PDA

View Full Version : Казвате ли "благодаря"?



BABY_SEXY_GIRL
05-13-2005, 11:11
Здравейте, сладури :wink: Преди малко прочетох една статийка от форума, която много ме възхити. Най-сетне някой се е сетил да напише нещо за отблагодаряването към човек, помогнал ви. Иска ми се да я прочетете и да се замислите над нея, струва си :arrow: http://www.teenproblem.net/index.php?m=s&id=248

А сега искам ви задам няколко въпроса към темата:
:arrow: Когато някой ви даде съвет за нещо или ви помогне с нещо, вие отблагодарявате ли му се с "Благодаря ти много!"? Защо?
:arrow: Какво е за вас отблагодаряването и получавате ли го от хората, на които сте допринесли/помогнали за нещо?
:arrow: Защо много хора не казват "Благодаря!", унижение ли е за тях това?
:arrow: Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги?

Иска ми се да получа отговорите на тези въпроси, за да видя как разсъждавате и какво мислите по тях :) Аз лично съм против това да си мълчиш когато можеш да кажеш "Благодаря!" Иска ми се с тази тема да се научите и вие да изричате тази думичка на човек, който заслужава да я чуе :wink:

LiNkiN4eTo
05-13-2005, 11:13
az kazvam 'mersi' :wink:

naty
05-13-2005, 11:30
mi az kazwam blagodarq no ako nqkoio naistina mi e pomognal sne6to a ne prosto taka...

Medivh
05-13-2005, 11:40
Аз винаги казвам благодаря. Независимо от човека. Важното е, че ти е направил услуга. По този начин, с тази думичка, ти му се отблагодаряваш. Колкото до статията - Марк Аврелий го е казал много ясно:

"Когaто ти си направил някакво добро, и това добро е дало плод, защо ти, като безразсъден, искаш похвала за него?"

lalqla
05-13-2005, 12:29
Винаги,абсолютно винаги казвам благодаря. Някак...чувствам се длъжна.Независимо от човека и от услугата.
Ам...отблагодаряването е...има ли го вече??
Това "благодаря" не връща стореното отново към човека.
Ако си наистина на разположение на този, който ти е направил услугата ти ще му се отблагодариш. А за съжаление помагам на доста хора, но след като видят, че могат да те контролират и да те карат да им помагаш нон-стоп, почват да те използват за щяло и нещяло...
Не бих казала, че "благодаря" е унижително. Просто доста хора не са свикнали да са поне възпитани или мислят, че услугата не заслужава едното "мерси".
Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги? - мисля, че да.Особено българите сме такива.

Napu6en-Buhal
05-13-2005, 13:29
I aZ sUM mNoGo KuLtUrEn AmA kAzVaM merSi ShtoTo nE MoGa dA KaZvaM `L` I ZvuChI koFti :roll:

e4o
05-13-2005, 13:47
as kazvam vinagi blagodarq ili mersi

kellybundy
05-13-2005, 14:03
ami az vinagi kazvam mersi ili daje mesi mnogo
prosto tova nikoga za men ne e bilo priznak na unijenie ili ne6to podobno
no ako sledvame hristiqnskite principi bi trqbvalo i da se zamislim vurhu tova 4e istinskata dobrina 4ovek pravi kogato ne o4akva vuznagrajdenie za neq
taka 4e...dori i da ne ni se otblagodarqvat vinagi podobava6to ne trqbva da se otkavazvame da pravim dobrini ako iskame da jiveem v edin po-dobur svqt :wink:

Cyberdyne_101
05-13-2005, 14:14
Когато някой ви даде съвет за нещо или ви помогне с нещо, вие отблагодарявате ли му се с "Благодаря ти много!"? Защо?
Нито му искам съветите, нито ми трябват :D А, ако той/тя нахалства и ми ги даде, пак не благодаря. (Защо вече казах + това съм невъзпитан :D )

Какво е за вас отблагодаряването и получавате ли го от хората, на които сте допринесли/помогнали за нещо?
Помагал съм един-два пъти, ама изродите не го оцениха и оттогава избягвам тази порочна практика :D


Защо много хора не казват "Благодаря!", унижение ли е за тях това?
Първо, хората са животни :D
Второ това, че някой ти е помогнал, означава, че ти не си могъл да се справиш сам :arrow: демек ти си по-слаб, по-глупав и разни такива(избарах логика, а ? :D )
Трето, самата дума (макар хубава и българска) е прекалено дълга за произнасяне :D (пък и хората с често срещания говорен дефект на "Р" и "Л" не ги виждам просто :D :lol: )

Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги?
Вярно е :D
Но за кое лошо говорим ? Това, което те са ти сторили или това, което ти си им сторил :D Аз и двете ги помня :D Е, ако някога се излъжа да направя добро и него го помня, за да си го искам после :lol: :D

05-13-2005, 15:47
Когато някой ви даде съвет за нещо или ви помогне с нещо, вие отблагодарявате ли му се с "Благодаря ти много!"? Защо? DA, ZASHTOTO MI E POMOGNAL!
Какво е за вас отблагодаряването и получавате ли го от хората, на които сте допринесли/помогнали за нещо? OTBLAGODARQVANETO ZA MEN E JEST S KOITO POKAZVASH NA DADEN CHOVEK CHE E NAPRAVIL NESHTO ZA TEB! DA, poluchavala sam go ot mnogo hora!
Защо много хора не казват "Благодаря!", унижение ли е за тях това? NE, TOVA E VAPROS NA KULTURA I VAZPITANIE!
Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги? ZA SAJALENIE V POVECHETO SLUCHAI E TAKA A NE TRQBVA

NastyG
05-13-2005, 15:54
Когато някой ви даде съвет за нещо или ви помогне с нещо, вие отблагодарявате ли му се с "Благодаря ти много!"? Защо? DA, ZASHTOTO MI E POMOGNAL!
Какво е за вас отблагодаряването и получавате ли го от хората, на които сте допринесли/помогнали за нещо? OTBLAGODARQVANETO ZA MEN E JEST S KOITO POKAZVASH NA DADEN CHOVEK CHE E NAPRAVIL NESHTO ZA TEB! DA, poluchavala sam go ot mnogo hora!
Защо много хора не казват "Благодаря!", унижение ли е за тях това? NE, TOVA E VAPROS NA KULTURA I VAZPITANIE!
Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги? ZA SAJALENIE V POVECHETO SLUCHAI E TAKA A NE TRQBVA

Mi6
05-13-2005, 16:15
az ne se s4itam za mn kulturen 4ovek, no vinagi si kazvam blagodarq i molq, to ve4e si mi e stanalo navik. :D

bulgarche
05-13-2005, 16:18
Аз предпочитал "Мерси много". Rqdko mi se otblagotvorqvat za pomo6tta. Az pomagam kogato moga..Naprimer predi 30min. edin 4ovek zakasa s kolata i az mu pomognah daq drapne ot patq, ama toi prosto mi obarna grab i tova be6e. No dano nqkoii pat se zamisli, 4e primerno 6te6e nqkoii kamion go be6e otnesal, a az sam mu spasis jivota. (neznam za6to napisah tova s kamiona, no prosto dokato pisah se setih za tova)

wild{}baby
05-13-2005, 16:29
Редовно казвам МЕРСИ :) Дори за най-малката услуга се отблагодарявам (от рода на: някой да ми отвори асансьора, някой да ми даде химикалка, да кихна)

incheto
05-13-2005, 17:10
mi az kazvam blagodarq..vinagi kogato nqkoi mi pomogne s ne6to kaje ne6to hubavo z amen ili pak mi podade ne6to de da znam to si mi e na ustata nqkak si !!Nikoga ne sam se napavala da go kazvam prosto imam nujda da go kaja ina4e az samata se chuvstvam nqkvo gadno takova:)Emi tova e ot men!Az smqtam 4e vseki zaslujava da 4uvala blgodarq kogato go e zaslujil!

girlpower
05-13-2005, 17:19
:arrow: Когато някой ви даде съвет за нещо или ви помогне с нещо, вие отблагодарявате ли му се с "Благодаря ти много!"? Защо?
:arrow: Какво е за вас отблагодаряването и получавате ли го от хората, на които сте допринесли/помогнали за нещо?
:arrow: Защо много хора не казват "Благодаря!", унижение ли е за тях това?
:arrow: Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги?

1:arrow:Разбира се че му благодаря защото може пак да ми потрябва този човек!
2 :arrow:Ами понякогарно в повечето пъти,да!
3 :arrow: Ами незнам за тях,аз си казвам!?
4 :arrow: Ами до-някаква степен ДА ние сме такива същества че помним повече злото!Но винаги трябва да помним и доброто,можеби помним злото защото то ни е наранило и така!

Resident_Evil_f
05-13-2005, 19:01
Mi az obiknovenno kazvam "blagodarim"

raffy
05-14-2005, 09:05
Опитвам се винаги да благодаря на хората,за да им покажа колко са ми помогнали и,че оценявам това,което са направили за мен. по същество това е благодарността.
не правя нещо за хората,за да получа благодарност,но се чувствам добре,когато ми благодарят, най-вече искрено.
Преди си мислех,че е унижение и ми беше много трудно да го кажа, сега вече не е така и може би това е една от най-често използваните от мен думи. с което се гордея :)
Не бих казала,че съм съгласна с това за лошите неща. аз съм на обратния принцип - опитвам се да забравя лошото и да помня доброто. и се случва да благодаря на човек за нещо,което е направил за мен преди много време. хубаво е да си припомняш такива неща. не на принципа - той ми помогна и аз трябва да му помогна. а просто да си припомниш,че човешката доброта съществува и за да я поддържаме трябва да я има благодарността.

final_fantasy_fan
05-14-2005, 12:40
vinagi blagodarq na horata,koito sa mi pomognali,dori da ne sa mi svur6ili rabota-za usiliqta,4e sa se setili za men i.t.n.Ina4e za men e mnogo vajno,kogato napravq nqkakva usluga na nqkogo,toi da mi kaje pone edno"mersi".Edna golqma 4ast naistina mi blagodarqt,no drugite prosto re6avat,4e az sum im zaduljen.po drugite 2 vuprosa nqma da izkazvam mnenie.
PS:aide stiga ve4e s tiq filosofski temi deto puska6 naposleduk de! :D

пипс
05-14-2005, 13:26
ами аз казвам мерси,но рядко ми се случва да ми кажат благодаря :evil:

little_black_dress
05-14-2005, 14:31
Не винаги казвам благодаря,но когато наистина има за какво да го кажа,го казвам.Иначе,ако с повод и без повод непрекъснато казваме благодаря мисля,че се изтърква и обезсмисля. 8)

ycMuBkaTa
05-14-2005, 15:31
когато има защо никога не си пестя думите и винаги благодаря и на мен ми благодарят когато съм направила нещо и това за мен има особено голямо значение а това че хората забравят стореното добро е абсолютно вярно...за жалост :(

`cannibal`girl
05-15-2005, 00:35
ami da.. osven kogato sam
nervna ili qdosana :]

^I don't give a fuck^
05-15-2005, 08:51
1.Когато някой ви даде съвет за нещо или ви помогне с нещо, вие отблагодарявате ли му се с "Благодаря ти много!"? Защо?
2.Какво е за вас отблагодаряването и получавате ли го от хората, на които сте допринесли/помогнали за нещо?
3.Защо много хора не казват "Благодаря!", унижение ли е за тях това?
4.Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги?


1.Винаги..но зависи точно кои израз използвам...може да кажа само "мерси","много благодаря","благодаря" :roll:
2.Не винаги :?
3.Мисля,че е "под тяхното ниво"
4.Вярно си е :roll: :?

miloto_girl_4e
05-15-2005, 09:06
Когато някой ви даде съвет за нещо или ви помогне с нещо, вие отблагодарявате ли му се с "Благодаря ти много!"? Защо? :arrow: po princip vinagi se otblagodarqvam i posle se staraq i az da mu pomogna,kogato ima nujda... ama kato,4e li pove4e kazvam "mersi",a ne "blagodarq",ama mislq,4e nqma golqmo zna4enie koq duma 6te izpolzvam...vajno e da mu pokaja,4e naistina sam mu blagodarna :!: Какво е за вас отблагодаряването и получавате ли го от хората, на които сте допринесли/помогнали за нещо? - za sujalenie ne vinagi go polu4avam.. :roll: no kogato ne go polu4a ot nqkogo,pove4e ne mu pomagam,za6toto spored men ne zaslujava .. ima li logika az da se mu4a da mu pomogna,a toi dori edno "mersi" ili "blagodarq" da ne mi kaje ? NE :!: Защо много хора не казват "Благодаря!", унижение ли е за тях това? - spored men ne e unijenie .. makar4e nqkoi moje i taka da go priemat.. ve4e ni6to ne me u4udva :roll: prosto imat lipsa na elementarno vuzpitanie :!: Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги? - za sujalenie e vqrno :!: horata sme takiva,4e pomnim samo lo6ite ne6ta i po tozi na4in si trovim i bez tova mizernia ni jivot :roll:

BlinDBoY
05-15-2005, 09:29
Казвам и благодаря и мерси!!!! :P

blackboy
05-15-2005, 10:52
А сега искам ви задам няколко въпроса към темата:
:arrow: Когато някой ви даде съвет за нещо или ви помогне с нещо, вие отблагодарявате ли му се с "Благодаря ти много!"? Защо?
:arrow: Какво е за вас отблагодаряването и получавате ли го от хората, на които сте допринесли/помогнали за нещо?
:arrow: Защо много хора не казват "Благодаря!", унижение ли е за тях това?
:arrow: Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги?
:arrow: казвам мерси много , задължен съм ти и
такива неща...да де.. пак благодаря....
:arrow: ако наистина е важно или ако не е толкова
важно... аве каквото и да е пак го чувам..
:arrow: незнам какво мислят другите за това..
аз си го казвам...
:arrow: аз и двете ги помня...

Noemina
05-15-2005, 18:38
Vinagi kazvam blagodarq..tva e edna ot lubimite mi dumi..moje bi na den q kazvam kum 30 puti..

Normalno e,kogato si sred hora da q izpolzva6.. :roll:
Blagodarna sum na horata koito obi4am..
I posledno-nikoga ne zabravqm da kazvam..6toto e hubavo 4ovek da znae 4e truda mu ne e bil naprazen..ili prosto 4e si go ocenil..i 4e go obi4a6. :D

05-15-2005, 19:39
казвам благодаря :!:

Bimper-ska
05-15-2005, 21:09
И аз за най-малкото нещо благодаря. Някак си по навик вече. Даже в магазина като продавачката ми подава торбичката с покупките, пак благодаря. Обикновено казвам "мерси" и "10х", "благодаря" обикновено го ползвам при по-официални случаи, като например като ректора на университета ме награди миланата година, нямаше как да му кажа "10х" :wink: Но е хубаво да благодариш, без значение с какви думи го правиш. По-важното е да го мислиш наистина.

LunaTriCk
05-16-2005, 09:46
:arrow: Когато някой ви даде съвет за нещо или ви помогне с нещо, вие отблагодарявате ли му се с "Благодаря ти много!"? Защо?
:arrow: Какво е за вас отблагодаряването и получавате ли го от хората, на които сте допринесли/помогнали за нещо?
:arrow: Защо много хора не казват "Благодаря!", унижение ли е за тях това?
:arrow: Вярно ли е, че стореното за нас добро от хората го забравяме лесно, а лошото помним винаги?

1. Рядко някой ме съветва да правя нещо, но пък и да ме съветва казвам "аха...ок" и пак си правя по мойто му:D
2. Някакво добро дело, помощ или нещо от този род. Получавал съм да.
3. Защото не искат помощ, защото са лицемерни, защото не искат да им се мешиш в работата.
4. Абсолютно.

Обичам те
05-16-2005, 20:04
Winagi kazwam "Blagodarq"...Towa e wypros na priznatelnost i uwajenie,kakto i na kultara i wyzpitanie.:)

bulgarche
05-17-2005, 08:14
Рени, дано не се разсърдиш, но чрез темата ти искам да благодаря на fire_of_satan и Immortality_ затова, че ми намериха едни сайтчета и имам 6-ца по география. Благодаря :):):)