PDA

View Full Version : Умен & негрЪмотен?



BABY_SEXY_GIRL
09-02-2005, 22:18
Според вас съществува ли такава личност? Възножно ли е да си интелигентен, а в същото време да допускаш правописни грешки? Интересно ми е да чуя мнението ви :)

SummeRLove08
09-02-2005, 22:22
DA!Poznavam chovek,koito se pravi na golqma rabota i uj znae vsichko,pyk dopuska edni tupi ama naistina tupi greshki!

borche
09-02-2005, 22:35
Според вас съществува ли такава личност? Възножно ли е да си интелигентен, а в същото време да допускаш правописни грешки? Интересно ми е да чуя мнението ви :)

зависи какво разбираш под "умен", защото това е доста относително ! Всеки НОРМАЛЕН индивид ТРЯБВА да може да пише с минимален брой правописни грешки.

09-02-2005, 22:37
мммм поредната НЕВЕРОЯТНА тема!

09-02-2005, 22:41
Da! onzi den edin doktor (koito e u4il 5 godini v universitet) napisa na napravlenieto konsult SUS infekcionist :lol:

miloto_girl_4e
09-02-2005, 22:48
spored men e vuzmojno...
da si umen ne zna4i nepremenno da si gramoten v oblastta na literaturata ...
naprimer matematicite ne sa li umni hora.. spored men sa ... no moje BEL da im e slabata strana... znam li...
a i na vseki se slu4va da dopuska gre6ki...
e umni hora,koito da dopuskat elementarni gre6ki do sa ne sam vijdala oba4e :roll:

ycMuBkaTa
09-02-2005, 23:06
То да си интелигентен според мен значи да имаш богата култура и да знаеш доста неща и според мен не би трябвало да допускаш някви тъпи правописни грешки, но все пак всеки ги допуска...тук във форума айде ще го преживеем, но като знам колко неграмотни хора има. Направо ми става лошо като видя как една моя съученичка в 11 клас още пише "рака"...

09-02-2005, 23:25
1 от моя клас имаше много хубави съчинения обаче пишеше омир и илиада(с малки букви?!?).обаче според мен е невъзможно.зависи кви грешки де...е ако са кат думите в тестовете по езикова култура..ебаси думите някои никога не съм ги чувала не знам кво означават пък камо ли ше знам как се пишат :shock:

bulgarche
09-03-2005, 01:29
Аз мисля, че е НАПЪЛНО ВЪЗМОЖНО и даже си го има това :)

korn___
09-03-2005, 07:08
секи допуска грешки ... понякога като не те научат навреме да пишеш правилно .... :lol:

Breakaway``
09-05-2005, 16:36
Да, според мен има такива хора :)
Умен според мен не значи точно ... който-знае-много-неща, а по скоро досетлив, хитър ... :roll:

Sportexz
09-05-2005, 16:39
Не ... ако си умен ще се стараеш да бъдеш грамотен.

lalqla
09-05-2005, 17:05
Правете разлика между Умен и Интелигентен.
Умните хора са такива в дадена област, но други неща им куцат.
Интелигентните хора са възпитани, грамотни, ерудирани в много области и здравомислещи и логически:)
Та, предполагам има хора, които са умни и неграмотни, но интелигентен и неграмотен...съмнявам се:)

мечтател
09-05-2005, 18:00
Правете разлика между Умен и Интелигентен.
Умните хора са такива в дадена област, но други неща им куцат.
Интелигентните хора са възпитани, грамотни, ерудирани в много области и здравомислещи и логически:)
Та, предполагам има хора, които са умни и неграмотни, но интелигентен и неграмотен...съмнявам се:)
абе ако според тебе интелигентен означава възпитан или ерУдиран... земи не пиши повече че се излагаш.
а определено има разлика между умен и учен. въобще не е нужно да си прочел 1 каруца книги (ако някой не ми схване иронията искам да визирам Славчо, дето вика, че е прочел толкова книги, а да го наречем умен...). но да не говорим за Славчо, той не е нито умен, нито учен. та да довърша. не ти трябва да си чел еди колко си, за да си умен. и не ставаш умен ако си прочел. да си умен е свързано със способността да оцеляваш и да се оправяш в различни ситуации. не говоря за форс-мажорни обстоятелства. говоря за ежедневни ситуации. темата е много добра, но и доста сложна. просто някои от хората, писали преди мен, явно не са много навътре в нещата ие трудно да им се обясни кое какво е. да им обясниш кое е умен и кое е учен, когато не са нито едно от двете.
но стига толкова.
въпросът в темата е: възможно ли е?
отговорът е: да.

Soul^Fly^F
09-05-2005, 18:24
ami da...do kolkoto znam nqa syvyr6eni hora

мечтател
09-05-2005, 18:53
ami da...do kolkoto znam nqa syvyr6eni hora
това няма нищо общо със съвършенството

Ollas
09-05-2005, 21:09
Не ... ако си умен ще се стараеш да бъдеш грамотен.

Старанието не е достатъчно. Човек винаги може да сгреши. Дори даскалката ми по бългаски понякога се запича на запетайките. То това да владееш съвършенно един език е почти невъзможно.

Sportexz
09-05-2005, 21:12
Не ... ако си умен ще се стараеш да бъдеш грамотен.

Старанието не е достатъчно. Човек винаги може да сгреши. Дори даскалката ми по бългаски понякога се запича на запетайките. То това да владееш съвършенно един език е почти невъзможно.
Аз за това използвах глагола "стараеш". Не може без грешки, но поне да се стремим да бъдат възможно най-малко.
Между другото имаш правописна грешка. :lol: :lol:

Ollas
09-05-2005, 21:20
Мда... видях. Мерси, че ми каза :) Аз също се старая, но пак допускам грешки, човешко е :wink:
Но и аз съм на мнение, че човек трябва преди всичко да е грамотен, за да има правото да претендира за каквото и да било.

sarang
09-06-2005, 12:44
Правете разлика между Умен и Интелигентен.
Умните хора са такива в дадена област, но други неща им куцат.
Интелигентните хора са възпитани, грамотни, ерудирани в много области и здравомислещи и логически:)
Та, предполагам има хора, които са умни и неграмотни, но интелигентен и неграмотен...съмнявам се:)
абе ако според тебе интелигентен означава възпитан или ерУдиран... земи не пиши повече че се излагаш.
а определено има разлика между умен и учен. въобще не е нужно да си прочел 1 каруца книги (ако някой не ми схване иронията искам да визирам Славчо, дето вика, че е прочел толкова книги, а да го наречем умен...). но да не говорим за Славчо, той не е нито умен, нито учен. та да довърша. не ти трябва да си чел еди колко си, за да си умен. и не ставаш умен ако си прочел. да си умен е свързано със способността да оцеляваш и да се оправяш в различни ситуации. не говоря за форс-мажорни обстоятелства. говоря за ежедневни ситуации. темата е много добра, но и доста сложна. просто някои от хората, писали преди мен, явно не са много навътре в нещата ие трудно да им се обясни кое какво е. да им обясниш кое е умен и кое е учен, когато не са нито едно от двете.
но стига толкова.
въпросът в темата е: възможно ли е?
отговорът е: да.
Мечтателю, виж в речника, че ерудиран се пише с у.
А по темата, смятам, че е възможно, ако не е ходил на училище или е още малък, но един умен човек ще сметне, че е нужно да пише правилно и ще се научи. Защото ако пищещ с грешки, значи не искаш да се научиш или не ти пука как изглежда писаната ти реч. И в двата случая не си много умен. Защото умният знае, че е важно да пишеш правилно.

sarang
09-06-2005, 12:49
ami da...do kolkoto znam nqa syvyr6eni hora
това няма нищо общо със съвършенството
Има, и то много. Ако на един човек всичко да му е наред, всичко да прави както трябва, какво ще си помислиш, като видиш, че пише "либоф"? Изведнъж ще ти се стори много тъп, нали? Ако не го прави нарочно, разбира се.

мечтател
09-06-2005, 13:51
Правете разлика между Умен и Интелигентен.
Умните хора са такива в дадена област, но други неща им куцат.
Интелигентните хора са възпитани, грамотни, ерудирани в много области и здравомислещи и логически:)
Та, предполагам има хора, които са умни и неграмотни, но интелигентен и неграмотен...съмнявам се:)
абе ако според тебе интелигентен означава възпитан или ерУдиран... земи не пиши повече че се излагаш.
а определено има разлика между умен и учен. въобще не е нужно да си прочел 1 каруца книги (ако някой не ми схване иронията искам да визирам Славчо, дето вика, че е прочел толкова книги, а да го наречем умен...). но да не говорим за Славчо, той не е нито умен, нито учен. та да довърша. не ти трябва да си чел еди колко си, за да си умен. и не ставаш умен ако си прочел. да си умен е свързано със способността да оцеляваш и да се оправяш в различни ситуации. не говоря за форс-мажорни обстоятелства. говоря за ежедневни ситуации. темата е много добра, но и доста сложна. просто някои от хората, писали преди мен, явно не са много навътре в нещата ие трудно да им се обясни кое какво е. да им обясниш кое е умен и кое е учен, когато не са нито едно от двете.
но стига толкова.
въпросът в темата е: възможно ли е?
отговорът е: да.
Мечтателю, виж в речника, че ерудиран се пише с у.
А по темата, смятам, че е възможно, ако не е ходил на училище или е още малък, но един умен човек ще сметне, че е нужно да пише правилно и ще се научи. Защото ако пищещ с грешки, значи не искаш да се научиш или не ти пука как изглежда писаната ти реч. И в двата случая не си много умен. Защото умният знае, че е важно да пишеш правилно.
абе знам как се пише. ама се обърках. не исках да го пиша с гиляма буква, ама ме домързя да го поправя.

мечтател
09-06-2005, 14:07
ami da...do kolkoto znam nqa syvyr6eni hora
това няма нищо общо със съвършенството
Има, и то много. Ако на един човек всичко да му е наред, всичко да прави както трябва, какво ще си помислиш, като видиш, че пише "либоф"? Изведнъж ще ти се стори много тъп, нали? Ако не го прави нарочно, разбира се.
стига ме цитира.
но наистина няма съвършени хора, а и не е нужно да си съвършен. и не ставаш съвътшен, ако пишеш любов както трябва. но не е там въпроса. а там, че мъдростта не означава учене. и не се добива чрез учене. единствено животът може да те направи мъдър. да знаеш кога как се постъпва, да си добил "челен опит". това не се учи в училище. и затова е възможно някой да пише "либюф" и да е умен. има много видове интелект. на теб това няма да ти го обяснявам - ти го знаеш. защо е задължително някой да владее правописа до дупка за да го наречем умен? умът е много повече от правопис. пък още повече мъдростта. почти всичко в този живот се учи извън класната стая. така че може да не пишеш правилно, но да си умен.

The Goodbye Girl...
09-06-2005, 16:51
Познавам хора (предимно от мъжки пол), които са си умни, но не и грамотни. Правописът според мен до голяма степен зависи от броя на прочетените книги. Защото когато четеш и виждаш думите, ги запаметяваш и после не ги грешиш. Но четенето не е любимо занимание за доста хора, така че ...