PDA

View Full Version : Сънуваме ли ?



LunaTriCk
05-02-2005, 11:00
Дали целия ни живот е сън ? Има ли разлика между осъзнатия ни живот и съня ?

Ако сте гледали филма "Осъзнат Живот", ще разберете от къде ми дойде идеята. Сън ли е живота ?
Живеем ли или сме мъртви ? Ако сте чували за осъзнатите сънища ще го разберете това по-добре.
но ако си нямате и на представа за какво иде реч, ще се опитам да ви го обясня. Осъзнатите сънища
са такива сънища в които знаеш, че сънуваш.Обикновено има момент на ‘пробуждане’, в който човек разбира, че всъщност се намира в света на сънищата си, а физическото му тяло си лежи в леглото неподвижно. Когато го осъзнайте това то вие сте сигурно, че 1. вие сте в пълна безопасност, тъй като не можете да се нараните и във всеки момент можете да се събудите и 2. реалността около вас не е подчинена на никакви физически, логически, юридически или каквито и да било закони. Това ви дава и контрол над съня ви. Какво можете да правите в осъзнатия сън? Всичко, стига въображението ви да го позволява – да летите, да посещавате други земи и планети, да говорите с богове, да се съветвате с хора, които цените, да правите секс с най-желаните хора на света... в реалността на вашите сънища вие сте бог.
Та, как може да разберем дали наистина не сме в един от тези осъзнати сънища или сме в реалния живот ? Или не можем.
Когато си буден, вярваш че си в реалния живот заобиколен от реални хора. Имаш избор и свободна воля. Но това съществува също и в сънищата. Когато сънуваш(тук не става въпрос за осъзнатите сънища) каквото виждаш, чуваш, чувстваш, пипаш си мислиш, че е истина. Може да си вървиш по улицата и да видиш Годзила да троши центъра и ще повярваш, че е истина. Това е докато се събудиш.
Но дали наистина се събуждаш ? Има едни неща наречени фалшиви събуждания, където сънуваш, че се събуждаш. Обикновенно сънуващия осъзнава че сънува и става осъзнато сънуване. Ако няма достатъчно вълнение не се събудиш и все още сънуваш, ще останеш там и ще може да правиш каквото си искаш. Или просто ще се събудиш наистина. Но от къде да знайм, че е наистина ?

Нека да почнем по темата сега. Учените казват, че когато умрем има 6-12 минути мозъчна дейност докато на всичко не му дръпнат шалтера. Това според мен е доста време. Помислете сега малко. Събуждаш се сутринта, пускаш си телевизора. Лягаш пак не леглото и заспиваш отново и е 9:06. Влизаш пак в сън, и тогава се събуждаш. Гледаш часовника и е само 9:10. В тези 4 минути си има сън който са минали часове. Да приемем, че вярвате в това че влизаме в безкраен сън когато умрем, или поне докато мозъка ни умре, ти си в един сън вечно. Може би ние сме вече мъртви ? Може би съм мъртвец и целия този сайт е нищо повече от един сън. Може би наистина съм починал, когато паднах от терасата като малък още в яслата. Малките неща като опита ни са полетим(в осъзнатите сънища не е никакъв проблем това), но дали наистина сме будни? Кой знае в крайна сметка.

В крайна сметка ви препоръчвам филма "Waking Life"!

Може и да не сте схванали много от превода ми или изобщо от всичко, но само се попитайте това - Сънувам ли ?

tra^la^la
05-02-2005, 11:05
The dream is Wonderful!

Immortality_
05-02-2005, 11:06
ujas...e sa6tiya toya vapros " kak da razberem, dali jivota ni ne e san?" ni go zadava6e daskala po filosofia...
ama, kolkoto pove4ego misli6, tolkova pove4e se oplita6, tai 4e az ne si natovarvam malkoto moza4e s takia gluposti :lol:
ostavyam gi za daskala

Momchenceto
05-02-2005, 11:07
Ух много интересна тема....първо да кажа че не мисля че живота е един сън или че съм умрял.....вярвам си че аз съм си реален човек....обаче че в сънищата има нещо мноого мистериозно е така....никой не може да каже какво точно са сънищата и какво всъщност определя какво и как да сънуваш....ясно е че е някаде в мозъка ама къде...ти спомена тфа състояние дето ем си буден ем сънуваш...фифти-фифти.....много е яко ....обаче аз не моаг да контролирам какво да сънувам независимо кога и в какво състояние съм дори в това състояние на пробудица пак не мога....знам че съм буден но сънувам някфи неща (обикновенно абослютни глупости) но не мога да се контролирам...сънищата са наистина супер яки аз много се кефа...но не вярвам че може да предсказват или някви такива теории :roll: :P

