Епох
та, в която живее Софокъл- време на въсход и сътресение и идейни търсения. Трагедията “Антигона” е изпълнена с значими идейни конфликти на много нива- на обществено и индивидуално, на гражданско и морално ниво. Основните идейни конфликти в трагедията са сблъсъкът между правото на държавата и правото на човека, между писаните и неписаните закони, между смелоста и дълга на семейството. Софокъл създава величествени, но човешки правдиви трагически герой. Централният конфликт, върху който се гради цялата трагедия, е между Антигона и Креон.
Образът на Антигона е представен като силен характер и дързост да наруши забраната на управник от който се страхуват всички, ето тук именно говорим за Креон който пък на свое място е представен като управник с високо самочувствие и убеденост, че е непогрешим. Сблъсъкът между двамата е доста труден нито един оттях не отстъпва от неговота позиция, и Антигона, и Креон са сигурни, че ще победят в този жесток сблъсък. Но накрая никой не побеждава и двамата са на равни нива Антигона успява да погребе брат си, а Креон да хвани предателя на страната имено Антигона като е успяла да погребе брат си Полиник. Четирите основни конфликта в трагедията “Антигона” са между:ю
Пурвият и най-основен конфликт е между Антигона и Креон вторият конфликт е между сестрите Исмена и Антигона, сблъсъкът между баща и син имено Креон и Хемон и не на последно място между порицателят Тирезий и управникът Креон.
В пролога на трагедията “Антигона”, Антигона напразно убеждава сестра си Исмена да и помогне да погребат техният брат Полиник въпреки забраната на управника Креон, но Исмена отказва да помогне защото нея я е страх от последствията, който ще последват а именно ето тук говорим за тяхната смърт, но Антигона въпреки тези упреци не се отказва да погребе брат си. Исмена и казва, че ако успеят да погребат брат си и те ще последват неговият път а именно тяхната смърт. Исмена казва, още че те двете са останали единствено живи и не иска да изгуби и нея именно Антигона защото единствено тя и е най-близкият роднина.
Друг така основен конфликт е между баща и син, между управник и син а именно ето тук говорим за сблъсъкът между Креон и Хемон. В този конфликт виждаме как синът на Креон се опитва да промени решението си на баща си. Управникът Креон държи реч за необходимоста от ред и подчинение. А Хемон се опитва да разоблечи решението на баща си и Креон решава, че ще пощади Исмена, но Антигона задължително трябва да умре.
В пети епизод на трагедията “Антигона” виждаме че има диалог между Креон и прорицателят Тирезий.
Тирезий съобщава на Креон за лоши знамения и го съветва да промени решението си. Креон се разгневява и обявява прорицателят в подкупност. Тирезий предсказва ужаснибеди и Креон започва да се тревожи и най-сетне си променя решението си и се втурва да погребе Полиник и да спаси Антигона, но вече е късно защото Антигона се е самоубила но все пак тя остава морален победител в трагедията “Антигона”. Трагедията “Антигона” е богата на морални и общочовешки идей и конфликти, който са валидни и до ден днешен.