PDA

View Full Version : Зайчета вкъщи



02-05-2006, 17:52
здравейте:)
искам от доста време вече да си купя
от тези малките декоративни зайченца..
някой има ли?
изискват ли някакви специални грижи, в какво
се отглеждат, ако ги пусна да се разхиждат вкъщи
няма ли да ми осерат апартамента, колко време
живеят.....абе разкажете всичко:)

gost
02-05-2006, 18:02
Аз имам един препариран заек в къщи! Наречете ме извратен, но аз си му се кефя! Много и сладък!

IdontGiveaFuck
02-05-2006, 18:14
Имам зайче от 4 години вече 8)
Адски големи сладури са http://i.data.bg/forum/images/smiles/icon_love5.gif
Принципно трябва да им се бие ваксина...ама да ти кажа май няма смисъл.2 пъти съм водила моя изруд :P на ветеринар за това...само дето го дупчат горкото :D ./максимум до 5 лева е/

Можеш да го гледаш в аквариум,но не ти го препоръчвам,защото лятото става като сауна...и горкото ти зайче. :? Затова ти препоръчвам клетка..то си има разни клетки в зоомагазините.Отдолу му се постиля талаж /тея триците,нз дали така се казват :D / и обикновенно му се сменят на 2-3 дни.
Имат си специална храна на гранули,витамини и други глупости.

Относно пускането му във вас-ти си решаваш...само го дръж далече от кабели и такива неща,защото ще ги 'изпапка'.Принципно можеш да го научиш да ходи до "WC-то" само в клетката/аквариума ,но бая трудничко...и пак си има опасност да си хареса някое ъгълче.. :roll:

Като цяло-зайчовците са големи сладури и адски радват :P


Още малко инфо :


Никога не вдигайте зайчето за ушите.
٭ Никога не давайте такива лакомоства на зайчето, каквито бихте яли вие (на пример шоколад и други)
٭ Сеното и зеленчуците трябва да съставляват основната част от диената на вашето зайче.
٭ Осигурете достатъчно голяма клетка за вашият мъник, в която той да може да се движи спойно.
٭ В клетката на зайчето трябва да има пойлка/паничка с вода; паничка за храна; тоалетен кът и играчки, с които да си играе.
٭ Осигурете на зайчето си достъп до прясна вода през цялото време.
٭ Зайчетата обожават, а и имат нужда да дъвчат нещо, затова е най-добре винаги да имат нещо за дъвчене.
٭ Зайчетата са известни и с тяхното бързо раздразнение в следствие от импулсивността им, затова те винаги го показват.
٭ Зайчетата изискват много любов и внимание всеки ден.
٭ Винаги придържайте тялото и лапичките на зайчето си, когато го повдигате. Така те ще се чувстват в ‘безопасност’ и няма да се ’бунтуват”




٭ Клонките на ябълковото дръвче могат да се дават на зайчето дори току що откъснати, но тези на черешата, прасковата, сливата и секвоята са отровни за зайчетата.
٭ Най-добрата “играчка” за зайчето сте вие самият.
٭ Времето и търпението са най-важните фактори за създаването на силна връзка между вас и вашият домашен любимец.
٭ Никога не оставяйте зайчето си незащитено от хищници.
٭ Не взимайте зайче преди да е отбито от майка си т.е. трябва да бъде поне на 8 седмици.
٭ Здравото зайче има светъл поглед и мека, лъскава козина.
٭ Клетката на зайчето трябва да се почиства редовно.
٭ Не поставяйте клетката на зайчето на прекалено горещо или студено място
٭ Вашето зайче може:

...да бъде научено да използва тоалетния кът
...да ‘мърка’ със зъби
...да ходи на котешка кайшка
... да скача на около 3 фута височина
...да бъде много привързано и предано

٭ Големината на вашето зайче определя дневното количество храна.
٭ Гранулираната храна, която предлагате на зайчето си трябва да представлява една малка част от диетата му.
٭ Избягвайте да давате прекомерни количества храна на домашния си любимец.
٭ Давайте на зайчето си свежа зеленина всеки ден (това може да бъде дори трева от градината ви, в случай, че не използвате пестициди).



И ако ще си взимаш недей да му даваш пресни ябълки,марули,зеле или моркови със вода,щоту може да хвърли топа !

one_touch
02-05-2006, 19:48
mi na6te sa imali edno vreme predi da se rodq ama mislq 4e ne sa bili dekorativni i ednoto izqlo na mama palmata i go opekli( :smt010 ) za dr ne znam k'vo e stanalo

lainagovna
02-05-2006, 19:55
mi na6te sa imali edno vreme predi da se rodq ama mislq 4e ne sa bili dekorativni i ednoto izqlo na mama palmata i go opekli( :smt010 ) za dr ne znam k'vo e stanalo

ахаххахххаххахах :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 =D>

Atika
02-05-2006, 21:25
:smt089 i az imah zaiche .. i uj za da ne se obezdviji go darjah na terasata a ne v akvarium i si skachashe v prodaljenie na 5-6 meseca, taman stana kulturno sprq da aka nalqva nqdosno i edna vecher si hvana patq i skochi prez terasata ... (hubo che sme 1viq etaj) i izbqga na nqkade .. :|

teenkopele
02-05-2006, 21:48
...Принципно трябва да им се бие ваксина...ама да ти кажа май няма смисъл.2 пъти съм водила моя изруд :P на ветеринар за това...само дето го дупчат горкото :D ./максимум до 5 лева е/

Можеш да го гледаш в аквариум,но не ти го препоръчвам,защото лятото става като сауна...и горкото ти зайче. :? Затова ти препоръчвам клетка..то си има разни клетки в зоомагазините.Отдолу му се постиля талаж /тея триците,нз дали така се казват :D / и обикновенно му се сменят на 2-3 дни.
Имат си специална храна на гранули,витамини и други глупости.

Относно пускането му във вас-ти си решаваш...само го дръж далече от кабели и такива неща,защото ще ги 'изпапка'.Принципно можеш да го научиш да ходи до "WC-то" само в клетката/аквариума ,но бая трудничко...и пак си има опасност да си хареса някое ъгълче.. :roll:

Като цяло-зайчовците са големи сладури и адски радват :P


Още малко инфо :


Никога не вдигайте зайчето за ушите.
٭ Никога не давайте такива лакомоства на зайчето, каквито бихте яли вие (на пример шоколад и други)
٭ Сеното и зеленчуците трябва да съставляват основната част от диената на вашето зайче.
٭ Осигурете достатъчно голяма клетка за вашият мъник, в която той да може да се движи спойно.
٭ В клетката на зайчето трябва да има пойлка/паничка с вода; паничка за храна; тоалетен кът и играчки, с които да си играе.
٭ Осигурете на зайчето си достъп до прясна вода през цялото време.
٭ Зайчетата обожават, а и имат нужда да дъвчат нещо, затова е най-добре винаги да имат нещо за дъвчене.
٭ Зайчетата са известни и с тяхното бързо раздразнение в следствие от импулсивността им, затова те винаги го показват.
٭ Зайчетата изискват много любов и внимание всеки ден.
٭ Винаги придържайте тялото и лапичките на зайчето си, когато го повдигате. Така те ще се чувстват в ‘безопасност’ и няма да се ’бунтуват”




٭ Клонките на ябълковото дръвче могат да се дават на зайчето дори току що откъснати, но тези на черешата, прасковата, сливата и секвоята са отровни за зайчетата.
٭ Най-добрата “играчка” за зайчето сте вие самият.
٭ Времето и търпението са най-важните фактори за създаването на силна връзка между вас и вашият домашен любимец.
٭ Никога не оставяйте зайчето си незащитено от хищници.
٭ Не взимайте зайче преди да е отбито от майка си т.е. трябва да бъде поне на 8 седмици.
٭ Здравото зайче има светъл поглед и мека, лъскава козина.
٭ Клетката на зайчето трябва да се почиства редовно.
٭ Не поставяйте клетката на зайчето на прекалено горещо или студено място
٭ Вашето зайче може:

...да бъде научено да използва тоалетния кът
...да ‘мърка’ със зъби
...да ходи на котешка кайшка
... да скача на около 3 фута височина
...да бъде много привързано и предано

٭ Големината на вашето зайче определя дневното количество храна.
٭ Гранулираната храна, която предлагате на зайчето си трябва да представлява една малка част от диетата му.
٭ Избягвайте да давате прекомерни количества храна на домашния си любимец.
٭ Давайте на зайчето си свежа зеленина всеки ден (това може да бъде дори трева от градината ви, в случай, че не използвате пестициди).



И ако ще си взимаш недей да му даваш пресни ябълки,марули,зеле или моркови със вода,щоту може да хвърли топа !

:wink:

cannabinoid
02-06-2006, 01:18
то като не стават за ядене, за кво са ти зайци ? =P~

Oyama
02-06-2006, 01:34
Аре и после ще правиме нелагални битки с гризачи в клетка. Аз поне имам една морска свиня, ко щете вярвайте ама е 5 кг вече :twisted: храня го с сурово месо и много го обича.

Bleika
02-06-2006, 16:16
Ako si kupuva6 mini zai4e se uveri 4e naistina si ostava mini kato porasne..za6toto ima nqkoi deto rastat s goleminata na obiknovenite zaici..
Ta imala sum mnogo dekorativni zaici ot kak se pomnq,vsqkakvi vidove,ot miniatiurni do ogromni sus klepnali u6i.
nai dobre si kupi knijka za mini zai4etata ot zoomagazin ,i razberi nai dobre kak se otglejdat predi da si kupi6 zai4e!Az ne si kupuvam takiva jivotni za6toto se uverih kolko burzo pisvat i kolko dosadni sa za otglejdane..i vuob6te vsqkakvi takiva griza4i..
otnosno za vaksinite ,slagat im se 2 vaksini za 1 godina za6toto zaicite sa prenositeli na nai mnogo bolesti i lesno mogat da umrat!
A otnosno puskaneto iz apartamenta..puskai go kogato nqma opasnost za nego kato da se zakle6ti v nqkoq dupka ili da izgrize nqkoi kabel.
Preporu4itelno e da ima mqsto za zai4eto nqkoq otdelna staq.Za6toto zaicite sa aktivni prez no6tta i naprimer az nemoga da spq v prisustvieto na zaek koito neprekusnato 6umi v kletkata si..

Mystery
02-06-2006, 17:09
Аз имам мини зайче от вече почти 5 години. За щастие моето си остана мъничко,защото съм виждала зайчета на по 2 месеца,почти двойно по-големи от мойто. Много добър домашен любимец е. Обаче изисква наистина много грижи. И трябва да му се отделя време и да се занимаваш с него. Не обичат самотата. Освен всичко друго свързано с отглеждането,написано по-горе ще ви кажа,че е много опасно ако се държат на течение. Зайчето на едн амоя позната умря точно заради отва. Горе ида наистина много хубава информация.

zElEnA^mAsLiNkA
02-06-2006, 19:23
sam0 znam 4e kat0 aka i puska 1 suhi4ki i m0je6 da gi sybira6 s ryka ;) Qki sa ... 1 priqtelka ima!