Bimper-ska
05-02-2005, 11:12
Vsi4ko e istina, tuk i sega. Vaprosniq film ne sum go gledala, oba4e shvanah osnovnata ti ideq. Az sum na principa, 4e vsi4ko e vazmojno, ako ne sega, to nqkude drugade. No povqrvai mi, tova, koeto sega jivee6 ne e sun. Dori i da be6e, to pak 6te6e da e 4ast ot tvoeto bitie. Ot jivota na du6ata ti. A tova, 4e 6 min sa mnopgo vreme nq2ma dve mneniq. Tova e cql edin jivot. Ako se interesuva6 ot takiva ne6ta, preporu4vam ti da 4ete6 trudovete na filosofite, kato po4ne6 ot indiiskite, mine6 prez drevnogruckite i stigne6 do po-suvremennite. 4eti i religiozni knigi, nai ve4e Bibliqta, no ne ti preporu4vam evangeliqta, po-skoro stariq zavet. 4eti i istori4eski knigi. Moje da ti se stori, 4e nqma vruzka, oba4e ima, vsi4ko e svurzano. 4eti i knigite na Liana Antonova, no ako moje6 da si gi nameri6 po reda na pisane gi pro4eti, nai-malkoto 6te sa ti interesni. 4eti knigi, ei tova e na4ina da razbere6 sunq na jivota si.

Bloody_Tear
05-02-2005, 11:41
Ами...не мисля,че сънувам защото ако осъзнаех че сънувам то това ще бъде така нареченото осъзнато сънуване и от тук следва,че ще трябва да се наблюдавам отстрани и ще мога да си контролирам сънищата.Защото при осъзнатото сънуване нали става точно това като знаеш,че сънуваш почваш да се самонаблюдаваш и да си измисляш разни случки...а ако знаех че сънувам нямаше ли да си правя каквото си поискам без да ми пука и да знам,че нищо няма да ми стане?Вместо като падна от високо и да си строша крака и да почувствам адска болка няма ли да е по-лесно вместо да падна да литна?оффф...и аз се обърках.А и има начини да се сетиш,че сънуваш напримeр...
намираш нещо написано и го прочиташ веднъж, след това се обръщаш настрана и после отново се опитваш да го прочетеш. Ако надписа е друг или се е променил по форма, цвят и т.н., това е сън. Друго ако погледнеш електорнния си часовник два пъти - ако показва различно време или има други странни симптоми, значи си в сън.Например скачам и се опитвам да литна..ако естествено литна-сън...Оф дано нещо да сте разбрали,че и аз се обърках :? :D

universal_dream
05-04-2005, 23:40
http://ouim.org/beyond.php?action=full&id=175 ta nali ima6e edna podobna tema,no tuk pone ima nqkva nasoka,e v taq statiika si pi6e si4ko koeto govorixte dosega :) ...ta za osuznatiq sun si e predimstvo...a osuznatiq jivot napreduk :P samo deto ne poznavam 4ovek koito da e naprednal do takava stepen 4e da e dostignal do suzdatelq ni :D v realniq jivot(ako moga taka da go nareka) nie sme si nalojili nqkvi ograni4eniq...tova e vuzmojno,tova ne e...ami prosto ne sme dostignali takova duxovno razvitie 4e da promenim teq ograni4eniq koito sme si nalojili...kakto v osuznatiq sun se osuznavame,taka i v realniq jivot moje da go napravim :P prosto da se vgledame i usetim ne6tata koito vseki den gledame,no ne vijdame :D prosto sme oburnali pove4e vnimanie na tehni4eskoto razvitie otkolkoto na razvitieto ni kato du6i :arrow: a kogato duxut e silen toi ne umira i produljava da jivee kato v nqkuv sun bavno napusnal svoqta plut...

universal_dream
05-04-2005, 23:41
http://ouim.org/beyond.php?action=full&id=175 ta nali ima6e edna podobna tema,no tuk pone ima nqkva nasoka,e v taq statiika si pi6e si4ko koeto govorixte dosega :) ...ta za osuznatiq sun si e predimstvo...a osuznatiq jivot napreduk :P samo deto ne poznavam 4ovek koito da e naprednal do takava stepen 4e da e dostignal do suzdatelq ni :D v realniq jivot(ako moga taka da go nareka) nie sme si nalojili nqkvi ograni4eniq...tova e vuzmojno,tova ne e...ami prosto ne sme dostignali takova duxovno razvitie 4e da promenim teq ograni4eniq koito sme si nalojili...kakto v osuznatiq sun se osuznavame,taka i v realniq jivot moje da go napravim :P prosto da se vgledame i usetim ne6tata koito vseki den gledame,no ne vijdame :D prosto sme oburnali pove4e vnimanie na tehni4eskoto razvitie otkolkoto na razvitieto ni kato du6i :arrow: a kogato duxut e silen toi ne umira i produljava da jivee kato v nqkuv sun bavno napusnal svoqta plut...

