PDA

View Full Version : “Животът е агония - борба на човека със самия себе си”



Eliiiiiiiiii sexsito
05-07-2005, 17:02
Така поставен този необичаен поглед на живота може да шокира. Нима човешкият живот, всичко, което имаме e агония, предсмъртни мъки? Нима е свързан още от началото със смъртта? Тази формулировка изглежда жестока и анималистична. Всъщност хората, които твърдят, че животът е болка и вечна вътрешна борба, биват възприемани от обществото като неуравновесени и предразположени към депресия. Неправилно е да се твърди, че този мироглед е радикален, античовешки или противоположен на някои общоприети ценности, нито песимистичен и безполезен. Унамуно е направил обобщение, една онтологична оценка на живота.

Аз съм напълно съгласен с неговото твърдение. Според мен съществуването е съвкупност от страдания насочени към неговия край. То е мъки, свързани с усилията в намирането на истинското, доброто сред всичко останало. То е болка от съзтезанието с времето за намирането на крайната цел. Едновременно с това са терзанията и противоречията за смисъла на човешкото познание, отречено от християнския Бог, който според хората разполага , а човекът само предполага.

Всъщност хитрата змия живее в нас. Тя е онзи вътрешен глас, с който се борим цял живот. Човек носи в себе си целия рай състоящ се от растенията, животните, хората и забранения плод. И всичко, което трябва да направи е да открие силата да различи истинското, доброто от всичко друго.

Това е животът – да разбереш кое е то доброто, истинското и да обгърнеш единствената константа с него – душата.

Затова, ако борбата на човека със самия себе си е агония според Унамуно, то според мен е смисъл идващ от абсолютния и безкраен Космос.

Dorianchety
05-07-2005, 17:04
Ei ti me kefi6 adski mo0o0o :D vinagi puska6 nekvi smisleni,qki temi...

05-07-2005, 21:03
Свободата не е за прости хора! Да си свободен означава сам да си налагаш :!:

miloto_girl_4e
05-07-2005, 22:13
Ei ti me kefi6 adski mo0o0o :D vinagi puska6 nekvi smisleni,qki temi...

ne znam s kakvo te kefi..
vmesto da dade saita,ot kude vzima tezi ne6tata,za6toto si li4i,4e ne gi e pisala tq,puska 100 temi... :roll:

AvLee
05-07-2005, 22:37
Еми ,Ели,верно незнам от де ги зимаш тия теми,а и не съм ги чела сори..

Обаче какво ги дразни някои - че пускаш 1000 теми от почти един и същ характер вместо да са в една или да дадеш сайта.Или пусни една ама да е хубава :wink:

Daqn4encetoo
05-07-2005, 22:50
Men pyk slabo me interesuva tova :!: Qvno goni broi mneniq ne za drygo :!:

BaT_GirL
05-07-2005, 22:54
aneD]Свободата не е за прости хора! Да си свободен означава сам да си налагаш :!:

Eliiiiiiiiii sexsito
05-08-2005, 10:07
Men pyk slabo me interesuva tova :!: Qvno goni broi mneniq ne za drygo :!:abe ne mi e za tapite mnenia,prosto si misleh 4e naistina taka 6te e dobre,si4ki da go vidiat
Avlee :arrow: e sa ne moje6 da otre4e6 4e ima i edna,dve smisleni :wink: pone az ne moga :D