.

Кои са симптомите на емоционалното хранене [част четвърта]

Кои са симптомите на емоционалното хранене [част четвърта]
Снимка: freedigitalphotos.net

Емоционалното хранене е сериозен проблем, с който се сблъскват много хора в ежедневието си. При него гладът не е провокиран от физически симптоми, а от душевни преживявания, които водят до качване на килограмите и общо недоволство от тялото. Ето кои може да са симптомите на емоционалното хранене.

 

 

Когато те нападне внезапен глад и осъзнаваш, че  причината за него е емоционална, направи опит в този момент да не посягаш към нея, а спри и потърси място, където можеш да останеш на спокойствие и да си отговориш на въпроса как се чувстваш в момента наистина – например, ако си тъжна, се наплачи. Или пък, ако в този момент е невъзможно да го направиш, излез навън на разходка или направи някаква физическа активност, дори и само дихателни практики. Обади се на някого, на когото имаш доверие или ако това не ти помага, си вземи някаква здравословна храна – суров зеленчук или плод, или изпий един чай. Ако нищо от гореспоменатото не помага — тогава си позволи МАЛКО количество от желаната храна и я изяж бавно, много бавно, не се нахвърляй на нея.

 

Преди всичко трябва да знаеш, че най-важното е да си зададеш въпроса всъщност за какво си гладна и да си отговориш напълно честно. А въпросът, чийто отговор ще ти помогне да осъзнаеш какви емоции има зад преяждането е дали ако можеше тук и сега да направиш нещо без наказание и последствие, какво би било то или на кого какво би казала. След като го направиш, намери начин това да се случи – може да е неизпратено писмо до този, на когото не казваш онова, което имаш да му кажеш, или осъзнаване какво те спира от желания живот, но така вече ще си една крачка напред в себеосъзнаването и ще знаеш кои емоции ти пречат да бъдеш самата себе си. Да си отговориш на въпроса за какво си гладна. Не забравяй, че емоционалната хармония води до хармонично хранене.


Реклама Инвестор.БГ


Вход и регистрация
Влез или се регистрирай за да пишеш...