PDA

View Full Version : za pisaneto



_Jessy_
03-01-2005, 15:01
Zdrasti, horica. Iskam da vi obyrna vnimanie na ne6to, koeto mojete da smetnete za typo, prekaleno ili kakvoto iskate, no prosto iskam da vi go kaja. Ta stava vypros za pravopisa vyv foruma. Gledam, 4e dosta... da ne kaja pove4eto, pravqt \ili moje bi trqbva da kaja pravim, za6toto ne izkliu4vam sebe si\ mnogo pravopisni gre6ki \za punktoaciq nqma da govorq\. Sega 6te kajete da ne sym v daskalo, 4e da mislq za pravopisa. Da, ama bylgarskiqt si ni e roden ezik, trqbva da si pi6em pravilno i bez da se zamislqme.

OSNOVNA gre6ka, koato zabelqzah, 4eteiki edna tema e "OBOJAVAM"... abe hora, pi6e se "UBOJAVAM"... po4ti 100% ot horata, koito bqha upotrebili tazi duma v mneniqta si q bqha sgre6ili... STRANNO E, ne ni pravi 4est...

Ne mi se syrdete za tazi tema, prosto mislq, 4e trqbva da se nau4im vsi4ki da pi6em pravilno na sobstveniq si ezik... \ne sym patriot, ama pyk obi4am ezicite :) \

RooF
03-01-2005, 15:16
Hi,_Jessy_!
pi6e se OBOJAVAM,ako iska6 moje da proveri6 v re4nika :lol:
a za pravopisa poprincip moga da kaja samo-vseki moje da si pi6e kakto si iska,rabotata e tam 4e prosto trqq da ima razbirane m/u horata.
Ne mislq 4e ako nqkoi napi6e nepravilno nqkoq duma(kato naprimer Ubojavam)6te e nqkakav koi znae kakav problem :wink:
jiveem v Balgariq,no tova vse pak e i svobodna strana i stiga da ne naru6ava nqkoi zakon,4ovek moje da pravi kakvoto si iska :o

_Jessy_
03-01-2005, 15:23
Ups... gre6ka... kakto kazah ne iskliu4vam i sebe si ot spisyka na gre6a6tite, sega kato pomislih naistina e s "O" :oops: :oops: :oops:
No nemojete da otre4ete, 4e naistina se pravqt mnogo gre6ki. I ne e rabotata tam, 4e ne se razbirame \qsno e, 4e mojem da se razberem i s gre6kite\. Ideqta e, 4e edin den 6te ni se smeqt drugite kato pravim nqkvi sme6ni gre6ki... kato moqta naprimer :oops: :oops: :oops:

RooF
03-01-2005, 15:41
Kato vsi4ki gre6im koi na koi 6te se smee :lol:
Prosto 6te stava fun

_Jessy_
03-01-2005, 15:45
mmm... RooF mislq, 4e pi6em na mnogo drugi mesta, osven vyv foruma... i osven v internet... ami edin den kato zapo4nem da rabotim... ili kato stanem studenti \a tova hi4 ne e dale4 za pove4eto ot nas\ i si menkame zapiski... na mnogo mesta ni se nalaga da pi6em...

RooF
03-01-2005, 15:57
ei ma nie go obarnahme na 4at dvete :P
Zna4i,mislq 4e pove4eto hora tuk pi6at taka za razpuskane,interneta e edno ot mestata,v koito moje6 da pravi6 mnogo ne6ta bez da se zamislq6 dali na drugite okolo teb im haresva.
pak i prestavq6 li si kolko sku4no 6te stane ako vseki zapo4ne da govori savsem pravilno UJAS,SKUKAA
men mnogo me kefi kat po4na da 4eta nqkoe mnenie i ponqkoi pat mi e nujno da go pro4eta 3/4 pati da shvana za kvo stava duma :D ama naistina mnogo me kefi.
Neznam,ne mislq 4e e golqm problem.
pak i ne misli6 li 4e e nqkak si tapo da dava6 savet na pove4e ot 9000 4oveka(mislq 4e tolkova bqha registriranite) da pi6at pravilno,i misli6 li izob6to 4e 6te ima rezultat...az ne :)

Sulfur
03-01-2005, 15:58
Тоталната неграмотност е очевидна, нейното избягване невъзможно, поради нежеланието.

В това изречение е написано толкова много, че е безсмислено да пиша повече, поради щото никой няма да разбере.

Fallen_angel
03-01-2005, 16:18
pak i prestavq6 li si kolko sku4no 6te stane ako vseki zapo4ne da govori savsem pravilno UJAS,SKUKAA

Уаааааау ... такава логика досега не бях срещала... значи щом говориш и пишеш правилно е скучно...хм...просто ще остана без коментар...само едно нещо се чудя...на колко години си?
Jessy всъщност това масово допускане на грешки идва от писането на латиница, защото като пишеш не ти прави впечатление дали ще напишеш примерно "kashta", "kushta", "kbshta" или по още какви ли не начини...а като пишеш на кирилица няма как да напишеш "каща"
И то така постепенно се свиква и идва момент, когато започваш да се питаш тази дума с коя буква се пише...

Bolid1
03-01-2005, 16:22
E aide tova za "ъ"-to e otdelen vapros, ama ina4e ima mneniq v koito ima ujasno mn greshki... A pyk ako primerno v edno mnenie edna-dve dumi sa sgresheni ne e golqm problem, oba4e se seshtam 4e imashe edno momi4e, na koeto nishto ne mu se razbira... I si4ki go u4eha kak da pishe, i az ne sym bezgreshna ama se pak... A pyk ima greshki koito se dopuskat ot byrzo pisane, abe... mn moje da se pishe ama ... :roll: 8)

_Jessy_
03-01-2005, 16:30
Vsy6nost ne e taka, Fallen_angel. Az naprimer po edno vreme se usetih, 4e v pisaneto na bylgarski v tetradkite naprimer bqh zapo4nala da byrkam a-tata. Samo 4e mu namerih re6enieto - zapo4nah da pi6a vmesto "y" \ky6ta, myj, pyn... se6tate se\ i taka sprqh da pravq gre6ki v podobni dumi \dosta glupavi gre6ki bih kazala\. A ima hora, koito si imat pri4ini da ne pi6at na kirilica - primerno az pi6a s latinski bukvi, 6toto mi se e*ava Flex Type-a i nemoga da vinagi da si polzvam kirilicata, ima hora, koito pi6at dosta bavno na kirilica i ne im e udobno... i t.n. No mnogo malko gre6ki idvat ot latinskite bukvi, a si ima i re6enie...

^efas^^
03-01-2005, 16:36
Ами като толкова много обичаш езиците що не пишеш на кирлица и ще ти кажа защо сички правим правописни грешки щото никой не си напряга мозъка за тия работи хората не пишат в тоя форум за да видят сички какъв чудесен правопис имат а за развлечение и за разтоварване. Виж са аз като си пиша домашните по Български език ( което не е често) внимавам повече слагам запетайки и се замислям повече какво пиша а тука просто си драскам и въобще не ми пука как пиша :lol:

air_J
03-01-2005, 16:41
Абсолютно ОЧЕВАДЕН и 100% факт е, че около 90%, че дори и повече от потребителите на форума са изключително неграмотни! Това го доказват не само хората, пишещи на фонетика и смятайки, че се пише например "сам", а не "съм" специално за тези потребители ще поясня, че "сам" означава човек, който е например единствен да речем в някоя стая. Тогава може да кажем например "Той е сам в стаята". Но как бихме написали "Аз съм сам в стаята"? Според някои така - "aS sam sam v staqta". Умишлено написах "АС", а не "АЗ", защото има хора, които не знаят, че посочената дума се пише със "З". В заключение мога да добавя едно скромно въпросче към другарите пишещи на латиница - как драги мои бихте написали думите "ЛЪК", "ЛАК" и "ЛУК"? А как бихте ги написали, ако Ви се наложи да ги използвате в едно изречение?
П.С.> Макар и на латиница да пишете не бива да се пренебрегва правописа! Още докато пишех на латиница винаги съм спазвал всички правила за писане (с изключение на пунктуацията), а откакто пиша на кирилица спазвам и нея! И не забравяйте научите ли се тука да пишете грешно думите, като дойде време да кандидатствате някъде тежко Ви и горко ще Ви скъсат без да им мигне окото! :twisted:

03-01-2005, 16:48
haha da ne ste polvinata DQCA na daskali po balgarski i literatura, ili ste domashni lubimci :evil:

Momchence
03-01-2005, 17:21
Хмм искам да отбележа че има разлика кога темата е сериозна и кога не...първo когато темата е някаква смешна ефекта се засилва когато се изменя правописа....неща от дора на "уфцъ" или някои хора пишат по начина по кйто говорят с "ко,ше,що..." понякога ако напишеш всичко по абсолютно правилен начин се губи ефекта и звучи като наредба от парламента или директора....а и когато искаш да пишеш правилно трява да мислиш внимателно всяка дума и така малко дтудно се концентрираш върху това което искаш да напишеш в смисал на мен мисълта ми тече бързо и се опитвам да я запиша бързо а като пиша бързо ми е малко трудно и да е правилно....аз ако искам мога да пиша супер грамотно със запетайки точки главни бувки абзаци както си трябва .... но ми е малко трудно хем да мисля бързо хем да пиша грамотно ... за това на контролни го карама полека....може би това с времето се променя и почва да си ти идва от вътре :P

final_fantasy_fan
03-01-2005, 17:47
4estno kazano ne smqtam 4e trqbva da se suobrazqvame s punktuaciqta,no naistina smqtam,4e pone trqbva da pi6em dumite pravilno!

