PDA

View Full Version : varisela



AvaLan4e
06-13-2005, 18:49
moge li niakvo po goliamo info za variselata, please???

just
06-13-2005, 18:50
Варицела ли имаш предвит?

WaKo
06-13-2005, 19:18
По-тежката от двете дребни шарки. Има инкубационен период около 20 дни, тоест заразен си 20 дни преди да се проявят симптомите. Излизат доста големи и сърбящи пъпки по цялото тяло, дори може и на бялото на очите. Не трябва да се чешат, защото оставят белези и то доста големи и видими. Може да мине за 1-3 седмици, зависи от човека. Аз лично си спомням, че бях 3 седмици под карантина, но на един приятел му мина за няма и две седмици. В колкото по-ранна възраст е прекарана, толкова по-добре. След като си изкарал веднъж варицела придобиваш имунитет за цял живот. Това го знам от личен опит. А ето ти и малко по-научно инфо:
Варицела /ЛЕЩЕНКА/

Варицелата се причинява от специфичен вирус. Заболяването се разпространява по въздушно-капков път. Боледуват предимно деца, поради наличие на преходен имунитет. Вирусите проникват в лигавицата на дихателните пътища, където се размножават. От там те попадат в кръвта и достигат до кажата, като я увреждат.

Инкубационният период е от 11 до 21 дни. След това се появяват оплаквания от главоболие и поясна болка, а телесната температура се повишава. Кожният обрив се състои от розови възелчета /папулки/, които постепенно се превръщат в малки мехурчета изпълнени с бистро съдържимо. Мехурчетата скоро се разпукват, съдържимото им засъхва и се образуват корички. През 2-3 дни се появяват тласъчно нови обриви със същото развитие, като по такъв начин в близките кожни участъци се наблюдават обриви в различен стадий на развитие - петна, папулки /възелчета/, мехурчета /везикулки/, корички. Кожните изменения се съпровождат от силен сърбеж. След преминаване на обрива не остават белези. Преболедувалите придобиват траен имунитет.

Лечението се провежда в домашна обстановка, в изолация. Назначават се антисептични пудри, които съдържат и съставки против сърбежа. Къпа не не се разрешава до падане на коричките, а ръцете на детето се измиват често. При инфектиране на обрива се прилагат антисептични пудри и унгвенти.

Профилактиката се състои в строга изолация на заболялите.

AvaLan4e
06-13-2005, 20:10
mnogo mersi WaKo :D