PDA

View Full Version : Правопис



Bimper-ska
05-03-2005, 22:14
Виждам, че много от потребителите не знаят правописа на някои елементарни думи. Например сигурно 99% пишат "съжелявам", а вярното е "съжалявам". За проверка: корена на думата е "жал", което няма как да стане "жел". Друго, което много често се бърка са пълният и непълният член на думите.
Призовавам всички да пишат правилно! Ако сега започнат да грешат в правописа, в бъдеще ще изглеждат смешни в очите на децата си, които ще учат правопис в училище.
Ако има някоя дума, която сте забелязали, че често се греши във форума, напишете тук правилния начин за написването й. Така всички потребители ще могат да се ограмотят малко и от форума.

Napu6en-Buhal
05-03-2005, 22:16
dA Fe i aZ nE SUm oT naI umNIte AMa mNoo sE NerVq kOGaTo nqKOI pRAvI EleMentArNI GreSHki

p.s. pIsHA poFeCHETo dUmI s `F` VmeSto `v` sHtoTo mE kEFi nE SHtoTo SuM gALfON

lucifer`s-devil
05-03-2005, 22:27
haha kvi sa tes raoti tuka we :P da narpaoim edna nau4na poredica ot temiz a pravopisa :P :P :P :P

miloto_girl_4e
05-03-2005, 22:33
moita best-ka v daskalo pravi postoqnno gre6ki :!:
prava i zabelejka,ama vmesto da si vzeme pouka,da
se popravi tq samo se surdi...
pi6e super negramotno.. ne znam kak e izkarala 5 na izpita po BEL :shock:
slaga ponqkoga gre6no udareniata na dumite..
az li4no s pravopisa i zapetaite sam si OK,za6toto imah v 5,6 i 7 klas
svqstna daskalka po BEL,koqto si me nau4i na vsi4ko :D

Napu6en-Buhal
05-03-2005, 22:35
haha kvi sa tes raoti tuka we :P da narpaoim edna nau4na poredica ot temiz a pravopisa :P :P :P :P
nE STAfA fUprOs zA uRoK pO bUlgARSki, sTAfA fUprOs Za ElemeNtAreN prAvoPIs. aKO sHte MI PIsheSh isKAm sUs `z`, ocHakVAm s `u` i t.n. misLIsH lI cHe Shte PRieMA naSerIOzNo mNeniTeO tI... cIgANSkA rAbotA :roll:

MuTaKa
05-03-2005, 23:27
Bimper-ska, споментатите от теб грешки са една незначителна част от всички допускани. Масово се допускат грешки в правописа на думи с "о" и "у", "а" и "ъ". Няма да говоря какво е положението с препинателните знаци (най-вече със запетаите). Да не забравяме и слятото, полуслятото и разделното писане...И още много не само правописни, но и стилови грешки. Няма смисъл да се подхваща такава тема (според мен), защото на всички оправданието им ще е, че тези грешки са допуснати в бързината, както и че тук не е час по БЕЛ, за да се съобразяват с приетия стил на писане...

Bimper-ska
05-03-2005, 23:37
Сега видях, че някои пишат "на предвид", "в предвид" и "в на предвид". Хора пише се само ПРЕДВИД! Представката е ПРЕД, което изключва употребата на каквито и да е други предлози.

MuTaKa
05-03-2005, 23:56
Bimper-ska, с горния си пост искаш да кажеш, че е грешна употребата на "впредвид"?! Тук не мога да се съглася...

XaoC
05-04-2005, 00:03
Сега видях, че някои пишат "на предвид", "в предвид" и "в на предвид". Хора пише се само ПРЕДВИД! Представката е ПРЕД, което изключва употребата на каквито и да е други предлози.

Тук не му е мястото според мен :roll: , никой няма да те приеме сериозно просто защото не им пука :) дори по вестниците има правописни грешки, така че не се чуди на правописа тук. Всеки човек сам за себе си решава дали това му пречи или не, а когато почнат интервютата (боже къде било това "Ю") за работа сами ще се сетят.


Bimper-ska, с горния си пост искаш да кажеш, че е грешна употребата на "впредвид"?! Тук не мога да се съглася...

Без коментар :wink:

miloto_girl_4e
05-04-2005, 09:38
Bimper-ska, с горния си пост искаш да кажеш, че е грешна употребата на "впредвид"?! Тук не мога да се съглася...

i az ne sam suglasna :!:
izob6to ne e gre6no da se kazva ili pi6e "vpredvid"
Bimper-ska oba4e ti nekvo qko se vruzva6.. kato nekfa daskalka si tuka :lol:

air_J
05-04-2005, 10:43
Bimper-ska, с горния си пост искаш да кажеш, че е грешна употребата на "впредвид"?! Тук не мога да се съглася...

i az ne sam suglasna :!:
izob6to ne e gre6no da se kazva ili pi6e "vpredvid"
Bimper-ska oba4e ti nekvo qko se vruzva6.. kato nekfa daskalka si tuka :lol:
Това, че иска да ви научи на нещо е похвално. Жалкото е, че в България умните хора ги имат за луди. И по-добре да имате даскалица като нея, а сега и от даскал като мен (особенно пишещите на латиница), защото както се изказа някой след време едно CV няма да може да напишете. Аз ако съм един шеф (а аз 100% в живота ще заемам доста висока длъжност) просто видя ли правописна грешка и гоня кандидата за работа! :twisted:

Momchenceto
05-04-2005, 11:46
BSG беше написала "презнуваме" и "съдове" или нещо такова правилното е логично от празник празнуваме....за съдовете я поправиха....съдилища...
nar беше написала четола (на нея и е простено не е в България :lol: ) вярното е чела :)
Колкото по темата не съм сагласен аз права грешки обаче повече ме интересува съдържанието на менението ми отколкото правописа...като трябва да пиша грамотно ше пиша тука няя си проверявам мненията по 10 пъти за правопис...

air_J
05-04-2005, 13:07
BSG беше написала "презнуваме" и "съдове" или нещо такова правилното е логично от празник празнуваме....за съдовете я поправиха....съдилища...
nar беше написала четола (на нея и е простено не е в България :lol: ) вярното е чела :)
Колкото по темата не съм сагласен аз права грешки обаче повече ме интересува съдържанието на менението ми отколкото правописа...като трябва да пиша грамотно ше пиша тука няя си проверявам мненията по 10 пъти за правопис...
Е, то тя едно време (преди повече от година) беше пуснала някаква анкета за цветове на коси, където присъстваше чАрвения цвят. Аз я бъзихам много за това де. 8) То и ти си написал сАгласен, вместо сЪгласен. Не сме безгрешни, но поне елементарен правопис трябва да се спазва. Ако е написано зле, каквото и да пише в мнението няма да има значение. При такава ситуация на мен би ми се набило в очи не написаното в мнението, а правописа. Ако правописа е отчайващ, то тогава няма да чета и мнението. :twisted:

MuTaKa
05-04-2005, 13:34
air_J, съгласен съм с теб. Примерно в поста на Momchenceto ми се набиха някои грешки...


Колкото по темата - не съм съгласен, аз правя грешки обаче повече ме интересува съдържанието на менението ми, отколкото правописа...като трябва да пиша грамотно - ще пиша, тука няма да си проверявам мненията по 10 пъти за правопис...

В два поста (от тази тема) видях сгрешен правописът на думата "правя" - върша, извършвам някакво действие. "Права" има няколко значения (Пример: Човешки права, Авторски права, права - от геометрията...), но едва ли може да се замени с "правя".

05-04-2005, 13:36
Сега видях, че някои пишат "на предвид", "в предвид" и "в на предвид". Хора пише се само ПРЕДВИД! Представката е ПРЕД, което изключва употребата на каквито и да е други предлози.
бтв тфа е вярно....и на мен много ми прави
впечатление някфо такова...напредвид или впредвид...
както и "нямам нищо ПРОТИВ" а не "нямам нищо напротив"
п.п. и аз пиша с правописни грешки...ама аз и говоря с правописни
грешки така че не ме бърка особено..иначе наживо НИКОГА не
пиша с грешки

MuTaKa
05-04-2005, 13:54
[quote="Murderdoll^"]п.п. и аз пиша с правописни грешки...ама аз и говоря с правописни
грешки така че не ме бърка особено..иначе наживо НИКОГА не
пиша с грешки

Много интересен начин на изказване...
Говориш с правописни грешки...по логика трябва да пишеш с правоговорни грешки :D За да усъвършенстваш писмената си култура ще ти препоръчам правоговорен речник, а за устната - писмен (следвам логиката). Наживо не пишеш с грешки? :? Интресено ми е в момента как пишеш, на плейбек? :D

П.П. Разбрах какво си имала впредвид, но не си се изказла правилно и си позволих да се пошегувам.

LetiCherry
05-04-2005, 13:59
Да ви кажа, тъжно е , но има адски много неграмотни! :? И забелязвам, че във форума има хора, които наистина не знаят елементорни думи от сорта на - хУрмон, случЕй и много други. Трагедията е пълна! А още повече ме дразни това, че много пишат на латиница и понякога в бързането пишат слято, пропускат букви и после ако трябва да прочета поста им , направо се побърквам!

little_black_dress
05-04-2005, 14:49
Вече съм свикнала и с правописните грешки и с постовете на латиница.Аз също нямам блестящ правопис,но се опитвам да не греша елементарни думи,старая се да пиша правилилно. :roll: Но си права,че не е хубаво да се пише с грешки.Старайте се малко повече!Все попадам на бисери.Например съм забелязала,че 50-60% от хората във форума пишат гримирВам вместо гримирам. :shock:

Momchenceto
05-04-2005, 15:10
air_J, съгласен съм с теб. Примерно в поста на Momchenceto ми се набиха някои грешки...


Колкото по темата - не съм съгласен, аз правя грешки обаче повече ме интересува съдържанието на менението ми, отколкото правописа...като трябва да пиша грамотно - ще пиша, тука няма да си проверявам мненията по 10 пъти за правопис...

В два поста (от тази тема) видях сгрешен правописът на думата "правя" - върша, извършвам някакво действие. "Права" има няколко значения (Пример: Човешки права, Авторски права, права - от геометрията...), но едва ли може да се замени с "правя".Неясно ли се изразих като казах че не ме бърка правописа?!?! А да съм казал някаде случайно че съм безгрешен?!?! И въпреки всичко понякога се старая понякога не.....аку изкам ке пиша кат парфиа мънгал броблем??

MuTaKa
05-04-2005, 15:27
Споко бате, не се нерви... :D
Съгласих се с мението на air_J, най-вече с:


Не сме безгрешни, но поне елементарен правопис трябва да се спазва. Ако е написано зле, каквото и да пише в мнението няма да има значение. При такава ситуация на мен би ми се набило в очи не написаното в мнението, а правописа.

И затова си позволих да цитирам поста ти (редактиран от мен). ;) Никой не е безгрешен и на всеки се случва да допусне грешка (но в рамките на допустимото :D)...

air_J
05-04-2005, 16:05
Споко бате, не се нерви... :D
Съгласих се с мението на air_J, най-вече с:


Не сме безгрешни, но поне елементарен правопис трябва да се спазва. Ако е написано зле, каквото и да пише в мнението няма да има значение. При такава ситуация на мен би ми се набило в очи не написаното в мнението, а правописа.

И затова си позволих да цитирам поста ти (редактиран от мен). ;) Никой не е безгрешен и на всеки се случва да допусне грешка (но в рамките на допустимото :D)...
Аз доколкото си гледам поста съм написал същото, но щом има някаква грешка - приемам го! Това е пример, показващ, че всеки греши. Щом аз съм допуснал грешка, значи всеки може. Само да не ви (ми) става навик. :twisted:

MuTaKa
05-04-2005, 17:00
air_J, не си ме разбрал правилно. :D Не съм цитирал написаното от теб, защото има грешка, а просто исках да разясня някои работи на Momchenceto.

naty
05-04-2005, 17:04
които наистина не знаят елементорни думи от сорта на - хУрмон, случЕй и много други.
само да ти кажа ,че се пише СЛУЧАЙ а не СЛУЧЕЙ

MuTaKa
05-04-2005, 17:14
naty, май не си много в час. :lol:
leti_cherry знае как се пишат "хормон" и "случай". ;) Тя умишлено е написала с главна буква най-често правената грешка, при изписването на тези думи... :)

05-04-2005, 17:41
Например съм забелязала,че 50-60% от хората във форума пишат гримирВам вместо гримирам. :shock:
заеби тфа...преди малко видях грЕмирам :lol:
ахахаха тфа звучи като кремирам :lol: :lol:

FlowerinesS
05-04-2005, 17:47
Пък аз доста често срещам аС , вместо аЗ ...
е тва вече ееее.... :cry:
трагично!

techCandy
05-04-2005, 17:54
air_J, съгласен съм с теб. Примерно в поста на Momchenceto ми се набиха някои грешки...


Колкото по темата - не съм съгласен, аз правя грешки обаче повече ме интересува съдържанието на менението ми, отколкото правописа...като трябва да пиша грамотно - ще пиша, тука няма да си проверявам мненията по 10 пъти за правопис...

В два поста (от тази тема) видях сгрешен правописът на думата "правя" - върша, извършвам някакво действие. "Права" има няколко значения (Пример: Човешки права, Авторски права, права - от геометрията...), но едва ли може да се замени с "правя".Неясно ли се изразих като казах че не ме бърка правописа?!?! А да съм казал някаде случайно че съм безгрешен?!?! И въпреки всичко понякога се старая понякога не.....аку изкам ке пиша кат парфиа мънгал броблем??
Димо, срам ме е от тебе :roll: хахаха
може ли да си ми брат и да си толкова неграмотен ц ц ц
и кво спори и се обяснява, абе шестиии, вземи се научи как се пише правилно и не се обяснявай, не стига че е виновен ми и зяе...село, село...
А иначе примерно някой като каже съблеЧа, облеЧа и полУжение полудявам, добре бе хора това са елементарни неща...

Immortality_
05-04-2005, 18:02
naitina ima elementarni gre6ki v toya forum...
i az 4esto se zamislyam kak se pi6at nyakoi dunmi4ki... nikoga predi ne byah imala tozi problem, no ot 3 godini ne byah pisala na bulgarski i sam izgubila vsyakakvi navici... dori i katog ovorya se barkam :?

MuTaKa
05-04-2005, 18:21
fire_of_satan, не му се карай на момчето :D, има време за всичко в този живот...Който има желание ще положи услия за ограмотяване си, а който не иска...с фуния акъл не се налива.
Споментатите до сега правописни грешки, се допускат главно от незнаие (не може от бързане, системно да се допускат едни и същи грешки), защото едва ли някой полага услия да "ошлайфа писмения и устния си речник" (извън часовете по БЕЛ). Голяма част дори не го правят по време на час и не взимат под внимание това, което казва даскалката (използвам "даскалка" не в някакъв лош смисъл на думата, а в онзи патриотичния...защото тези хора са посветили живота си, за да ни образоват и дадат някакъв старт в живота, макар й доста от вас да си мислят, че те са там за да ни го вгорчават) и става малко положението "Като ми пееш Пенке ле, кой ли те слуша".

Bimper-ska
05-04-2005, 18:22
Като пуснах темата не си и помислих дори, че ще бъде толкова забавна :lol: Май трябваше във "Фън" да я сложа :wink:

LetiCherry
05-04-2005, 18:30
които наистина не знаят елементорни думи от сорта на - хУрмон, случЕй и много други.
само да ти кажа ,че се пише СЛУЧАЙ а не СЛУЧЕЙ

Еми да знам!!! Аз казвам, че хората пишат случЕй вместо случАй и хУрмон вместо хОрмон!

MuTaKa
05-04-2005, 18:35
Bimper-ska, зависи от гледната точка. Просто положението не е смешно, а трагично. Вместо към прогрес, ние вървим към регрес...

05-04-2005, 21:18
безопастно, аборд, партниор, смисал

бесетка
blaaaaa

BABY_SEXY_GIRL
05-04-2005, 21:58
Аз много се дразня като видя някой да напише "чуства", а не "чуВства" :twisted: Така и не се научиха някой хора как се пише тази хубава дума :? :(

incheto
05-05-2005, 08:05
i men mnogo me drazni tova sujelqvam koeto pishat a ne sajalqvam ama kvo da se pravi:) a ina4e de da znam to tuka seki barza da pishe i se slu4va da sgreshi a se pak e komp a ne e list i himikalka:)

MuTaKa
05-05-2005, 10:25
i men mnogo me drazni tova sujelqvam koeto pishat a ne sajalqvam ama kvo da se pravi:) a ina4e de da znam to tuka seki barza da pishe i se slu4va da sgreshi a se pak e komp a ne e list i himikalka:)

Това, че не се пише на лист, не е оправдание за неграмотността...
Или можеш да ни (ме) убедиш, че даден човек допускащ правописни грешки тук, няма да ги допусне и при писане на хартиен носител?

П.П. Два реда без никакъв препинателен знак?! :shock: Забелязах в поста ти една често бъркана дума - "всеки" :)

05-05-2005, 11:28
Поздрави за хубавата(и нужна) тема.
Честно казано вече не се учудвам от правописните грешки.
В 7 клас имах съученици, които сричаха(да не говорим за правописа).
А да спориш за това, че Впредвид е правилно е хипер глупаво.
Понякога и аз допускам грешки, но или бързам или недоглеждам, за което се извинявам.
И още няколко неща - след запетайката има разстояние до следващата дума;писна ми да гледам как се пише - 4акам вместо чакам и ба6та вместо баща. Използването на цифри вместо букви е недопустимо.
Не ми се коментира заменянето на "щ" с "шт".
И последно - "сЪС" се пише само, когато следващата дума започва със "с" или "з". При всички останали случаи е само "с".

lalqla
05-05-2005, 11:30
Поздрави за хубавата(и нужна) тема.
Честно казано вече не се учудвам от правописните грешки.
В 7 клас имах съученици, които сричаха(да не говорим за правописа).
А да спориш за това, че Впредвид е правилно е хипер глупаво.
Понякога и аз допускам грешки, но или бързам или недоглеждам, за което се извинявам.
И още няколко неща - след запетайката има разстояние до следващата дума;писна ми да гледам как се пише - 4акам вместо чакам и ба6та вместо баща. Използването на цифри вместо букви е недопустимо.
Не ми се коментира заменянето на "щ" с "шт".
И последно - "сЪС" се пише само, когато следващата дума започва със "с" или "з". При всички останали случаи е само "с".
Беше от мен.

bulgarche
05-05-2005, 13:06
Много често се бърка "Метал" с "Метъл"

zElEnA^mAsLiNkA
05-05-2005, 13:11
haha Am kat0 gledam kakvi primeri ste dali haha!
Iskam sam0 da kaja na h0rata , k0it0 ne znaqt i ne sa razbrali,4e az p0 princip si pi6a o kat0 0. Taka p0ve4e me kefi! Sy6t0 taka pi6a f vmest0 v. Am neznam ama pr0st0 tfa si mi e stila na pisane! Qvn0 iskam da sym razli4na! :P Ina4e v sy4ineniq i takiva razni rab0ti nqmam mn0g0 prav0pisni gre6ki i punktuaci0nni sy6t0! :} Iskren0 se izvinqvam ak0 sym sgre6ila nqk0q duma mn0g0 brutaln0 :P

air_J
05-05-2005, 14:31
Честно казано във един свищовски форум има толкова брутален пример за неграмотно писане, че ме е срам да го напиша. :evil:

amy lee
05-05-2005, 18:36
мух... много се нервя, като се допускат елементарни грешки :roll: а като видя гримирВам, "В" и следващата дума започва със В или Ф... просто избеснявам! хораа, научете се, че се пише ВЪВ форума (например) и В колата (пак например)
метАл и метЪл като се бъркат също се дразня! на английски се пише METAL, но на български, милички, се пише МЕТЪЛ
прави ми впечатление, че много хора пишат съжЕлявам... да, ама се пише съжАлявам!!!
след препинателен знак (за тези, които не знаят какво е, това са точка (.), запетая (,), двуеточие ( : ), многоточие (...), и изобщо още куп примери) задължително има ИНТЕРВАЛ
да не говорим за писане от рода на незнам, немога, неискам... защо пишете думите слято? :shock:
* понякога пиша Ф вместо В, само щото ме кефи, а не защото не знам как се пише

05-05-2005, 21:25
http://www.datecs.bg/index.html?div=soft

little_black_dress
05-05-2005, 21:51
Например съм забелязала,че 50-60% от хората във форума пишат гримирВам вместо гримирам. :shock:
заеби тфа...преди малко видях грЕмирам :lol:
ахахаха тфа звучи като кремирам :lol: :lol:
Абе моля ти се.Последното ми "попадение" е иЗкам.Вече очаквам всичко. 8)

AvLee
05-05-2005, 22:11
Хаха вий ме изкарахте неграмотна :lol: до скоро и аз си пишех съжЕлявам...
А това за впредвид не го разбрах,аз мисля,че си е така,а може и предвид.И двете са правилни.

Много хора днешно време пишат неграмотно...то български се учи до 7-ми клас и квото си научил това е.Поне в 3-ти 4-ти клас се научих как да проверявам думичките :D

Bimper-ska
05-05-2005, 22:47
За всички, които писаха тук - единствено правилното е ПРЕДВИД :!: Не спорете, ами си питайте даскацилите по литература!
Относно интервалите и препинателните знаци мога само да кажа, че по принцип няма значение, къде имаш интервал, но е прието в машинописа да се оставя след знак, защото при евентуално разтегляне на текста или преминаване на нов ред, примерно запетайките може да ти останат висящи. А лично според мен, така си е по-прегледно с интервал след знаците.
За "със", "с", "във" и "в" мога само да кажа, че да ги объркаш едва ли се дължи на факта, че пишеш върху клавиатура, а не върху лист хартия.

05-05-2005, 23:49
до скоро и аз си пишех съжЕлявам...
винаги можеш да си провериш - казваме
ЖАЛ а не ЖЕЛ все пак:)

kaka_lara
05-06-2005, 07:46
до скоро и аз си пишех съжЕлявам...
винаги можеш да си провериш - казваме
ЖАЛ а не ЖЕЛ все пак:) ooo macka zashto se vprqgash? Mislish li 4e nqkoi shte si vzeme pouka? Da ne bi da sa dali na nqkoi pari za prawopis...?! :lol:

MuTaKa
05-06-2005, 08:04
Искам да помоля Bimper-sk и lalqla да разяснят правилното изписване на "предвид" и защо смятат правописа на "впредвид" за грешен. Доколкото си спомням, в правописния речник няма дума "предвид" (а най-малко "впредвид" :D), но в момента нямам подръка такъв речник... Ако някой има правописен речник, нека погледне правописа на тази дума и сподели резултата.
Излизат различни промени на думите (окончателна редакция - поне направена засега :D) и оттук нататък така става възприето, правилното им изписване.
Сега ще дам няколко примера за редакция на думи (една от последно направените).
Правилното изписване на думи започващи със "ски" (които спадат към изключенията) беше полуслято - ски-скок, ски-състезание... Новото правило е да се изписват разделно - ски бегач, ски турнир...
Следващият приемр е за думи, на които първата съставка е чуждица, а втората съществително. Беше възприето да се пише слято "тенискорт". Новото правило е да се изписва разделно - тенис база...
Това са някои от редакциите, за които се сещам в момента.
Не би ме учудило да е станало нещо подобно и с "предвид". :)

edit:

Сетих се и за още един интересен пример, на който правилното му изписване (вече) е: Ден на Пролетното равноденствие.

DeaTHroW-ReC_F
05-06-2005, 08:05
че аз нарочно бъркам някой думи да стане по като разгофорното..а и аз пиша Ф фместо В че по-ме кефи..кфо значение има как ше пишеме,нали ни се разбира..тфа ф даскалото е съфсем различно

Tedi_sheep
05-06-2005, 08:13
Старая се да пиша правилно!А понякога вместо "в" слагам "Ф", защото така ми харесва!Нарочно!А т'ва, че понякога допускам грешки е от бързане!Но найстина има по-завъртяни думи, които се случва да сбъркам!

MuTaKa
05-06-2005, 08:27
а и аз пиша Ф фместо В че по-ме кефи

Това ми е пределно ясно, че е практикувано от доста хора. ;)


Da ne bi da sa dali na nqkoi pari za prawopis...?!


кфо значение има как ше пишеме,нали ни се разбира..

Не се учудвам от елементарното мислене на някои хора...
Никой не е задължен да (се опитва да) пише грамотно, както споменах няколко поста по-горе...


с фуния акъл не се налива

DeaTHroW-ReC_F, сигурна ли си, че се разбира? Мога да ти дам доста примери, за да те убедя, че не си права! Най-вече със запетаи, които не са поставени (въобще липсват) на съответното място и придават съвсем друг смисъл, различен от този, който е имал намерение авторът.
Пример (ще го измисля аз, но нищо чудно някъде да има подобни... :D):

Въпрос: Ти не слушаш музика, така ли?
Отговор: Не, слушам!
Отговор: Не слушам!

Можеш ли да ме убедиш, че и двата отговора имат едно и също значение?

edit:

Ще напиша още един пример:

Виж го онзи как си прИдава важност.
На него му бе заръчано да прЕдава получената информация.

Думите оцветени в червен цвят, макар й толкова близки по правопис, имат ли едно и също значение?

Sk8er4o
05-06-2005, 08:28
Bimper-ska, с горния си пост искаш да кажеш, че е грешна употребата на "впредвид"?! Тук не мога да се съглася...

i az ne sam suglasna :!:
izob6to ne e gre6no da se kazva ili pi6e "vpredvid"
Bimper-ska oba4e ti nekvo qko se vruzva6.. kato nekfa daskalka si tuka :lol:
-
Вие хора добре ли сте ? Нещо като "В ПРЕДВИД" нема никъде...не е правилно, наистина е "Предвид" само. Много се дразня някой като напише "дънкен" вместо "дънков" и "гримирвам се" вместо "гримирам се". Много се дразня като видя някой неграмотен. Но много повече се дразня от шльокавицата, не пиша на такава вече 7 месеца и от хиляди постове в различни форуми за това време имам максимум 10-20 поста на такава. :wink:


-
http://6lyokavitza.org/index.html

MuTaKa
05-06-2005, 08:46
Sk8er4o, става въпрос за думата "впредвид" (изписана слято). Погледни първия ми пост на 4 страница, най-вече:


Ако някой има правописен речник, нека погледне правописа на тази дума и сподели резултата.

Какво те кара да отхвърлиш вероятността и другия вариант да е правилен (вече споменат многократно - "впредвид")? Ще обосновеш ли отговора си? Или го казваш, защото си го чул от приятеля на твой приятел? :lol:

Napu6en-Buhal
05-06-2005, 08:50
TaQ teMA sE PrevURnA v UrOk pO bULgArsKI vEcHE :evil:

MuTaKa
05-06-2005, 09:06
Napu6en-Buhal, не виждам защо хора, като теб (които си знаят всичко) им пречи това, че се опитваме да помогнем на други да затвърдят знанията си (или да научат нещо ново, което ще им бъде от полза - надявам се). Човек се учи докато е жив...Тези, които не отдават значение на писмената (или устната) си култура, не виждам защо постват тук?!

Sk8er4o
05-06-2005, 09:15
Абе за правописни грешки ще говорим...мми с грешки пак се разбира, но тези които пишат на ШЛЬОКАВИЦА почти не се разбират, затова пропускам постовете на неразбираема ШЛЬОКАВИЦА
МОЛЯ ВИЖТЕ ЛИНКОВЕТЕ ПО-ДОЛУ
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
http://6lyokavitza.org/index.html
[/b]

Napu6en-Buhal
05-06-2005, 09:23
Napu6en-Buhal, не виждам защо хора, като теб (които си знаят всичко) им пречи това, че се опитваме да помогнем на други да затвърдят знанията си (или да научат нещо ново, което ще им бъде от полза - надявам се). Човек се учи докато е жив...Тези, които не отдават значение на писмената (или устната) си култура, не виждам защо постват тук?!
misLisH Li cHE nqkoI sHTE sEdNE dA UcHI BuLgaRSki tUkA ? Tfa KoEtO IskAm dA kAjA Az E cHE NqKOI hoRA PravqT eLemeNtaRNi GResHki i MOgAT dA sE VgLejdAt maLKo sHToTo e TUpo dA PishAT kATo CigAnI i dA PReTInDirAt cHE MNogO zNAqT. taKIvA sAMo kATO iM vIDq PravoPIsA MI sTAvAT sMESHnI, bEZ dA TurSq SmiSULa nA mNenIEtO iM. a ChESNo KAzANO TfA dA pISheSh vSqkA edNA dUMA kAKtO tyRqbvA dA e... nE miSLq cHE SHte POmoGNeSH nA NqkOI AmA kAKtO IskASh, USPeH FsE pAk :roll:

Napu6en-Buhal
05-06-2005, 09:24
Napu6en-Buhal, не виждам защо хора, като теб (които си знаят всичко) им пречи това, че се опитваме да помогнем на други да затвърдят знанията си (или да научат нещо ново, което ще им бъде от полза - надявам се). Човек се учи докато е жив...Тези, които не отдават значение на писмената (или устната) си култура, не виждам защо постват тук?!
misLisH Li cHE nqkoI sHTE sEdNE dA UcHI BuLgaRSki tUkA ? Tfa KoEtO IskAm dA kAjA Az E cHE NqKOI hoRA PravqT eLemeNtaRNi GResHki i MOgAT dA sE VgLejdAt maLKo sHToTo e TUpo dA PishAT kATo CigAnI i dA PReTInDirAt cHE MNogO zNAqT. taKIvA sAMo kATO iM vIDq PravoPIsA MI sTAvAT sMESHnI, bEZ dA TurSq SmiSULa nA mNenIEtO iM. a ChESNo KAzANO TfA dA pISheSh vSqkA edNA dUMA kAKtO tyRqbvA dA e... nE miSLq cHE SHte POmoGNeSH nA NqkOI AmA kAKtO IskASh, USPeH FsE pAk :roll:

MuTaKa
05-06-2005, 09:30
Sk8er4o, винаги ще има хора, които пишат на "шльокавица", както и такива, които допускат (доста) правописни грешки...
Смятам, че не е нужно и тази тема да става от рода на: "Кирилица vs Шльокавица", "Левси vs ЦСКА", "Siemens vs Nokia"...

DeaTHroW-ReC_F
05-06-2005, 10:02
а и аз пиша Ф фместо В че по-ме кефи

Това ми е пределно ясно, че е практикувано от доста хора. ;)


Da ne bi da sa dali na nqkoi pari za prawopis...?!


кфо значение има как ше пишеме,нали ни се разбира..

Не се учудвам от елементарното мислене на някои хора...
Никой не е задължен да (се опитва да) пише грамотно, както споменах няколко поста по-горе...


с фуния акъл не се налива

DeaTHroW-ReC_F, сигурна ли си, че се разбира? Мога да ти дам доста примери, за да те убедя, че не си права! Най-вече със запетаи, които не са поставени (въобще липсват) на съответното място и придават съвсем друг смисъл, различен от този, който е имал намерение авторът.
Пример (ще го измисля аз, но нищо чудно някъде да има подобни... :D):

Въпрос: Ти не слушаш музика, така ли?
Отговор: Не, слушам!
Отговор: Не слушам!

Можеш ли да ме убедиш, че и двата отговора имат едно и също значение?

edit:

Ще напиша още един пример:

Виж го онзи как си прИдава важност.
На него му бе заръчано да прЕдава получената информация.

Думите оцветени в червен цвят, макар й толкова близки по правопис, имат ли едно и също значение?
хм..говорехме за правопис нали,не за пунктоация,въпреки че тя е част от него....няа значение

кфо се опитфате да постигнете с тая тема?може някой без да искат да сгрешат,простено е..не секи е свикнал с клавиатурата деа

MuTaKa
05-06-2005, 10:21
DeaTHroW-ReC_F, темата наистина е за правописа, но още в първия си пост съм споменал и проблемът с пунктУацията (защото той също е толкова наболял, както и този с правописа).
Какво се опитваме да постигнем с темата? Опитваме се да предотвратим допускането на елементарни грешки (споментаи многократно в темата), защото тези грешки (за съжаление) не се допускат от недоглеждане, бързина или неудобна клавиатура, а от незнание.

so mazy!
05-06-2005, 10:21
purvonachalno temata mi haresa, zashtoto e polezno da ima i takava, i e vqrno, che ponqkoga se pravqt prekaleno mn greshki, ama tva ne e kraqt na sveta! A toq mitak mi se vijda malko snob! ponqkoga tochno tva mu e zabavnoto na mnenieto, kogato nqkoi kaje narochno hubu vmesto hubavo ili she prava! osven tva men mn me kefi kak govorqt momchenceto i deathrow_rec_f! mislq, che e sladko!

MuTaKa
05-06-2005, 10:43
so mazy!, сноб или сноп? :lol:
Опитвам се да разведря обстановката (преди да те почна). :D :twisted:
Значи сноб? :D Какво разбираш ти под "сноб"?
Я ми разясни какво е туй животно сноб-ът и има ли почва у нас (не за да вирее, защото предполагам, че не е растение :D).

miloto_girl_4e
05-06-2005, 10:45
Bimper-ska, с горния си пост искаш да кажеш, че е грешна употребата на "впредвид"?! Тук не мога да се съглася...

i az ne sam suglasna :!:
izob6to ne e gre6no da se kazva ili pi6e "vpredvid"
Bimper-ska oba4e ti nekvo qko se vruzva6.. kato nekfa daskalka si tuka :lol:
Това, че иска да ви научи на нещо е похвално. Жалкото е, че в България умните хора ги имат за луди. И по-добре да имате даскалица като нея, а сега и от даскал като мен (особенно пишещите на латиница), защото както се изказа някой след време едно CV няма да може да напишете. Аз ако съм един шеф (а аз 100% в живота ще заемам доста висока длъжност) просто видя ли правописна грешка и гоня кандидата за работа! :twisted:

hehehe :) samo ne znam za6to govori6 direktno na mene.. smisal,4e mene trqbva da nau4i :)
az sam si dooosta dobre s gramatikata(ne se hvalq,kazvam prosto)
znam si pravopisa perfect,punktoaciata su6to ...
prosto i kazvam da ne se pali tolkova,za6toto 6tom masata TEENS
v daskalo ne sa si nau4ili pravopisa(koeto e jalko) tq nqma da uspee da promeni ne6tata.. edna pti4ka prolet ne pravi :!:

MuTaKa
05-06-2005, 10:56
Bimper-ska, с горния си пост искаш да кажеш, че е грешна употребата на "впредвид"?! Тук не мога да се съглася...

i az ne sam suglasna :!:
izob6to ne e gre6no da se kazva ili pi6e "vpredvid"
Bimper-ska oba4e ti nekvo qko se vruzva6.. kato nekfa daskalka si tuka :lol:
Това, че иска да ви научи на нещо е похвално...

hehehe :) samo ne znam za6to govori6 direktno na mene.. smisal,4e mene trqbva da nau4i :)...

miloto_girl-4e, просто е цитирал поста ти. ;) С подчертаните думички става ясно към кой е насочено обръщението. ;)


edna pti4ka prolet ne pravi :!:

Пичка (с поличка) или птичка...? :lol: 8)

miloto_girl_4e
05-06-2005, 11:01
Bimper-ska, с горния си пост искаш да кажеш, че е грешна употребата на "впредвид"?! Тук не мога да се съглася...

i az ne sam suglasna :!:
izob6to ne e gre6no da se kazva ili pi6e "vpredvid"
Bimper-ska oba4e ti nekvo qko se vruzva6.. kato nekfa daskalka si tuka :lol:
Това, че иска да ви научи на нещо е похвално...

hehehe :) samo ne znam za6to govori6 direktno na mene.. smisal,4e mene trqbva da nau4i :)...

miloto_girl-4e, просто е цитирал поста ти. ;) С подчертаните думички става ясно към кой е насочено обръщението. ;)


edna pti4ka prolet ne pravi :!:

Пичка (с поличка) или птичка...? :lol: 8)


pti4kaaaaaaa :P
pravilno sam si go napisala.. do se 4etoh cqlata tema i iskam da kaja,4e i mane mnogo me nervi best-kata(koqto spomenah,4e e mnogo negramotna i ne znam kak e v daskaloto mi i kak ima 5 po BEL na izpita..) ta tq vika " kakvo da si oble4a utre?" i az i vikam " abe,mila,ne se kazva oble4a,a obleka!" i tq nekva spori " da be da,nali e obli4am se,a ne oblikam se" i az i vikam " ooo dobre,kazvai si go kakto si iska6!"

MuTaKa
05-06-2005, 11:18
miloto_girl-4e, попитай приятелката си как би написала "облекло". ;)
Питай я също как й звучи "облечло"? :D

air_J
05-06-2005, 11:37
Абе трябва някой да учи децата на правпис, защото сещате се, че една грешка, повторена 100 пъти става истина. Една дума, написана 100 пъти на латиница "kAde", става и в съчиненията на младите кАде. Примерите са безбройни. Даскалите в академиите късат на изпит за правописна грешка, защото това вреди и на тях. Който и да е човек ако постоянно вижда една дума грешно написана, накрая самия той ще се чуди как точно се пише. И още нещо, не е една птичка - така като гледам сме три, а лошото е, че стадото, което обучаваме ни превъзхожда многократно количествено. :twisted:

lalqla
05-06-2005, 14:16
Проверих в речник и се пише ПРЕДВИД, както споменах и преди.
Грешно е използването на "Впредвид", "в предвид" и "напредвид(навпредвид - lol)", защото изразът е "вземам предвид".
Тоест вземам под внимание.Употребата на два предлога в "напредвид"(предлозите на- и пред-) или във "впредвид" (предлозите в- и пред-) е грешно и безсмислено.

CRaZy_IKT
05-06-2005, 14:18
Казват "случей",а то е правилно "случай"...Пи6ат "особенно",а то е с едно Н...УЖАС

lalqla
05-06-2005, 17:34
Най-новият бисер - чехла във форума.Без да споменавам никове де...:)

miloto_girl_4e
05-06-2005, 18:35
miloto_girl-4e, попитай приятелката си как би написала "облекло". ;)
Питай я също как й звучи "облечло"? :D

wow,mnogo qka ideika,10x ;)
sledva6tia put kato mi go kaje tova,to4no s tozi vupros 6te q zaseka
da vidim kakvo 6te otgovori :)
hehe,zlaten si,ei :wink:

Bimper-ska
05-07-2005, 07:28
Хора не се впрягайте, де! Пуснах темата само за хора, които ИСКАТ да си оправят правописните грешки, да станат поне мъничко по-компетентни. Ако има хора сред вас, на които не им пука как пишат, никой не ги спира да продължат да си пишат, както искат. Но по мое мнение, всеки трябва да осъзнае, че правописът в бъдеще може много да им помогне. Ако не по друг повод, то поне като кандидатстват за работа. От опит знам, че една грамотно написана автобиография се приема доста по-добре, от автобиография, написана с 1,2,5 грешки...
П.П. MiTaKa в моя речник я нямаше думата предвид, но нито думите впредвид или напредвид. Мисля, че lalqla обясни защо е така:


Проверих в речник и се пише ПРЕДВИД, както споменах и преди.
Грешно е използването на "Впредвид", "в предвид" и "напредвид(навпредвид - lol)", защото изразът е "вземам предвид".
Тоест вземам под внимание.Употребата на два предлога в "напредвид"(предлозите на- и пред-) или във "впредвид" (предлозите в- и пред-) е грешно и безсмислено.

so mazy!
05-08-2005, 16:29
so mazy!, сноб или сноп? :lol:
Опитвам се да разведря обстановката (преди да те почна). :D :twisted:
Значи сноб? :D Какво разбираш ти под "сноб"?
Я ми разясни какво е туй животно сноб-ът и има ли почва у нас (не за да вирее, защото предполагам, че не е растение :D).

hahahahaaa!! shte me pochvash znachi.. interesno..
Ti da ne sledvash bulgarska filologiq sluchaino? malko vmaniachen mi se vijdash..
samo da dobavq, che bqh napisala snob, toi samo se sheguva..

Bimper-ska
05-12-2005, 17:33
Отдавна не бях се натъквала на грешки, но само в една тема, намерих тези:

banqta mi e sinq...m nqkwo mn gotinko takoa kato morski wylni4ki emitira...
Пише се имитира! Емитират се обикновено акции - емисия на акции.
Другите грешки са: мека, вместо млека, зиби, вместо зъби, но предполагам, че са направени по невнимание и са само правописни грешки.
Похвално е, че вече не пишете съжЕлявам! Също виждам, че и по-голямата част от потребителите започнаха правилно да употребяват "предвид", за което наистина се радвам. А до скоро популярното случЕй, вече съвсем изчезна. Браво, браво!!!

techCandy
05-14-2005, 20:03
purvonachalno temata mi haresa, zashtoto e polezno da ima i takava, i e vqrno, che ponqkoga se pravqt prekaleno mn greshki, ama tva ne e kraqt na sveta! A toq mitak mi se vijda malko snob! ponqkoga tochno tva mu e zabavnoto na mnenieto, kogato nqkoi kaje narochno hubu vmesto hubavo ili she prava! osven tva men mn me kefi kak govorqt momchenceto i deathrow_rec_f! mislq, che e sladko!
Така било значи. Не мисля че в човека има нещо
снобарко, или всеки който спори е сноб? И казваш било "фенско" да се пише така, а ти знаеш ли че преди няколко дни, Момченцето ми спореше, че къде се пише кАде. А знаеш ли че честичко ме пита за правописа на думи започващи с "о" и "у", и когато му кажа как е, ми спори? И аз пиша тая, мноол и други такива, но знам как се пишат в действителност. След като някой непрекъснато пише по тоя "кефски" начин, значи има нещо съмнително. Може би това е начина по който говорите, хубаво, само че след като напишете 800 мнения по тоя начин, започвате да спорите, че къде се пише с "а", нали така?
А някой беше казал нещо от рода на: да бе, ама нали се разбираме, това е важното. Чудя се човека, който го каза с какви изисквания е към себе си. Защото ако го попитам: ти говориш ли български, ще ме изгледа странно и ще каже: да, разбира се! А правилния отговор да ли е? След като твърдиш, че говориш даден език, или пиши и говори като хората, или изобщо не твърди, че имаш високи познания, защото всъщност ти липсват. А и изобщо като гледам повечето от хората с какъв речник си служат...абе хора, стегнете се, просто е жалко! http://smilies.sofrayt.com/%5E/e/mgwhore.gif

Bimper-ska
05-15-2005, 21:43
ами аз лично не бих си сложила силикон по няколко причини:
1во мисля че кудето и да се сложи стои супер изкуствено и грозно
2ро прекалено много боли
и 3то аз не намирам красота в това да бъдеш искуствен

но въпреки това нямам разни предрасъдъци и нямам нищо против приятелките ми да си слагат, всмисъл ако тва ги кара да се чустват по добре нека нямам нищо против Laughing
_________________
Вече си имам първенец по неправопис :lol: :lol: :lol: Нищо лично, просто нали това е целта - да ви науча на правопис :roll: Ако на някой това не му допада, просто да не чете постовете ми в тази тема, а не да се заяжда и да нарича хора като мен и МиТаКа сноби :evil:

air_J
05-16-2005, 11:57
ами аз лично не бих си сложила силикон по няколко причини:
1во мисля че кудето и да се сложи стои супер изкуствено и грозно
2ро прекалено много боли
и 3то аз не намирам красота в това да бъдеш искуствен

но въпреки това нямам разни предрасъдъци и нямам нищо против приятелките ми да си слагат, всмисъл ако тва ги кара да се чустват по добре нека нямам нищо против Laughing
_________________
Вече си имам първенец по неправопис :lol: :lol: :lol: Нищо лично, просто нали това е целта - да ви науча на правопис :roll: Ако на някой това не му допада, просто да не чете постовете ми в тази тема, а не да се заяжда и да нарича хора като мен и МиТаКа сноби :evil:
Мен къде ме забравяш? Все пак и аз се мъча да образовам младежите. С какъв успех е друг въпрос. Все пак са ми се паднали ученици със сложни характери, които отгоре на всичко нямат и желание да се научат на правопис. Макар и бавно напредваме, като няма кой друг - ние ще ви научим на правопис. :twisted:

Cyberdyne_101
05-16-2005, 12:40
По повод опитите ви да образовате хората тук, ще ви напиша една поговорка :arrow:
"Бий магаре, по-магаре" :lol:

Momchenceto
05-16-2005, 14:19
а ти знаеш ли че преди няколко дни, Момченцето ми спореше, че къде се пише кАде. А знаеш ли че честичко ме пита за правописа на думи започващи с "о" и "у", и когато му кажа как е, ми спори?Както казах Маги ше пиша кадето и както поискам...никога не съм твърдял че пиша грамотно в нет пространството може би ако се старая ше го докарам но никога не ми е било за цел да пиша грамотно...сори на който не му харесва...помня че на младни в 9-ти клас :lol: мах една рецензия от госпойата по литераторуа която гласеше: Висока граматическа култура :P .....от два листа голям формат имах 2-3 правописни и 4-5 пунктоационни грешки...може би с тея чатове и тея неща малко съм се попреебал ама кфо да направа...само ако обичате да не ми пилите че съм писал зле щото няма да има смисЪл :P

bulgarche
05-25-2005, 23:41
Нямам думи:



половия член...предвит...тазтежа му...Чувал сам... но...тянхата...можиш ли да останеш инпутентен?
изкам да разбера как сам с материяла напред или на зад :lol: Много добре знам че не е важно колко ти е голяма батерииката а колко време ще издаржи но ми е интерсно все пак...?

Bimper-ska
05-26-2005, 17:11
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Сашооо, хубаво, че си ти човек!!! Успя да ме разсмееш :lol:

MuTaKa
05-26-2005, 19:24
Само 5 реда, а над 15 правописни грешки (от всякакъв тип). :D Интересното е изписването на "назад", като преди това правилно е написал "напред".

Dorianchety
05-26-2005, 20:40
eee ne vseki e vunderkin4e :D

lalqla
05-26-2005, 21:14
а ти знаеш ли че преди няколко дни, Момченцето ми спореше, че къде се пише кАде. А знаеш ли че честичко ме пита за правописа на думи започващи с "о" и "у", и когато му кажа как е, ми спори?Както казах Маги ше пиша кадето и както поискам...никога не съм твърдял че пиша грамотно в нет пространството може би ако се старая ше го докарам но никога не ми е било за цел да пиша грамотно...сори на който не му харесва...помня че на младни в 9-ти клас :lol: мах една рецензия от госпойата по литераторуа която гласеше: Висока граматическа култура :P .....от два листа голям формат имах 2-3 правописни и 4-5 пунктоационни грешки...може би с тея чатове и тея неща малко съм се попреебал ама кфо да направа...само ако обичате да не ми пилите че съм писал зле щото няма да има смисЪл :P

Ми...то аз и толкова грешки не правя.А на писмени работи дори не проверявам правописа и на класното по литература нямам нито една грешка.Не че се хваля, но искам да кажа, че ако човек свикне да пише правилно, то няма нужда да се старае и постоянно да гледа къде трябва да сложи запетая и т.н.
Докато четох примерите за "неправопис" иЗкам да кажа, че направо се почуСТвах възмутена.

Bimper-ska
05-26-2005, 21:45
Хм,нашия обичан tedo_davis се завърна Very Happy Very Happy
Кой е той ? АМи -

http://www.teenproblem.net/f/profile.php?mode=viewprofile&u=100794&sid=43797245fc58fa3e060a30113f925d73


Ето и малко негови снимки Laughing Laughing

http://www.flirt4e.com/picgallery.php?u=36060&id=84795&PHPSESSID=b3701972e3ebaa8a9745fcbdcfa58f62


Сега ми дайте награда ,че съм такъф дедектиВ
Мила, пише се деТектив!!! Също като деТектор! Идва от deTect!

Bimper-ska
06-06-2005, 12:11
Sony Ericsson за мене рулират досега съм минал всиктие марки телефони без нокия това е поселдната марка която устана недокосната.А sony ericsson ми харесват,защото sony правят технологията а реиксон равят комуникациите.По добър телефон с камера от сони не с ъм видял.Все пак сони бяха първи на пазара с телефон с полифонии не го забравяйте.Ериксон от удавна са утвардени във сферата на радио връзките.А и дизайнат им е озклучителен.Новите модели на никоя са напълно окровенно отватителни.
Без коментар :cry: