PDA

View Full Version : ноотропни средства



RoyTheReaper
11-23-2005, 10:38
искам да попитам някой запознат ли е с така наречените "ноотропни средства", такива които подпомагат мисловната дейност. примери са пиремем (старите хора го пият), ДМАЕ и други такива.

familiar
11-23-2005, 14:29
Ноотропите са много интересни химични съединения. Все още се спори дали ефектите им върху мозъка са точно такива, каквито ги описват фармацефтичните компании, или присъства и силен плацебо ефект. По принцип ноотропите въздействат по няколко начина - подобряват когнитивните функции на на мозъка, способноста за запомняне, усвояването на кислорода и глюкозата, оросяването на мозъка и разни други. Характерното за тях е че е необходимо да се взимат редовно и продължително (около месец) за да може да се усети ефекта от тях. Има и някой натурални вещества, които наподобяват ефектите на ноотропите, типичния представител на тези билки се намира в почти всяка аптека - Гинко Билоба.
Всички ноотропи се продават без рецепта по аптеките, лошото е че в България съм намирал само Пирамем (пирацетам) и няколко разновидности на билката Gingko (обикновено Гинко Билоба). Пробвал съм и двата вида в продължение на няколко месеца, и личното ми мнение е че дават известен ефект. Ако решиш обаче да правиш продължителен курс с Пирамем, имай предвид че той усилва действието на алкохола.
За повече информация можеш да погледнеш портала Erowid (http://www.erowid.org/smarts/smarts.shtml) или информацията в wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Nootropic), и двата източника са достатъчно изчерпателни и обективни.
Успех :wink:

RoyTheReaper
11-23-2005, 14:51
мерси... аз общо взето съм чел някои работи и се заинтересувах от ефектите на ДМАЕ ама не го намерих по аптеките. пирамем не ме кефи защото е предназначен за стари хора и не действа на млади мозъци (поне така разбрах)

това гинко действа ли?

a-ShrooMKaLover
11-27-2005, 08:23
Аз съм долгогодишен потребител на Гинко Билоба, който влияе доста добре на концентрацията и паметта, но ако прекалиш цепи глава яко. Сега реших да пробвам пирацетам, доста добре влияе. Някак си изчиства съзнанието, прояснява го, особено от махмурлук или нещо такова. Все пак, след като нанасяме постоянно щети на нашите мозъци, редно е да се грижим за тяхното възстановяване поне малко. Витаминните суплементи също биха могли да имат ноотропен ефект в някои ситуации. Аз ги препоръчвам.


Инъче нищо не може да се сравни по ноотропен ефект, като жестоката мотивация на амфетата, но никога не бих използвал подобно нещо, за да си помагам с уроците, защото после знам, че ще спре да е само при учене. Пък и ме дразнят страничните му ефекти.

a-ShrooMKa^f
11-27-2005, 19:54
suglasna sum s teb ShrooMkaLover:)napulno:) :D