PDA

View Full Version : Въздействие на цветовете



Elitooooo
07-07-2005, 21:41
http://www.eadvise.info/?page=show_art&id=29&art_id=54

07-07-2005, 21:44
ne mi otvaria:((((((((((((

sweezy_girl
07-07-2005, 21:51
eee na men puk mi otvarq eee v toq sait ima obrazovanie :D

bulgarche
07-07-2005, 22:13
Ся мисля за възглавницата и не ми е до тез работи. Ти няма ли да спиш вече? А и докога само ще "copy - paste" :?:

devil4e
07-07-2005, 23:06
ne mi otvaria:((((((((((((

Въздействие на цветовете

Много учени – математици, физици, философи и хора на изкуството – са писали по темата за цветовете. Феноменът "цвят" е физическо явление, което влияе върху физиологията и психологията на индивидите.
Основни цветове са червеният, зеленият и синият. От тях се получават всички останали. Това се изобразява с класическия триъгълник на цветовете В ъглите му са разположени основните цветове, а между тях – производните – оранжев, виолетов и зелен. Ако се подредят триъгълниците с основни и производни цветове в логична последователност, се получава шестоъгълната звезда на цветовете Следващата стъпка е да се запълнят пространствата между шестте цветни триъгълника и да се оцветят с по два производни цвята, получени от смесването на цветовете в два съседни триъгълника. Така се изгражда шестоъгълник, който съдържа 18 цвята.
Това подреждане улеснява употребата на различни групи цветове, с цел получаване на хармонични или контрастни съчетания – например: светло-тъмно или студено-топло.

КАК ВЪЗДЕЙСТВАТ ЦВЕТОВЕТЕ?

Въздействието на един цвят е по-силно в присъствието на други цветове. Те се допълват и подчертават взаимно. В света на цветовете има безброй много хармонични съчетания, но за съжаление и още толкова дисхармонични. Тъй като цветовете влияят върху настроението, зле подбраните съчетания предизвикват лошо настроение, раздразнителност и гняв. Цветната среда трябва да се подбира внимателно.

КАК ВЪЗПРИЕМАМЕ ЦВЕТОВЕТЕ?

ЖЪЛТО. Най-светлият цвят предразполага към общуване. Той е лъчезарен и отморяващ. Създава ведро настроение, без да стеснява оптически пространството. Дневната светлина, която прониква отвън, засиява приятно, когато стените са оцветени в подходящ жълт цвят. Същевременно всички други цветове – на мебелите, интериорния текстил и картините – образуват хармонично единство.

ОРАНЖЕВО. Производен цвят от жълто и червено, който е жив и динамичен. Действува стимулиращо до възбуждащо. Интензивността на тона трябва да е съобразена с размерите на повърхността, оцветена в оранжево. Колкото по-голяма е интензивността, толкова по-малка трябва да е площта на нанасяне.

ЧЕРВЕНО. Този цвят издава самоувереност, арогантност, цинизъм. Това е цвета с най-силно въздействие и затова се възприема по-отчетливо и по-бързо от другите цветове. Той се вижда отдалеч и в зависимост от интензивността си и обкръжаващата среда въздействува затоплящо или предупреждава за опасност. В червено могат да се оцветяват ефектни акценти в интериора, например завеси, покривки, възглавници или килими. Червеният цвят успешно се използува и като символ на разкоша. В съчетание с бяло и златисто, той е ненадминат, когато трябва да се изрази власт и топлота. Ако желаем да "стоплим" помещението, по-добре е да използуваме светлите нюанси на червеното – златно-розово, кармин, керемидено. Също така той може да се използва и за подчертаване на важен дизайн в интериора!

КАФЯВО. Символизира земята и е подходящо за оцветяване на под, мебел, легло. Ако се използува и за стените, трябва да хармонира с цвета на мебелите внимателно. Може да спомогне за омекотяване на жилищната атмосфера, особено в съчетание с жълто-оранжеви и златисти тонове. Създава впечатление за достоверност, мъдрост.

ЗЕЛЕНО. Намира се на границата между студените и топлите цветове. Действува успокояващо, уравновесяващо, дори шумозаглушаващо. Символ на пролетта, той дава асоциация за младост, жизнерадостност, има положително въздействие и върху креативността!

СИНЬО. Това е цветът на разума и подпомага мисловната концентрация. Оцветяването на стените в топли и светли помещения в светлосин тон, може да охлади приятно въздуха и да разведри атмосферата. Небесносиньото създава много добра зрителна измама - увеличава пространството. Тази негова способност го прави идеален цвят за малки помещения.

ВИОЛЕТОВО. Този цвят никога не бива да доминира. Като умело подбран акцент може да влезе в сполучливо взаимодействие с другите цветове от интериора. Има подобни на червения цвят свойства.

СИВО. Това е относително неутрален цвят. Истинското "неутрално сиво" се променя в зависимост от останалите обкръжаващи цветове. Ако на врата от масивна дървесина с червеникавокафяв цвят се постави стоманен фриз, цветовата композиция се изпълва с напрежение. Ако фризът не е метален, а оцветен в топъл сив цвят, се подсилва мекотата и топлотата на естествения цвят на дървесината. Всякакви дървени мебели се вписват много уютно на сив фон.

КАК ЦВЕТОВЕТЕ ВЛИЯЯТ ВЪРХУ ПОМЕЩЕНИЕТО И НЕГОВИЯ ХАРАКТЕР?

Цветовете създават атмосфера. Съвместната им игра трябва да се планира внимателно. Един цвят никога не бива да се използва самоцелно. Обкръжаващата среда подсилва, омекотява и допълва неговото въздействие. Ако човек обича силните контрасти, допълнителните цветове в жилището му трябва да се използуват така, че да не се конкурират един с друг. Един основен цвят трябва да доминира, а всички останали да са върху малки площи, само като акценти. Така изпъква красотата на мебелите, декоративните предмети и интериорния текстил. Често срещана грешка е използването на силен или ярък цвят(ярко червено, морско синьо, елек трик и т.н.) в стай, където се пребивава повече време. Това създава напрежение и е добре да бъде избегнато!

При съчетаване на цветове, които са разположени един до друг в спектъра, в композицията не се получава такова високо напрежение. Съчетанията тон във тон винаги са хармонични и действуват успокояващо. Например: червено – оранжево – жълто или червено – виолетово – синьо. Хармония се получава и от финото нюансиране. Човешкото зрение улавя и най-тънките различия в тоновете. Здравото око може да улови до 10 милиона цветни нюанса.

http://www.eadvise.info/photos/color.gif

Иначе статийката г/д бива :wink:

ycMuBkaTa
07-08-2005, 00:09
Това е супер вярно. На мен зеленото наистина ми действа така...затова съм се опитала всичко по компютъра като фон да е зелено дори ирц

пипс
07-08-2005, 08:08
интересно е браво!

miloto_girl_4e
07-08-2005, 09:00
emi gotinka e statiikata :D
biva :wink:

Twista
07-08-2005, 10:48
Аха, е вече ще знам с кои цветове да си служа и при какви случаи.

Elitooooo
07-08-2005, 12:45
Ся мисля за възглавницата и не ми е до тез работи. Ти няма ли да спиш вече? А и докога само ще "copy - paste" :?: lelle s tebe 4ovek opredeleno ne moje da se razbere,ne vijda6 li 4e sam dala linka be????

CRaZy_IKT
07-08-2005, 15:47
интересно е браво!

LP_girl_14
07-10-2005, 08:44
Браво!Наистина е много готинко и е доста вярно!

Breakaway``
07-10-2005, 20:43
Зеленото ми си е любимко, заедно с жълтото :) И сега разбирам защо!

SixSense
07-10-2005, 20:46
aresfa mi