Myrcheto
03-01-2005, 18:38
az kato cqlo sym syglasna ideino s temata ama moite izvineniq,ne,che iskam da sym kritichna ama chovek,koito pravi neumestna zabelejka kato cqlo ...ne mi se struva normalno ...be kakto i da e
po temata naoistina trqbva da pishem vqrno i punktuaciqta e vajna,zashtoto vse pak edna propusnata zapetaika moje da promeni korenno smisyla na misylta ni :)

03-01-2005, 18:48
Neka si go kajem - ne e che NE mojem da pishem gramotno a NE ISKAME da pishem gramotno! Nqma osoben smisal nqma da napravi osobenna ralika.

foxy_f
03-01-2005, 19:00
seki da si pi6e kakto si iska.ako be6e tolkova stra6no 4e pi6em pove4e foneti4no 6te6e da ima zakon izdaden sre6tu tva.se pak si jiveem vav svobodna darjava!

Aleksandra^
03-01-2005, 19:07
Мисля,че наистина е добре да свикнем да пишем грамотно,макар и само тук, в повечето форуми знам ,че има нещо като правило да се пише на кирилица,а не на латиница,така че ако всеки се старае поне по форумите да пише на кирилица,малко или много ще се научи да пише грамотно
опитайте , не е толкова трудно !

techCandy
03-01-2005, 19:19
ами да, правописа на повечето юзъри е просто под всякаква критика
аз също бях пуснала подобна тема, и честно казано съм просто ужасена. Разбирам да пишеш на друг език грешно, но на собствения си!?! Просто е недопустимо, мисля че мога да се похваля че като хванат листа и хартията мога да пиша без грешки, а ако правя някакви във форума, не е от незнание а от бързината....както и пуктоационните, иначе си признавам че ми куца пълния член и кой/кого.....

Потребител
08-08-2005, 20:46
Една от най-срещаните грешки е изписването на отрицателната частица "НЕ" и гладола "ЗНАМ"...хора пише се отделно..разберете го ...масово правите тая грешка да го пишете слято...
НЕ+ГЛАГОЛ :arrow: отделно
НЕ+ПРИЛАГАТЕЛНО ИМЕ :arrow: заедно :))
не е никак сложно...

FlowerinesS
08-08-2005, 21:54
Ups... gre6ka... kakto kazah ne iskliu4vam i sebe si ot spisyka na gre6a6tite, sega kato pomislih naistina e s "O" :oops: :oops: :oops:
No nemojete da otre4ete, 4e naistina se pravqt mnogo gre6ki. I ne e rabotata tam, 4e ne se razbirame \qsno e, 4e mojem da se razberem i s gre6kite\. Ideqta e, 4e edin den 6te ni se smeqt drugite ,kato pravim nqkvi sme6ni gre6ki... kato moqta naprimer :oops: :oops: :oops:

Мила ..кво се шашна ...че напраи доста грешчици в тоя пост.
извинявай , ако някой вече те е поправил , но просто сега нямам време да чета цялата тема..
Само з апоследната запетая не съм сигурна,защото 'като' е същото като 'когато' , а пред 'когато' се пише запетая..абе да не се вманиячаваме!
въпросът е наистина да не се правят такива елементарни грешки!
Аз за това започнах да пиша на кирилица!
към началото на годината на една класна тръгнах да пиша КАДЕ!!!
докъде беше стигнала работата...и тва само от чатовете и форумите го бях научила..

имало е моменти , в които дори съм се чудила дали се пише Осигурен или Усигурен..сега вече не се колебая , че е с 'О'
[/b]

Momchence
08-08-2005, 22:28
Една от най-срещаните грешки е изписването на отрицателната частица "НЕ" и гладола "ЗНАМ"...хора пише се отделно..разберете го ...масово правите тая грешка да го пишете слято...
НЕ+ГЛАГОЛ :arrow: отделно
НЕ+ПРИЛАГАТЕЛНО ИМЕ :arrow: заедно :))
не е никак сложно...
Ей тая врътка не я знаех...мерси :lol: :lol: :lol:

ThePainIsReaL
08-08-2005, 23:03
Права си за правописа,ама да си призная ,не намирам смисъл точно във форума да си показвам знанията по езикова култура. Пък и мисля ,че е готино някои думи да ги пишем така,както ги изговаряме- Примерно , аз казвам ШЕ , а не ЩЕ, и така си го пиша. :) К'во толкова лошо има в това? :)
Но мисля, че би било хиляди тъпи по-добре,ако всички тука пишеха на кирилица :!:

chupacabra:)
08-08-2005, 23:19
абе да, вярно че в началото повечето неща ги пишех различно /ф вместо в, с вместо з и т.н./..
но тва няма нищо общо ЧЕ ТУКА Е ПЪЛНО С НЕГРАМОТНИ ХОРА..
четох ви оценките в даскало на повечето, и се чудя какви са тия учители в софийските училища, дето пускат дечица, които нямат ЕЛЕМЕНТАРНА грамотност,
с повече от ПЕТИЦА. образованието ни е под всякаква критика.. но тва е друга тема...
вярно е, че всеки може да допусне грешка в бързината, като запейките например.
но
Убожавам
опасТен
или
любовтТа
е малко вероятно да са допуснати от бързината. причината е една - НЕГРАМОТНОСТ.
нямам думи наистина

08-12-2005, 18:47
http://a-bg.hit.bg

Sapphir
08-12-2005, 18:58
ma tva e forum ue hora.. pravopisni i punktuacionni greshki tva e deaznaq..