PDA

View Full Version : Тъжно разказче...



Death_F
01-08-2006, 12:43
Днеска го прочеох и определено ми привлече вниманието...знам че е доста дълго ама му отделете няколко минути..заслужава си!

Чиста кръв

Денят привършва и ти пътуваш към дома си. Когато включваш радиото си чуваш една кратка новина за малко село в Индия, където няколко жители на селото са умрели изведнъж и по един забелижителен начин от грип, който е абсолютно непознат. Това не е нормалния грип, който ние познаваме.Трима или четирима човека са умрели от него и някакси е интересно това. Няколко лекари били изпратени там, за да изследват това от близо. Това теб не те заинтригува много, но в неделя, когато тъкмо си се прибрал от служба чуваш друга новина по радиото. Всичкото, което казват е, че умрелите не са трима, но 30 000 човека там на гърба на планината, в тази специална местностот в Индия. Даже вечерта тази новина я пускат и по телевизията. CNN показва кратък репортаж, от заседание на високопоставени личности от центъра по здравеопазване в Атланта защото за такива симптоми на Болеста, човек никога не е чувал преди това. В понеделник сутрин, когато ставаш е вече новина номер едно. Болеста не е вече само в Индия, но се е разпространила в Пакистан, Авганистан, Иран и бива наричана “Мистериозния грип “. Министър- Президента на страната дава интервю в което той казва, че той и всички от правителството вярват и се молят, че всичко там в ония край ще се оправи. Но всичи се питат: “ Как да се справим с това нещо? “ Президента на Франция прави изявление, което шокира цяла Европа.Той затваря границите.Отрязва всички полети от Индия, Пакистан или коя да е друга страна в която върлува грипа.
Оставаш със отворена уста, когато виждаш плачеща журналистка от гръцката национална телевизия да казва: “Тук в болницата в Атина има мъж, който умира от мистериозния грип “. Грипа достигнал и Европа! Настъпва паника навсякъде. Всичко, което се казва за сега е, че човек след като се зарази за около една седмица не знае това. След това страданията от невероятните симптоми продължават четери дена и смърт. Англия също затваря своите граници, но е вече твърде късно.South Hamptonq, Liverpoolq North Hampton... Вторник сутрин е и президента на Съединените щати прави следното заявление: “ Поради риск свързан с националната сигурност, всички полети към Европа и от Европа и Азия се прекратяват. Ако ваши близки са отвът океяна съжалявам много. Те не биха могли да се върнат преди ние да сме намерили средство против тази напаст. “ Само за няколко дни цялата ни страна бива обхваната от невероятен страх. Парламента заседава, населението изпада в истерия. Всички се страхуват, че ужастната болест, ще дойде в нашата страна, а проповедниците казват: “ Това е наказание от Бога. “

Сряда вечер е. Ти си на молитвена вечер в твоята църква, когато някой връхлитява в залата и крещи: “ Включете радиото, включете радиото!” Докато един малък транзистор се държи до микрофона се чува следното съобщение: “ Вече е и при нас! Две жени лежат в болница във Варна и са на умиране в следствие от Мистериозния грип.”

Изглежда, като че ли това нещо се разпространява като мълния из цялятя страна. Учени работят денонощно да намерят ваксина. Нищо не става. Пловдив, София, Русе, Сливен, Бургас,... залята е като че ли цяла България.

Тогава изведнъж неочаквано, идва новината. Кода е разшифрован. Може да бъде произведена ваксина. И то като се вземе кръв от човек, който още не е бил заразен. И така из цяла Европа, чрез радиоканалите и телевизията, всеки бива молен да направи нещо много просто: “Отидете в болницата във вашия град да ви определят кръвната група. Това е всичко, което ви молим. Когато чуете сирената във вашия град, елате, ако обичате бързо в болниците. И наистина когато ти и твоето семейство в тази сряда вечер отиваш, виждаш че вече има голяма опашка от хора. Доктори и медицински сестри излизат и взимат кръв от пръстите на хората за определяне на кръвната група. Взета ви е кръв от цялото семейство и в момента се определя кръвнта ви група. Получавате следните инструкции – “Чакайте отвън и ако ви извикаме името сте свободни и може да си отидете в къщи”. Ти стоиш там заедно с твоите съседи наоколо и се питаш, “Какво става за Бога? Това края на света ли е?”

Изведнъж дотичва млад мъж от болницата и вика силно. Той извиква някакво име и размахва няколко листи. Какво? Той извиква името още веднъж. И вашия 6 годишен син вкопчил се за твойто яке казва: “Татко, това съм аз.” И преди още да си разбрал какво става взимат сина ти. И ти викаш: “Чакайте!Ей, стойте!” Обаче те казват: “Всичко е наред, неговата кръв е чиста. Неговата кръв е чиста.” Искаме да сме сигурни обаче, че той наистина няма тази болест. Ние мислим, че той има правилната кръв. След пет минути, пълни с напрежение излизат докторите и медицинските сестри, плачещи и прегръщайки се един друг, някой се смее даже. Това е първия път от няколко дена насам да се вижда някой да се смее. Един възрастен доктор идва при теб и ви казва: “Благодаря ви Господине. Кръвта на вашия син е перфектна. Тя е чиста. И ние можем да произведем ваксина.”. Когато тази вест се разпростря из целия двор на болницата пълен с хора, се чува плач, смях от радост и молитви. Но тогава доктора с прошарената коса, взима теб и твойта съпруга на страна и казва тихо: “Можем ли да разговарям с вас за момент. Ние не предположихме че, дарителя на кръвта ще бъде непълнолетен. И ние ви молим... ние ви молим да подпишете този документ на съгласие
Ти започваш да подписваш и виждаш, че на полето на което трябва да се напише количеството кръв, което трябва да бъде взето, “К-к-к- о-лко кръв трябва да бъде взета?” В този момент усмивката от лицето на възрастния човек изчезва и казва: “Ние никога не сме мислили, че това ще бъде малко дете. Не бяхме подготвени за това. Ние имаме нужда от всичката кръв.” Но, - Но...”
“Вие не разбирате, става въпрос за населението на целия свят. Моля, подпишете. Ние – ние се нуждаем от всичката – ние се нуждаем от всичката!” “А не може ли да му прилеете друга кръв.” Когато получим чистата кръв ще го направим. Бихте ли подписали сега. Моля ви подпишете!”

В упойваща тишина ти го правиш. Тогава доктора пита: “Бихте ли желали да се видите преди да започнем?” “Можеш ли просто да влезеш, би ли могъл да отидеш при сина си в стаята където той седи на масата и пита: “Татко?Мамо?Какво става тука?Можеш ли да веземеш ръцето му и да кажеш: “Сине, ние те обичаме и ние никога няма да позволим, нещо лошо да ти се случи.” И когато възрастния доктор ти каза: “Съжалявам много, трябва да започваме, умират хора по целия свят.” Ще му позволиш ли да влезе? Можеш ли да излезеш, докато той вика: “Татко, мамо, татко, защо – защо ме оставяте”.

И следващата седмица, когато се прави празник в чест на твоят син, за да бъде почетен той, някой хора спят, някой изобщо не идват, защото отиват да плуват, пазаруват, да гледат телевизия... някой идват с надменна усмивка и само се представят че се интересуват. Не би ли желал да скочиш и да извикаш:
“МОЯ СИН УМРЯ ЗАРАДИ ВАС. ТОВА БЕЗРАЗЛИЧНО ЛИ ВИ Е?

Можеш ли сега да разбереш какво означаваа, когато Бог казва:
“МОЯ СИН УМРЯ. НЕ ЗНАЕШ ЛИ КАК МЕ БОЛИ.”
Това безразлично ли ти е. Ако ти би бил в ролята на бащата, няма ли да бъдеш съкрушен. Кога ще започнеш да разбираш тази огромна любов, която Бог има към теб?

hamilcar
01-08-2006, 13:09
Едва ли ще стане точно така мисля,че доста хора ще са признателни и ще отидат на погребението,но разказа е тъжен.

sherry
01-08-2006, 13:51
Tova naistina mi haresa!

white_chik
01-08-2006, 13:54
razkazut naistina e tujen!No si mislq 4e ne moje edin edinstven da e s 4ista kruv???4udq se dali moite roditeli biha me dali
:roll: :roll: :roll:

sherry
01-08-2006, 13:59
razkazut naistina e tujen!No si mislq 4e ne moje edin edinstven da e s 4ista kruv???4udq se dali moite roditeli biha me dali
:roll: :roll: :roll:Tova razkaz4e nqma za cel da govori za fakti ili za epidemii.Po-skoro ima cel da ni "svetne" za jertvata,koqto Gospod e napravil za horata

мечтател
01-08-2006, 13:59
Кога ще започнеш да разбираш тази огромна любов, която Бог има към теб?

за това ли беше всичко???

Tedka-Medka
01-08-2006, 14:02
Tova naistina mi haresa!
:o

xDON CORLEONEx
01-08-2006, 14:11
Тц тц тц...глупости. Господ...
Човешкият индивид е най-мръсното, най-гнусното, най-алчното, най-лицемерно и най-безразсъдното същество, което природата някога е създала. Човешката раса е една голяма грешка. СМЪРТ ЗА ХОРАТА!

IF THESE HANDS WOULD ONLY KILL!
THEY'D CLEANSE THE WORLD
WITH ITS OWN BLOOD!

Death_F
01-08-2006, 14:29
Аз съм атеист обаче самия разказ ми хареса...това на какво е способен да направи човек поддтикнат от инстинкта си за самосъхранение...това да убие собственото си дете...

xDON CORLEONEx
01-08-2006, 14:33
A разказа е много тъп. Кво значи ШЕ НИ ТРЕБВА ЦЕЛАТА КРЪФ? Само една капка стига, те учените си знаят работата. Тва е уж от ония неща, дето трябва да ни карат да се замислим, за цената на живота. ЧОВЕШКИЯ ЖИВОТ няма цена. Колкото по-малко хора, толкова по-добре.

мечтател
01-09-2006, 12:23
Аз съм атеист обаче самия разказ ми хареса...това на какво е способен да направи човек поддтикнат от инстинкта си за самосъхранение...това да убие собственото си дете...
целта на разказа е друга. става въпрос за Бог. да почиташ Бог, да му се кланяш...


"бой се от Бога, почитай царя"
свещена глупост!

замисли се малко върху това, което е написал Ботев в Борба

e_l_i_z_a
01-09-2006, 12:49
Разказът е тъжен.Само че може и малко по-художествен да е.

sherry
01-09-2006, 14:28
Разказът е тъжен.Само че може и малко по-художествен да е.Taka e!Samata ideq na razkaz4eto e strahotna,ostava samo da go bqha izpipali po-dobre v izkaza :wink:

мечтател
01-10-2006, 12:59
Разказът е тъжен.Само че може и малко по-художествен да е.Taka e!Samata ideq na razkaz4eto e strahotna,ostava samo da go bqha izpipali po-dobre v izkaza :wink:
идеята е ужасна. това е съвършено тъп начин да се пропагандира вяра.

sherry
01-10-2006, 15:28
Разказът е тъжен.Само че може и малко по-художествен да е.Taka e!Samata ideq na razkaz4eto e strahotna,ostava samo da go bqha izpipali po-dobre v izkaza :wink:
идеята е ужасна. това е съвършено тъп начин да се пропагандира вяра.za6to misli6 taka?

мечтател
01-11-2006, 12:00
Разказът е тъжен.Само че може и малко по-художествен да е.Taka e!Samata ideq na razkaz4eto e strahotna,ostava samo da go bqha izpipali po-dobre v izkaza :wink:
идеята е ужасна. това е съвършено тъп начин да се пропагандира вяра.za6to misli6 taka?
може би защото не вярвам в господ. може би защото не се чувствам спасен от саможертвата на Исус. може би защото аз щях да напиша по-стабилен сюжет.... когато бях 5-годишен. може би защото религията е нещото, потъпквало прогреса до времето на Ренесанса. може би защото за мен вярата няма място в съвременния живот. и защото вярата, когато е имало нужда от нея, е трябвало да служи на хората, а не те на нея, защото някой е казал, че някой си спасител е умрял, за да няма втори потоп. много неща от Библията не ми допадат и като идеи.

а защо ти мислиш обратно???

мечтател
01-13-2006, 10:51
а защо ти мислиш обратно???

никой ли не смее да отговори??? айде бе, нали много ви харесваше разказчето.

sherry
01-13-2006, 11:57
а защо ти мислиш обратно???

никой ли не смее да отговори??? айде бе, нали много ви харесваше разказчето.
Az smeia da otgovorq,ako ne sam napravila tova v4era,to sas sigurnost pri4inata ne e bila v tova,4e nqmam smelost ili 4e ne moga.
Pri4inata da haresvam razkaza ,e moje bi za6toto vqrvam v Gospod.Da,vqrvam!I sega ti 6te me zasipe6 sas stotici fakti za6to ne vqrva6 i t.n,no nqma zna4enie,az use6tam,4e me e zakrilql,znam,4e go ima i naistina mnogo se preklanqm pred nego.Moje da si uspql da napi6e6 po-hubavo razkaz4e ot tova,kogato si bil na 5 godini.6tom e taka,evala ti,napi6i i go pusni nasam da go obsadim.Ne usporvam tova,4e moje6e da bade napisano po po-dobar na4in,az samata kazah,4e taka postaveno ne e mnogo dobre,no samiq zamisal mi haresa.Haresa mi za6toto pak kazvam,4e vqrvam v Gospod i ideqta 4rez koqto razkaza ni kara da se zamislim za Gospod mi haresva.Kara ni da se zamislim kakvo bihme 4uvstvali ako trqbva6e da jertvame nqkoi skap za nas zaradi drugite,kara ni da razsajdavame za obi4ta mu kam nas.6toto vse po-malko hora vqrvat v nego.Vse pove4e go otri4at.A tova e ujasno,imaki vpredvid kakvo toi e napravil za nas.Kakto i da e,ne bi mogal da me razbere6,za6toto vsi4ko,koeto vliza v spora ni e svarzano s viarata.Ako i ti vqrva6e v nego,6te6e da znae6 kakvo imam vpredvid :wink:

мечтател
01-13-2006, 14:29
о, да напълно вярно е. аз не вярвам в бог. не мисля, че някой висш разум е създал света, хората, звмята, небето и слънцето за 6 дни. може наистина да има някаква висша вселенска сила, която да е създала всичко. да, наричаме я природа. но природата не се грижи за мен повече, отколкото за всеки друг. дава ми същия въздух, който дава на всички същества. и всичко, всичко останало зависи от хората. не бог е завел човека на Луната, не той го е издигнал със самолет, не той е построил керпичените къщи и небостъргачите. да продължавам ли? няма нужда. мисля, че ме разбра.

това досега беше за БОГ. сега за ВЯРАТА. да, различни неща са. вярата е това, което ни кара да сме добри. вярата е това, което ни спира да вземем нож от кухнята, да излезем на улицата и да започнем да колим всичко пред нас докато ни спрат. но вярата е и още нещо. вярата е това, което е църквата. специално що се отнася до Христос. е, тази църква ли ще ме кара да живея по някакъв начин? тази църква, която векове наред е тъпчела всичко? която е убила хиляди, наричйки ги вещици и магьосници, хора, които просто не са били овце, които не са следвали задника на овцата пред себе си. това са хората на науката, на искуството, на прогреса. били са тъпкани, горени и убивани. дори самия Галилей е заплатил с живота си, защото е доказал, че Земята се върти около слънцето. ако това безумие не е било спряно днес ние нямаше да пишем в интернет. нямаше да има интернет. нямаше да има небостъргачи. нямаше да има нещо повече от това, което е имало през Средновековието. а ако това не се бе случило нямаше да пиша с теб тук, а може би на Марс.

и още мога да продължа. но защо? май бях ясен. не искам да съм овца. не искам да вярвам, че някой ме е спасил от самия себе си. но на човечеството от много време не му трябва Бог. хората могат да правят преценка. не е нужно друг да я прави вместо тях.