PDA

View Full Version : Една програмка собствено производство



©@|)@|\/|@®73®1
11-17-2004, 15:37
Здравейте, форумци. Искам да ви дам линк към една моя програмка и ако може да ви е полезна. Програмката ще е в помощ на осмокласниците и деветокласниците. Тя пресмята дискриминантата и корените на квадратно уравнение, а освен това го разлага на множители :) Просто трябва да въведете a, b и c от квадратното уравнение и... готово! Дискриминанта, корени и уравнението, разложено на множители се появяват на монитора :)
НЕДОСТАТЪЦИ: Естествено има да се оправят доста неща, като единия голям минус е,4е не може да се работи с обикновени дроби, освен това стойностите на дискриминантата и корените се записват с два знака след десети4ната запетая, което малко обърква понякога. Сме6ното е,4е можете да си пи6ете каквото поискате, но пък няма да полу4ите нищо,ако не сте въвели 4ислени стойности.
ЗАБЕЛЕЖКА: десети4ните дроби се записват с десети4на то4ка,а не запетая ;) Програмата е писана на Borland Pascal 7.0

Ако не съм ви объркал много - действайте! А ако съм, поне хвърлете един поглед. Ето линка: http://bp7.hit.bg/URAVN2.EXE

united_colors
11-17-2004, 15:42
Ne sam ja vidjala no imam predstava 6toto v daskaloto samo paskal julime.
Po princip e prilojima i stava no ne trjabva li da ima6 paskal za da ja polzva6?

©@|)@|\/|@®73®1
11-17-2004, 15:44
хаха добър въпрос,щото не е компилирана и ако тряя да има6 Pascal,за да я ползва6 цялото писане отива на кино... :)

united_colors
11-17-2004, 15:49
Vij sega az podkrepjam sjakakvi takiva iniciativi,6toto znam 4e bez opiti ne stava. Evala 4e ja pokazva6 tuka programkata 6toto moje da e polezna na niakoi. Produljavai da se interesuva6 ot programirane i se nadjavam sled vreme da izmisli6 ne6to genialno :)
Ina4e ti kaza samo za diskriminanta a?Ja se opitai za cjalo kvadratno uravnenie da mi napravi6 i mi prati na li4no ako iska6 :D

ali g
11-17-2004, 15:49
dobre - mi ako diskriminantata sudurja koren kvadraten ili nqkvo 4islo ot sorta na 33 kvo 6e stane - 4,8576774996588486 v period???
puk i ne e tolkova trudno da se smetne

Murderdoll
11-17-2004, 16:00
samo ne sfanah kak se ba4ka s tfa :shock: :oops: :oops:

_Jessy_
11-17-2004, 16:04
Ami az v daskaloto sy6to u4a programirane... ama nie pi6em na C++ i pravihme za re6avane na kvadratno uravnenie o6te minalata godima dokolkoto si spomnqm... ina4e i az mn se zaribqvam da si pi6a programki :)

©@|)@|\/|@®73®1
11-17-2004, 16:22
Vij sega az podkrepjam sjakakvi takiva iniciativi,6toto znam 4e bez opiti ne stava. Evala 4e ja pokazva6 tuka programkata 6toto moje da e polezna na niakoi. Produljavai da se interesuva6 ot programirane i se nadjavam sled vreme da izmisli6 ne6to genialno :)
Ina4e ti kaza samo za diskriminanta a?Ja se opitai za cjalo kvadratno uravnenie da mi napravi6 i mi prati na li4no ako iska6 :D

не си допро4ела някъде - след дискриминантата си намира и корените, след това го разлага на множители ;)

©@|)@|\/|@®73®1
11-17-2004, 16:27
dobre - mi ako diskriminantata sudurja koren kvadraten ili nqkvo 4islo ot sorta na 33 kvo 6e stane - 4,8576774996588486 v period???
puk i ne e tolkova trudno da se smetne

за тая работа 4ове4е има закръгляване. Пък и казах,4е може да се работи с най-прости стойности,то дори една обикновена дроб не приема за сотйност на a, b или c. да - не е трудно да се сметне, но не е там въпроса. Въпроса е да направи6 нещо сам и то да работи, тва носи удовлетворение, без зна4ение 4е погледнато реално тва е супер елементарно,сравнение с др програми. Aйде със здраве!

ali g
11-17-2004, 16:30
dobre - mi ako diskriminantata sudurja koren kvadraten ili nqkvo 4islo ot sorta na 33 kvo 6e stane - 4,8576774996588486 v period???
puk i ne e tolkova trudno da se smetne

за тая работа 4ове4е има закръгляване. Пък и казах,4е може да се работи с най-прости стойности,то дори една обикновена дроб не приема за сотйност на a, b или c. да - не е трудно да се сметне, но не е там въпроса. Въпроса е да направи6 нещо сам и то да работи, тва носи удовлетворение, без зна4ение 4е погледнато реално тва е супер елементарно,сравнение с др програми. Aйде със здраве!
mir

©@|)@|\/|@®73®1
11-17-2004, 16:35
dobre - mi ako diskriminantata sudurja koren kvadraten ili nqkvo 4islo ot sorta na 33 kvo 6e stane - 4,8576774996588486 v period???
puk i ne e tolkova trudno da se smetne

за тая работа 4ове4е има закръгляване. Пък и казах,4е може да се работи с най-прости стойности,то дори една обикновена дроб не приема за сотйност на a, b или c. да - не е трудно да се сметне, но не е там въпроса. Въпроса е да направи6 нещо сам и то да работи, тва носи удовлетворение, без зна4ение 4е погледнато реално тва е супер елементарно,сравнение с др програми. Aйде със здраве!
mir

4е кога сме по4вали война? ;) :!: PeAcE :!:

DiEsEl_GiRl4eTo
11-17-2004, 17:36
Superska programka :) Nii sega uchihme diskriminantite i tez neshtica, pravihme kontrolna i utre shte q vryshtat, i bez tva sym myrzelche i po smetkite hich me nqma, tyi che strashna programkaaaa :)

Maverick
11-17-2004, 19:29
za promgramata - bravo. Hubava e, vij sega moje da sloji6 edin bezkraen cikal sled kato ti pokaje korenite da po4va nanovo dokato naprimer ne napi6e6 quit ili exit. 6toto ako trqbva da re6avam 10 zada4i malko 6te me podrazni postoqnno da vklu4vam.
btw koi klas si? Tova v u4ili6te li go u4i6 (v smisal programirane na pascal)

i bp7.hit.bg tvoi sait li e?

11-18-2004, 07:49
za promgramata - bravo. Hubava e, vij sega moje da sloji6 edin bezkraen cikal sled kato ti pokaje korenite da po4va nanovo dokato naprimer ne napi6e6 quit ili exit. 6toto ako trqbva da re6avam 10 zada4i malko 6te me podrazni postoqnno da vklu4vam.
btw koi klas si? Tova v u4ili6te li go u4i6 (v smisal programirane na pascal)

i bp7.hit.bg tvoi sait li e?
Благодаря за одобрението ;) да, това за безкрайния цикъл е добра идея, ще го направя :wink: наистина е изнервящо да я пускаш наново за всяка задача. Еми аз съм 9ти клас, но съм на годините за 8ми. Да, тази година в училище почнахме да учим програмиране на Паскал и дет се вика още не сме стартирали, но на мен дори сега,когато знам мн малко неща ми е кеф да си правя разни програмки. Зарибяващо е. Ако те интересувар уча в Технологическо училище Електронни системи към Техническия университет, намира се на Окръжна болница. bp7.hit.bg е мой сайт, ама няма графичен дизайн. Направил съм го само,за да си качвам програмките там. bp7 -> Borland Pascal 7 ;) Това е, поздрави! ;)

©@|)@|\/|@®73®1
11-18-2004, 07:53
ups - tova gore bqh az :)

Eagle
11-18-2004, 13:19
Ami az v daskaloto sy6to u4a programirane... ama nie pi6em na C++ i pravihme za re6avane na kvadratno uravnenie o6te minalata godima dokolkoto si spomnqm... ina4e i az mn se zaribqvam da si pi6a programki :)
Mоля те, кажи къде точно учиш, каква паралелка и от кой клас изучавате С++! Супер ми е интересно да разбера, щото аз съм последна година е МГ, профилът ми е математика, но все пак и аз уча PASCAL, но дори тези с профил информатика не учат по план С++, което е много изнервящо. Сега ни занимават с DElPHI, ама и то не е много по-различно от PASCAL и ние само се нервим и съжаляваме за това. :?

©@|)@|\/|@®73®1
11-19-2004, 07:20
za promgramata - bravo. Hubava e, vij sega moje da sloji6 edin bezkraen cikal sled kato ti pokaje korenite da po4va nanovo dokato naprimer ne napi6e6 quit ili exit. 6toto ako trqbva da re6avam 10 zada4i malko 6te me podrazni postoqnno da vklu4vam.
btw koi klas si? Tova v u4ili6te li go u4i6 (v smisal programirane na pascal)

i bp7.hit.bg tvoi sait li e?
направих промяната :) не съм слагал безкраен цикъл,но преди да по4не6 да работи6 те пита колко уравнения иска6 да ре6и6 и спира да се изпълнява,когато си4ките се извъртят,като за да не се обърква6 преди всяко уравнение пи6е "Uravnenie No.еди кое си". Така наистина е по-добре ;) 10х за съвета :)

pantaloncho
03-10-2007, 10:10
za promgramata - bravo. Hubava e, vij sega moje da sloji6 edin bezkraen cikal sled kato ti pokaje korenite da po4va nanovo dokato naprimer ne napi6e6 quit ili exit. 6toto ako trqbva da re6avam 10 zada4i malko 6te me podrazni postoqnno da vklu4vam.
btw koi klas si? Tova v u4ili6te li go u4i6 (v smisal programirane na pascal)

i bp7.hit.bg tvoi sait li e?
направих промяната :) не съм слагал безкраен цикъл,но преди да по4не6 да работи6 те пита колко уравнения иска6 да ре6и6 и спира да се изпълнява,когато си4ките се извъртят,като за да не се обърква6 преди всяко уравнение пи6е "Uravnenie No.еди кое си". Така наистина е по-добре ;) 10х за съвета :) :-) :-) :-) :lol: