PDA

View Full Version : Стара Загора - обгазяване?!?



morsmordre
07-09-2005, 18:22
Чухте ли за обгазяването в Стара Загора?Преди половин час го казаха по новините.Не можах да чуа мн мн, защото беше адска шумотевица у нас, но, ако някой знае как е станало това, нали ще ми кажете?Интересно ми е, как е станало това?Според вас дали е с някаква определена цел или нещо подобно?
Аре потребителите от СтЗ да ни разкажат дали са усетили нещо :roll:

ani_stz
07-09-2005, 19:34
Celiqt grad be6e potunal v gusta bqla mugla i miri6e6e na sqra!Kazaha che tova zamursqvane e stanalo v sledstvie na izpuskane na seren dioksid ot Mariza iztok!Tova oba4e ne e za purvi put no nikoi ne vzima nikakvi merki!Tova vse pak e Bulgariq!

Twista
07-09-2005, 22:07
Ами то пише в сайта на БТВ

http://www.btv.bg/news/?magic=bulgaria&story=43133

BABY_SEXY_GIRL
07-10-2005, 12:41
Celiqt grad be6e potunal v gusta bqla mugla i miri6e6e na sqra!Kazaha che tova zamursqvane e stanalo v sledstvie na izpuskane na seren dioksid ot Mariza iztok!Tova oba4e ne e za purvi put no nikoi ne vzima nikakvi merki!Tova vse pak e Bulgariq!

Da, to4no taka be6e :( Vse edno ima6e magla...Ne znam dali moje da se vqrva na novinite i ne proumqvam s kakav cel i mozuk se pravi tova kato si ima 6teti ot cqlata rabota :evil: Maika mi, koqto cql den prodava na pazara se varna cqlata pojalrqla, gade6e i se, bole6e q glava...i vsi4ko tova ot otbgazqvaneto! Ami ako tova se slu4i na star i bolen 4ovek dali 6te ostane jiv??? :( Da, ne e za 1 put tova, no dano da e za posleden!

bulgarche
07-10-2005, 17:12
Аз вчера около 16:30 забелязах, че има няква адска мъгла, която обаче е мн странна. Приближаваше се мн бързо. По това време бях на проучване в Средна гора, северно от Чирпан. Ама 30 мин. по-рано бяхме по върховете и обикаляхме, но нищо необичайно нямашем После като дойдоха с буса да ни приберат казаха, че било от влагата :shock: някво такова обяснение вкараха. Иначе аз си мислех, че е госки пожар.

Сега пак има нещо над града (Стара Загора). Сега отидох преди да пусна мнението и видях, че облака е по-гъст. Виждам само близките блокове. Моя квартал е на 3 км от центъра. Попринцип се въжда края на града (10 км), а ня нищо се не види :shock: :?

BABY_SEXY_GIRL
07-10-2005, 21:08
Da, dnes pak ima6e, tova be6e vode6tata novina po BTV :cry: MNogo gadno miri6e vazduha na sqra :cry: Nqma li da spre tova, nestiga 4e vremeto e adski gadno i garmi ujasno, a i sega tova :cry:

sherry
07-11-2005, 17:37
Това което разказаха Рени и Българчето звучи ужасно :( Управляващите няма ли да направят нещо по въпроса?!Все пак тва им е работата :evil: Хората да гълтат мръсния въздух,а на другите не им дреме

morsmordre
07-12-2005, 10:19
Това което разказаха Рени и Българчето звучи ужасно :( Управляващите няма ли да направят нещо по въпроса?!Все пак тва им е работата :evil: Хората да гълтат мръсния въздух,а на другите не им дреме

Ами явно няма да направят нищо - то винаги е така - тях изобщо не ги интересува какво им е на хората - важното е пари да се трупат :evil:
Аз лично предлагам гражданите от Стара Загора да подадат оплакване в съда. :roll: А може и да извикат Господари на ефира :roll: Те определено биха задействали нещата като едни от най-способните в този занаят!

BABY_SEXY_GIRL
07-12-2005, 13:17
morsmordre, dobri ideiki dava6, no ne sam li mnogo malka az da gi vikam...nqma da me priemat na seriozno, puk i to 100% sa razbrali za tova, vse pak e vode6ta novina po TV-to :(
Kmeta kaza 4e vinovnite pla6tali globi, a iz STZ ima koli s mikrofoni, koito kazvali na horata kakvo da pravqt - LUJIIIIIIIII :!: :evil: Priqtelq mi v4era e vidql hora da se razkarvat s maski i kurpi na usta :(
Razbrah 4e i podobno qvlenie bi navredilo mnogo na hora s astma :cry: A te sa mnogo...

bulgarche
07-15-2005, 14:52
Razbrah 4e i podobno qvlenie bi navredilo mnogo na hora s astma :cry: A te sa mnogo...
Az sym astmatik, no ni6to mi nqma. Daje se u4udwam, 4e ne go use6tam po-seriozno

DeSsi
07-24-2005, 11:28
И вчера пак имаше..Ко стаа ф тая държава..И никой нищо не прави :evil: Ся ми казаха че водата била заразена с Хепатит Б..тфа вивот ли е :evil:

BABY_SEXY_GIRL
07-24-2005, 14:09
И вчера пак имаше..Ко стаа ф тая държава..И никой нищо не прави :evil: Ся ми казаха че водата била заразена с Хепатит Б..тфа вивот ли е :evil:

Вчера имало ли е :shock: Нито в Железник се видя, нито като бях на центъра :roll: :evil: А това за хепатита го чувам за сефте от теб :x Аз съм ваксинирана срещу него, 60лв струва всичко, ама нищо не се знае... :?

DeSsi
07-24-2005, 15:09
Ми и аз не съм го забелязала вчера..Почти целия ден бях на центъра по кафета и не съм видяла..Ама майка ми каза като се прибрах..Шот сме на високо в блока и се вижда сичко и ми каза че пак имало..А тфа за Хепатита не знам дали е вярно ДАНО ДА НЕ Е

Elven_Princess
07-24-2005, 15:30
Тва мен ме нямаше една седмица и кат се пребрах в стз мама ми каза да не пия от вода от чешмата, че нещо било замърсена....

bulgarche
07-24-2005, 17:15
мама ми каза да не пия от вода от чешмата, че нещо било замърсена....
То е защото бяха наводнени кладенците до с.Ягода. Ако някой е ходил щеше да види какво е там. Всичко беше залято...аз Тунджата никога несъм я виждал такава. Ама незнам за хипатит, но кладенците бяха наопулнени с вода от язовира. Ама аз понеже съм гъзар...на отделен водопровод съм..от с.Змеево (нашия квартал сме така)

Elven_Princess
07-25-2005, 09:45
Ти от кой квартал си?

bulgarche
07-25-2005, 16:51
Ти от кой квартал си?
Зора

07-25-2005, 21:20
Отровен облак с мирис на сяра отново погълна града

Старозагорци плачат и кашлят два дни

Еколозите обвиняват "Марица-изток" за обгазяването

"Изведнъж се появи огромен сивкавосин облак. В първия момент решихме, че терористите са поставили бомба и в Стара Загора. Хукнахме да затваряме прозорците и да звъним в полицията, но оттам ни препратиха към Гражданска защита."
Така 56-годишната Мария Капралова описва паниката при поредното обгазяване в Града на липите около 15 ч в петък. Скоро хората разбират, че не става въпрос за атака на "Ал Кайда". Миризмата на серен диоксид пък им напомня за вече добре познат кошмар.


Най-много майки разхождат децата си в парка Аязмото в Стара Загора между 15 и 16 ч. Точно в това време в петък и събота градът бил обвит от гъст облак серен диоксид
В два последователни дни жителите на Стара Загора бяха принудени да дишат отровни изпарения точно в часовете, когато по улиците има най-много хора. Бяхме в парка с двегодишната ми дъщеричка и тя тъкмо се беше заиграла, когато видях облака, разказва шокирана Силвия Кузманова. Веднага я грабнах, закрих устата и носа й с блузата си, за да не диша отровите, и хукнах към къщи. Същото направили и останалите майки, които се разхождаха по това време в градинката.
Повечето от старозагорци, които били подложени по-продължително време на действието на вредния газ, се оплакват от сълзене на очите, парене в гърлото и горчив вкус в устата. По-сериозни проблеми имали хората с астми и бронхити. Много от тях се оплакват, че получили кризи. За щастие не се наложило да викат спешна помощ. Нямаме нито един случай на обостряне на хронично заболяване вследствие на обгазяването, казват дежурните лекари.
Сивосинкавата пелена, която обви Стара Загора, беше толкова гъста, че най-горните етажи на областната управа, домът на строителя и другите високи сгради останаха скрити в облака, разказват очевидци. Точно в този пиков час - между 15 и 16 ч в събота, приборите на автоматичната станция за постоянен мониторинг на въздуха до Старозагорската опера са отчели рекордно количество серен диоксид в града - 492 микрограма на куб. м. Това потвърди по-късно шефката на РИОСВ Пенка Начева. Тя припомни, че прагът, за да бъдат предупредени хората за опасност от обгазяване, е 350 мg/куб. м. Според закона обаче тези стойности трябвало да бъдат потвърдени в три последователни часа.
След 16 ч и в петък, и в събота постоянните екопунктове в града и край старозагорското с. Могила отчитат рязко спадане на серния диоксид във въздуха. В 19 часа в почивния ден те са били вече между 12 и 50 мg/куб. м, стойности, обичайни за сезона.
Ситуацията е абсолютно същата като обгазяванията през миналото лято, смятат експертите от РИОСВ. Те припомнят, че и тогава имало благоприятни метеорологични условия. Температурата също била висока, голяма влажност и безветрие. Те са съчетани с максимално натоварване на мощностите в топлоцентралите в "Марица-изток". Справката е показала, че през двата дни "Брикел" - ЕАД е работило със 100% от капацитета си, а ТЕЦ "Марица-изток 3" и ТЕЦ "Марица-изток 2" - са били натоварени съответно 75 и 65 на сто. Както е известно, брикетите и токът се произвеждат от лигнитни въглища с много високо съдържание на сяра. Експертите са изчислили, че при подобно натоварване при изгарянето на въглищата централите са изхвърлили във въздуха 2160 т серен диоксид за 24 ч. Само след няколко часа той се е превърнал в сивосинкав облак, който атакувал Стара Загора.
Няма никакви гаранции, че градът няма да бъде обгазен отново още днес, признава шефката на РИОСВ Пенка Начева. Според нея единственото решение срещу залповите обгазявания на Стара Загора отдавна е известно. Нужно е в централите да се изградят модерни екоинсталации, които да улавят серния диоксид и другите вредни газове, отделящи се при изгарянето на въглищата. Според енергетиците обаче обвиненията са голословни. "В петък през целия ден подвижната станция за контрол на качеството на въздуха в с. Полски градец показваше 0,00% съдържание на серен диоксид", съобщи екологът на ТЕЦ "Марица-изток 2" Стефка Бонева. В събота единствено в 11 ч в този пункт, който е близо до централата, били отчетени едва 52,7 мg/куб. м серен диоксид във въздуха.

07-25-2005, 21:23
Проблемът е, че Регионалната инспекция по околна среда - Стара Загора не си върши работата, т.е. само констатира нарушенията на ТЕЦ. Най-вероятно ТЕЦ-овете нямат пречиствателни съоръжения icon_sad.gif Което значи, че по закон трябва да се спрат от експлоатация icon_wink.gif Което едва ли ще стане. Жив пример е как Кремиковци трови столицата - резултат никакъв icon_sad.gif Дишаме си отровите като пичове

morsmordre
07-26-2005, 06:46
тфа вивот ли е :evil:

Не, но не може да се нарече и живот :lol: :wink:

Как мислите, дали като се избере ново министерство в Сф ще може да се промени нещо по въпроса или тази работа трябва да си се свърши от Стара Загора?

Ето какво ви предлагам (въпреки че сте още малки):::

Надигнете се сички, съберете се заедно с колкото се може повече приятели и направете едно задръстване на някоя голяма улица.Като дойдат полицаите им кажете да направят нещо по въпроса с обгазяването иначе ще задръствате пътя мн често или съвсем няма да го освободите :wink: По-миналата година направихме така ние в София - задръстихме булевард България (който е мн близо до мен), защото народът недоволства.
Трябва да се направи нещо - не е полезно изобщо за хората да живеят в такава среда :!:

bulgarche
07-26-2005, 07:52
Проблемът е, че Регионалната инспекция по околна среда - Стара Загора не си върши работата, т.е. само констатира нарушенията на ТЕЦ. Най-вероятно ТЕЦ-овете нямат пречиствателни съоръжения icon_sad.gif Което значи, че по закон трябва да се спрат от експлоатация icon_wink.gif Което едва ли ще стане. Жив пример е как Кремиковци трови столицата - резултат никакъв icon_sad.gif Дишаме си отровите като пичове

Не мисля, че трябва да виним РИОСВ, а МОСВ

morsmordre
08-02-2005, 18:35
Какво става сега, има ли още газ или не е имало от последния път?

HanoMnaH
08-04-2005, 23:19
Полигона РулЗЗЗЗЗ!!!Имам село близо до полигона в Змеево и се разхождахме с бащата из едни сукаци в планината.Стигнахме до странна врата цялата в тел.Пътят свуршваше.И в този моминт видяхме военни как си стреляха бомбички.никои неможе да ги спре;( Едва ли ще се издадат държавни таини отностно това!!!

В седмицата по 1 път обгазяване има според мене но малки.Ония дето не се дишаше и бяха доста видими скоро е нямало маи маи:)

zElEnA^mAsLiNkA
08-06-2005, 18:06
0ff R0dna Staza Zag0ra! Da vi imam i pr0blemite! T0 seki den si ima zamyrsqvane ... ne ni li stiga pu6yka 0t k0lite mi i tiq 6ibani 0bgazqvaniq ... P0ne ne si bqh v Stz t0gava! Sq pyk nav0dneniq iz cqlata strana .. a nie si nqmame daje pravitelstv0 hyh!

blackboy
08-21-2005, 08:08
Тези обгазявания вече са толкова чести ,че
вече не ги казват и по новините :lol: :lol:
голяма работа са тия Старазагорци :shock:

zElEnA^mAsLiNkA
08-22-2005, 07:38
Ami nie sme g0lemi gyzari k0 razpravq6! Am ... mn gadnu miri6i vyzduha ...

Ollas
08-22-2005, 15:19
Миналата година, когато пак имаше такъв проблем, бях в Стара Загора, но не ми направи впечатление въздухът да мирише на нещо различно. Обаче наистина имаше нещо като мъгла...

alegra
08-30-2005, 16:15
Охххх в България проблемите няма край,интересно ми е само защо никой не прави нищо за да престанат ужасните обгазявания.Никой ли не се сеща че това си е опасно за здравето :evil:

adi_crazy
08-30-2005, 17:13
Слава богу, че не еше нищо сериозно!Размина все на косъм!Дано няма повече такива издънки!