PDA

View Full Version : Злобата



Грахче
02-21-2005, 20:06
Прочетох нещо много добре казано и реших да ви го пейстна, да го прочетете и вие http://free.hit.bg/ladyofthelake/emoticons/clap.gifЗаслужава си, хвърлете му по едно око , че даже и две http://free.hit.bg/ladyofthelake/emoticons/w00t.gif


Размисли за злобата

Или за злобните човечета. За ниските душевно. За онези, стояли дълго време в нечия сянка.
В началото е било възхищението. После подражанието. А после - болезненото осъзнаване, че не можеш да бъдеш някой друг. Можеш да бъдеш имитатор, можеш дори да бъдеш по-добър, но никога няма да бъдеш досущ като оригинала. Ще си копие.
Тогава в малката душица се е прокраднала завистта. Черна, разяждаща... Появили са се първите мислички и планчета за нанасянето на вреда. Последвали са и опитите, разбира се. За жалост, безуспешни.
И тук, някъде тук, вследствие на всичко гореописано, плюс собственото безсилие, се е зародила нейно величество Злобата. Към този човек, който за теб си е останал недостижима величина.
Усещанията, вече, са били далеч по-приятни. Целта е била ясна, средствата позволени от съвестта, мисличките са се превърнали в мисли, планчетата в планове... изобретателността е нараснала, ударите са започнали да се увенчават с успех.
Злобата се е превърнала в наркотик: рушащ хубавото в душата, обсебващ мислите и ума, но пък толкова опияняващ в кратките мигове на триумф... Онези, в които най-после си взел превес над оригинала; онези, в които най-после си му показал, че го превъзхождаш в нещо; че поне в тази област ти за него ще си недостижим.

Да, такива хора съществуват в реалността.
Маскирани, обаче.

И да... четейки това си помислих наистина колко много хора има около нас, които чакат само да направим една грешна стъпка , че да се почувстват силни и да си излеят почти цялата злоба и да направят какво ли не, само да ни очернят живота. Толкова ли им пречи това, че сме щастливи? Как да се борим с човешката злоба или поне да не и позволяваме да повлия съществено на живота ни? Как да се опитаме да променим хората, да ги накараме да потърсят техния път и да тръгнат по него, да ги ги отучим от навика да слухтят, да завиждат, да правят вечно сравнения, да са недоволни и все да ламтят за повече и повече? http://free.hit.bg/ladyofthelake/emoticons/weirdface.gif

suzanna
02-21-2005, 20:12
zatova...da budem sebe si :!: ne nechie kopie :!: vseki si ima cena..i vseki ima neshto prekrasno v sebe si neshto unikalno..a originalut kum koito nqkoi se stremqt go nqma..tova bi trqbvalo da e uspokoenie i dostatuchen motiv da budem sebe si :!:

ellii
02-21-2005, 20:36
To hubavo da iskash da promenish horata...,no kak da stane kogato samite nie ne iskame da se promenqme... dumata "zloba" obozna4ava mn 4uvstva kakto i dumata "lubov" .... vinagi e imalo zlobari i vinagi shte ima .. ne mojem da promenim ni6to osven da se pom14im i da se opitame da b1dem po-dobri.
No ot edna strana kogato si dob1r... i vijdash 4e dr ne sa dobri s tebe.. se vr1shtash pak na startova poziciq... taka 4e nito taka nito ina4e..

BABY_SEXY_GIRL
02-21-2005, 21:24
Mnogo hubava tema, kakto vsi4ki tvoi temi4ki :wink: Dano nqkoi sedne da go pro4ete, 4e mnogo istina ima v nego, no zlobata si e 4ustvo i adski mnogo hora go 4ustvat ejednevno, ne moje da gi promeni6, no se radvam 4e pravi6 usilie :)

Myrcheto
02-22-2005, 07:33
Ами самото ти желание да промениш хората,да ги накараш да изменят на най-първичната си природа,дори само на думи е овенчано на неуспех...:)За жалост сме такива-завистта ни съпътства непрекъснато.И аз не знам защо,когато видим някой ,постигнал нещо хубажо жместо да се амбицираме и ние да намерим себе си,да бъдем и ние щастливи решаваме да направин него нещастен...
Аз лично предпочитам да не обръщам внимание до колкото е възможно де ама съм осъзнала че не си и струва де...

raffy
02-22-2005, 08:00
уви, злобата е едно ужасно нещо и я има в големи количества около нас. първо е завист, после вече става някакво огромно желание да отнемеш хубавото на този,който го е постигнал. най-лошото е,че не влияе само на човека,който я изпитва, а и на този,към който е насочена. на мен лично няколко пъти ми се е случвало прекрасни неща, отношения с хора в моя живот, да са се разрушавали заради нечия злоба. повярвайте ми, ужасно е. за това от тогава гледам да не споделям много хубавите неща,които ми се случват или да не парадирам с добрите си отношения с някой,за да не предизвиквам такива лоши чувства в някого.
да си признаем - всеки мрази някой да му навира в лицето това,че е щастлив,а той не е. ужасно е. така че да не го причиняваме и на другите.

e_l_i_z_a
02-22-2005, 10:45
mdam,zlobata obhva6ta mnogo formi
:arrow: zavist
:arrow: prosto zloba
:arrow: nenavist
:arrow: omraza
:arrow: revnost
:arrow: qd
:arrow: i mnogo drugi...
no tova sa nai-4esto sre6tanite :roll:
jalko e,no vseki 4ovek e izpitval pone edno ot tezi ne6ta... :roll:

Eliiiiiiiiii sexsito
02-22-2005, 12:14
da,tova e mnogo hubavo i mnogo viarno.Makar 4e i az ne malko pati sam bila ozlobena,zavistta i zlobata sa mnogo gadni ne6to.No e vagnoto da bade6 sebe si."Можеш да бъдеш имитатор, можеш дори да бъдеш по-добър, но никога няма да бъдеш досущ като оригинала. Ще си копие. "
Tova naistina e taka,znam go ot li4en opit.vednag zaslepena ot vsi4ko i vsi4ki,dage ne vednag se opityah da kopiram edno momi4e,koeto be6e ugasno :roll: nenzma i az za6to,no tia mnogo mi haresva6e i iskah mnogo da prili4am na neia,i zapo4nah da ia kopiram,no sled kato razbrah 4e e hubavo da bade6 kakavto si ve4e spriah i mnogo sageliavam ot tova.makar 4e nau4ih mnogo ne6ta ot neia,no tia ne mi be6e priatelka :?

etrusca
02-22-2005, 12:17
Mnogo hubava tema, kakto vsi4ki tvoi temi4ki :wink: Dano nqkoi sedne da go pro4ete, 4e mnogo istina ima v nego, no zlobata si e 4ustvo i adski mnogo hora go 4ustvat ejednevno, ne moje da gi promeni6, no se radvam 4e pravi6 usilie :)
taka e :D

AvLee
02-22-2005, 17:39
Абе не можем да променим хората...някой като няма сиво вещество и съвест и човещина как да му ги влеем.Така е има завист..единствения начин е да не и обръщаме внимание и да не бъдем такива.

Bolid1
02-22-2005, 18:00
Emi zloba ima navsqkade i vyv vseki... Tq e okolo nas, prosto nqma otyrvane... A zavistta e nai gadnoto... Tva 4e seki se opitva da narushi shtastieto na drugiq prosto e neshto.... Ama mislq 4e prosto nqma kak da se predotvrati... http://www.balkanski.net/maiki/muzuni/index_files/1nno.gif

Josefinne
02-22-2005, 18:40
Ми не можеш а промениш хората. Всъщност човек е създаден , за да бъде личност, а личността постоянно еволюира в нещо по-добро, по перспективно, по-работоспособно, по-търсено, което безвъзвратно я свързва с конкуренцията с другите личности...Когато някой е по-добър от теб ти му зиждаш - искаш или не - защото в своята същност завистта е нашия тласък да станем по-добри от от по-добрия. тя ни тласка напред - просто трябва да внимаваме как я изразяваме и да я насочваме в правилната посока , а именно да станем по-добри с усилия и труд, а не да спъваме задминаващия ни състезател по трасето.

MyCuHkA
02-22-2005, 18:52
Злоба... в наши дни много често срещана дума и чувство... Злоба може да е омраза и желания най-близкия до теб да се провали и ти да лицемерничиш като се опитаваш да го утешиш но вътрешно в себе си да си щастлив... Злоба.. е болестно състояние.. тя е мания която кара някой да върши неща които го удовлетворяват... Злоба е да направиш някой човек нещастен независимо какво ти струва това...
Някой попита дали е възможно да се промени човек?... Почти всички го казаха...НЕВЪЗМОЖНО Е... защо ли..? Защото един наистина зъл но даже и не толкова зъл човек не се променя... той остава такъв завинаги... и тази злоба с годините расте и расте и расте... и не спира... предава се на децата а те на техните деца... е явно достигаме до извода че злобата е болест... за която няма и няма да се намери лекарство... всичко зависи от това дали младежът на 14 15 години ще избере лъжи и интриги или ще избере любов и приятелство... и ние не можем да спрем това... :(

Sulfur
02-23-2005, 12:37
Когато някой е по-добър от теб ти му зиждаш - искаш или не - защото в своята същност завистта е нашия тласък да станем по-добри от от по-добрия. тя ни тласка напред - просто трябва да внимаваме как я изразяваме и да я насочваме в правилната посока , а именно да станем по-добри с усилия и труд, а не да спъваме задминаващия ни състезател по трасето.

Позволи ми да не се съглася. Ако за теб завистта е мотив за труд жалко. Завистта е един порок на душата, чийто корени трябва да бъдат своевременно изкоренени, понеже душевния мир, който бива отнет поради завистта, трябва да бъде възстановен.
Не съм съгласен, че завистта е мотив за действие, ако е така, то ти признаваш, че сама не би съградила нищо, поради бездействието на другите. И тяхното действие би те тласкало напред. А аз мисля, че човек не трябва да завижда и непременно да се стреми към вече постигнати чужди постижения, не и във варианта, който ти казваш, защото тази завист е един път завист, втори път е вече злоба, която е пагубна за душевния покой и ничие щастие не трябва да бъде пожелавано като мое щастие, поради щото и двете щастия стават обречени на страдание от нашето желание за притежание.

Нека кажа и две думи за злобата, която е човешка, но не е присъща на съществото ни в чист вид. Детето не може да бъде злобно, защото неговата същност отхвърля злобата и за него тази категория е непозната и чужда, както завистта и желанието за притежаване. И както каза Жозефин, аз трябва да я опровергая чрез следното твърдение, защото тя казва, че човек трябва да се стреми към щастието, най-малко което е постигнато от другите, а аз казвам, че човек чрез своята ограничена воля трябва да прави околните щастливи и тогава и той е щастлив, понеже чувствайки обичта около себе си, злобата(завистта) стават чужди за неговото съществувание и ако всички бяхме такива, то злобата щеше да бъде победена от вечността.

02-23-2005, 21:38
Предния президент беше сексуален маняк и почитател на оралната любов а тоя е жесток селянин милитарист :twisted: