Б" категория автоматично получаваш и "АМ" категория
    Сигурен ли си, че това все още е така? Аз навремето бях така, но от 1-2 години гледам, че като изкарат книжки и излиза само категория "B".

  7. #7
    Мега фен Аватара на RapExotic
    Регистриран на
    Nov 2013
    Мнения
    4 760
    Цитирай Първоначално написано от YoungBloodZ Виж мнението
    Сигурен ли си, че това все още е така? Аз навремето бях така, но от 1-2 години гледам, че като изкарат книжки и излиза само категория "B".
    Да, все още е така. Разлика има при изкарването само на "АМ" категория, когато нямаш "Б". Преди се взимаше само с листовки, а сега има и кормуване на скутер.

  8. #8
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Цитирай Първоначално написано от RapExotic Виж мнението
    Така, първо МОЖЕШ да вземеш А и без да имаш Б (мързи ме да търся закона в момента).
    ...
    И трето - в закона пише, че велосипеди с допълнително монтиран двигател и електрически возила с мощност до 4 киловата не подлежат на регистрация.
    Я го извади този закон да го видим !
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  9. #9
    Мега фен Аватара на RapExotic
    Регистриран на
    Nov 2013
    Мнения
    4 760
    Цитирай Първоначално написано от Грозния Виж мнението
    Я го извади този закон да го видим !
    Цитат от една от най-големите автошколи в София:

    Категория А дава право за управление на мотоциклети и триколесни моторни превозни средства с мощност над 15 kW /без ограничения в кубатурата/. Курсът за категория А включва теоретична и практическа подготовка:
    Теоретично обучение:
    при придобита правоспособност от категория В, се преминава към теоретично обучение, което включва 4 учебни часа „Общо устройство на мотоциклета”;
    за лица, които не притежават правоспособност от категория В – теоретичното обучение е в размер на 36 часа „Безопасност на движението” и 4 часа „Общо устройство на мотоциклета

    Практическо обучение:
    Практическото обучение включва 20 учебни часа управление на мотоциклет. Обучението се провежда на полигон и управление в градски условия градски условия. Обучението на полигон представлява изпълнение на 5 елемента

    Изпит за категория А:
    Изпита за категория А се състои от 2 части:
    Полагане на официален теоретичен изпит пред ДАИ, за кандидати, които не притежават категория В.
    Полагане на практически изпит на полигон и управление в градски условия. Кандидатите, които притежават категоря В се явяват само на практически изпит.

    Необходими документи:
    Копие на лична карта
    Копие на диплома;
    Свидетелство за управление на МПС минимум категория В /ако притежават такова/.
    Снимка.

    Цена на курса и изпитни такси
    Цитат от закона:

    НАРЕДБА No I-45
    ...
    Чл. 1. (1) Тази наредба определя условията и реда за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и ремаркетата, теглени от тях, собственост на български физически июридически лица, както и реда за служебно предоставяне и за предоставяне срещу заплащане на данни за регистрирани пътни превозни средства.
    (2)...
    (3)...
    (4) (Предишна ал. 2 -ДВ, бр. 57 от 2007 г., предишна ал. 3 -ДВ, бр. 45 от 2014 г.,
    в сила от 30.05.2014 г.) Не подлежат на регистрация по реда на тази наредба:
    1. тролейбусите;
    2. верижните, строителните, селскостопанските и другите самоходни машини;
    3. моторните превозни средства, предназначени за състезания по затворен маршрут;
    4. велосипедите с допълнително монтиран двигател;
    5. инвалидните колички с двигател;
    6. (нова ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) трактори;
    7. (нова -ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) бавнодвижещи се превозни средства, предназначени за теглене на каравани и вагони, използвани за развлекателна дейност;
    8. (нова ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) каравани и вагони, използвани за развлекателна дейност, които са теглени от бавнодвижещи се превозни средства.
    Последно редактирано от RapExotic : 05-24-2018 на 07:28

  10. #10
    Мега фен Аватара на Грозния
    Регистриран на
    May 2015
    Град
    София
    Мнения
    7 849
    Ем, хубаво, това явно са го въвели след като съм изкарал моята книжка .
    Цитирай Първоначално написано от Rengur Виж мнението
    всички тук знаем, че сте инфлуенсър във форума

  11. #11
    За един приятел питам, така ли стана?

  12. #12
    Супер фен Аватара на dexofen
    Регистриран на
    Jan 2010
    Мнения
    1 016
    Да, още с Б дават и АМ. Но щом момчето е на 15 години, няма много голямо значение Най-рано догодина. Ако това нещо е мотор де, ако е ръчнопреправян велосипед с двигател е на кантар работата, ама не е добра идея да се разхожда мн мн с него в голям град.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си