PDA

View Full Version : Moje li nepulnoleten da pritejava kola spored zakona?



racer
11-15-2005, 18:59
Temata e seriozno i pitam spored zakona zakona moga li da zakupq i pritejavam kola sled kato nqmam 18.Molq pravete razlika,stava vupros samo da zakupq i pritejavam zakonno bez da q karam!
4akam kompetentni mneniq!

sexy_diva
11-15-2005, 19:22
Na kolko godini si?Ako si na 16 ili 17 mislq 4e moje6 da kupuva6 dvijimo imu6testvo.

GLeZoRanA
11-15-2005, 19:44
естествено че може ... стига да не я подкараш преди 18 няма никакъв проблем да си купиш

Dobrina
11-15-2005, 20:28
Аз пък си мисля, че преди 18 г. нямаш право да подписваш договор за покупко-продажба. Защо не я закупи някой от родителите ти и после да го оформи като дарение?
Това е извадка от Закона за лицата и семейството:
"Чл.4. (1) Лицата от 14 години до навършване на 18-годишна възраст са непълнолетни.
(2) Те извършват правни действия със съгласието на техните родители или попечители, но те могат сами да сключват обикновени дребни сделки за задоволяване на текущите им нужди и да разполагат с това, което са придобили със своя труд."
Според мен, това означава че не можеш да сключиш договор за покупко-продажба на автомобил.
Ето и извадка от Закона за задълженията и договорите:
"Чл.27. Унищожаеми са договорите, сключени от недееспособни или сключени от техен представител без спазване изискванията, установени за тях, както и договорите, сключени при грешка, измама, заплашване или крайна нужда."
Тоест дори и да сключиш такъв договор, той ще бъде унищожаем.
Ето и едно определение за дееспособност, взето от Юридическа Енциклопедия:
"ДЕЕСПОСОБНОСТ

Способността на физическото лице да извършва правни действия, с които придобива права и поема задължения. Тази способност се урежда от закона.
Дееспособността е необходима за извършване на правомерни действия и преди всичко за сключване на сделки.
Дееспособността настъпва с предвидената от закона възраст. По българското право тя е определена на 18 години. Предполага се, че тогава настъпва психическата зрялост на човек и той може да преценява постъпките си и да ги ръководи. С навършването на тази възраст настъпва пълнолетието и лицето придобива пълна дееспособност.
Лицата на възраст от 14 години до 18 години, са непълнолетни. Те имат ограничена дееспособност. Сами лично могат да извършват някои правни сделки, други - със съгласието на своя родител или попечител, а трети и с разрешение на съда.
Лицата до 14 годишна възраст /малолетни/ , са недееспособни и не могат да извършват никакви правни сделки. Вместо тях действа законният им представител родител или настойник.
Дееспособността може да бъде ограничена или отнета изцяло чрез поставяне на лицето под запрещение."

Надявам се информацията да е достатъчна.
Източници: law.dir.bg
http://www.infotel.bg/juen/

Oyama
11-15-2005, 20:39
Нямаш право да притежаваш защото както каза колежката закона не ти дава право да придобиваш имущество особено специфично такова като автомобила със сложна процедура по придобиване. Да не говориме че е напълно невъзможно да отидеш на канала на КАТ и да ти я регистрират на твое име без да си пълнолетен. И моля ти се дори и да я придобиеш но някакъв начине не се казвай да я караш че оня ден на морето засекох един такъв рацер като тебе и добре го нашамаросах в ръба на тротоара :wink: .

Master_88
11-15-2005, 21:13
И аз мисля че неможе да се води на твое име преди навършване на пълнолетие

bulgarche
11-17-2005, 02:10
Да бе колата е на твое име, само че нямаш право да я караш. Една приятелка спечели от тотото и купиха кола, която е на нейно име..а тя сега е на 16, а действието се развива..поне преди 6-7

racer
11-17-2005, 18:08
Благодаря пичове и пички!Много сте точни!
Oyama не се прави на тарикат ,а пиши по темата.За тези които питаха аз съм на 17.Бих искал да ме "шамаросаш" ,защото карам без книжка...Как ще стане а?

Аз доколкото разбрах колата мога да си я купя,това ще стане чрез прехвърляне и заверка при нотариус.Въпроса е как ще я регистрирам в КАТ?!?
Бих накарал баща ми да я купи и да оправи тези работи,но проблема е ,че той няма да знае за това.Не за друго ами ще ми ревне откъде са парите и защо ще си купувам трошка ,а не ми купи той някоя готина кола като стана на 18.Предполагам ме разбирате.