PDA

View Full Version : Дай парички ма како



AvLee
01-04-2005, 21:43
Преди няколко дни майка ми и баща ми се върнаха от една т.н. арабска държава.И там нали има много бедни хора и като видят туристи(които не липсват)започват да си мислят как ще спечелят и каква цена да измислят за стоката си.Те нали нямат етикети на продуктите и сувенирите,така на око.Както и да е по темата.И майка ми разправя като разглеждали някакъв град и имало деца които продавали камъни и някакви кактосчета(неща които “рядко” се срещат в пустинята).То малко силно да се каже продават,щото това си е чисто просене.И на нея много жално и станало за тях и си купила камъче.Те там нямат особени перспективи как да се прехранват и така.
Тука в България също си имаме такива продавачи.Продават картички,”мият” и колата,вървят след теб като сянка докато или не им дадеш нещо или не ги напсуваш.Някои те привличат с кученца,котенца,дори бебенца.Други се правят на куци,слепи,болни(а може и да са :? ).Това са просяците.
Какво мислите за тях?Че са хора с незавидна съдба,съдба която не може да се промени или мързеливци,които си изкарват прехраната(колкото и нищожна)със шляене по улиците,че те нямат желание да променят начина си на живот или просто обществото(или държавата) не им го позволява.
Давате ли им пари или отминавате безчувствено.И защо?Къде ли отиват тези пари?Не е ли по-добре да им купиш една закуска,като са гладни?
Няма да изказвам мое мнение,вие какво мислите по въпроса :?:

Murderdoll
01-04-2005, 21:51
хубуу ше купиш закуска ама един приятел
ми беше разказал една случка...купил там баничка
или квото било на някво циганче дето му казало
"бате гладен съм дай ми стотинки"...и дава закуската
на циганчето при което то го изглежда с някъв
странно-пренебрежителен поглед...и вика кво ми я
даваш тая баничка аз стотинки ти исках...

:roll: :evil:

pinK_Baby
01-04-2005, 21:59
vqrno e tova me drazni 4e iskat pari a gi har4at za piene ili cigari!!! V pove4eto slu4ai sa o6teteni ot sydbata...6toto nqkoi pyt naistina nqma6 vyzmojnost da raboti6...vzimat ti jili6teto gonqt te ot rabota i si na nula...osobeno ako nqma6 rodnini ama e typo 4e ima nqkoi na koito im e po-lesno taka a imat vyzmojnost da rabotqt...a ima i nqkoi koito se pravqt na bolni i sakati i....aaa te napravo me otvra6tavat....abe ne moga da ponasqm rqdko davam pari ne mislq 4e si struva....osobeno ako sa cigani nqmam po4ti ni6to protiv ama te v pove4eto slu4ai sa tarikati i nahalni taka 4e ne im minavat nomerata 4upka!!! :evil: :?

monka
01-04-2005, 22:13
mnogo pyti,kogato s maka mi varvim po ulicite i vidi nqkoe procq4e,mu kupuva zakuska ili ne6to drugo. no edin pyt imah edna gadna slu4ka: prebiram se edin den ot daskalo(predi 2 godini) i edno procq4e idva pri men i zapo4va da me razpitva v koi klas sam,kade u4a i t.n. posle mi kaza,4e maika mu bila bolna,4e nqma li pari.....popita me dali imama nqkakvi stari drehi i obuvki. i ako ne mi trqbvat da mu gi dam. a az vka6ti imah dosta stari bluzki i nekvi maratonki i mu gi dadoh.
mnogo bqh 6tastliva,4e sam mu pomognala. no to zapo4na vseki den da idva po nqkolko pyti i vse mi vika6e:"molq te dai mi 50st. ......." dadoh mu 2pyti. no to ne spira da idva. vse iska,iska,iska.....kazah mu,4e pove4e ne moga da mu davam i da ne idva pove4e,a to prodalji. na kraq ba6ta mi se qdosa i,kogato to pak dodide,ba6ta mi mu se razvika. i to se otkaza da idva. be6e mi mnogo kofti. pravi6 ne6to dobro,uslujva6 mu,podarqva6 mu,a to ti se ka4va na glavata i ne te ostavq na mira.......

Iliqn4eto
01-04-2005, 22:44
e sega ima razlika ot prosqk do prose6t... ednii naistina sa bedni i nikoi ne gi naema na rabota i zatova zapo4vat da prosqt za da izhranqt samite sebe si i sled tova blizkite si..no ima i drugi deto gi marzi da raboti i se 4udqt kakvo da pravqt i po4vat da prosqt uj za hrana ,a posle parite si gi har4at za cigari.,alkohol i t.n... kakto momi4etata deto se prodavat-edni go pravqt za kef a drugi za prehrana,taaka 4e nqmame pravo da gi nari4ame Kurvi vsi4ki i da gi postavqme pod ob6t znamenatel...:)

Bolid1
01-05-2005, 00:12
Zna4i ima nqkolko varianta... Ima naistina bolni i sakati hora, koito prosqt, no ima takiva koito se pravqt na bolni i zloupotrebqvat s ISITNSKITE sakati.. v gospodari na efira davaha edin put za takiva prosqci, koito samo se praveha 4e kucat i t.n. Tuk vav vn v restorantite idvat nqkvi dechica oble4eni v dripi i prosqt, NO v pove4eto slu4ai, nqkoq luskava kola 4aka tezi bedni dechica, te se ka4vat v kolata i tq gi kara na drug restorant... Ta tezi v kolat samo vzimat parite, koito decata sa izprosili i samo gi hranqt i tolkova...
A puk naskoro imahme podoben slu4ai kato na Murderdoll(e na na men..). Zna4i razhojdahme se s maika mi po c-ra i edin deto ujasno vuneshe na alkohol iskashe pari (kaza 4e gi iska da si kupi hlqb, shtoto ot nz si koga ne bil ql hlqb...)i maika mi mu kaza da se razkara. Nie minahme pokrai edna zakusvalnq i tozi prosqk se sprq pri horata tam da im iska pari. I edin lubezen 4ovek mu kaza 4e shte mu kupi hlqb, i toq prosqka kaza 4e ne iska hlqb, a iska stotinki. 4oveka mu dade hlqba a prosqka go vze i gledashe umno, no vse pak go prie i si zamina... :roll:

GalYol
01-05-2005, 00:39
Аз давам доста рядко. Всъщност ми е много кофти като видя такива хора на улицата, но в повечето случаи са цигани, които ги мързи да си мръднат пръста и просят защото така е по-лесно. Аз съм си и малко расистка и малко само не понасям повечето цигани и е малко вероятно да дам пари на просещ циганин....
Много пъти съм давала на старци дето просят, но ми става кофти като си помисля, че после идва шефа им(ммммм да и просяците имат шефове това го научих преди 2 години) и взима почти всичко, което са изкарали.
Но пък никога не ми е било гадно да давам пари на улични музиканти(щото и тяхното си е просия), даже се кефя. :)

Bolid1
01-05-2005, 00:43
I na men mi stavashe kofti ama kato razbrah nqkoi neshto i mn po rqdko mi e gadno za tezi deto prosqt... 8)

ridin'spinnaz
01-05-2005, 07:03
loshoto e 4e kato im dadesh otivat do knijarnicata i si kopuvat kale , daje i brons po 4esto otkolkoto hlqb..

zElEnA^mAsLiNkA
01-05-2005, 08:46
Ami predi nqk0lk0 dni G0sp0dari Na Efira praviha takyf rep0rtaj ! Pokazvat edin kak si vla4i krakata p0 zemqta i iska pari a sled 2-3 4asa lazene se izpravq i si trygva ! Ima nqk0i k0it0 naistina imat nujda 0t pari za da qdat ! Ima takifa det0 si kupuvat Lepil0 s parite ima i takifa det0 sybirat pari za 1 kil0gram drehi! 40vek ne m0ge da razbere k0e 0t dvete e vqrn0! Li4n0 az ne im davam pari !

{}Slanchiceto{}
01-05-2005, 09:04
Ами аз винаги давам,когато съм сама,защото ако има някой с мен и започва да ми се кара как може да съм толко тъпа.Обаче на мен ми е гадно да видя някого в такова състояние и изобщо не се замислям дали ме лъже.А в повечето случаи те лъжат.Но аз не мога да ги различавам и винаги се пецаквам.Но съм си просто такъв човек.Нищо не мога да направя,сърцето ми се къса,когато видя такива хора.Мразя се,че съм толкова наивна,но.....

tedo_davis
01-05-2005, 09:14
хубуу ше купиш закуска ама един приятел
ми беше разказал една случка...купил там баничка
или квото било на някво циганче дето му казало
"бате гладен съм дай ми стотинки"...и дава закуската
на циганчето при което то го изглежда с някъв
странно-пренебрежителен поглед...и вика кво ми я
даваш тая баничка аз стотинки ти исках...

:roll: :evil:
tva i na men mi se e slu4valo.

LiNkiN4eTo
01-05-2005, 09:20
na men edin put edno mangal4e mi gepa 1 lev ama posle mi go burna , to be6e mn sladko lapence :lol:

tedo_davis
01-05-2005, 09:23
na men edin put edno mangal4e mi gepa 1 lev ama posle mi go burna , to be6e mn sladko lapence :lol:
zavisi kakvo razbirash pod sladko.Taka edin moi priqtel go prebiha zaradi edno "sladko cigan4e".Toi u4i v daskalo do Ciganskata mahala v pld.Na vry6tane vidql nqkvo mangal4e rqvqlo.Otishal uj da mu pomogne.Onova kato se razpishtqlo ... i naizko4ili nqkvi mangali s lopati... i si izqde boq. :roll:

e_l_i_z_a
01-05-2005, 09:50
na men edin put edno mangal4e mi gepa 1 lev ama posle mi go burna , to be6e mn sladko lapence :lol:
zavisi kakvo razbirash pod sladko.Taka edin moi priqtel go prebiha zaradi edno "sladko cigan4e".Toi u4i v daskalo do Ciganskata mahala v pld.Na vry6tane vidql nqkvo mangal4e rqvqlo.Otishal uj da mu pomogne.Onova kato se razpishtqlo ... i naizko4ili nqkvi mangali s lopati... i si izqde boq. :roll:
ujas..te kvit sa mnogobroini i svirepi... :?

DiEsEl_GiRl4eTo
01-05-2005, 11:29
хубуу ше купиш закуска ама един приятел
ми беше разказал една случка...купил там баничка
или квото било на някво циганче дето му казало
"бате гладен съм дай ми стотинки"...и дава закуската
на циганчето при което то го изглежда с някъв
странно-пренебрежителен поглед...и вика кво ми я
даваш тая баничка аз стотинки ти исках...

:roll: :evil:
tva i na men mi se e slu4valo.
I na men syshto. Az sym syglasna da dam nqkvi pari, makar i mizerni, ama ako znam, che she otide da si kupi zakuska, a pyk da mi gi dava za lepilo...nema stane taq. Vse pak napravi dobro, za da namersih dobro. Spored men ako se otnasqsh dobre s horata i te shte se otnasqt dobre s teb. vednyj bqh dala 20stotinki na edno detence...mnogo mi se moleshe i kato se pribirah namerih na pytq 1lv...vsichko se vyznagrajdava v tozi jivot. Kolkoto i da si padam pesimist...taka si e...Gledam da pomagam na vseki s kakvoto moga, zashtoto ne znam dali na drugiq den nqma az da izpadna v nujda.

rosskata
01-05-2005, 11:40
:? Вече много рядко давам, въпреки че ми се къса сърцето като видя някое 3-4 годишно хлапе да проси. гадното в случая е , че то наистина може да е гладно, а проси не за себе си, а за родителите или някой си друг, които му взимат парите и съответно го пребиват от бой ако са малко.
Веднъж с последните си при купих закуска на едно малко очевидно гладно цигане, след което дойде майка му, би му един шамар и му я взе- и я изяде... Яко ,а?
Тези пари никога не отиват по предназначение, винаги някой се възползва от тях- Гал спомена "шефовете" които прибират солиден процент от изпросеното. НА "зл. Пясъци" просяците де Факто взимат заплата или процент- както сервитйорките и продавачите...
Имаше само едно изключение- един сакат просяк, който просеше миналата година на Златните и се криеше от мутрите и не си даваше парите.Та този човек пиеше в скъпите заведения и имаше резервиран апартамент в хотел Интернационал цяло лято... Доходна работа... :roll:

01-05-2005, 12:35
Boli me za tiq mangali i prosqci , zna4i edin pat vidqh kak proseha pari i edin 4ovek im dade nqkkava hrana i tiq q hvarliha i kazaha 4e iskat pari.Kat ne iskat qdene da mrat nema da im dam pari i da idat posle da se nadrusat ili da se napiqt. :evil: :evil: :evil:

air_J
01-05-2005, 13:04
na prosqk pari nema da dam nikoga !

01-05-2005, 13:18
az vi predlagam kato ni prosqt za pari da im davame kami