PDA

View Full Version : SPRETE DISKRIMINACIQTA!!!!



11-01-2005, 11:50
moje bi ne e mqstoto da govorq za tova tuk no iskam da zasegna edin bolen vypros-diskriminaciqta v bulgariq!naprimer ciganite.izmislihme im drugo ime(romi)za da ne kazvame cigani za6toto cigani e duma s lo6 etiket.i vmesto da opravim ka4estvoto nie smenihme etiketa.e...taka 6te promenim li polojenieto?ne!davame im pomo6ti i posle se oplakvame.neka ne im davame.neka ne gi u4im taka.neka nau4im gladniq da lovi riba a ne da mu q davame na gotovo.drugi diskriminirani sa pomacite.az samiq sam pomak.iskam da pitam..kakvo sa napravili horata?nito kradat.nito pomo6ti ot darjavata vzemat.nito sa prosti(mnogo ot nas sa s vis6e obrazovanie)rabotqt na poleto i pomagat na tazi strana.e...za6to togava tolkova ni mrazite.ne vijdate li 4e sme ednakvipBULGARI!PRIZOVAVAM VI..NEKA SPREM DISKRIMINACIQTA!!!BLAGODARQ VI!!!

11-01-2005, 12:08
Ami ne sum imal konfrontaciq s cigani dosega,ne mi i pre4at i te sa hora.

Master_88
11-01-2005, 13:01
Аз не съм нито за тях нито против тях. Безразлични са ми но нямам отношение към тях

^Kiss_of_the_Sun^f
11-01-2005, 13:59
az sam ruskinq i mnogo hora ne me haresvat....zatova sam s teb!! :!:

11-01-2005, 14:08
Mn sam saglasna no ne mislq che tazi tema moje da bade diskutirana kakto bi trqbvalo v tozi forum. Nishto lichno, no povecheto tuk sa 10-15-6 i 1vo nqmat izvaqno mnenie po vaprosa 2ro - povecheto edva li shte vidqt problema ot vsichkite mu strani!
No mnenieto mi e che nqma prav nqma kriv. Vse pak podkrepqm horata koito samo PROTIV rasizmat i diskriminaciqta! Ne vqrvam v diskriminaciqta na osnova na cvaqt na kojata, nacionalnost ili fizicheski razlichiq! Edinstvenoto neshto koeto ima znachenie e haraktera!

G0STEN4e
11-01-2005, 15:03
I AZ SAM NAPALNO SAGLASNA S TEB!TOZI PROBLEM S DISKRIMINAZIQTA E NAISTINA GOLQM I AKO HORATA PRODALJAWAT TAKA DA SE WODQT SAMO PO CWETA NA KOJATA DO NIKADE NQMA DA STIGNEM!ZA6TOTO NE TOWA E WAJNOTO WSE PAK-WSI4KI SME HORA NALI TAKA?

MaD_CaT*
11-01-2005, 17:27
Относно дискриминацията(към циганите)... :roll:
Не съдя по човека...по типа музика,която слуша,по начина му на обличане,по начина на говорене(разни диалекти),по външния му вид...и по цвета на кожата му също!
Всеки човешки индивид,притежава незаменими качества..независимо дали е с бяла плът или черна... :roll:
Просто е глупаво...да мразим "циганите" ...защото...те са сравнителна мярка за нечистоплътност,измами,кра жби...
Еми..може повечето да са такива...но за това,че те са едно 60 % от цялта ромска общност...да ги слагаме всички под общ знаменател и да ги ненавиждаме,обиждаме..с една дума-ДИСКРИМИНИРАМЕ!
КАкто се обиждаме на това,че всички българи,са просто племе/крадлив народ/бай ганьовци..и не знам си още какви..Както се обиждаме и на изказвнато България е ..нз си каква... еми... по този начин не можем и всички роми да слагаме под общ знаменател... :roll:
Всички хора сме различни,(не говоря само за цвета на кожата)...за това и аз съм против Дискриминацията... :roll:

Swinkenhoffer
11-01-2005, 17:45
бай дъ уей
http://www.gatchev.info/blog/index.php?p=14

и все пак - каквото и да правите и да не правите, дискриминация винаги ще има и аз съм жив пример за това мухахахахаха :lol: факт!
за мен циганите са втора ръка същества, които не заслужават да живеят ... поне по-голямата част от тях.
.

11-01-2005, 18:54
Както многократно написах:
България - износител номер 1 на сапун в света !
И тежко на сиганина, който не спира да го трие тоя пост !

Swinkenhoffer
11-01-2005, 19:25
това хубаво, но да не забравяме, че има хора, които с осование не понасят циганите.
дискриминацията е лошо нещо, наистина. но всичко си има граници. преглътваш веднъж, че в тролея, на улицата и т.н. буквално някой циганин ти смъква гащите. преживяваш втори път, че те лъжат съвсем безцеремонно, затваряш си очите, че пребиват до смърт (това не е единичен случай) твой сънародник. по някакъв начин преживяваш, че се ползват с повече привилегии от теб, защото са нагли, нахални и а си им казали нещо, а целия катун ще преобърне света. и си траеш, но идва моментът, когато ти пада пердето.
въобще не говорим какво мнение имат за нас в чужбина, заради мургавите ни събратя.
още по-противни ми стават като почнат да си пращат невръстните деца да те дърпат за крачола и да те изнудват за цели 10 стотинки :? пък някои и до там стигат да увият една кукла, ако се намери някой будала да им пусне нещо ... на Витошка се подвизаваше една такава ... леко опушена девойка :x

>@>>>@<
11-01-2005, 19:56
Хмм, знам че може яко да се нахвърлите в/у мен, но все пак и аз да си кажа позицията по въпроса...
Първо за мен хората в БГ, които казват, че не са расисти и приемат циганите като равни хора, щото те никому не пречели и не знам си там какво още знаят, че то това да си расист предполага някаква ограниченост, един вид нещо негативно е...и за това се правят на супер отворени към света...
Обаче никой от вас няма да тръгне си има вземане даване с един от онези мили симпатични хора, живеещи по 15-20 човека под един покрив....които са крайно необразовани и гледат само как да се напият и да прецакат системата и теб, ако се отдаде сгоден случай.....за мен тези не расисти просто си затварят очите за това, което става...кажете ми как да не бъда расистка, когато две нагли циганки взимат чантата на няква баба с патерица,....мн ясно че ще съм расистка и следващия път ще съм крайно предубедена спрямо тяхната особа,.....о, да те не ви пречат с нищо ще кажете...не ви пречат до момента в който самите вие не пострадате от тяхната "добрина"....човек не тръгва да дискриминира някого или нещо, които не създават повод за това..например в моя град има доста виетнамци....и те са с различен цвят на кожата и те принадлежат към друг етнос...но на никого това не прави впечатление, щото те си живеят мирно с околните....защо расизмът спрямо чернокожите в щатите е намалял през последните години....щото те си живеят като останалите..разбирате ли...расизмът и дискриминацията не е заради цвета на кожата или религия, а е заради самия начин на живот, самото поведение....което дразни...и да мразя циганите...мразя готованското им поведение...мразя не желанието им да се развиват и да чакат всичко да им падне от небето...
Не ме разбирайте грешно, не искам да се прилагат някви крайни мерки спрямо тях, нарушаващи човешките им права, но защо те нарушават нашите?...
бтв не знам дали има някакво специално отношение към помаците....лично аз нямам...но хората винаги се отнасят скептично към нещо, което не познават....дори и автора на темата...ако му се появи някакъв човек от друг етнос, с разбирания различни от неговите....ще го гледа леко странно....недоверието към непознатото си е част от човешката природа....

>@>>>@<
11-01-2005, 20:21
Както винаги съм казвала това, че нещо друго също е зле, в случая поведението на някои българи не омаловажава и не прави предходното по-добро...то си остава същото...знам че реалността в бг яко съкс...не е нужно да ми го доказваш с примери...
Трудно е да ходи дете от малцинствените групи на училище - трудно ми е да се прибирам вечер,щото строителите наблизо (познай с къф произход) са решили се праят на мъже...
И пак ти казвам аз не съдя за другите по цвета на кожата, а по начина на поведение...и не ми казвай да очаквам от подобни хора нещо добро...щото даже самия ти не вярваш в това...

MaD_CaT*
11-01-2005, 20:30
а сега аз ще ти отговоря... ти пак даваш някаква дадена , конкретна случка и след това правиш генерално обобщение... -напълно съм съглана :!:
....просто искам да ви кажа, че трябва да съдите по личността, а не по приндалжността на лицето...
както има цигани крадци, аз съм виждал и българи, даже българите са по- лоши, защото циганите крадат да речем чанти (вярно засягат те лично), докато българите и специално политиците ни крадат милиони, или цели фабрики например... аз мразя крадците, изнасилвачите, убийците, наркопласьорите и другата подобна измет... аз не се затормозявам да деля хората по цвят на кожата, религия или други такива...
още от малък живея в кръг, който не е ограничен от представители само на една нация или етнас, вероизповедание и други, и от малък имам приятели, които вие бихте мразили...

относно въпроса за циганите... замисляли ли сте се какво представялва за едно циганче да ходи на училище... в най- крехките ти години срещащ омраза навсякъде- съучениците ти, които са с насадените предрасъдъци още от родителите си (а децата могат да бъдат адски жестоки), сегрегирани от учителите... как в тази обстановка на някой би му е ходело на училище... с нашите предрасъдъци ние тикаме тези хора от тях, които искат да постигнат нещо към живота, за който ги заклеймяваме...

относно фрапантните случаи взимат чантата на баба с патерица...
а аз лично, когато дядо ми имаше инфаркт сум го карал към пирогов, защото линейката не идваше и не идваше... а като отидох там имаше доста линейки и онези пичове седяха и си играеха карти!!!
я ми кажи аз какво трябва да кажа, а???
да стана ли анти-българин?? ами, когато чуете за случай в който пиян българин удря с колата си цяло младо семейство и ги убива??? пак почти нищо, ако беше циганин щеше да има вой до небесата...
Съгласна съм с тебе на 103 % :!:
[color=red]Обосновано,ясно и най-вече вярно :!:
Това,което исках да кажа..го написах вече по-горе...и
ти допълваш ...казаното от мене :wink:

Swinkenhoffer
11-01-2005, 20:30
на мен лично ми е много трудно да не страдам от предубеждения към някой ром, след като ги знам какво правят повечето. дори и да е най-добрия човек на света, пак ще си имам едно наум. и това няма да е защото, виждаш ли, така ми скимна, а защото са прекалено много тези, които заслужават да умрат като плъхове.
то като гледаш едно и също от тази нация, искаш или не, си изграждаш някакво мнение, което много трудно може да бъде променено.
всъщност >@>>>@< много добре си го каза ...

rosskata
11-01-2005, 21:10
МНого съм съгласна с exploitedteen и MaD_CaT*. МНого погрешно е да се правят подобни обобщения за група хора, независимо по какъв признак...


Обаче никой от вас няма да тръгне си има вземане даване с един от онези мили симпатични хора, живеещи по 15-20 човека под един покрив....които са крайно необразовани и гледат само как да се напият и да прецакат системата и теб, ако се отдаде сгоден случай..
Първо ще започна от това- живея в квартал със доста цигани в него (за сведение- Владиславово във Варна). От съвсем малка съм си играла с циганета, първата ми "зарибявка"1-2 клас беше с циганин( който завърши в последствие само 6ти клас, но сега е танцъор, и то много добър, и прави хубави пари). Така че съм общувала и общувам с тези хора... А ти??

Ужасно ме дразнят всички тези обобщения , които спомена exploitedteen. Те няма как да са вярни... Това, че някои цигани крадат, значи, че трябва ТЕ да си понесат последствията, а не че всички са такива. Това, че циганета на по2-3 години просят значи, че имат нужда от помощ, а не "да стават на сапун". Отношението към ромите е толкова негативно, че няма накъде. Малката ми сестричка (доста мургаво хлапе) се е прибирала разревана от училище, щото децата я подигравали задето приличала на циганка... Не искам дори да си представям какво им е на циганчетата в българските училища. :?

Истина е, че докато циганите може да не си плащат месеци тока, на един българин му го спират след първата неплатена сметка. Истина е, че голям процент са необразовани, децата им просят и т.н. Но дискриминацията, негативното отношение, не само не спомага за решаване за тези проблеми, а ги задълбочава, и пречи на тези хора от етноса, които не отговарят на общата представа за тях, да постигнат нещо, да успеят да се интегрират в обществото, да възпитат децата си като пълноценни граждани на страната ни, вместо да ги пращат на улицата. Пречи на тези, които имат желание и възможност да направят това. Как един ром да иска да получи образование, като вижда, че няма да си намери работа заради етническата си принадлежност?? Как да иска децата му да се интегрират(да ги прати в бг училище примерно) , когато знае какво ще е отношението към тях??

Проблеми с циганите има и никой не го отрича. Това, което някои хора не разбират, че дискриминацията не е решение, а задълбочаване на тези проблеми.

LunaTriCk
11-02-2005, 16:04
Първо да кажа. Не съм расист ама мразя цигани.:lol:
Имал съм допир с малцинствата и да има съвестни цигани. Ама...2 от 10. Вие се извинявате с този малък процент от тях. "Така е гадни са ама има и добри сред тях. За да не страдат те, дай да ги извиним всички". Имаше един филм. Парола "Риба Меч" се казваше. Джон Траволта играеше криминален бос. Той зададе на "добрия" герой ако мога така да го нарека един мноого екзистенциален въпрос. А той е: "Ако имаше ваксина, за абсолютно всички болести на света(спин,рак, хепатити и т.н.) и можеше да се сдобиеш с нея, обаче само при едно условие, да убиеш едно невинно дете. Ще го убиеш ли ?"
Аз лично бих....незнам за вас.

Lena_
11-02-2005, 16:53
аз също съм против!!!!!!!!!!! всички сме хора

Bor4e Kamenoski
11-12-2005, 16:24
Искам да попитам автора на темата, по какво се различават помаците от останалите българи, освен по религията? Например, аз съм католик, но не се чувствам по-малко българин от всички други. И още нещо: в какво точно се състои дискриминацията спрямо помаците? Не съм чувал за такава, но не мога да твърдя дали съществува или не, просто по медиите не се говори за нея. Така че, моля те, светни ме по тези въпроси.

teenkopele
11-12-2005, 17:43
Че циганите са малцинство е вярно. За съжалениe обаче много от тях си мислят, че като такива се ползат с привилегии и са нещо повече от другите,а това супер много ме дразни. На всичкото отгоре, държавата им дава помощи и много права...егати вече циганите имат повече права от нас българите в собствената ни държава. Като стане нещо и мангалите веднага се съдят...и печелят в повечето случаи,защото са малцинство. :evil:
Дори и не работят,за да си изкарват прехраната...разчитат на помощи и кражби...много са тези,които работят- на тях шапка им свалям! :wink:

Как няма да говорим за дискриминация после... :? 8)