PDA

View Full Version : Новите думи в БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК



bulgarche
03-11-2005, 08:35
http://coffeeright.net/neolog/log.php

Пали джапанките - изчезвай, тръгвай, махай се, обирай си крушите.
Пример: Давай да палим джапанките, че чувам сирени.


Майнатаун - Пловдив, обикновено спряган от столичани
Пример: От табела до табела - час, батенце. С 240 влезохме в Майнатаун.
Етимология: От паразитният израз "майна", който пловдивчани употребяват.

Кебапчета - амфетамини.
Пример: - Довечера ще ходим ли в Червило?
- Ами не знам, само ако Стефан намери кебапчета.

Кльомбам - въвеждам нещо в база данни.
Пример: Уфф, аз ще ходя пак в офиса да кльомбам - имам още 20-тина имена да добавя.
Етимология: Майка ми.

nar
03-11-2005, 09:23
някой може ли да ми обясни,какво значи думата "майна"?например, на руски всички псувни имат някакво значение,но просто нямам представа какво може да значи това. :roll:

e4o
03-11-2005, 09:38
tva e qko na skoro nqkoi be6e pusnal tuk podoben neolog, no si e gotsko :D

Myrcheto
03-11-2005, 12:36
аз пък мисля,че е тъпо.Езика ни си има достатъчно думи и ако ще го попълваме,то поне да е с нешо наистина смислено ...

MaD_CaT*
03-11-2005, 12:53
някой може ли да ми обясни,какво значи думата "майна"?например, на руски всички псувни имат някакво значение,но просто нямам представа какво може да значи това. :roll:
ми... "майна" ...е пловдивски лаф,май...поне така съм чувала...при среща-и се поздравяват на -майна.....

HeavenSent
03-11-2005, 13:11
някой може ли да ми обясни,какво значи думата "майна"?например, на руски всички псувни имат някакво значение,но просто нямам представа какво може да значи това. :roll:
ми... "майна" ...е пловдивски лаф,май...поне така съм чувала...при среща-и се поздравяват на -майна.....
ми аз знам само че всички пловдивчани си говорят така:нарави това бе майна" "отиди там бе майна" "ко прайш бе майна"...кой да ги разбере :roll:

Nekasa4a
03-11-2005, 14:34
Mi ima nqkoi dumi koite :twisted: imat qko zna4enie :!:

incheto
03-11-2005, 14:41
neolog..za prav pat 4uvam tazi duma qvno q tq w nova?!

*SCHWARZ*
03-11-2005, 14:46
аз мисля ,че е полезно...
майна идва от израза "на майната си"
...майна е много свойско обръщение

vvee
03-11-2005, 15:17
Пали джапанките - изчезвай, тръгвай, махай се, обирай си крушите.
Пример: Давай да палим джапанките, че чувам сирени.


Майнатаун - Пловдив, обикновено спряган от столичани
Пример: От табела до табела - час, батенце. С 240 влезохме в Майнатаун.
Етимология: От паразитният израз "майна", който пловдивчани употребяват.

Кебапчета - амфетамини.
Пример: - Довечера ще ходим ли в Червило?
- Ами не знам, само ако Стефан намери кебапчета.

Кльомбам - въвеждам нещо в база данни.
Пример: Уфф, аз ще ходя пак в офиса да кльомбам - имам още 20-тина имена да добавя.
Етимология: Майка ми.

nqkoi hora se 4udqt, kakvi o6te gluposti da izmislqt.http://users.pandora.be/eforum/emoticons4u/happy/1016.gif

Тед:)
03-11-2005, 16:11
:P

LunaTriCk
03-11-2005, 16:30
и какво се очаква от нас сега да направим :?:

zElEnA^mAsLiNkA
03-11-2005, 16:37
hehe Az da vi kaja li ne6t0 na Pl0vdivski ?
"Maina, cykni viefa da 4uim kak sy dire Kidika"
"Maina" - ve4e g0 razbrahte kf0 zna4i , "cykni" - pusni , "viefa" - star0 radi0 , "dire" - pee , "Kidika" - prqk0r na nqkakyf star pevec ...
Nqk0i izrazi sa mn0g0 zaribqva6ti! :}

bulgarche
03-11-2005, 18:02
hehe Az da vi kaja li ne6t0 na Pl0vdivski ?
"Maina, cykni viefa da 4uim kak sy dire Kidika"
"Maina" - ve4e g0 razbrahte kf0 zna4i , "cykni" - pusni , "viefa" - star0 radi0 , "dire" - pee , "Kidika" - prqk0r na nqkakyf star pevec ...
Nqk0i izrazi sa mn0g0 zaribqva6ti! :}

Определено има и кефещи работи (кеф - турска дума)

03-11-2005, 19:28
hehe Az da vi kaja li ne6t0 na Pl0vdivski ?
"Maina, cykni viefa da 4uim kak sy dire Kidika"
"Maina" - ve4e g0 razbrahte kf0 zna4i , "cykni" - pusni , "viefa" - star0 radi0 , "dire" - pee , "Kidika" - prqk0r na nqkakyf star pevec ...
Nqk0i izrazi sa mn0g0 zaribqva6ti! :}

Tva e pulna glupost v Plovdiv izobshto ne govorim taka :evil: A "maina" si go kazvame ne za "zdravei" kakto nqkoi beshe napisal.Primerno "kvo stava maina?" "are we maina".Abe ne ste li idvali v Plovdiv 4e trqbva da vi se obqsnqva kato na inidanci oshte pove4e 4e tova go znae cqla BG!Mene li4no "maina" si me kefi super mnogo :P I tva ne e nova duma v bg ezika.Ot mnoogo godini toq laf si e v Plovdiv.
Li4no az mnogo se draznq nqkoi kato kaje "nema" vmesto "nqma" ili "trebva" vmesto "trqbva".tva si e shopski dialekt i mi stava super smeshno kato nqkoi selski bek ot drugiq krai na BG govori taka :shock:

bulgarche
03-11-2005, 19:43
hehe Az da vi kaja li ne6t0 na Pl0vdivski ?
"Maina, cykni viefa da 4uim kak sy dire Kidika"
"Maina" - ve4e g0 razbrahte kf0 zna4i , "cykni" - pusni , "viefa" - star0 radi0 , "dire" - pee , "Kidika" - prqk0r na nqkakyf star pevec ...
Nqk0i izrazi sa mn0g0 zaribqva6ti! :}

Tva e pulna glupost v Plovdiv izobshto ne govorim taka :evil: A "maina" si go kazvame ne za "zdravei" kakto nqkoi beshe napisal.Primerno "kvo stava maina?" "are we maina".Abe ne ste li idvali v Plovdiv 4e trqbva da vi se obqsnqva kato na inidanci oshte pove4e 4e tova go znae cqla BG!Mene li4no "maina" si me kefi super mnogo :P I tva ne e nova duma v bg ezika.Ot mnoogo godini toq laf si e v Plovdiv.
Li4no az mnogo se draznq nqkoi kato kaje "nema" vmesto "nqma" ili "trebva" vmesto "trqbva".tva si e shopski dialekt i mi stava super smeshno kato nqkoi selski bek ot drugiq krai na BG govori taka :shock:

Около мен е пълно с пловдивчани и често ходя в плд и изобщо не е така, като си мислят повечето тук. И израза "майна" не се сещам дали съм го срещал :) Иначе като тръгвам или ми викат:"Какво ще правиш при "майните"бе", "То там само католици бе, к'во ще праиш там" или още на плд му викат/ме "фелибето"

1936
03-11-2005, 20:10
FILIBETO e staro ime na Plovdiv.



Gusto maina filibeto :lol:

nar
03-12-2005, 10:03
Tva e pulna glupost v Plovdiv izobshto ne govorim taka A "maina" si go kazvame ne za "zdravei" kakto nqkoi beshe napisal.Primerno "kvo stava maina?" "are we maina".Abe ne ste li idvali v Plovdiv 4e trqbva da vi se obqsnqva kato na inidanci oshte pove4e 4e tova go znae cqla BG!Mene li4no "maina" si me kefi super mnogo I tva ne e nova duma v bg ezika.Ot mnoogo godini toq laf si e v Plovdiv.
Li4no az mnogo se draznq nqkoi kato kaje "nema" vmesto "nqma" ili "trebva" vmesto "trqbva".tva si e shopski dialekt i mi stava super smeshno kato nqkoi selski bek ot drugiq krai na BG govori taka много се извинявам,може би за всички българи е ясно какво значи тази майна,а за мен пак не е ясно,защото рускиня съм! не за "здравей",значи..а за какво?! не може да има дума въобще без значение.в този форум има доста пловдивчани,може би все пак ще кажете? :?: