PDA

View Full Version : Работа, независимост, реалност



Maxi_Sky
10-10-2005, 20:29
Вие сте млади, търсите самостоятелност и независимост. Искате да изкарвате пари, които да са само ваши. Търсите си работа. Къде я намирате? Какво заплащане получавате и за какъв труд? Удовлетворени ли сте?

rosskata
10-10-2005, 20:43
Ее, а тези дето сме на 18-19, кучета ни яли... :P Ще отговоря все пак. От 4ти септември не работя, имах нужда от малко ваканция (от 4ти до 26ти- първата ми лятна ваканция от 9ти клас насам). Реших, че не може само да се работи всяко лято нонстоп. Сега почнах училище (1ва година студентка съм), и пак си търся работа.

Работя всяка лятна ваканция откакто бях на 16. Като се почне от средата на юни до края на Септември. Две лета бях продавачка на Златните- работех всеки ден от 10 сутринта до 12 вечерта горе- долу, почти без почивки (по една на седмица най- много), но бях много доволна, заплатата ми беше 15 лева на ден, а с малко измама стигаше до 30-35 дневно... 8) Друг е въпроса колко оставаха накрая на лятото ( в общия случай спестени- не повече от 200-250 лева) :roll: Всички отиваха за кръчми, дискотеки и глезорийки (като ваучер на ден) :oops:

Тва лято бачках по- малко щото имах изпити- бях сервитйорка в един хотел, пак на Златни пясъци, месец и половина някъде, още по- доволна съм. Бях с договор, бачках сутрин 4 часа , вечер 4 часа, помежду- 4-5 часа почивка, всичко, което останеше от шведската маса се изплюскваше от нас, сервитйорите, такова ядене не съм яла никога... Кеф!
Само транспорта беше преебан, щото се дундуркахме 4 пъти дневно до Варна и обратно... Но иначе голям кеф. Заплатата беше 250 лева, с два почивни дни седмично, и на ден около 10 лева бакшиш спокойно се правят там :wink:

На всички тийнове бих дала съвет- Бачкайте хора, такъв купон няма! Запознаваш се със много хора,имаш си само твои пари, с които (все още) не се налага да се издържаш- сега е момента за диво прахосничество и луд купон!!! :lol:

GreenLadyM
10-10-2005, 20:50
Az sum na 17 i ne rabotq...no bih iskala da si namerq neshto...problema e 4e po4nahme daskalo i nqmam vreme...a lqtoto izobshto ne sum tursila,samo hodih na eksurzii na sam na tam i ne stana vupros za rabota...ina4e opredeleno mnogo iskam neshto postoqnno!ve4e sum dostatu4no golqma za da po4na da pravq neshto...vupreki 4e nashte ne me urkai i mi kazvat 4e taka i taka cql jivot shte rabotq sled tova!

rosskata
10-10-2005, 20:56
.vupreki 4e nashte ne me urkai i mi kazvat 4e taka i taka cql jivot shte rabotq sled tova!

Да, но после ще трябва да се издържаш с тези пари, с сега може просто да се глезиш, щото така и така има кой да те издържа... Именно това е якото да работиш като си по- малък :wink:

air_J
10-10-2005, 21:19
Аз съм твърдо против да се работи, докато си дете. Подкрепям пълноценното изживяване на детството, а не още от 15-16 годишни да търчите след таблата. По-добре си изживейте детството. Може би така разсъждавам, защото никога не съм бил лишен от пари и никога нищо не ми е липсвало. Аз лично изживях детството си пълноценно и се радвам за това. Рано ви е да се тормозите с пари и такива неща. От както за първа година бачках, мисля само и единствено за пари и вече признавам, че те са най-важното на света. Както и да е, малко се поотклоних от темата. Личен съвет - изживейте детството си, а не се тормозете с работа (освен, ако обстоятелствата не ви принуждават). :wink:

Oue Maue - Piue Sus Zeue
10-11-2005, 17:24
Тц, за мързелите, които лежат на тая кълка, че мама и татко ще ги хранят, докато завършат училище ще кажа: много тежък ще ви се стори животът, ако не сте свикнали сами да си изкарвате парите.
Първо парите вече няма да идват наготово и второ няма вече да киснете в кафето по цял ден, и ще вие трудно да преминете към новия начин на живот, където отговорностите са много повече.
Сервирането не е единствената работа, която може да си намери човек. Има и много по-трудоемки и по-зле платени, тъй че се радвайте че носите кафета и салатки, а не бъркате цимент и не шиете ризи. Тези, които родителите им имат частни фирми са най-добре. Можете да започнете по-лека работа, но важното е да я работите съвестно. Сега, като сме на даскало не работя, но лятото - няма шест-пет, ще работя.

MAD-DEVIL
10-11-2005, 17:35
Еми, аз работя и съм на 15. Става въпрос за промоции и такива неща. Няма да казвам фирмата, за да не ги злепоставям.
Иначе, интересното там е, че всеки ден се срещаш с нови хора, а и никога незнаеш кога ще те повикат, всичко си зависи от промоциите. Но работата си е леко противна, щото срещаш много различни хора. На 2 часа имаме почивка. Но не си заслужава труда. А и аз не го правя, защото нашите нямат веъзможности, напротив, даже майка ми взима направо голяма заплата (както и баща ми де), но въпроса не е до там. Всички ми се чудят що работя, след като наште ми дават по 10 кинта на ден, а и никога не ми отказват нищо. Просто си е съвсем различно да знаеш, че това, което носиш, не е чуждо, а си е твое :D Много е приятно чувството...

Dobrina
10-11-2005, 17:55
Аз съм на 17, работя от 16-годишна, и то не за да имам джобни пари, ами защото се налага да помагам на семейството ми да се издържаме.
Не говоря за лятна работа, а за реална отговорна постоянна работа, по-специално - работя като технически секретар в една сравнително голяма фирма. За разлика от много мои връстници аз мога да си го позволя, тъй като съм студентка дистанционно обучение, и не ходя всеки ден на лекции/часове.
За тези, които смятат че да работиш на тези години е неправилно, мога да кажа, че от работата си научих страшно много неща, които иначе може би щях да науча чак като стана на 20-22 години - не че е късно де...
Аз харесвам работата си, въпреки че понякога доста ме натоварва и се връщам доста изморена :) Но какво да се прави - работата си е работа :)