PDA

View Full Version : "Бъди себе си"



LunaTriCk
04-03-2005, 23:55
Забелязох, че повечето от вас сте на принципа “Бъди себе си, не се променяй”. Та нямаше ко’ да правя в този късен час пък и не бях пускал тема отдавна. И си викам хайде да помислим, кое не му е хубавото на това да не се променяш. Ами, ако не се харесваме такива каквито сме ? Ами, ако не ни харесват такива каквито сме ? Ами, ако гоним някаква цел за която са нужни качества нетипични за нас ? Да живеем в постоянно самосъжаление в името на “оригиналноста”, ли ? Най-типичен пример: Харесвате някой, но той не ви харесва такъв какъвто сте. Е, няма ли да се промените за да се му харесате ? Не ? Той/тя ще харесва вашето друго “аз” и ще трябва да играете роля във филм постоянно. Ваща любов ще е изкуствена. След време няма да е “другото аз”, а самото ви “аз”. Ще сте свикнали и вече няма да е “нещо нетипично”. Не виждам защо сте против растежа, израстването даже наречи го еволюцията. Ако пешерните хора не се бяха променили и надскочили себе си, още щяхме да търкаме съчки и да ядем сурово месо на бос крак. Искам да кажа, че за да оцелееш трябва да се приобщаваш бързо в средата. Въобще “да бъдеш себе си” е много гъвкаво понятие. Много се съмнявам някой от вас изобщо да знае що за човек е той самия. Не сте ли попадали в ситуация в която стоиш и си викаш “мамка му защо го направих, аз не съм такъв човек”. А какъв сте, знаете ли ? За Петко може да сте приятел, за Иван лъжец, за Борко двуличен, за Киро лицемер. Е, какъв сте всъщност? Всяка гледа е точка е права сама за себе си. Как да бъдеш себе си като ти самия не знаеш кой си ?

SanDRo
04-04-2005, 00:11
Tochno tezi, deto go kazvat tova "Budi sebe si ne se promenqi" sa tezi licemeri i t.n. Te prosto se pravqt, che sa SEBE si i ne se promenqt, a inache postoqnno mislqt kak izglejdat v ochite na drugite i t.n.I ti ne mojesh da NE BUDESH sebe si, prosto VINAGI, kakvoto i da napravish, shtom si go napravil TI, znachi si sebe si, znachi taka si reshil/taka ti se e nalojilo, takiva cennosti imash ili prosto ne si pomislil dobre predi da go napravish, koeto pak e chast ot samiq teb, che ne mojesh da premislqsh dobre neshtata:). Taka che nqma takova neshto, kato budi sebe si ili ne budi sebe si...A promqnata... Ima 2 vida neshta, ednite postoqnno se promenqt, a drugite nikoga ne se promenqt.....
"...some things will never change..."
2PaC
*EDiT*
I tochno horata nikoga ne se promenqt, kakuvto si takuv ti e zalojeno oshte kato se rodish... Moje Pesho ot susedniq blok, koito po cql den uchi i si misli, che shte stane Bill Gates 2, da stane edin miqch na ulici, a TI, koito izobshto ne si mislil za budeshteto, da stanesh... Eba li kvo shte stanesh, ama kvoto shte stane ot tebe ne mojesh da go promenish, prosto.. Ne govorq za sudba, a prosto za REALNOSTTA!

MeThTiCaL
04-04-2005, 00:14
Да бъдеш себе си поне според мойте представи означава да не се замисляш над това кой за какъв те мисли, да не се влияеш особено от чуждите мнения които са лоши за самия теб, да бъдеш благодарен на хората които ценят нещо истинско в теб. И въпреки сичко не смятам, че е необходимо да се променяш за да се харесаш на някой! Истината е такава, че един човек ако види какъв си и не те хареса дори и да се промениш наистина по собствено желание, то първото впечатление трудно ще го изкривиш и бих казал че ще отнеме нечовешки много време. Още повече, че човек с годините които минават се променя във всяко едно отношение без той самия да го усъзнава. С няколко думи принудителната промяна не е желателна, тя идва с времето а според самите условия в които се извършва тази промяна зависи дали ще е на добро или лошо.

Immortality_
04-04-2005, 00:17
da bade6 sebe si e da ne ti puka kakvo o4akvat horata ot teb... i da pravi6 kakvoto i kogato si iska6 bez da se vliyae6 ot nikogo. dori i ot horata, koito pi6at takiva veliki ¬¬ frazi kato - BADI SEBE SI...ni6to pove4e

foxy_f
04-04-2005, 02:16
po princip e nai dobre da bade6 sebe si za6toto ako trqbva da se prigodi6 kam dadena sitauciq ti pak si sebe si no vsa6tnost pokazva6 savsem razli4na strana ot haraktera ti koqto ne e bila tolkova o4evidna predi.kogato se promenq6 nesaznatelno ti pak si sebe si no kogato re6i6 da se promeni6 zaradi nqkoi koito ne si zaslujava...togava ne e dobre da se promenq6 i e po dobre da bade6 sebe si.

Traffic
04-04-2005, 02:28
бе и аз искам да се променя в една определена посока, ама сички, начело с BABY_SEXY_GIRL постоянно ми повтарят, че нямало да спечеля нищо. :roll:

rosskata
04-04-2005, 06:27
:?Аз също мисля, че подобна фраза е безсмислена. Никой не може да твърди, че познава себе си, особено хора на нашата възраст. Човешката личност не е е4днозначна и еднОстранчива, може да реагира по 20000000000 различни начина в една ситуациЯ И ПАК ДА Е СЕБЕ СИ. :P

В една среда човек е един, в друга среда се държи по съвсем друг начин- всичко това са заучени промени и типове държание, с които сме толкова свикнали, че не ни правят впечатление. Според мен човек трябва да се променя постоянно и да се нагажда към ситуациите, защото не живее сам на този свят. :roll:

Лесно е да се каже "
не ми пука никой какво мисли за мене, аз съм си аз, правя си каквото искам"
1.Не им пука какво мислят за тях едни мили хорица на 4ти километър... Другите се съобразяват със средата си(семейство, общество, приятели)
2.Аз съм си аз- да, ама с приятелите си един, с мама и тати друг, с баба и дядо трети, в училище четвърти...
3.правя каквото поискам -- пак простотия. Ако всеки правеше каквото си поиска, света ще отиде на майната си. Има закони, правила, морални норми, приети и неприети неща и колкото и да не ни се иска, ние моделираме поведението си според тях. :wink:

Cyberdyne_101
04-04-2005, 06:30
"бъди себе си " :arrow: Това е тооооолкова разтегливо понятие.... като истината 8) Аз съм различен "себе си ".... всичко е, както казвам, според зависи 8)

П.С. Хора вие легла нямате ли :?: :lol:

TSecret
04-04-2005, 08:35
naistina kato se zamislia si e to4no taka...vseki si ima svoita gledna to4ka za opredelen 4ovek i ako iska6 da q promeni6 trqbva da mi pokaje6 niakoi druga strana za svoeto az......az mislia 4e kolkoto i da badem sebe si vsi4ki sme hameleoni......az se promennih dostata4no za 1 godina i tva mi stiga->pone sam 6tastliva 4e promqnata be6e kam polojitelna nasoka!

zElEnA^mAsLiNkA
04-04-2005, 08:59
0ff az nqma da se pravq na inteligentna 6t0t0 vse 06te ne m0ga da razsyjdavam d0bre! Ama 6te kaja 4e e typ0 da se pravim na takifa kakvit0 nie iskame i da se dyrjim kat0 pylni Eg0isti! Seki trqbva da se pr0menq! T0 p0 taq l0gika Aide da bydem sebe si i da sprem da rastem! da ama tfa ne zavisi 0t nas nali ? Ima mn0g0 h0ra k0it0 si mislqt 4e da ne se pr0menq6 e hubav0! Ama ne m0je da se spre tfa be ... da si 0stanem bebeta da ne nau4avame n0vi ne6ta ... Pr0st0 nqma smisyl 0t tfa.I az mn0g0 mrazq takifa h0ra (ne gi mrazq ama sa mi nepriqtni). Pr0st0 e sme6n0 ...

LiNkiN4eTo
04-04-2005, 09:10
to4no zaradi tazi evoliuciq .... kogato pi6a edin post tuk primerno az izkazvam edno mnenie i sled edna sedmica pi6a nov post po podobna tema (znaete 4e tuk temite mn 4esto se povtarqt) i sadarjanieto na dvata mi posta po po4ti ednakvi temi dosta se razli4avat , za6to li stava taka :?: tova ne se slu4va samo pri men , a sum go zabelqzala i pri drugi useri , koito posle se obvinqvat edni - drugi v luji , dvuli4iq , poziorstvo ... i t.n.... :!: no nikoi ne se zamislq imenno v tova , 4e 4ovek s vremeto nau4ava i vijda mn ne6ta , koito do sega ne e sre6tal i se opitva (ako iska) da gi nau4i , upotrebqva , da vzaimstva ot tqh , za da stane ... po - dobrur , po - krasiv , po - umen ili kakavto tam si iska ....
sorry ako ima pravopisni gre6ki ama sega ne mi se proverqva :D

DeaTHroW-ReC_F
04-04-2005, 10:45
Такааааааа....и аз искам да поразмишлявам върху тая тема,кефи ме..Браво..

Само искам да попитам..
Неможе ли "бъди себе си" да значи да се променяш, в смисъл...Всеки е различен..Може би някои хора приемат това да бъдат себе си, в такъв аспект че да се променят...Щото тва им е природата..бе де да знам...

Или пък наистина някои го приемат така,все едно това значи да не се влияеш от чуждото мнение..да не ти пукаа.....и така нататък..

Аз не искам да бъда в себе си при положение че даже още няам 15 години,не знам кво искам,не съм се изградила като характер и така нататък....Дори господина ми по изобразително ми е казал,да не се вземам толкова насериозно защото тепърва ме чака живот:)..
Просто на моята възраст мисля че трябва да се ръководиме от някакви е такива гениаааааааааални мисли и тем подобни(не че аз го правя) и тва е причината повечето ми връстници да казват че искат да "бъдат себе си"...Така явно си мислят че са различни,но всеки е различен за Бога..

Dance_princess
04-04-2005, 12:11
Сега като се замисля, да бъдеш себе си не обединява ли мислите и действията ти. От една страна ние винаги сме себе си. Дори когато подражаваме на някой друг, променяме се или вършим нещо, нетипично за нас. Пак сме ние самите... кой друг може да е :roll: Просто човек не може винаги и с всички да е еднакъв, да се държи по един и същи начин. Какъв щеше да е тогава живота - скучен и еднообразен. Въпросът е да не подражаваме сляпо на останалите, да не ставаме чужди копия. Какъв е проблемът в това да се промениш, за да се пригодиш към дадена ситуация, за да подобриш живота си, да имаш повече приятели. Ако така си щастлив..... ти пак си самият себе се :wink:

BaT_GirL
04-04-2005, 18:09
Аз не зная коя съм.И често съм била в такава ситуация в която си викам"Защо го направих не съм такава"а сега като се замисля дори не знам каква съм.Но или ме харесвате такава или не :!:

AvLee
04-04-2005, 21:39
"Бъди себе си" - може да се разглежда във два аспекта.
Първия е да не се правиш умишлено на нещо,което не си.А втория да бъдеш себе си..да си това,което си...всмисъл характер,поведение.Разбира се тия неща подлежат на промяна..мислене и всичко.
Обаче..ъъъ ме мързи подробно да разсъждавам.
И заначи аз наистина незнам каква съм..просто..всъщност може би се познавам най-добре,но не чак толкова.Според мен е трудно да бъдеш себе си...колко рядко аз самата го правя.Като си в няква компания по обстоятелстава да речем..и не винаги се държиш така както с други хора.
И понякога е трудно да покажеш на някой какъв си всъщност.
Но мисля,че човек е такъв какъвто е "в сърцето си"защото ти може да реагираш по различни начини,но пак си оставаш ти.Не винаги си прав..но пак си си ти!Държиш се по различен начин - средство за оцеляване.
Трудно е да бъдеш себе си..може би пред определени хора!
Бъди себе си..не подражавай на друг!
Но разбира се ако не се харесваш..ако не те харесват заради нещо...ами промени се.естествено е..никой не е перфектен..но трябва да се стремим към това:).

AvLee
04-05-2005, 11:16
А и песента на dj tiesto - just be мисля,че доста ясно и простичко е казано нещо по тая тема :)

karamel4eto`m
04-05-2005, 21:04
da bade6 sebe si e da ne ti puka kakvo o4akvat horata ot teb... i da pravi6 kakvoto i kogato si iska6 bez da se vliyae6 ot nikogo. dori i ot horata, koito pi6at takiva veliki ¬¬ frazi kato - BADI SEBE SI...ni6to pove4e

mdam ia z sum na tva mnenie ne tr qti puka ko mislqt horata za tva kak se durji6 ti si si tii ako te haresvat takuf takuf ako nee da si namerqt nqkoi drug taka i 6te znae6 4e horata skotios e subira6 sa akkato teb i ti se kefqt i tuii !

The Goodbye Girl...
04-06-2005, 18:24
Аз лично не познавам човек, който да не се променя с времето и натрупания опит. Твоето 'аз' не е константа, а променлива. Всички по един или друг начин придобиват нови умения и преживяват нови неща, благодарение на което стават и по-различни хора. И в това няма нищо лошо или ненормално. За мен да бъдеш себе си е да се придържаш към собствените си принципи и мисли(като те, разбира се, също могат да се променят с течение на живота). :wink:

sladkish4e
04-06-2005, 19:59
"Бъди себе си"!Това е много изтъркана фраза,защото всеки се променя за добро или лошо!Като се започне с това че ние растем и с всяка изминала година се променяме по характер,мислене и др.!Всеки е себе си в всяка ситуация! :oops: За добро или лошо това сме ние и ние не можем да кажем "Това не бях аз!"

techCandy
04-06-2005, 20:17
:?Аз също мисля, че подобна фраза е безсмислена. Никой не може да твърди, че познава себе си, особено хора на нашата възраст. Човешката личност не е е4днозначна и еднОстранчива, може да реагира по 20000000000 различни начина в една ситуациЯ И ПАК ДА Е СЕБЕ СИ. :P

В една среда човек е един, в друга среда се държи по съвсем друг начин- всичко това са заучени промени и типове държание, с които сме толкова свикнали, че не ни правят впечатление. Според мен човек трябва да се променя постоянно и да се нагажда към ситуациите, защото не живее сам на този свят. :roll:

Лесно е да се каже "
не ми пука никой какво мисли за мене, аз съм си аз, правя си каквото искам"
1.Не им пука какво мислят за тях едни мили хорица на 4ти километър... Другите се съобразяват със средата си(семейство, общество, приятели)
2.Аз съм си аз- да, ама с приятелите си един, с мама и тати друг, с баба и дядо трети, в училище четвърти...
3.правя каквото поискам -- пак простотия. Ако всеки правеше каквото си поиска, света ще отиде на майната си. Има закони, правила, морални норми, приети и неприети неща и колкото и да не ни се иска, ние моделираме поведението си според тях. :wink:
да...Роската си го каза много точно
но както пък каза ЛунаТрик това е много гъвкаво понятие
факт е че ако не се променяш няма начин да се осъвършенстваш, но мисля че в случая хората от форума (поне някои) го употребяват в смисъл че няма смисъл да се подръжава на Ивана и Гергана примерно, и бъди себе си в смисъл да си изградиш някакъв собствен стил.
А иначе съм на мнение че твърдението че всички са различни и всеки е сам за себе си и е уникален е пълна глупост. Хората са ужасно еднакви, всички притежават едни и същи недостатъци и заложби. Комбинацийте разбира се различни, но все пак хората са ужасно еднакви. В крайна сметка всеки иска да е малко различен, но не прекалено много, защото иначе "колектива" ще го отцепи. Т.е. бъди себе си не се използва в пълна форма, защото ако си различен биваш отлъчен, което означава че максимата не важи и че няма никакъв смисъл от нея. Хората са еднакви, и ако някой се чувства по-добре като носи да кажем две различни ръкавици защото е различен, нека. Но хората са си еднакви, и това е положението

etrusca
04-06-2005, 20:21
naistina kato se zamislia si e to4no taka...vseki si ima svoita gledna to4ka za opredelen 4ovek i ako iska6 da q promeni6 trqbva da mi pokaje6 niakoi druga strana za svoeto az......az mislia 4e kolkoto i da badem sebe si vsi4ki sme hameleoni......az se promennih dostata4no za 1 godina i tva mi stiga->pone sam 6tastliva 4e promqnata be6e kam polojitelna nasoka!и аз съм на това мнение...просто няма какво да добавя :)

raffy
04-07-2005, 08:20
за мене това "Бъди себе си" има един определен смисъл и той няма нищо общо с промяната или липсата й. за мен това значи да знаеш какъв си и да бъдеш точно такъв винаги, без да се влияеш от хората около теб, без да слагаш маски и да се правиш на някой друг. но разбира се за това се изисква да се познаваш много добре - с качествата и недостатъците си. аз лично вече съм разбрала много добре,че е невъзможно да се харесам на всички затова се стремя с всички да се държа еднакво и както ми е присъщо,а който ме хареса поне ще знам,че ме харесва каквато съм. :roll:
иначе съм "за" промяната, защото тя е част от израстването и се основава на трупането на опит и промяната на светогледа с възрастта. дано при повечето хора тези промени да са главно положителни (то е неизбежно и да има няколко отрицателни,но поне да не са много)
това е от мен :)

Dobrina
04-09-2005, 16:53
Според мен това "Бъди себе си" е един вид комплимент: "Идеален си, не се променяй, харесваш ми такъв какъвто си, така че просто бъди себе си"
Не разбрах как така всички сте се събрали толкова неориентирани и не познаващи себе си. Имате достатъчно години зад гърба си за да опознаете някаква част от характера си, да знаете добрите и лошите си страни. Вярно е, че човек постоянно се променя, и дори на мен понякога ми става чудно колко много ме променя живота. Но така или иначе на един етап осъзнавам че съм се променила. Не твърдя, че напълно познавам себе си, но все пак съм достатъчно голяма за да се осъзнавам къде съм и какво съм.
"Бъди себе си" също означава да не подражаваш на някой измислен герой, и да не измисляш нищо, различно от това, което ти идва отвътре.

little_black_dress
04-09-2005, 22:03
Аз лично винаги се старая да бъда себе си.Но въпросното "бъди себе си" не означава да не се развиваш,променяш и т.н. За мен означава да си естествен.Освен това аз лично не бих се променила нито за майка ми,баща ми,баба ми,приятеля ми и т.н.,бих се променила за себе си,за добро или лошо.За да ме хареса някой също не бих се променила,ако не ме харесва такава,каквато съм,защо да се променям за него :?: И освен това мисля,че се познавам,но дори и да не се познавам много добре,никой не ме познава повече отколкото аз самата.Иначе например как би определил,че си забавен,наивен,умен,интере ен и т.н.Познаваш се и затова можеш да кажеш дали си лицемер или предател,лъжец или двуличник и т.н. Аз поне мога.В крайна сметка "бъди себе си" означава да си естествен и непринуден,да не се криеш зад маски,а не да не се развиваш,променяш и т.н. :)

skiipar
04-12-2005, 20:48
Имаше една мисъл : Бъди себе си , другите са достатъчно много.