05-05-2005, 08:35
към автора:
абе ти друсаш ли се или си ггледал много Матрицата :wink:

Sulfur
05-05-2005, 10:37
@LunaTriCk
Мисля, че тази област на познанието е доста непозната, но наистина има доста любопитни неща около сънищата. Например аз вече знам какво е чувството да бъдеш убит, защото не веднъж съм го сънувал, и повярвайте ми, не беше никак приятно. убеден съм, че когато някой ден умра, то ще се почувствам по същия начин. Също не мога да си обясня и защо почти винаги сънувам, че умирам? Друг път сънувам странни работи, които веднага забравям, но в съня си разбирам че са страшно поучителни и имат да ми кажат нещо, но уви не помня нищо след време.
А иначе намерих едни много интересни материали относно смъртта и умирането и дори си направих труда да извадя линк http://free.data.bg/svetlinamedia/cristian_books/Otvud%20vratatana%20smurtta.rar

Предварително искам да кажа, че информацията е доста обемна за четене, но веднъж започната е увлекателна. Просто попаднах случайно на нея и ми се стори достоверна :)

zElEnA^mAsLiNkA
05-05-2005, 13:31
Am 0b6t0 vzet0 ni6tu ne razbrah! Ama ne g0 pr04et0h si4kut0! ....Az sym si jiva 6t0t0 kyt0 se u6tipq ne se budq :P

Bloody_Tear
05-05-2005, 17:42
http://ouim.org/beyond.php?action=full&id=175 ta nali ima6e edna podobna tema,no tuk pone ima nqkva nasoka,e v taq statiika si pi6e si4ko koeto govorixte dosega :) ...ta za osuznatiq sun si e predimstvo...a osuznatiq jivot napreduk :P samo deto ne poznavam 4ovek koito da e naprednal do takava stepen 4e da e dostignal do suzdatelq ni :D v realniq jivot(ako moga taka da go nareka) nie sme si nalojili nqkvi ograni4eniq...tova e vuzmojno,tova ne e...ami prosto ne sme dostignali takova duxovno razvitie 4e da promenim teq ograni4eniq koito sme si nalojili...kakto v osuznatiq sun se osuznavame,taka i v realniq jivot moje da go napravim :P prosto da se vgledame i usetim ne6tata koito vseki den gledame,no ne vijdame :D prosto sme oburnali pove4e vnimanie na tehni4eskoto razvitie otkolkoto na razvitieto ni kato du6i :arrow: a kogato duxut e silen toi ne umira i produljava da jivee kato v nqkuv sun bavno napusnal svoqta plut...
Браво!Много хубаво исказване.Подкрепям напълно! :!: :D

Dharma
05-05-2005, 17:56
Дали целия ни живот е сън ?. Може би ние сме вече мъртви ? Може би съм мъртвец и целия този сайт е нищо повече от един сън. Може би наистина съм починал, когато паднах от терасата като малък още в яслата. Сънувам ли ?
trupki me pobiha dokato go 4etoh... :roll: i az mnogo puti sum si mislela dali jivota mi ne e sun-no ne moga do otgovorq na tozi vupros....
kato stana vupros za filmi-ima6e to4no edin takuv, v koito se razkazva6e za edna kola, koqto se bluska s druga, no v tazi kola ima edno momi4e, ob6to vzeto kolata se sbluska s drugata za 1mig, no tozi mig be celiq film;okaza se 4e edin mig ponqkoga trae cqla ve4nost; vuv filma be6e predstavena vsqka misul na momi4eto, vsqko dvijenie v tozi tolkova dulag mig...
btw slu4valo mi se e da zaspivam za 5 min.,a da sunuvam adski dulag sun-sqka6 e bil cqla no6t, a vsu6nost e samo 5 min :shock:

e4o
05-05-2005, 18:05
Minalata godina po nqkva tv bqh gledala kak mogat da vidqt v momenta kakvo sunuva6...? Zna4i v nqkva zala be6e ne6to kato eksperiment, slagat ne6to kato irda na malko razstoqnie ot glavata(tup primer davam ama kato nz to4no kakvo e :oops: ), i to ti ulavq nqkvi ne6ta v mozuka, i se polu4ava tva koeto sunuva6 na edno ekran4e, mnogo be6e stranno, dano nqkoi me e razbral za kvo stava duma, 4e i as ne mojah da go opi6a to4no :? :) :wink:

CRaZy_IKT
05-06-2005, 14:51
Minalata godina po nqkva tv bqh gledala kak mogat da vidqt v momenta kakvo sunuva6...? Zna4i v nqkva zala be6e ne6to kato eksperiment, slagat ne6to kato irda na malko razstoqnie ot glavata(tup primer davam ama kato nz to4no kakvo e :oops: ), i to ti ulavq nqkvi ne6ta v mozuka, i se polu4ava tva koeto sunuva6 na edno ekran4e, mnogo be6e stranno, dano nqkoi me e razbral za kvo stava duma, 4e i as ne mojah da go opi6a to4no :? :) :wink:
Razbrahte..Tva e mnogo qko...Ama sigurno ne sa go napravili v BG

Dorianchety
05-07-2005, 17:33
mn vaprosi no koi 6te ni dade logi4en otgovor :?: Dali naistina sanuvame ili... pak ne :?: