PDA

View Full Version : Кое е по-добре?



Rokanten
08-12-2005, 16:31
Има едно кратко романче на големия писател Ф. М. Достоевски, в което се описва кратка част от живота на един психически нездрав човек. Та той поставяше един много интересен въпрос:

Кое е по-добре: евтиното щастие или възвишеното страдание?

Barbarona
08-12-2005, 16:59
Хмм явно съм чела някои, не чак дотам кратки романи от Достоевски, а това съм си го спестила.
(В тази връзка нямаше да е лошо да кажеш, от коя книга е цитатът)
"Кое е по-добре: евтиното щастие или възвишеното страдание? "
Много пъти не съм разбирала този автор...изваден от контекста на книгата, въпросът е още по неясен. Какво е "евтино щастие"? На пръв поглед много неща нямат материална стойност, а същевременно с това са безценни.И често за личното ни на пръв поглед "възвишено" страдание сме виновни самите ние. Било заради собствената ни нерешителност да го променим, някакъв страх...
Въпреки голямото ми желание...този въпрос си остана все тъй не разбран за мен.:P

Главен готвач от ТОХ, Б-с
08-12-2005, 17:31
Аз съм за евтиното щастие :) Сега не мога да се обоснова. Темата е прекалено неподходяща за петък, 19:26 :)

santRi
08-12-2005, 17:37
Mnogo pyti sam se pitala zashto ne pro4eta tazi ili tazi kniga i posle kato porazpitam za neq (nai 4esto nqkoq daskalka po literatura ili maika mi) i mi se otgovarq "Malka si za tazi kniga."
Mnogo pyti sam se pitala zashto da sam malka ne moje li pone da se opitam.No otgovora si e qsen.Tezi knigi i osobeno avtor na takova nivo se 4etat na 25-30 godini.Vsi4ki nashi razmisli i vijdaniq za opredeleni neshta zavisqt ne samo ot tova koeto sme pro4eli a i ot jizneniq opit tova koeto sme prejiveli!
Po tazi logika ne bi sledvalo vav teen forum da se zadava takyv vypros.Edva li 5% ot horata vav foruma sa 4eli neshto na Dostoevski da ne govorim za opredelenata kniga i citat ot neq.Tova prosto e neseriozno spored men.

Dobrina
08-12-2005, 17:56
Това от коя книга на Достоевски е? Аз съм чела "Престъпление и наказание", но беше преди повече от 2 години (последния път когато я четох), и затова не помня детайли.
Принципно няма нищо лошо в евтиното щастие, но наистина много зависи от човека. Има хора, които се радват на малко, а има други, които биха се мъчили и борили цял живот, без значение дали ще постигнат много.
Аз мисля, че бих предпочела възвишеното страдание. Всъщност, защо да мисля? Не виждам друг избор...

sini4kata
08-12-2005, 18:17
chestno kazano ne znam koi e dostoevski :oops: no tova nqma znachenie.
ne iskam nito evtinoto shtastie nito vazvisheno stradanie.i sega shte napisha zashto e taka:
1.shtastieto nikoga ne moje da e evtino(pod evtino razbiram obiknoveno i prosto a ne neshto koeto moje da se kupi s malko pari).shtastiteto e neshto pri koeto se chuvstvash dobre-dovolen ot sebe si,ot tova koeto ti se sluchva,ot jivota si,ot vsichko.a tova nikoga ne bi moglo da e prosto/evtino.horata sa shtastlivi kogato sa namerili smisal v jivota si a da namerish smisal v dori i nai obiknovenite neshta si e dori dosta slojno :idea: izvod:nqma evtino shtastie(osven za horata koito se zablujdavat che go pritejavat) :!:
2.stradanieto e sastoqnie v koeto chovek izpada v depresiq,chuvstva se zle,nishto ne mu haresva,ne ocenqva jivota si,ne e dovolen ot tova koeto se sluchva okolo nego.i kakvo vazvisheno moje da se vidi v tova? :shock: vazvishena moje da e liubovta(ako vobshte ima takva),blagorodstvoto,sastradanieto i oproshtenieto no ne e neshtastieto.horata koito sa neshtastni na parvo mqsto zapochvat da se samosajalqvat-nishto vazvisheno. :idea: izvod:nqma vazvusheno stradanie(osven za dushevno bolnite hora koito mislqt che pravqt neshto dobro za sebe si kato sa si vtalpili che trqbva da sa neshtastni) :!:
ami tova e koeto mislq.ne moje nqkoi da e ili samo shtastliv ili samo neshtasten :mrgreen:

08-12-2005, 18:31
А, да! Пропуснал съм. Романът се казва "Записки от подземието".

e_l_i_z_a
08-12-2005, 18:34
Не съществува евтино щастие! :lol:

Rokanten
08-12-2005, 18:37
Mnogo pyti sam se pitala zashto ne pro4eta tazi ili tazi kniga i posle kato porazpitam za neq (nai 4esto nqkoq daskalka po literatura ili maika mi) i mi se otgovarq "Malka si za tazi kniga."
Mnogo pyti sam se pitala zashto da sam malka ne moje li pone da se opitam.No otgovora si e qsen.Tezi knigi i osobeno avtor na takova nivo se 4etat na 25-30 godini.Vsi4ki nashi razmisli i vijdaniq za opredeleni neshta zavisqt ne samo ot tova koeto sme pro4eli a i ot jizneniq opit tova koeto sme prejiveli!
Po tazi logika ne bi sledvalo vav teen forum da se zadava takyv vypros.Edva li 5% ot horata vav foruma sa 4eli neshto na Dostoevski da ne govorim za opredelenata kniga i citat ot neq.Tova prosto e neseriozno spored men.
Такива галиматии в известен смисъл винаги са ми били непонятни. Та не се считаш за малка, ако имаш поне 13-14 години, да се освободиш от "тежкото бреме" на девствеността си или да се мъкнеш по дискотеки до посред нощ... Дори бунтарщината срещу закостенелите разбирания на налагащите ти ограничения родители те преизпълва с кой знае какво самодоволство и усет за зрялост, но се имаш за малка да прочетеш някакво си книжле от стотина страници. Много странно, наистина.

Sapphir
08-12-2005, 19:01
az sym za vazvisheno shtastie.. chovek vinagi trqa da se stremi kum vurha..pyk kvo shte postigne zavisi samo ot nego..

kellybundy
08-12-2005, 20:19
mn hubav i fundamentalen vupros!

vuprkei 4e sa mi kazvali 4e sum perfekcionalistka( i moje bi re taka) 4esto se ubejdavam v tova 4e e po-dobre da se stremq kum evtinoto 6tastie
v kraina smetka za6to da ne jiveem den za den kato ne znaem koi moje da ni e posledniq?
za6to da stradame tolkova i da se stremim tolkova kum ne6to bez da sme sigurni 4e 6te go postignem ili dali e tova naistina koeto iskame
puk i kakto mn hora kazvat ako postigne6 si4kite si me4ti dali 6te ima za kakvo da jivee6?
priznavam 4e vuob6te ne sum po 4eteneto na knigi i dostoevski mi e mugla no mislite mi se osnovavat na li4ni razsujdeniq i opit