PDA

View Full Version : Как да се предпазим от "Хакване"



foursquare
07-27-2005, 07:56
Пароли:

1. Паролата в никакъв случай не трябва да съвпада с username-а ви. Комбинации от типа
Username: Beppo
Pass: Beppo
са повече от недопустими!
2. Паролата не трябва да е нещо просто, което лесно може да бъде разгадано. Например ЕГН-то ви, името на котката, кучето, името на града, в който живеете и пр.
3. Паролата е силно желателно да е повече от 8 символа.
4. Добре е паролата да бъде съставена от различни типове символи. Пример за добра парола е:
User: Beppo
Pass: gh&^opi()987JI;lh!Eojnkjh^-*(*65figzeo&1
Използването на малки букви, големи букви, цифри и upper-case символи ЗАЕДНО е повече от желателно.
5. Как да си измислим такава парола и да сме сигурни, че няма да я забравим.
Пример:
Да допуснем, че се казвате Петър Георгиев Иванов и сте родени на 27.06.1989 година. Ето как може да направите паролата си:
PI@&GeorgieV)^.19*(
PI - това са инициалите ви.
@& - това е 27 с натиснат shift
GeorgieV - може да сложите и повече големи букви. Например: gEORGIEv
)^.19*( - това е 06.1989, където само .19 е написано без задържане на shift бутона.
Всякакви други комбинации, които ви хрумват от поредица на числа, малки, големи букви и upper-case знаци също е вариант.

Електронна поща:
1. Профил -> Винаги показвай e-mail адреса ми-> НЕ
2. Ако получите писмо от data.bg.forum@abv.bg (или друг сървър), в което ви молят да си предоставите паролата за "подтвърждение" ("верификация", "проверка" и пр.) не я пращайте!
3. Ако получите писмо с прикачена към него програма, като не знаете кой е изпращача - изтрийте писмото веднага!
4. Сменете паролата на пощата си с по-хубава. Направете същото и с "тайният" въпрос. "Хакерът" може да влиза в пощата ви и от там да научава паролите ви.

П.С.
Май малко се поулях с паролите. Не съм сигурен, че phpBB ще приеме всичките символи.

..::ЕДИТ::..

Така бих добавил още към главния пост на beppo:
1.Препоръчително е да не си правите поща в:@abv.bg, @gbg.bg, @gyuvetch.bg
2.Ако все пак сте решили там да ви е пощата зададена от вас при регистрацията то поне Тайния Въпрос и Тайния Отговор да са съвсем различни.
Пример:
Въпрос: "Пишеш ли в Форума на Дата.Бг?"
Отговор: "Не съм гладен"
Това е един пример, а не както един приятел - "Как си?" и отговор - "Добре" :bduh:


Още малко съвети от мен относно тайния въпрос и тайния отговор:
1. В полето за таен въпрос да можете да напишете отговора, а в полето за таен отговор пишете въпроса. Разбира се и тук трябва въпроса и отговора да са съвсем различни.
Пример:
Въпрос: "Днес пуснах 5 поста - всичките в На Лафче.
Отговор: А бе знаеш ли колко букви има английската азбука?
2.Можете да използвате Кирилица и Латиница в отговора и въпроса.
Пример:
Въпрос:С кой shte izlizash довечера?
Отговор:С Tom ot filma Том и Джери.
3.Можете да изполвате писането само на отговор и в двете графи.
Пример:
Въпрос:Днес съм много добре.
Отговор:Гледах един филми с Брад Пит.
Също можете да напишете и два въпроса (не смятам, че е нужно да давам примери).
4.Използвайте цифри във въпроса и отговора.
Въпрос:4е излизаш ли dove4era?
Отговор:6те си помисля,no moje bi не.
5.Желателно е да изтриете писмото с данните, или писмата за промяна на парола.
6.Сменете мейла си - ако сте поставили мейл ivan88@abv.bg и там е писмото с данните, сменето с друг - ivan89@abv.bg, а също и тук е желателно да изтриете данните си.
ПП: Дори и да направите нито едно от указанията по - горе, желателно е да няма нищо общо между тайния въпрос и тайния отговор.
Това е от мен :wink: .

Дано ви бъде полезно!

Благодарение на Beppo

bulgarche
07-27-2005, 08:29
Електронна поща:
1. Профил -> Винаги показвай e-mail адреса ми-> НЕ

Това го казваш на нас, а самия ти не си го напрайл. Защо не учиш на нещо което и ти не спазваш? Същото е да ме учиш да не пия щото било вредно, а да не съм те видял изтрезнял :!:

foursquare
07-27-2005, 09:04
Електронна поща:
1. Профил -> Винаги показвай e-mail адреса ми-> НЕ

Това го казваш на нас, а самия ти не си го напрайл. Защо не учиш на нещо което и ти не спазваш? Същото е да ме учиш да не пия щото било вредно, а да не съм те видял изтрезнял :!:

Виж ,момче,взе ,че почна да ме дразниш !Това ,че аз не съм го направил ,не значи ,че не е хубаво да се прави , то си е за мен ,щом не съм го направил!

bulgarche
07-27-2005, 09:30
Електронна поща:
1. Профил -> Винаги показвай e-mail адреса ми-> НЕ

Това го казваш на нас, а самия ти не си го напрайл. Защо не учиш на нещо което и ти не спазваш? Същото е да ме учиш да не пия щото било вредно, а да не съм те видял изтрезнял :!:

Виж ,момче,взе ,че почна да ме дразниш !Това ,че аз не съм го направил ,не значи ,че не е хубаво да се прави , то си е за мен ,щом не съм го направил!
Малчи ся там бе... и не ми се прай на много интересен щото хин не си ми такъв...

foursquare
07-27-2005, 10:53
Абе има ли смисъл да споря с некав недорасляк

TpaKTopucT-xyJluraH
07-27-2005, 10:59
Ohohoho i tva go kazva 4ovek, koito taka qko si e zavrql glavata v zadnika, ne priema mnenie razli4no ot negovoto i ne ostavq 4ovek da izkaje mnenie razli4no ot negovoto :idea:

ProstoAz
07-27-2005, 11:17
Абе, пак не е гаранция! Въобще пощите в abv.bg и gbg.bg не са сигурни! Най-добре си е yahoo.com. :wink:
Съвсем на скоро ми ХАКНАХА една от пощите в abv.bg - паролата не беше много трудна, но дата на раждане въобще не беше мойта, всъщност дори и аз незнаех каква дата съм написала, мислех си, че така ще е по-сигурно, тайният ми въпрос и отговорът също бяха такива, които и аз не мога да запомня и все пак...някои идиот е влязъл! Не че имах нещо кой знае колко ценно там, ама пак си е кофти и само да го разбера кой е...ще му извия врътлето. :evil:
И...в профила си в този форум (и в на Traffic форума) бях посочила точно този e-mail... :roll:

П.С. Пропуснах да кажа, че там в чернови си бях запазила паролата на една от другите ми пощи, понеже много лесно забравям, а в онази поща определено има МНОГО важни неща! За щастие никой не беше влязъл там, а аз веднага смених паролата и всичко. Само ми е интересно защо му е на един човек да влиза в чужди пощи? :roll: Особено ако не познава "жертвата"? :roll:
Аз само веднъж съм го правила това - влязох в на бившото ми гадже пощата, чрез датата му на раждане, тайния въпрос и отговора, но това беше за да видя какви ги е вършил докато ходихме (не бях очарована). :twisted: :P

DeSsi
07-27-2005, 11:31
Az imam po6ta i v abv-to i v yahoo-to..Ei sq 6a si smenq pass-a v abv-to .. Ama tova za tainiq vypros me razbi ot vsqkyde hahaha ;) az ne gi pomnq ve4e..

chupacabra:)
07-27-2005, 11:35
пликче.цом рулззззз :wink:

Nekasa4a
07-27-2005, 11:59
Hahahaah hack the planet ko da kaja po temata osven da vi lepnat virosi dori i da imate antivirosna e tolkova lesno daje po trudno di6ate mai :!: Am za hakerite ko da kaja nevqrvam nqkoi haker da tragne se razpravq to4no s men ko da mi naprai na po6tata da mi iztrii pismata ili snimkite deto sa v 4ekmedjeto e radvam se za nego da se kefi pak ako polu4i dostap do kompa mi koeto nz to4no dali moje i razbera format C: format D: i gotovo da vliza :twisted: