PDA

View Full Version : Хайде да си поговорим...



Грахче
12-10-2004, 09:00
за човека :)

Какво е човекът? - – безпомощна играчка в ръцете на слепите природни сили, полуживотно, което съществува с минимални възможности за свободен избор или господар на съдбата си?

Доколко можем да преживеем това, което искаме да преживеем и да имаме това, което искаме да имаме??

Ако наистина сме господари на съдбите си, защо толкова хора са нещастни и съществуват на ръба на отчаянието?? Нима това е бил техният избор??!!

Може ли човек да е щастлив? Или е прекалено искащ и никога не се задоволява с това, което има и става все по-лаком и по-взискателен, и никога не успява да се нарадва истински на това, което има? Успява ли човек наистина да оцени това, което е постигнал и хората, които го обичат?

DeaTHroW-ReC_F
12-10-2004, 09:04
ами..хората се различни..това е най важно.....човек без мечти е като човек без душа........човек може да е щастлив,но дали го разбира е истнския въпрос.....понякога нямаме това,което искаме.......но не трябва ли да се радваме че има хора които ни подкрепят...света не се крепи само на материалните неща.....ами и на чувствата..на любовта...на разума......на мечтите...хубаво е да мечтаем..за да живеем...мисля ,че точно тези наши блянове ни правят щастливи и ни карат да живеем..искаме или не:)...
щастлив човек е този които го осъзнава и се радва на това което има..........

Baccara
12-10-2004, 09:05
Играчка без батерии...

bulgarche
12-10-2004, 09:06
"Когато човек отсече последното дърво,
улови последната риба и
като убие и последният елен,
тогава човекът ще разбере,
че парите не стават за ядене"

/това го е казал индиянец от Алпите/

Ами човекът е алчен, и по тази причина че е най-силното животно прави глупости. Аз не мисля че се различаваме от другите бозайници, освен по това че можем да разговаряме с думи.

eNigMaTic^
12-10-2004, 10:06
Човекът често има всичко и пак не е щастлив :!: Ние сме най-гадните животни :x Убиваме, крадем и какво ли още не.Сякаш сме създадени за това-да си причниняваме зло :(

LunaTriCk
12-10-2004, 11:07
Човека е политическо животно. Неговата цел е щастието. - Аристотел
Човека е мята за всички неща - Питагор
Ако човека не избира, а подражава на другите той е никой. - Незнам кой го е казал
Човека е битие към смърта - Ицо Компира :roll:
Човек се ражда свободен, но навсякаде е в окови - г-жата по Философия.
Последните ти въпроси спадат към живота на човека. А той както знаем не е лесен. Че ние си решаваме съдбата, то не иска питане, а защо много хора са нещастни. Еми както казах, живота не е лесен. Не всеки успява да се проспособи към дадена среда.
То ако не можехме да сме щастливи нямаше да има смисъл живота. Всеки човек е нещо уникално. Всеки има свое разбиране за щастие. За някои това са парите примерно. В крайна сметка всеки един нормално мислещ човек си прави поне веднъж в живота си равносметка на всичко постигнато и провалено досега.

Грахче
12-10-2004, 12:26
Играчка без батерии...

всъщност и човека си има батерии, и щом се изхабят...умира.

Грахче
12-10-2004, 12:30
Че ние си решаваме съдбата, то не иска питане

дали? аз не мисля,че сме толкова свободни колкото си мислим. но първо я да уточним какво разбираме под свобода? - правото да избираме, да решаваме как да постъпим и вследствие на това да понасяме последствията от действията си. свобода е възможността да живееш без окови и забрани, без ограничаващи избора и пътя ти препядствия. Но свободни или не, ние се подчиняваменай-малкото на съвестта си, на нравствените си норми. А дори и да разглеждаме свободата само като избор, какво ще кажеш за врачките и хората, които могат да предсказват бъдещето? нали уж не сме направили своя избор предварително, как тогава те го знаят :?: :shock: :D

Тед:)
12-10-2004, 12:43
Ех,Грахче май нещо си прекалила с темите по философия;)Според мен човек сам избира как да живее но несъзнателно изборът му е повлиян от привичките,нормите и собствените му убеждения..Нима това е свобода?

LunaTriCk
12-10-2004, 13:27
"Не вярвам в нищо, не се надявам на нищо. Свободен съм." Това го е казал някакъв гръцки философ. Свободата е право на избор. Осъществяването на този избор вече е битие. А един въпрос за врачките. Те, както знам предвиждат бъдещето, нали :?: Така. Аз не мисля. Защо ли ? Защото това си е една голяма заблуда. Не. Те познаха, че чичо ми се казва Иван и накуцва с десния крак. Добре. "Вижда" миналото ти. Но, миналото с бъдещето са като + и - . Нищо общо нямат.

Sunny_stz
12-10-2004, 14:04
Az mislq 4e 4ovek trqbva da se radva na malkite ne6ta ot jivota.Chovek su6to trqbva da bude i vziskatelen kum sebe si da iska da postigne mnogo ne6ta,no trqbva da znae kak!!Postepenno da postiga ne6ta i da bude dovolen ot tova ,su6to da bude dovolen i 6tastliv ot malkite ne6ta koito ima i ot ne6tata koito da go nakarali da se po4uvstva 6tastliv :D

Dharma
12-10-2004, 14:13
hehe mnogo filosofska tema... :wink:
ami kakvo e 4ovekut "безпомощна играчка в ръцете на слепите природни сили, полуживотно, което съществува с минимални възможности за свободен избор или господар на съдбата си? "da, no ne samo tova
za6to da su6testvuva s minimalni vuzmojnosti za svoboden izbor???vsu6tnost svobodata ne moje da e absolytna....4ovekut e i edno ot nai-prekrasnite tvoreniq,sposobno da misli, da 4uvstva, da obi4am, da pomaga i pre4i :D .........a tova vuob6te ne e malko
Доколко можем да преживеем това, което искаме да преживеем и да имаме това, което искаме да имаме??
ami zavisi ot obstoqtelstvata i ot samite nas v golqma stepen....a kakvo bi stanalo ako imahme vsi4ko tova koeto iskame, ako se sbudva6e vsqko na6e jelanie....kolko gre6no bi bilo. tolkova 4esto iskame protivopolojni ne6ta, a po nqkoga dori ne si davame smetka kakvo iskame.
Ако наистина сме господари на съдбите си, защо толкова хора са нещастни и съществуват на ръба на отчаянието?? Нима това е бил техният избор??!!
za6toto ponqkoga prosto 4oveka stava funkciq na obstoqtelstvata... :roll:
Може ли човек да е щастлив?ami zavisi ot sobstvenoto mu razbirane za 6tastie....no absolutno 6tastie nqma, to vsu6nost trae nqkolko sekundi, ostanaloto e spomenut za nego.
Успява ли човек наистина да оцени това, което е постигнал и хората, които го обичат?
zavisi ot samiq nego....

techCandy
12-10-2004, 16:36
за човека :)

Какво е човекът? - – безпомощна играчка в ръцете на слепите природни сили, полуживотно, което съществува с минимални възможности за свободен избор или господар на съдбата си?

Доколко можем да преживеем това, което искаме да преживеем и да имаме това, което искаме да имаме??

Ако наистина сме господари на съдбите си, защо толкова хора са нещастни и съществуват на ръба на отчаянието?? Нима това е бил техният избор??!!

Може ли човек да е щастлив? Или е прекалено искащ и никога не се задоволява с това, което има и става все по-лаком и по-взискателен, и никога не успява да се нарадва истински на това, което има? Успява ли човек наистина да оцени това, което е постигнал и хората, които го обичат?


interesna tema si pusnala, edna ot malkoto koito uspqha da me
zaintriguvat ot dosta vreme na sam v toq forum, bravo!
sega po temata:
kakvo e za men 4oveka....slojna tema, 4oveka e v deistvitelnost v rycete na prirodnite sili, kolkoto i da se bori s/u tqh nqma da uspee da gi pobedi, za moe ogromno 6tastie
ne vqrvam vyv sydbata ot koeto sledva 4e ne moga da kaja 4e 4oveka kontrolira sydbata si, ot koeto sledva 4e 6tom ne vqrvam v sydbata, trqq da mislq 4e 4oveka e vse silen, koeto opredeleno ne e vqrno otnovo za moe 6tastie...ne e vsesilen za6toto tova kakvo 6te se slu4i nezavisi samo ot samiq tebe ami ot vsevyzmojni faktori naprimer vremeto na vyn i horata (naprimer dali ima6 pari i t.n.), ne znam dali razbira6 za kakvo govorq
ot koeto ot druga strana sledva 4e sled kato ne zavisi po4ti ni6to ot samiq tebe ot okolnite vsevyzmojni vliqe6ti faktori, ima ne6tastni hora
ne6tastieto i 6tastieto sa mnogo otnisitelni....
trqbva da si mnogo mydyr i dosta pojivq mai za da moje6 da kaje6 4e si 6tastliv :roll:
s dve dumi: ni6to ne zavisi po4ti ot nas, i sme v rycete na drugite, ako iskame 6tastie, malko hora mogat da ocenqt tova koeto pritejavat i malko hora znaqt kak da postignat izob6to ne6to

Josefinne
12-10-2004, 20:38
за човека :)

Какво е човекът? - – безпомощна играчка в ръцете на слепите природни сили, полуживотно, което съществува с минимални възможности за свободен избор или господар на съдбата си?

Доколко можем да преживеем това, което искаме да преживеем и да имаме това, което искаме да имаме??

Ако наистина сме господари на съдбите си, защо толкова хора са нещастни и съществуват на ръба на отчаянието?? Нима това е бил техният избор??!!

Може ли човек да е щастлив? Или е прекалено искащ и никога не се задоволява с това, което има и става все по-лаком и по-взискателен, и никога не успява да се нарадва истински на това, което има? Успява ли човек наистина да оцени това, което е постигнал и хората, които го обичат?



Всичко това е вяно и то може да бъде вярно, абсолютно цялото , за един човек само. Венецът на еволюцията е страшно объркано същество. Защо? Защото той знае...Още Сократ го е казал : "Колкото повече знам, толкова повече знам, че не знам." И това е съвсем вярно. Но човекът все още има много въпроси, на които не може да отговори. Това са философски върпоси , а както всички знаем философията е безкрайна наука, която не търси абсолютен отговор.

Грахче
12-10-2004, 21:01
"Не вярвам в нищо, не се надявам на нищо. Свободен съм." Това го е казал някакъв гръцки философ. Свободата е право на избор. Осъществяването на този избор вече е битие. А един въпрос за врачките. Те, както знам предвиждат бъдещето, нали :?: Така. Аз не мисля. Защо ли ? Защото това си е една голяма заблуда. Не. Те познаха, че чичо ми се казва Иван и накуцва с десния крак. Добре. "Вижда" миналото ти. Но, миналото с бъдещето са като + и - . Нищо общо нямат.

Ммм, че е пълно с шарлатани врачки и подобни - да, но не отричай съществуването на такива, които наистина го могат! За тях ми е интересно какво ви е мнението? За тези, които не те разпитват, а които почват направо да ти говорят и ти познават. На мен все повече взима да ми се струва,че свободата е илюзия. Свят, в който всико случващо се е причина и следствие, няма свободна воля. Има само низ от събития, всяко следващо от предишното, дори и в мозъка ни.

Грахче
12-10-2004, 21:43
не вqрвам във съдбата от което следва 4е не мога да кажа 4е 4овека контролира съдбата си, от което следва 4е 6том не вqрвам в съдбата, трqq да мислq 4е 4овека е все силен, което определено не е вqрно отново за мое 6тастие...не е всесилен за6тото това какво 6те се слу4и независи само от самиq тебе ами от всевъзможни фактори например времето на вън и хората (например дали има6 пари и т.н.), не знам дали разбира6 за какво говоря, от което от друга страна следва 4е след като не зависи по4ти ни6то от самиq тебе от околните всевъзможни влиqе6ти фактори, има не6тастни хора

Мда, нищо не разбрах :) Всъщност опитах се, но сякаш всяка твоя следваща дума изключва предходната...както и да е, май сханах това - според теб такова нещо като съдба няма => човек няма предначертан път и от него зависи какво ще се случи. тъй. но той е в "оковите" на заобикалящия го свят, защото трябва да се съобразява с него. м? и нещастието на хората идва от това,че "подтиснати" от външни фактори те не могат да постигнат това, което искат. Но нима заобикалящото го, му пречи? Нали все пак винаги има вратичка? А и не може вечно да правим компромиси за наша сметка? А правим ли изобщо? Как така от хищник изведнъж се превърнахме в послушно и търпящо създание? Толкова ли разнолики сме? Нима не сме си пречка именно ние? Нима виновниците за всяко едно наше нещастие не сме ние?




трqбва да си много мъдър и доста поживq маи за да може6 да каже6 4е си 6тастлив :ролл:


изисква ли щастието мъдрост, за да бъде оценено? не е ли достатъчно само осъзнаването,че имаш нещо, за което някъде някой друг изобщо не смее и да мечтае...

united_colors
12-11-2004, 16:01
V jivota na 4oveka se reduvat krasivo i grozno, lo6o i dobro, 6testie i ne6tastie. Ako niama6e lo6i momenti kak 6tiahme da po4uvstvame 6tastieto?
:roll: