PDA

View Full Version : На границата между любовта към родината и желанието за живот



Crazy*4_Usher
11-12-2004, 12:13
Ето сега като разглеждах форума и си викам да направя тази тема. Бихте ли останали тук на родното място или бихте напуснали границите на България? Къде бихте отишли ако бихте избрали да отидете на непознато място пълно с непознати лица и различен манталитет? Животът в България е нищожен...и вероятността децата ви да гладуват е голяма. Какво ли е да нямаш пари и за един хляб и да няма какво да предложиш на децата си. Тази мисъл ме разкъсва! Не казвам, че в чужбина е лесно, не никак, но всичко би могло да бъде достижимо стига да вярваш в себе си и да правиш всичко по въпроса. И до ден днешен не знам какво е истински глад, защото съм задоволена от всичко...понякога ми става гадно. Искам всички хора да имат какво да сложат на масата и ако не богати да имат поне за необходимите неща. Искам да няма просяци и крадци, искам всичко да бъде спокойно и всеки да е доволен от себе си и от това, което му е поднесла съдбата...искам хората да са по - добри, да си помагаме и в мъка и в щастие. Май много започнах да искам, но това е. Аз лично смятам да изчезвам от България...въпреки, че ще ми е мъчно смятам да изживея живота си добре да се издигна и да мога да имам възможността да помогна и на семейството ми да дойде при мен. Искам поне веднъж и аз да мога да се грижа за майка си и баща си, а не те за мен. От малка си мечтая да отида в Щатите и смятам да го направя. Ето я Сона Васи. Не се интересувам от нея, та аз дори не знаех, че съществува преди да я гледам при Слави. Евала и правя. Само тя си знае как е успяла, но го е направила. Просто е повярвала в себе си и е работила здраво. Хора борете се, за да успеете, Желая успех на всеки! Вярвайте в себе си. Благодаря ви, че ще отделите от времето, за да прочетете това.

hahavteen
11-12-2004, 12:39
Напълно си права,но помисли си какво ще стане ако всички мислят като теб и напуснат родината. Какво ще стана с тая държава като няма да има млади хора които да се борят за нея? Аз лично искам като си завърша образованието да се върна. :roll:

Българче
11-12-2004, 12:40
Поредния глупак, който си мисли че ще е щастлив извън милата ни родна България

Crazy*4_Usher
11-12-2004, 12:48
Много знаеш ти дали съм "глупак"! Я не говори неподготвен/а! Изобщо не ме познаваш, за да говориш така. То си личи кой е глупака! Аз поне нямаше да кажа за теб, че си глупак ама то от поста си пролича! А аз искам в България да е това. Искам всички тези искания да се отнасят както към целия свят така и към България.

Murderdoll
11-12-2004, 12:48
естествено че вън ще съм по добре :!:
не казвам че ще е лесно,защото знам че
няма...но все пак в бг е мн зле...

loli82
11-12-2004, 13:08
Ето сега като разглеждах форума и си викам да направя тази тема. Бихте ли останали тук на родното място или бихте напуснали границите на България? Къде бихте отишли ако бихте избрали да отидете на непознато място пълно с непознати лица и различен манталитет? Животът в България е нищожен...и вероятността децата ви да гладуват е голяма. Какво ли е да нямаш пари и за един хляб и да няма какво да предложиш на децата си. Тази мисъл ме разкъсва! Не казвам, че в чужбина е лесно, не никак, но всичко би могло да бъде достижимо стига да вярваш в себе си и да правиш всичко по въпроса. И до ден днешен не знам какво е истински глад, защото съм задоволена от всичко...понякога ми става гадно. Искам всички хора да имат какво да сложат на масата и ако не богати да имат поне за необходимите неща. Искам да няма просяци и крадци, искам всичко да бъде спокойно и всеки да е доволен от себе си и от това, което му е поднесла съдбата...искам хората да са по - добри, да си помагаме и в мъка и в щастие. Май много започнах да искам, но това е. Аз лично смятам да изчезвам от България...въпреки, че ще ми е мъчно смятам да изживея живота си добре да се издигна и да мога да имам възможността да помогна и на семейството ми да дойде при мен. Искам поне веднъж и аз да мога да се грижа за майка си и баща си, а не те за мен. От малка си мечтая да отида в Щатите и смятам да го направя. Ето я Сона Васи. Не се интересувам от нея, та аз дори не знаех, че съществува преди да я гледам при Слави. Евала и правя. Само тя си знае как е успяла, но го е направила. Просто е повярвала в себе си и е работила здраво. Хора борете се, за да успеете, Желая успех на всеки! Вярвайте в себе си. Благодаря ви, че ще отделите от времето, за да прочетете това.



saglasna sam s tova,koeto kazva6, no e mnogo trudno da se izdigne6 v 4uzbina,poviarvai mi,dori e po-trudno otkolkoto v bg.za6toto vav vsiaka strana podanizite sa tezi,koito vzemat nai-hubavite mesta za rabota i triabva da polozi6 dva pati pove4e usilia,ako si 4uzdenez,i o6te dva pati pove4e usilia,ako si zena!za sazalenie,tova e istinata.no vse pak ti zelaia uspex kadeto i da si edin den!!!!

11-12-2004, 13:35
естествено че вън ще съм по добре :!:
не казвам че ще е лесно,защото знам че
няма...но все пак в бг е мн зле...
razbira vi glavata na teq godini dali e zle ili ne,kato va6ite vi davat pari4ki,vie samo har4ite,hodite si na daskalo i nqmate nikakvi griji na tiq godini,dali e mnogo zle ili ne,pitaite roditelite si :x
ako mi obqsni6 koe mu e mnogo lo6oto v bg.... :x
na po 15-16 godini vzeli da davat takiva kategori4ni mneniq,na interesni li se pravite neznam :x

Crazy*4_Usher
11-12-2004, 13:51
естествено че вън ще съм по добре :!:
не казвам че ще е лесно,защото знам че
няма...но все пак в бг е мн зле...
razbira vi glavata na teq godini dali e zle ili ne,kato va6ite vi davat pari4ki,vie samo har4ite,hodite si na daskalo i nqmate nikakvi griji na tiq godini,dali e mnogo zle ili ne,pitaite roditelite si :x
ako mi obqsni6 koe mu e mnogo lo6oto v bg.... :x
na po 15-16 godini vzeli da davat takiva kategori4ni mneniq,na interesni li se pravite neznam :x
1. Никой не иска да се прави на интересен!!!
2. На теб да не би да ти харесва тук? Ако децата ти гладуваха и нямаше какво да им предложиш друга песен щеше да пееш! Кое е лошото ли?! Това, че хора с по 3 висшета продават банички, хора, които измръзват цяла зима и се ровят в боклуците, жени, които са принудени да проституират, за да се изхранват и да си плащат за образованието, хора, които като Ванко 1 злоупотребяват с жените, хора, цигани, на които през деня да си им дал някаква стотинка, а през нощта да дойде да те обере, полицаи, които да дойдат да го щприберат и на другия ден да чуеш, че в блока отсреща са обрали някои и да го видиш същия този боклук да се разкарва, това, че 14 годишни се трепят и кълцат на парчета, това, че ако си извън дома си повече от 1 ден почва да те хваща шубе, да не те оберат, това, че в един момент, колата ти е тук, а в другия момент я няма, това, че ако си със скъпа кола някой, ще се доближи до теб и ще ти опре някъв нож или пистолет и ще ти вземе и гащите дори, това, че всеки ден живеем в опастност...да продължавам ли? Баща ми може да има пари, но аз дефакто нямам нищо и се притеснявам от всичко това, защото не искам да затъна! Всеки е в правото си да избере дали да остане в родината си или да я напусне!

stasenceto^
11-12-2004, 13:59
4e vseki ima pravo da izbira dali da ostane e taka ,no govorete za sebe si,na vas kakvo vi e lo6oto tuk,az pitam vas,tezi koito bihte predpo4eli da ne ste tuk,a ne da obqsnqvate za drugite,za horata s po 3 vis6eta,za jenite prinudeni da pronstituirat i t.n.

Crazy*4_Usher
11-12-2004, 14:18
4e vseki ima pravo da izbira dali da ostane e taka ,no govorete za sebe si,na vas kakvo vi e lo6oto tuk,az pitam vas,tezi koito bihte predpo4eli da ne ste tuk,a ne da obqsnqvate za drugite,za horata s po 3 vis6eta,za jenite prinudeni da pronstituirat i t.n.
Аз за мен си казах ама това, че четеш м/у редовете не е мой проблем! А те нима не са хора? И те искат да се махнат от тук...сигурна съм!

11-12-2004, 15:35
Еби му майката....някой да ги е вързал?
А ти недей много да знаеш, щото нито си проституирала, нито си гладувала....всичките ей тия високопарни фрази са само извинение, за да офейкаш. Щото в чужбина само щракат с пръсти и те чакат, да ти дадат милионите....Дали ще миеш чинии там, или ще работиш няква сносна работа тук, каква е разликата? Щото аз, ако ще и чинии да се наложи да мия (уча 2 висши в момента), ще предпочета да ги мия тука, а не там. Където и да е това там.

Iliqn4eto
11-12-2004, 15:49
Crazy*4_Usher
e da napalno si praava,NO vinagi ima izklu4eniq .Koi e kazal 4e v drugite darjavi nqma narkomani,prose6ti,ubiistva,krajbi i iznasilvaniq.E da moje i da sa v malak "obem" no tova e taka za6toto gradovete a i samite darjavi sa po golqmi i dali edna 15-no hlape 6te ubie drugo se slu6at samo v nqkoi kvartali,no vij pri masovi ubiistva e ne6to drugo...
no i tova za BG e napalno verno.Primer:imam edno kom6ii4e na 16 godini no samo kav jivot vodi ne mu zavijdam,a nqkoi se oplakvat 4e nekav si sopolko -"gadje" ni e zarqzal ili 4e sme polu4ili 2-ka v daskaloto ili 4e mami i tati vmesto 10 lv na den sa ni dali 8,no tova ne e pri vsi4ki.Ima mnogo bogata64eta deto se ebavat na bednite,no te neznaqt kvo e da nqma6 pari za hlqb,pa kamo li za n6to drugo.Edna ot klasa ni na edno momi4e vse si vika abe ti luda li si za6to vse si sas edni i sa6ti skasani drehi,vij kolko mnogo magazini i novi modeli 6o tolko si se haresala s teq dripi? A pita li tva momi4e dali ima pari za drehi ili za drankulki ili za zakuska,i t.n Ta tova kom6ii4e 16-to problemite mu po4naha ot kakto be na 7 godinki,vinagi sa bili bedni vse v zaem potavaha-a beha super semeistvo maika mu iska6e i 2-ro dete no otkade pari da go izgleda,ba6ta mu ne pie6e ne pu6i6e i na 3 mesta rabote6e za nekvi si jalti stotinki,a maikamu na 2 mesta i pa nqmaha.No poradi golqmite dalgove ba6tata na mom4eto go ubiha a toi be samo na 9,ako ne be6e bezpari4ieto si beha idealno semeistvo.Deteto zapo4na da raboti na ulicata da prodava,pone da izkarva pari za nego si a be samo na 9.I taka do 13 godi6en jivq s bednotiq i maika mu po4ina ot rak,tai kato nqma6e pari da se lekuva o6te ot na4alniqt stadii predstavqte li si ??? Ostana kraglo sira4e i ottogava se zamae6i v lo6a kompaniq droga ,stana plasior posle zapo4na da se drogira,stana jigulo i to vse za tiq pusti pari,no vapreki tova ima6e ambicii iska6e da u4i,mnogo mu varve4e matematikata,no spre i s daskaloto,pratiha go za Ispaniq kato jigulo za 4 meseca,no tam samo go bieha i se varna,prodade apartamenta si,vlubi se v momi4e no tq go othvarli vmesto da mu ppomogne opitvah se da mu pomogna,no ne uspqh:( i samo na 16 toi se zakla:(((( i predi6niq den predi da se samoubie mi kaza 4e nqma smisal da jivee,za kakvo ??? pregarna me blagodari mi za nqkoi ne6ta za koito mu beh pomognala ,kaza 4e mnogo me obi4a kato priqtelka,za 1 pat 4uh tezi dumi ot nego,no ako znaeh za6to gi kazva(za sbogom)nikoga nqma6e da iskam da gi 4uq... i ta toi se spomina o6te mlad s jivota zaradi bednostta,a be umno mom4e.Leka mu prast
ta misalta mi be6e 4e jivota e mnogo tejak,vseki den sas strah da jivee6... i ako tova se vika jivot???no pa kazvam ne e samo taka v Bg,navsqkade e taka,trudnosti i pa trudnosti i tuk tame malko radost...no si zaslujava da jiveem do posledniq moment.

©@|)@|\/|@®73®1
11-12-2004, 15:59
Виж какво ще ти кажа - ако даде6 си4ко от себе си и се бори6 и тук ще оцелее6, не си мисли 4е в 4ужбина е по-лесно. Имам приятели в рали4ни страни, които си заложиха жилище, отидоха, не си намериха работа и сега са разорени. Това наистина е рисковано, но дори при теб ситуацията да е по-добре обмислена носталгията по родината ще е голяма. Е,зависи колко я оби4а6 де. И според мен въпроса в БГ няма да се ре6и като си4ки багяме навън, трябва да се съберем и със общи усилия да работим за доброто на държавата. Резултати ще има, макар и не веднага. Друг е въпроса,4е и българите сме с мн особен мантелитет и гледаме да се прецакваме и да минем по най-лесния на4ин, а сме мързеливи в пове4ето слу4аи. Но знае6 ли какво е да си в 4ужда страна, с 4ужда култура и традиции, тамо6ното население да те гледа като изпаднал, защото си от БГ... Без да съм живял в 4ужбина усещам колко тежко е,затова не бих оти6ъл там,освен ако не е,заради у4ението. Но не мисля,4е дори и заради това се заслужава и май и това не може да ме накара, защото така ти се отказва6 от родината, от ли4ния си живот, от си4ки хора, които са свързани с теб в БГ. А аз съм такъв 4овек,4е не бих жертвал тези неща за кариера, пари или слава. Аз съм 4овек, родолюбец, лесно се привързвам към хората и държа на тях. Но все пак ти не си аз, има6 др виждания, така 4е прецени си сама и ако замине6 - успех и ще те 4акаме да се върне6,защото съм сигурен,4е ще го направи6. ОСТАНЕТЕ ТУК !

Crazy*4_Usher
11-12-2004, 16:02
Iliqn4eto аз не съм казала, че там ще ми е по - лесно. Просто има повече шансове. Аз съм амбициозна и ще мога да постигна това, което искам, а пък и не може човек да забогатее ей така! Ако трябва и чиний ще мия, но ще е в началото, а ако съм няк'ва без амбиция естествено мога и миячка да си остана! Просто не се поднася всичко на тепсия. Естествено животът е тежък, но какво да правим ние, да не се борим ли? Е който не иска да се бори да си чука главата в някоя стена! Без работа и учене нищо няма да стане! Мен никой няма да ме спре по пътя на успеха!!!

Crazy*4_Usher
11-12-2004, 16:07
Виж какво ще ти кажа - ако даде6 си4ко от себе си и се бори6 и тук ще оцелее6, не си мисли 4е в 4ужбина е по-лесно. Имам приятели в рали4ни страни, които си заложиха жилище, отидоха, не си намериха работа и сега са разорени. Това наистина е рисковано, но дори при теб ситуацията да е по-добре обмислена носталгията по родината ще е голяма. Е,зависи колко я оби4а6 де. И според мен въпроса в БГ няма да се ре6и като си4ки багяме навън, трябва да се съберем и със общи усилия да работим за доброто на държавата. Резултати ще има, макар и не веднага. Друг е въпроса,4е и българите сме с мн особен мантелитет и гледаме да се прецакваме и да минем по най-лесния на4ин, а сме мързеливи в пове4ето слу4аи. Но знае6 ли какво е да си в 4ужда страна, с 4ужда култура и традиции, тамо6ното население да те гледа като изпаднал, защото си от БГ... Без да съм живял в 4ужбина усещам колко тежко е,затова не бих оти6ъл там,освен ако не е,заради у4ението. Но не мисля,4е дори и заради това се заслужава и май и това не може да ме накара, защото така ти се отказва6 от родината, от ли4ния си живот, от си4ки хора, които са свързани с теб в БГ. А аз съм такъв 4овек,4е не бих жертвал тези неща за кариера, пари или слава. Аз съм 4овек, родолюбец, лесно се привързвам към хората и държа на тях. Но все пак ти не си аз, има6 др виждания, така 4е прецени си сама и ако замине6 - успех и ще те 4акаме да се върне6,защото съм сигурен,4е ще го направи6. ОСТАНЕТЕ ТУК !

Българина си играе на прееби другарче. Когато види някой успял и ведната "на тоя работата му не е чиста" и т.н. Вместо да се радва, че другия е постигнал нещо той завижда като луд. Е сори аз не съм такъв човек, че да завиждам на другите! Аз обичам да видя някой човек, който е постигнал нещо с ценаа на много труд! Уважам го, че се е борил толкова много. И въпреки, че не е много по темата много се радвам, когато видя някои стари хора двойка да се разхождат следобед! Не те познавам, но уважавам това, че зачиташ мнението ми! И благодаря за пожеланието! 8)

stasenceto^
11-12-2004, 16:35
Iliqn4eto аз не съм казала, че там ще ми е по - лесно. Просто има повече шансове. Аз съм амбициозна и ще мога да постигна това, което искам, а пък и не може човек да забогатее ей така! Ако трябва и чиний ще мия, но ще е в началото, а ако съм няк'ва без амбиция естествено мога и миячка да си остана! Просто не се поднася всичко на тепсия. Естествено животът е тежък, но какво да правим ние, да не се борим ли? Е който не иска да се бори да си чука главата в някоя стена! Без работа и учене нищо няма да стане! Мен никой няма да ме спре по пътя на успеха!!!
po putq na uspeha...hahaha,ti kakvo smqta6 4e uspeha e v 4ujbina li,az taka i ne razbrah za6to ti iska6 da se mahne6 ot tuk,i kakvo na teb ne ti e dobre(govori samo za sebe si),slava bogu 4e taka kato gledam ne sa mnogo deto mislqt kato teb,4e ako vsi4ki misleha taka,ot taq durjava sled 10 godini nqma da ima i pomen,a sled kato tvardi6 4e iska6 da se mahne6 za6toto imalo hora koito proseli,imalo takiva deto s po 3 vis6eta sa 4ista4i ili ne6to takova i tova bilo lo6oto na bg,za6to ne pomisli6 v takuv slu4ai za tqh naistina,ti ima6(kakto i vseki mlad bulgarin) vazmojnost da se bori6 za tazi durjava tuk,i da pomogne6 na takiva hora,za6to vsi4ki koito iskate da si trugnete ot tuk ne pomislite po tozi na4in,napulno te razbiram 4e ima6 pravo da se mahne6,vseki ima pravo na izbor,az prosto si kazvam mnenieto

Iliqn4eto
11-12-2004, 16:36
©@|)@|\/|@®73®1
hm... az ne mislq 4e balgarite sa marzelivi,prosto nqkoi nemogat da se realizirat i zatova umnite i rabotniti zaminavat izvan BG,ta nie sme edna ot naii umnata naciq,no na6te diplomati politici i t.n ne go razbirat i sami si gonqt naroda... a vmesto da se gordeqt...
ima6e edna jeni4ka rajda 3-to dete a tova trqbva da e gordost za Bg,4e edna maika v tva trudno vreme rajda 3-to dete i tq si iska pravata -malko pomo6t ot darjavata,2-ro mai4instvo a te vzeli i kazali 4e trqbva da si plati tam nekvi smetki za samoto rajdane i 4e nqma da i pusnat 2-ro mai4instvo i nikvi pomo6ti... Hah i tva kak da go priemem???a v drugite darjavi nekoq maika da rodi 2-ro dete i vednaga zapo4vat pomo6ti i t.n i za tqh tova e gordost... :wink:

11-12-2004, 16:39
Crazy*4_Usher chvash li se... procheti kakvoto si pisala po gore i se opitai da osmislish kakvo kazvaah!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x :x
`Аз за мен си казах ама това, че четеш м/у редовете не е мой проблем! А те нима не са хора? И те искат да се махнат от тук...сигурна съм!`
ti kvo ... imash skapan jivot i iskash da se mahnesh
vij az imam po skapan jivot ot kolkoto mojesh si predstavish i az iskam da sum drugade - v kashti, no ne e tolkova lesno!
edinstvemnoto neshto koeto iskam ot taq skapana darjava e edno obrazovanie taka che nashta sha ma pusne da si ida V KASHTI - U NAS! + znachi li glad i mizeriq che chovek ne moje dushevno da e shtastliv? ne ne znachi... crazy*4_Usher - ti si materialistka a a materialistite mislqt samo za materialnite blaga koito jivota podnasq... :evil: :evil: :evil:

Crazy*4_Usher
11-12-2004, 17:20
Crazy*4_Usher chvash li se... procheti kakvoto si pisala po gore i se opitai da osmislish kakvo kazvaah!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x :x
`Аз за мен си казах ама това, че четеш м/у редовете не е мой проблем! А те нима не са хора? И те искат да се махнат от тук...сигурна съм!`
ti kvo ... imash skapan jivot i iskash da se mahnesh
vij az imam po skapan jivot ot kolkoto mojesh si predstavish i az iskam da sum drugade - v kashti, no ne e tolkova lesno!
edinstvemnoto neshto koeto iskam ot taq skapana darjava e edno obrazovanie taka che nashta sha ma pusne da si ida V KASHTI - U NAS! + znachi li glad i mizeriq che chovek ne moje dushevno da e shtastliv? ne ne znachi... crazy*4_Usher - ti si materialistka a a materialistite mislqt samo za materialnite blaga koito jivota podnasq... :evil: :evil: :evil:
Ooo ne me poznava6, za d akazva6 dali sum materialistka. Ama vuob6te ne me poznava6! Ako roditelite mi nqmaha pari moje6e i da sum materialistka, no pri drugi polojeniq az ne sum takava! Ai molq te ne se izkazvai bez da me poznava6! Materialistka...ha...drun-drun! Ot koga jelanieto za uspeh se prevru6ta v materializum? Vij nedei da spori6 s men...nqma da promeni6 mnenieto mi taka 4e i dvete samo si habim nervite, a puk i ne sum tuk za da sporq i da se karam! Taka mai e nai - dobre! Kefi si se na t'va, koeto ima6, a az se kefq na tova, koeto az imam. Nikoi ne te kara da misli6 kato men...ne si nalagam mnenieto, nali?Ne nalagai i tvoeto!

P1ra71nQ
11-12-2004, 17:41
Напълно си права,но помисли си какво ще стане ако всички мислят като теб и напуснат родината. Какво ще стана с тая държава като няма да има млади хора които да се борят за нея? Аз лично искам като си завърша образованието да се върна. :roll:
И аз съм така.Но като се замисля- ще завърша и после....?Вече ще имам приятели тук, като се върна в БГ не се знае дали ще си намеря работа..... Така че и аз казвах "Ще се върна окончателно като завърша", но нищо не се знае може-би след 3-4-5-6 години няма да мислим вече така. :roll:

hahavteen
11-12-2004, 17:46
И аз съм така.Но като се замисля- ще завърша и после....?Вече ще имам приятели тук, като се върна в БГ не се знае дали ще си намеря работа..... Така че и аз казвах "Ще се върна окончателно като завърша", но нищо не се знае може-би след 3-4-5-6 години няма да мислим вече така. :roll:

Не знам за теб,но аз живея от 7 години в чужбина.Имала съм много приятели и истински,и фалшиви,но тези в България винаги са държали на мен и там е единственото място където се чуствам в къщи. :roll:

ВяРа
11-12-2004, 18:56
Този въпрос е прекалено сложен и доста пъти съм била на различно мнение.Но истината за мен е,че обичам България от цялото си сърце и душа и аз лично не бих избягала.Всеки има право на избор и може да постъпи както намери за най-добре.Ако мисли,че в чужбина ще му е по-добре...Нека опита.Нека устрои живота си там.Абсолютно всеки се нуждае от щастие и спокоен живот.Щом е на мнение,че не може да го постигне в родината си никой не го кара на сила.
Брат ми учи в Германия.Това беше неговия избор и аз го уважавам.Но не съм съгласна с намерението му да остане там и след като завърши образованието си.И...адски много ми липсва голямото ми братче,което винаги ми е помагало и се е грижило за мен.Е,и много сме се карали,но...как иначе :wink:
Ходила съм му на гости няколко пъти и имам някаква представа за германците.Знаете ли,красиво е.Може всичко да е по-луксозно и "европейско",но...аз се увствам чужда там.Усещам хлад и празнота.Запознах се с много хора ( не само с германци,ами и с 2-ма испанци).Беше ми малко трудно с езика,макар че от 5-ти клас уча немски ( сега съм 12-ти).Липсваш ми всичко българско.Просто това усещане напира в мен и...Колкото и пари да имам...Предпочитам душата ми да е щастлива и да ходя по земята на която съм живяла 18 години.
Една леля на баба ми вече живее от около 50 години в САЩ.Там е омъжена,там са децата и,там е нейния живот.Но знаете ли какво пише в писмата,които получава баба?
"Тук сме постоянно на работа.Можем да си позволим всичко,но никога няма да заобичам САЩ както България.Има огромна разлика от начина на живот тук и там." И неща от този род.
Живота навсякъде може да бъде труден.Навсякъде има просяци и крадци.Убийства,ужасии,зло олуки...Човечеството не се е справило с всичко това по цял свят.И определено е адски трудно да се издигнеш в друга страна.Там също трябва да започнеш от нулата.Да,може би заплащането е по-добро,но за мен това не е най-важното.Тук,в България съм свързана с толкова много неща.Тук е семейството ми,любимия човек,приятелите,родния ми град,враговете ми.Тук е Черно море,тук е Рила,Пирин,Родопите...Тук е снега,с който правех толкова снежни човеци,тук са градинките и парковете,в които съм правила толкова неща за 1-ви път...Тук получих първата си целувка,влюбих се за 1-ви път.Плакала съм,била съм огорчена и наранена,щастлива и нещастна...
Именно в пределите на нашата граница се намират тленните останки на толкова велики личности.Помислете за Васил Левски,за Ботев,за Вазов,за Даме Груев,за Гоце Делчев,за Георги Раковски...за всички тези български светини,които са постигнали безсмъртието,защото винаги ще има хора,които да си спомнят за тях с обич и възхищение..Когато чета поезията на Христо Ботев аз направо настръхвам.Просто се гордея,че съм българка.Дори нямам сили за да си помисля,че мога да живея на друго чуждо и далечно място.Там няма да празнуват 3-ти март,нали?
Да,в държавата ни има много неуредици.Живота е труден и много хора едвам свързват двата края.Пак ще кажа,че е тяхно право да потърсят щастието си навън и аз не мога да ги виня.Всеки сам преценява за себе си кое е по-доброто за него.Но все пак аз лично смятам,че не трябва да бягаме от проблемите.

Sunny_stz
11-12-2004, 20:46
Ami az neiskam da se maham ot moqta strana za6toto naistina 6te mi e gadno......priqtelite mi,rodninite mi,vsi4ko koeto imam!!!Vsi4kkite mi priqtni spomeni kade 6te otidat te???Moje da otida zamalko v 4ujbina da porabotq,ama 6te se vurna!!!Ne iskam da napuskam!!!V bg su6to moje6 da probie6 ako ima6 vruzki ili ako raboti6 zdravo za da postigne6 ne6to e zavisi kvo.....

suzanna
11-12-2004, 21:07
mai nqma nishto lisno nikude veche

dodo
11-12-2004, 21:08
Predi vreme ima6e niakakva podobna tema,i v neia kazah sa6toto koeto 6te kaja i tuk,a to e 4e bih oti6al v 4ujbina za da se probvam,prosto za6toto nevijdam perspektiva za Men tuk,moje da si sadiram zadnika ot rabota no pone 6te znam za6to se blaskam. :roll:

suzanna
11-12-2004, 21:08
mai nqma nishto lesno nikude veche

bigfish
11-12-2004, 21:10
Така... Чета тази тема и си мисля че всичко това вече съм го чувал. Чувал съм за сираците, за просяците, за хората, които едва свързват двата края, но и другото... за красотата на родината, за обичта към нея, за трудната раздяла с миналото.

И двете са верни. Обаче преди да вземете решение трябва много добре да претеглите какво би означавало това за вас. Кое ви е по-важно...

Преди да почна да говоря (мнението ще е дълго, надали много от вас ще го прочетат до края, но все пак мисла че има смисъл) искам да кажа че тази година напуснах България и в момента съм в Мюнхен, където уча...

За тези, които си мислят че като отидат в чужбина всичко ще стане със щракане на пръсти... Ами няма да стане. На първо място искам да ви кажа. Хората тук са повече от щастливи. Единственото, което ги различава от нас е че нямат тревоги. Не се притесняват за парите, знаят че като им трябва нещо просто отиват в магазина и си го купуват. Не е вярно породилото се твърдение че работят адски много. Започват работа в 9 и в 17 си отиват. 8-часов работен ден. Напълно е нормален. И в България би трябвало да е повече. Хората са спокойни не са нервят за щяло и не щяло. Досега не съм видял някои да се кара по улицата, в метрото, в трамвая (нещо, което е ежедневие в България, там всички сме някак изнервени...). В събота германците решават: нека да отида да пазарувам, отиват и си купуват каквото решат. Без да се тревожат. И на сл

Iliqn4eto
11-12-2004, 21:45
bigfish
hm... pro4etoh vsi4ko do krai tova ,koeto si pisal i kato se zamislq naistina e taka... nooo ne vsi4ki go osaznavat a i e vqrno 4e vsqko ne6to si kakto plusove taka i minysi... ne samo darjavite a po princip,haresa mi tvoqt otogovor :wink:

hahavteen
11-12-2004, 22:35
bigfish и аз прочетох всичко,но има някои неща с които не съм съгласна,особено що се отнася до германците. :roll: Като цяло обаче си прав и те подкрепям. :wink: Както писах вече съм твърдо решена да се върна след като завър6а!

11-12-2004, 23:33
Vij nedei da spori6 s men...nqma da promeni6 mnenieto mi taka 4e i dvete samo si habim nervite, a puk i ne sum tuk za da sporq i da se karam! Taka mai e nai - dobre! Kefi si se na t'va, koeto ima6, a az se kefq na tova, koeto az imam. Nikoi ne te kara da misli6 kato men...ne si nalagam mnenieto, nali?Ne nalagai i tvoeto!


glei sq.... az ne kazvam che si materialiska - az che spored men si materialistka

da ne te poznavam i ne sum se i zasilila da se zapoznavam, kakto i da e - ne se karam s teb i NE nalagam mnenieto si - kazvam ti kakvo mislq - izkazvam mnenie a ne nalagam - napravi razlikata!

za kefeneto - az nqmam na kakvo da se kefq osven na tova che ima nqkoi s men 24/7 i misalta za bg - i gore-dolu dobroto zdrave ..nqmam ni6to pochti ... tai che nqmam na kakvo tolkova da se `kefq`...

i ne se opitvah da te promenqm kazvah kakvo mislq za teb, ima i oshte za kazvane no prava si - neka ne go obrashtame na voina ...

11-13-2004, 03:23
Bigfish..mnogo mi haresa mnenieto ti:)Naistina mnogo verni ne6ta si kazal!Spored men....pod4ertavam...tova e MOETO mnenie...naistina vseki ima pravo da izbere kude i kak 6te jivee.Az sam izvun BG ot ve4e polovin godina i sam tvurdo re6ena,4e sled kato polu4a obarzovanieto si tuk,sled kato vzema vsi4ko hubavo ot taq darjava 6te se vurna v BG.I sam sigurna 4e po tozi na4in vse nqkak 6te i pomogna.Iskreno se nadqvam da ima i drugi koito mislqt taka...no vse pak edin e jivotut..vseki trqbva da go izjivee kakto re6i...i nai..nai-vajnoto e da e 6tsastliv.Nqma tolkova golqmo zna4enie kude 6te e tova.Ako e v BG..ok..ako ne..nqma zna4enie.Kudeto i da re6ite da jiveete..uspeh na vsi4ki!!!Samo za edno vi prizovavam-nikoga ama nikoga ne zabravqite za milata ni rodina!I se gordeite s neq!

Dobrina
11-13-2004, 08:24
Абе... защо казвате че няма работа в България?
Забележете, не говоря за сервитьорки или чистачи. Има работа и за вишисти: икономисти, финансисти, счетоводители и много други. Някой от вас отварял ли е вестник с обяви или обяви от някоя трудова борса че да говори че няма работа? Като имаш висше образование, знаеш 1-2 езика, имаш някои способности - ще си намериш работа и в България. Работодателите често залагат на млади служители, дори и без опит, но по някакъв начин доказали себе си, било то в университета или направо на интервюто. Така че моля ви не говорете без да знаете.
Много ми харесаха мненията на bigfish и ВяРа. България е страна с големи възможности, и като материални ресурси, и като човешки ресурси. И според мен ние сме тези, които трябва да я изтеглят напред и да я направят една от най-развитите страни в света. Всичко е в нашите ръце. Не казвам че ще е лесно - напротив, но лично аз обичам предизвикателствата.

bigfish
11-13-2004, 15:00
hubavo e che vijdam hora, koito spodelyat mnenieto mi. naistina na gotovo nishto nyama da poluchite. chovek tryabva da se bori. trudno e, no nyama nishto lesno v toya jivot i tryabva ot rano da svikvate che e taka. chovek vinagi moje da si nameri rabota, stiga da ima nujnata kvalifikaciya, a ne da e prekaral naistina hubavite godini 15-25-30 v tova da si 'pojivee' i ne e dal nishto ot sebe si. ako ne se e potrudil sam, prosto ne biva da obvinyava nikogo che jivotyt me ne vyrvi. vyarno e che ima vishisti, koito prodavat na budki za vestnici, obache samoto vishe v dneshniya svyat ne stiga. vajni sa i drugite kvalifikacii, useta za tova, kakvo i kyde da tyrsish... rabotodatelite cenyat horata s idei, s nesho poveche ot drugite. ne moje da vzemete vishe i da znaete angliiski i da mislite che veche vsichko e ok. veche pochti vsichki znayat angliiski. ne e dostatychno. tyrabva neshto poveche. zatova daite si malko zor dokato ste mladi, za da jiveete posle sami po-dobre. ne se zadulbavaite samo v edno neshto, bydete gotovi da se spravite s razvivashtiya se svyat i usvoete vyzmojnostite, koito vi se predostavyat. takiva ima. v moeto uchilishte imashe tolkova mnogo izvynklasni neshta, s koito moje da se zanimava chovek. a to beshe nishto poveche ot edno provincialno ezikovo uchilishte...

loli82
11-15-2004, 13:28
[quote=bigfish]Така... Чета тази тема и си мисля че всичко това вече съм го чувал. Чувал съм за сираците, за просяците, за хората, които едва свързват двата края, но и другото... за красотата на родината, за обичта към нея, за трудната раздяла с миналото.

И двете са верни. Обаче преди да вземете решение трябва много добре да претеглите какво би означавало това за вас. Кое ви е по-важно...

Преди да почна да говоря (мнението ще е дълго, надали много от вас ще го прочетат до края, но все пак мисла че има смисъл) искам да кажа че тази година напуснах България и в момента съм в Мюнхен, където уча...

За тези, които си мислят че като отидат в чужбина всичко ще стане със щракане на пръсти... Ами няма да стане. На първо място искам да ви кажа. Хората тук са повече от щастливи. Единственото, което ги различава от нас е че нямат тревоги. Не се притесняват за парите, знаят че като им трябва нещо просто отиват в магазина и си го купуват. Не е вярно породилото се твърдение че работят адски много. Започват работа в 9 и в 17 си отиват. 8-часов работен ден. Напълно е нормален. И в България би трябвало да е повече. Хората са спокойни не са нервят за щяло и не щяло. Досега не съм видял някои да се кара по улицата, в метрото, в трамвая (нещо, което е ежедневие в България, там всички сме някак изнервени...). В събота германците решават: нека да отида да пазарувам, отиват и си купуват каквото решат. Без да се тревожат. И на сл

iv4e_f
12-03-2004, 15:00
i az mislq taka!no ne moge6 da napravi6 koi znae kakvo!no e hubavo 4e misli6 za tva!ako ima6e po-ve4e hora kato tebe 6tehe da sme po-dobre!nali?az ne bih napusnala bg aki nqmam istinska pri4ina!POMISLETE PREDI DA ZADRASKATE IMETO BULGARIN OT PASPORTA SI!

Минаващ случайно
12-26-2004, 17:24
Dobrina, като отидеш да кандидатстваш за работа и се окаже, че работодателят е със средно образование и иска да му работиш от тъмно до тъмно за жълти стотинки, тогава ще запееш друга песен!