PDA

View Full Version : 1-ви Декември



Allicia
11-26-2004, 10:58
Само след по-малко от седмица идва денят за борба срещу СПИН-а. Съжалявам, ако ставам банална с тези приказки, обаче това е болестта, от която трябва да се страхуваме най-много и от която трябва да се пазим, защото от нас зависи!!!....
Просто се пазете!!!

А сега искам да поместя тук нещо, което може би малко хора знаят- на какво е символ червената панделка.


Какво символизира червената панделка?

Червената панделка е международен символ на анти-СПИН кампанията. Тя е създадена преди 12 години от група художници, нарекла се "Visual AIDS". Символизира подкрепата за тези, които живеят със СПИН. Червеният цвят символизира кръвта и опасността, а насочените надолу краища на панделката се свързват с отиващия си живот.
През годините червената панделка стана изключително популярен символ и сега може да се срещне в изключително разнообразни комбинации. Панделки с национални знамена, лица, човешки тела, капки кръв и какво ли още не, са логата на безброй инициативи и организации за борба с фаталната инфекция.
Може да се каже, че червената панделка обединява символично усилията на всички хора по ограничаването и унищожението на СПИН.


Може би трябваше да напиша нещо повече за болеста, обаче все пак в този форум сме големи хора и мисля, че достатъчно добре осъзнаваме риска!
Ако мислите, че имате да кажете нещо за болеста, което другите не знаят или познавате някой болен от СПИН, или просто ще сте съпричастни на този ден, напишете нещо! Кажете нещо на хората, носещи това заболяване!
:!: И един съвет от мен - Обичайте се, но бъдете внимателни!

Josefinne
11-26-2004, 12:15
Според мен повече хора биха били съпричастни, ако знаеха повече за болестта. Повечето от нас знаят какво причинава . Знаем също, че най-често се прихваща по полов път или се предава от болна майка на бебето. Обаче какви са другите начини на заразяване? Повечето хора ги е страх да не се заразят в контакт с болни хора. Мисля, че никой не може да ги обвини , че си пазят живота. Но вероятността до колкото знам да се заразиш с болен или носител на ХИВ вируса при обикновен контакт е минимала. Според мен трябва да се говори най-вече на тази тема - " Как може да се прихване болестта при контакт с болен. Например може ли от слюнката на болния или носителя , да се заразиш? Ако ме целуне болен по бузата или по устата? " Такива въпроси трябва да се разяснят и така ще станем по-толерантни към болните от СПИН или носителите на ХИВ вируса и най-вече - ще знаем как да предпазим и себе си от тази опасна болест.
Знаете ли , че ХИВ вируса може да остане неактивен с години наред в организма , а в това време вие , без да знаете, да го предавате на всичките си партньори, с които правите секс без презерватив? И един ден, ако недай си Боже, разберете, че сте болни, няма да знаете от кого сте го прихванали, но ще знаете на колко сте го предали... :?
Изследванията ,до колко знам, са безплатни и протичат на 3 етапа, но е нъжно ХИВ вируса да е престоял известно време в организма, за да може тестът да даде резултат. Добра идея би било, ако това изследване бъде направено известно сред хората и дори профилактично :D

Allicia
11-26-2004, 12:26
Митове и легенди
ХИВ се предава при ухапване от комар

НЕ-не можеш да се заразиш нито от комар, нито от кърлеж, нито от което и да е друго насекомо. Насекомите смучат кръв, за да се хранят с нея, а не я инжектират на следващия приемник. Също така последните изследвания показаха, че ХИВ е много неустойчив в открита кислородна среда и 40 сек. във въздуха са достатъчни да го унищожат. При всички случаи от едно ухапване на насекомото до следващото минава много повече време.

Опасно е да докосвам ХИВ-инфектиран

НЕ-можеш да се заразиш само ако инфектирана кръв, семенна или вагинална течност навлезе в твоето тяло. Кожата (ако не е наранена) е много добър защитник от ХИВ. Вирусът не може да проникне през нея.

Опасно е да целувам инфектиран

НЕ-опасни са само ‘мокрите, дълбоки’ целувки и то ако имаш пародонтоза (оголване и кървене от венците) или ранички по устната лигавица или езика. Всички останали целувки, изключвайки тези по половите органи, са безопасни.

Опасно е да правя незащитен орален секс

ДА-Вече има данни за заразяване с ХИВ при орален секс, като партньорът в рецептивна (приемаща) позиция е по-застрашен от инфектиране.

Мога да се заразя при прегръдка и ръкостискане?

НЕ-всеки вид социален или битов контакт е напълно безопасен. В това число общото ползване на чинии, чаши, лъжици, дрехи, та дори и бельо.

Мога да се заразя ако ползвам чужда четка за зъби или самобръсначка?

ДА-Ако по тях има кръв, съдържаща ХИВ и ако ти имаш кървящи ранички или ако се порежеш със самобръсначката.

Мога да се заразя ако заразена кръв попадне в окото ми?

ДА-необходимо е да се избягва всяка възможност за попадане на кръв или семенна течност в очите.

Мога да се заразя от гной?

НЕ-До момента няма нито един официално обявен случай на инфектиране от гной.

Мога да се заразя в обществена тоалетна?

НЕ-въпреки, че ХИВ може да бъде открит в урината и фекалиите, то количеството му там е твърде малко, за да е годно да инфектира приемника.

Мога да се заразя от неизмита чаша в кафене или ресторант?

НЕ-Количеството вирус в слюнката е нищожно и не е годно да инфектира приемника.

Мога да се заразя ако ХИВ-серопозитивен кашля или киха?

НЕ-ХИВ не се предава по въздухо-капков път.

Социалните контакти с ХИВ-серопозитивни хора не те подлагат на никакъв риск. ХИВ-серонегативните хора са по-опасни за ХИВ-серопозитивните, защото могат да ги инфектират с вирус (напр. шарка, грип), с който ХИВ-серопозитивните да се справят трудно, поради влошеното действие на имунната си ситема.



Дано ви помогне да разберете, че не винаги това което мислим за опасно е, и обратно!

Allicia
11-26-2004, 12:31
Основните начини, по които ХИВ се предава са:

При незащитен (без презерватив) анален или вагинален секс.
При кръв-кръв контакт.
Това се случва най-често, когато интравенозни наркомани ползват общи игли и спринцовки. Може да се случи и при кръвопреливане (ако се влива кръв на инфектиран, въпреки че при съвременните условия на работа това е почти немислимо), както и при татуиране, когато инструментите не са дезинфекцирани. Медицинските работници също са подложени на опасност при манипулации, свързани с открито кървене, затова те трябва винаги да вземат предпазни средства. Няколко изследвания в различни страни показаха, че само 1% от уболите се с игла, ползвана за ХИВ-позитивен, медицински сестри и лекари са били инфектирани.
Вертикален път-от бременна майка на бебето, както по време на бременността и раждането, така и чрез кърмата. При съвременното третиране рискът и бебето да е инфектирано е сведен до 10-15%, а според други източници до под 5%.


Ако имаш ХИВ-серопозитивен партньор или имаш отношения с партньор, чиито серостатус ти е неизвестен, то действия без риск са:

Самозодоволяване (себемастурбиране).
Докосване и/или масажиране на части от тялото, но без половите органи.
Ползване на секс играчки (вибратор, дилдо), но само от теб.

Клизма, направена самостоятелно, но не и преди анален или вагинален секс.
Садистски и мазохистски техники (появата на кръв увеличава риска от инфектиране).
Целуване, но не по половите органи.
Еротични съвместни вани.


Действия с много нисък риск са:

Съвместна или групова мастурбация.
Секс играчки, използвани с партньора, но не и съвместно.
Докосване на пениса или вагината до тялото на партньора.
Уриниране върху тялото на партньора.



Действия с нисък риск

Съвместна употреба на секс играчки.
Проникване с пръст във вагината или ануса на партньора.
Кунилингус-сексуална практика, при която мъж или жена стимулира вагината на партньорката с език.
Анилингус (риминг)-сексуална практика, при която единият партньор стимулира с език ануса на другия. Изпълнителят може да се инфектира и с нещо друго, напр. гонорея.
Фистинг-техника, при която единият от партньорите въвежда ръката или юмрука си в ректума (анално) на другия партньор.

Действия с висок риск:

Незащитен (без презерватив) анален или вагинален секс. Прекъснатото сношение (извеждането на члена преди еякулацията-семеизхвърлянето) не предпазва от ХИВ.
Всяка сексуална практика, която довежда до кървене от гениталната област или, която води до обилно кървене.
Незащитен орален секс.
Фистинг (вж. по-горе) преди или след полов акт.
Докинг-гей сексуална практика, при която единият от партньорите покрива с кожата, покриваща главата на члена му главата на члена на партньора.

ИЗКЛЮЧЕНО Е ДА СЕ ЗАРАЗИШ С ХИВ ПРИ:

Суха целувка.
Допир до кожата на ХИВ-серопозитивен (ръкостискане, галене, прегръдки).
Битови контакти (ползване на общи чинии, лъжици, чаши), общо пране и носене на дрехи (дори бельо).
Разговор с ХИВ-серопозитивен.
По въздуха (ако някой ХИВ-серопозитивен киха или кашля срещу теб).
Ухапване от насекомо (комар, кърлеж).
Посещение на обществени тоалетни (включително сядане върху тоалетната чиния), басейни, бани.
Посещение при лекар, зъболекар, болнично заведение.
Посещение при фризьор, козметик, маникюрист (с условие всички режещи инструменти да са дезинфекцирани).

BABY_SEXY_GIRL
11-26-2004, 20:07
Allicia pozdravqvam te za temata! Adski milo i zagrijeno si postapula sprqmo nas, edva li nqkoi 6te se zamisli, 6te si kaje samo "eh, to4no na men li 6te se slu4i..." :( No vse pak 10x za jesta :D

Allicia
11-27-2004, 10:39
Allicia pozdravqvam te za temata! Adski milo i zagrijeno si postapula sprqmo nas, edva li nqkoi 6te se zamisli, 6te si kaje samo "eh, to4no na men li 6te se slu4i..." :( No vse pak 10x za jesta :D
BABY_SEXY_GIRL nqma zashto da mi blagodarish!:) Az iskam prosto vsichki da se zamislqt do kakvo vodi bezrazborniq sex. Mnogo si prava s tova che vseki si misli che tochno na nego e nevyzmojno da mu se sluchi podobno neshto, dokato edin den ne razbere, che e obrechen, che spasenie nqma. Po princip sym mnogo chuvstvitelen chovek i ako razbere che nqkoi e bolen, dori i da ne go poznavam se prosylzqvam, chuvstvam se super kofti i si kazvam che tova e mojelo da byde nqkoi moi priqtel, mojelo e da byda dori samata az. Hora az ne si pileq dumute naprazno, a iskam prosto da promenq neshto v toq svqt. Prosto moeto pokolenie e tolkova bezrasydno i bezotgovorno che....neznam nqmam dumi da izrazq vyzmoshtenieto si. I nai-loshoto e che ne sme vinovni nie, a vremenata v koito jiveem, samoto ni vyzpitanie! Molq vi opichaite si akylite, ne pisha vsichki tiq raboti naprazno! Dano ima poveche hora kato BABY_SEXY_GIRL i Josefinne , koito da prochetat tiq redove i da znaqt che govorq napylno seriozno i za mig daje ne se sheguvam!Aide, i Umnata!!!

BABY_SEXY_GIRL
11-27-2004, 10:50
BABY_SEXY_GIRL nqma zashto da mi blagodarish!:) Az iskam prosto vsichki da se zamislqt do kakvo vodi bezrazborniq sex. Mnogo si prava s tova che vseki si misli che tochno na nego e nevyzmojno da mu se sluchi podobno neshto, dokato edin den ne razbere, che e obrechen, che spasenie nqma. Po princip sym mnogo chuvstvitelen chovek i ako razbere che nqkoi e bolen, dori i da ne go poznavam se prosylzqvam, chuvstvam se super kofti i si kazvam che tova e mojelo da byde nqkoi moi priqtel, mojelo e da byda dori samata az. Hora az ne si pileq dumute naprazno, a iskam prosto da promenq neshto v toq svqt. Prosto moeto pokolenie e tolkova bezrasydno i bezotgovorno che....neznam nqmam dumi da izrazq vyzmoshtenieto si. I nai-loshoto e che ne sme vinovni nie, a vremenata v koito jiveem, samoto ni vyzpitanie! Molq vi opichaite si akylite, ne pisha vsichki tiq raboti naprazno! Dano ima poveche hora kato BABY_SEXY_GIRL i Josefinne , koito da prochetat tiq redove i da znaqt che govorq napylno seriozno i za mig daje ne se sheguvam!Aide, i Umnata!!!

Tq e prava! Pro4etete vsi4ko, koeto napisa v tazi tema mnogo vnimatelno pls :!:

Allicia
11-28-2004, 10:33
Не искам нищо повече от 5 мин. внимание, само колкото да прочетете нещата, които написах по-горе!Това ми е достатъчно, да знам че поне съм се опитала да помогна!

11-28-2004, 13:51
помощ имам пичи въшки

Moderated by Aia
Molia,pishete po zadadenata tema!
Blagodaria za vnimanieto!!!

MMF
11-28-2004, 18:44
Allicia, напълно те подкрепям...смятам, че към думите ти трябва да се отнесем напълно сериозно, защото в крайна сметка това може да се случи на всеки . За съжаление за повечето хора това наистина е "чужд" проблем, а ние по принцип сме свикнали с убеждението, че "след като не ми се е случило, не ме засяга!", заради което страда едно цяло поколение ...Жалко наистина, че на СПИН не се обръща достатъчно внимание от страна на младите хора, а всъшност точно те(т.е. ние) сме потърпевшите . Е, надявам се, че все пак всеки си има достатъчно мозък в главата, но наистина БРАВО! за темата( само си помисли, че може би с нея ще спасиш човешки животи), и дано има повече хора като теб !

bibonda
11-28-2004, 23:02
a be stranno az zashto si mislq che 4ervenata pandelka e sreshtu narkoticite....ili pone taka e tuk :roll:

Allicia
11-29-2004, 10:09
Allicia, напълно те подкрепям...смятам, че към думите ти трябва да се отнесем напълно сериозно, защото в крайна сметка това може да се случи на всеки . За съжаление за повечето хора това наистина е "чужд" проблем, а ние по принцип сме свикнали с убеждението, че "след като не ми се е случило, не ме засяга!", заради което страда едно цяло поколение ...Жалко наистина, че на СПИН не се обръща достатъчно внимание от страна на младите хора, а всъшност точно те(т.е. ние) сме потърпевшите . Е, надявам се, че все пак всеки си има достатъчно мозък в главата, но наистина БРАВО! за темата( само си помисли, че може би с нея ще спасиш човешки животи), и дано има повече хора като теб !

Blagodarq za podkrepata, nadqvam se naistina da sym uspqla da postigna neshto pyk makar i malko. Prosto...strashno mnogo iskam da promenq neshto v toq shiban svqt! Ot nas si zavisi vsichko, ili pone 99% ot vsichkoto! Dano poveche hora se zainteresuvat i da mi obyrnat vnimanie. I da ne si kajat "Taq kvi gi plqmpa" ami da se vslushat v dumite mi. Mislq che na roditelite i na uchitelite pochti ne im se obryshta veche vnimanie kato zagovorqt za takiva raboti, zatova mislq che pone v men nqma da se osymnqt poneje ne sym nito na 50, nito na 30, nito na 25, a sym na 17 i mislq che mnozinstvoto vyv foruma e gore-dolu na moqta vyzrast! Kato sme zagubili interes da slushame uchitelite, roditelite i vsichki vyzrastni pone vyv vrysnicite si da se vslushvame!

Allicia
12-01-2004, 12:25
Dneska e denq!Az pak da si kaja, vnimavaite! Nosete lentichki i pokajete syprichastnostta si! Az go napravih, a vie?
Az spechelih nagrada ot uchilishte zaedno s nqkolko moq syucghenichki, zashtoto napravihme plakat i dokazahme che naistina ni puka! A na vas puka li vi???

х
12-01-2004, 18:53
аз пък смятам не че сме дезинформирани, а че сме засипани с информация. именно там е простотията. колкото повече ни се приказва за това, толкова по-малко слушаме. :roll:

iv4e_f
12-02-2004, 17:27
alicia i az iskam da te pozdravq na malko hora im puka,vseki si kazva,ko me ebe mene 4e toi e bolen.ama ne e e taka 6toto utre i ti moge da legi6 do negoviq grob!za tova mladoto pokolenie trqa da se interesuva ot tiq raboti vse pak te zasqgat i tqh!za tova imam priziv-IZPOLZVAITE PREZERVATIV!AKO VI SE GIVEE! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

LiNkiN4eTo
12-02-2004, 20:32
STRA6NA RAOTA E TOQ SPIN EI :roll: