PDA

View Full Version : На какъв акъл си



Bimper-ska
06-14-2005, 18:33
Сигурно сте чували израза "тоя е на акъла на еди колко си годишен", който обикновено се използва, за да обидиш някого. Та значи аз, въз основа на научни разработки за изследване интелигентността на децата, направих нещо като скала, за да разбереш на какъв акъл си. Предупреждавам, че по-долу направените изводи са изцяло мое дело, но наистина съм търсила инфо от сериозни източници, а не са измислици.
Необходимо е да знаете за себе си: какъв е коефициента ви на интелигентност и на колко години сте в момента.
Теоретични основи - начин за изчисление на IQ на деца - (теоретични години/реални години).100=получен коефициент на тест за интелигентност.
Като се преобразува формулата:
теоретични години=(IQ/100).реални години.
Ако този метод важи и за възрастни, ако изчислите своя коефициент на интелигентност, може да разберете на акъла на коя възраст сте. Забележка: дели се на 100, защото се счита, че официално това е средната интелигентност на човека, т.е. IQ=100 е добре, но ако е 99 и по-малко, вече трябва да се притеснявате за развитието си :roll: Разбира се, има много начини за изчисляване на коефициента, но стандартната скала (която се използва мисля и в Менса) приема този стандарт. При нея коефициент 140 е вече много висока интелигентност. На www.tickle.com има един IQ тест, с който поне ориентировъчно може да изчислите своя коефициент.(теста е на английски, затова ориентировъчно казвам). Сигурно все още се питате "Аз аджеба на къв акъл съм в крайна сметка?!?"Именно затова давам и един пример с моите данни:
години: 20
IQ: 135
изчисления:
(135/100).20=1,35.20=27
Следователно съм на "акъл" на 27 годишна.
Ако стана на 50 и коефициента ми е същият(той с годините се променя, обикновено нараства):
(135/100).50=67,5.
Сега, като направих тези изчисления си давам сметка защо все се увличам по "батковци" - явно, защото съм на един акъл с тях.
Пак повтарям - това си е лично моя теория и не претендирам да е 100% точна, но ми се струва закономерно.
И все пак коефициентът за интелигентност си е само един коефициент, който ако нямаш необходимите умения нищо не ти дава:

"Уилям Джеймс Сидис, чийто IQ (между 250 и 300) чупи всички рекорди. На 18 месеца четял вестници, на две години сам научил латински, а по-късно овладял повече от 40 езика и диалекта. През целия си живот обаче не се е занимавал с нищо съществено." - сп. "За жената", бр.102, март 2005. :wink:

final_fantasy_fan
06-14-2005, 18:48
az sum na 14 s akul na 19 godi6en :lol: qko e ,ni6to,4e ne 100% sigurno-men me kefi 8)

Cradle of Death
06-14-2005, 19:26
ами на 16 съм с акъм на 25 годишен
Пс:И без това ме състаряват :?

laydi_Kroft
06-14-2005, 19:42
mi az ne si znam IQto a na angliiski nqma da se spravq mn :roll: :oops: nqma li nqkude na bylgarski :roll:

LunaTriCk
06-14-2005, 19:50
Аз много мразя такива тестове за интелигентност. Просто ми е някак тъпо да сложиж едно число като етикет на един човек. Живота не е математика. Човека не е константа. Днес е 4, утре ще е 7. Фразата "тоя е на акъла на еди колко си годишен" не се превежда "ти си тъп като 7 годишен", а "имаш държание на 7 годишен". Държанието идва от възпитанието, а то от родителите. То няма много общи неща с коефициента на интелигентност.

AvLee
06-14-2005, 20:12
Аз много мразя такива тестове за интелигентност. Просто ми е някак тъпо да сложиж едно число като етикет на един човек. Живота не е математика. Човека не е константа. Днес е 4, утре ще е 7. Фразата "тоя е на акъла на еди колко си годишен" не се превежда "ти си тъп като 7 годишен", а "имаш държание на 7 годишен". Държанието идва от възпитанието, а то от родителите. То няма много общи неща с коефициента на интелигентност.

Абсолютно съм съгласна с това!
Тоя IQ тест е измисляен от американците и е за хора с математическо милене.Ако нямаш такова тъп ли си?Не мился http://teen.ludost.net/forum/html/emoticons/wink.gif

VirginPunk
06-14-2005, 20:20
мноу съм съгласна с лунатрик...
ама ей така за кефа си го направих тфа
и ми излезе че имам акъл на 18,5 годишна 8)

naty
06-14-2005, 20:27
аз сам на акъла на 18 годишна

Devilsplaymate
06-14-2005, 20:36
Аз неможах да намеря теста в тоя сайт... :roll:

Bimper-ska
06-14-2005, 20:41
Абсолютно съм съгласна с това!
Тоя IQ тест е измисляен от американците и е за хора с математическо милене.Ако нямаш такова тъп ли си?Не мился http://teen.ludost.net/forum/html/emoticons/wink.gif
Тестовете за интелигентност покриват няколко направления - математически умения, визуално ориентиране, лингвистични способности, логическо мислене и други, в зависимост от системата, по която те оценяват. Съгласна съм, че не всеки е роден математик или писател, но нали за това в тестовете изследват мисленето в няколко насоки! Аз например точно на математическите въпроси съм дала посредствени резултати, но в графа visual-spatic съм дала над 95%! Точно това ме прави по-интелигентна, един вид компенсира загубата в математиката. И както вече казах - по-висок IQ не те прави по-умен, просто ти показва дали тъприш развитие, поне по мое мнение. Ако се развиваш - IQ-то трябва да расте.
И м/у др. тази тема все пак е в раздела за развлекателни неща :wink:

bulgarche
06-14-2005, 21:26
А това само на английски ли е?

MiRaCuLiXbb
06-15-2005, 15:45
ами на 16 съм с акъм на 25 годишен
Пс:И без това ме състаряват :?
И имаш IQ 156? Май обърка сметките. :) :?
Аз 131 напраих щот ме мързеше да решавам някои въпроси. :)Тоест съм на акъла на 23 годишен.

fostenkata:)
06-15-2005, 16:07
az ne moa da namerq test-a v toq sait..:( :wink:

MiRaCuLiXbb
06-15-2005, 16:46
--->GOGOGO (http://web.tickle.com/tests/superiq/authorize/register.jsp?url=/tests/superiq/index.jsp&stay)<--- :)