PDA

View Full Version : Moderated: Какво представлява анемията? Бият ли се инжекции?



12-01-2005, 20:54
Днес разбрах, че майка ми е болна от анемия. Какво представлява тази болест? Бият ли се инжекции? :roll: :cry:

Moderated by ^npocTo^a3^f^
Точка 7 от правилника!
Благодаря!

ProstoAz
12-02-2005, 13:09
Намалението на броя на еритроцититe или на количеството на хемоглобин в кръвта води до анемия - състояние, при което възможностите на организма да се снабдява с кислород се ограничават. Човек с анемия обикновенно има бледа кожа, оплаква се от отпадналост и лесна уморяемост. Неговата физическа дееспособност е намалена. Кръвоизливите предизвикват анемия. Тежки анемии може да настъпят в случаите на малки, но дълготрайни вътрешни кръвоизливи, например при язва на стомаха или при обилни и дълготрайни менструации, които се срещат у жени с хормонални разстройства. В тези случаи особен проблем е загубата на желязо от организма, защото нормално желязото от разрушените еритроцити се използва отново за синтез на хемоглобин.
- От учебника по Билогия за 8ми клас.
Аз до колкото знам трябва да се ядат дробчета и такива неща, които съдържат желязо. :lol: За инжекции не съм чувала, ама...кой знае...Те лекарите не са ли и казали на майка ти?!?

Майка ти
12-02-2005, 15:35
Ако анемията е желязодефицитна, става и с хапчета, доколкото зная. И силна храна, т.е. такава,която съдържа желязо - спанак, лапад, коприва...
Но лекарите най-добре знаят какви лекарства и каква диета са необходими.
Дано да се оправи бързо!
ПП И да не забравя - повече спокойствие й трябва на жената, не мрънкащи тийнейджъри! :wink:

eNigMaTic^
12-02-2005, 18:39
Аз съм анемична и мога да те уверя, че няма абсол=тно никакви инжекции.Само майка ти трябва да яде богата на желазо храна и много чисто месо /да е червено на цвят ,без мазнини/Иначе анемията май се лекува...А освен да й вземат кръв никаква друга "полезнена" процедура няма да й правят.
Анемията може да се получи и от срес, и от липсва на желязо, при кръвоизлив...Мисля, че може и по-рождение.Като цяло не е опасна болест :roll:

DrSmurph
12-02-2005, 20:09
Аз лично знам 4 различни вида анемии :Хемолитична анемия, Пернициозна анемия (витамин В12-първична мегалобластна анемия), следкръвоизливна анемия и Желязодефицитна анемия.
Колкото и да си приличат са много различни и естествено изискват различен подход за успешно лечение. Ако конкретизираш диагнозата - може да поговорим. Ако желаеш пиши ми ЛС или мейл.

Eleonora
12-31-2005, 13:06
Ami az imam anemia...znam 4e se piat hap4eta za neia :wink:

Bimper-ska
12-31-2005, 17:31
Анемия в общия смисъл значи, че нещо липсва или е с намалено съдържание в кръвта. Ако е железодефицитна анемия (която мисля е на майка ти, понеже сега са и я открили) си е доста безопасна. Просто желязото е намалено и се пият хапчета или ампули със серумно желязо. Няма инжекции. Минава след един месец, месец и половина терапия, обаче трябва да продължи приема на витамини със желязо, понеже има вероятност да се появи отново. Но след 2-3 месеца от началото на заболяването, обикновено след лечението организма е напълно здрав и кръвта е напълно пълноценна. Знам ги тия неща, понеже аз имам хронична анемия, т.е. всяка зима ставам анемична. Но май месец съм 100% добре, понеже обикновено тогава давам кръв. За да се подсили организма трябва да се яде червено цвекло, коприва, спанак, червено месо и дробчета (на мене ми става лошо, затова не ги ям). Но да ви кажа, няма никакъв смисъл. Най-добре да се консултира с лекар и да почне с хапчетата или ампулките - даже са с хубав вкус :P

DeVoi4eTo
01-06-2006, 14:58
poneje si4ki kazahte kvo e anemiq :roll: mnou umni :) bravo ,a nikoi ne kaza s kvo se lekuva :P poprincip tva ne moje da se premahne nacqlo no za da ne e v golqma stepen az znam 4e se biqt injekcii i po-to4no B12,sy6to taka ima i tabletki-pektin i drugo podobni ;) zapoznata sym 6toto i maika mi i baba mi imat,a i az ama ne e 4ak tolkova seriozna ;) ne se pritesnqvai za maika si-ot anemiq dokolkoto znam ne se umira ;) taka 4e spoks