lady_p
02-07-2006, 18:18
Az si imam dekorativno zai4e v ky6ti i mnogo mu se radvam! Voob6te ne capa! Poprincip si ima keltka no go pribiram vytre samo prez no6ta za6too ina34e mi se kateri po legloto ina4e po cql den si e navyn i se razhojda! :)

black flames
02-07-2006, 21:43
Това са най-сладките домашни любимци, чистички, пухкави и сладки :smt008
Много любвеобилни и сладк :smt007
Препоръчвам ги на всеки :D
Породата лъвска глава са най-гатини ;)

aalliq
02-11-2006, 11:02
Това са най-сладките домашни любимци, чистички, пухкави и сладки :smt008
Много любвеобилни и сладк :smt007
Препоръчвам ги на всеки :D
Породата лъвска глава са най-гатини ;)
абе не знам дали са най-слдките, но определено за мен са и специално лъвска глава.:) един ден седях пред един магазин видях я и се влиубих:)майка ми не беше много съгласна в началото, но след като я купих:))) е вече и харесва:) иначе наистина са страшно чистички, пухкави и сладки, но наи вече любвеобилни :) абе големи сладури. аз исках да си купя книга, но не можах да намеря тук.:) е тази седмица отвориха нов магазин :) и ще пробвам там:))

02-15-2007, 14:48
здравейте:)
искам от доста време вече да си купя
от тези малките декоративни зайченца..
някой има ли?
изискват ли някакви специални грижи, в какво
се отглеждат, ако ги пусна да се разхиждат вкъщи
няма ли да ми осерат апартамента, колко време
живеят.... :smt007 .абе разкажете всичко:)

I_ve7o
02-15-2007, 15:08
^I don't give a fuck.^
syglasna napylno to nqma kakvo da se dopylni :-D :-)

sherry
02-15-2007, 16:30
Кой я изрови тая тема, бре :P
Както и да е, една приятелка скоро си купи декоративно зайче, едно черничко, много пухкаво. Голям сладур е, направо се влюбих :-D
Само искам да питам....Тя се чуди дали може да му дава примерно огризки от ябълка? Или само суха храна трябва да яде? :? Аз търсих из разни сайтове, но намирам противоречива информация, някъде пишеше, че може да яде такива неща, другаде - че не може...

02-15-2007, 21:46
А много ли са скъпи?

sherry
02-17-2007, 10:46
При нас са 20 лева. Не мисля, че е скъпо за такава хубава животинка.

punisher
02-17-2007, 15:45
mi na6te sa imali edno vreme predi da se rodq ama mislq 4e ne sa bili dekorativni i ednoto izqlo na mama palmata i go opekli( :smt010 ) za dr ne znam k'vo e stanalo

ахаххахххаххахах :smt044 :smt044 :smt044 :smt044 =D>

правилно :lol:

случаят се раследва и до ден днешен.... :idea: :lol:

абе и ние сме имали някъв заек Пъчо.. :-k когато е бил малък братми ама мн кочина правил и незнам кво са го направили...
кой знае.. мое да са си спретнали едно барбекю :roll:

04-01-2007, 06:52
Това са най-сладките домашни любимци, чистички, пухкави и сладки :smt008
Много любвеобилни и сладк :smt007
Препоръчвам ги на всеки :D
Породата лъвска глава са най-гатини ;)
абе не знам дали са най-слдките, но определено за мен са и специално лъвска глава.:) един ден седях пред един магазин видях я и се влиубих:)майка ми не беше много съгласна в началото, но след като я купих:))) е вече и харесва:) иначе наистина са страшно чистички, пухкави и сладки, но наи вече любвеобилни :) абе големи сладури. аз исках да си купя книга, но не можах да намеря тук.:) е тази седмица отвориха нов магазин :) и ще пробвам там:))

fire_of_satan.
04-01-2007, 18:10
Кой я изрови тая тема, бре :P
Както и да е, една приятелка скоро си купи декоративно зайче, едно черничко, много пухкаво. Голям сладур е, направо се влюбих :-D
Само искам да питам....Тя се чуди дали може да му дава примерно огризки от ябълка? Или само суха храна трябва да яде? :? Аз търсих из разни сайтове, но намирам противоречива информация, някъде пишеше, че може да яде такива неща, другаде - че не може...
Ами нашия си хапва и такива нещица и си изглежда добре, май най-
добре е да яде и пресни плодове и зеленчуци и суха храна...има разнообразие...

Momchence
04-01-2007, 21:58
Кой я изрови тая тема, бре :P
Както и да е, една приятелка скоро си купи декоративно зайче, едно черничко, много пухкаво. Голям сладур е, направо се влюбих :-D
Само искам да питам....Тя се чуди дали може да му дава примерно огризки от ябълка? Или само суха храна трябва да яде? :? Аз търсих из разни сайтове, но намирам противоречива информация, някъде пишеше, че може да яде такива неща, другаде - че не може... Еми пробвай да му дадеш и ако се гътне значи не трябва :idea:
Ебаси това е нормално животно...в естествената си среда би яло какво ли не...едва ли от една ябълка ще му стане нещо. Най много да се посере и ще знаеш да му даваш по рядко. Цаката е в разнообразието...стига да не му даваш пестициди нищо му няма...

Още малко щото е много пухкаво и сладко трябва да му е стерилно да не му стане нещо...

Сори ако звуча все едно злобея ама по-кротко

sherry
04-02-2007, 07:27
Ами да ви кажа....приятелката ми пробва да му дава и малко морков(много тънко резенче) и....зайчето умря. :( Бяхме на училище, звънна сестра й, каза, че зайчето било отпаднало, коремчето било надуто и акало много....Не го бяха прехранвали. Прибрахме се и го намерихме проснато в клетката, беше умряло вече :( Не знам каква е причината.

techCandy
04-02-2007, 10:04
Ами да ви кажа....приятелката ми пробва да му дава и малко морков(много тънко резенче) и....зайчето умря. :( Бяхме на училище, звънна сестра й, каза, че зайчето било отпаднало, коремчето било надуто и акало много....Не го бяха прехранвали. Прибрахме се и го намерихме проснато в клетката, беше умряло вече :( Не знам каква е причината.
Ееееее :roll: :smt009 мноол гадно, ама как така... да не би да е пило
вода заедно с тоя морков...или и аз не знам. Понеже нашия си цока и вода понякога заедно със тея плодове и зеленчуци, ама егати, не е умрял от моркови.....Въпреки че си говорих с едно момче, което работи в зоомагазин за зайченцата специално и той ми беше казал, че не трябва да ядат нищо друго освен тази храна, която си е предназначена за тях. И сенце може също, но само това.....Оф, много гадно

sherry
04-02-2007, 19:03
Не знам, много ме е яд за животинката, защото беше много послушна и красива, черно зайче, много пухкаво...Но станалото - станало. :( Да, може и да е пило малко вода, преди да яде моркова, той моркова беше мнгоо малко, ама знае ли човек! То е било с подут корем от сутринта и на обяд е умряло. Тоя подут корем кво ли е значел? Че от миналата вечер ли му е имало нещо.... :( Нямам си и на идея...

melani
04-02-2007, 19:37
Sherry,sajelqvam za zai4eto na priqtelkata ti naistina mn tajno :( -ne vqrvam da e ot morkova-ako e bil v normalno koli4estvo.
Ina4e i az imam edin takav griza4 v ka6ti.Simpatqga e golqm no mai ne e mn dekorativen :D s kliopnali u6i e .Istoriqta na moq dom.liubimec e mn dalga i 6iroka-bil e v bolnica,operiran e a sega ima i tumor-dobroka4estven za moe 6astie.No ne se pritesnqvai tva e edeni4en slu4ai -mn sladki jivotni sa adski se privarzvat i moq ve4e tolkova e sviknal s men 4e se ka4va na legloto i se nagu6va.Vqrno e 4e sa delikatni jivotni no ne iskat 4ak tolkova mn griji.Az moq sam go zarqzala naposledak prosto 6toto nqmam vreme no na zai4eto mu e dobre.
Ta moq savet e -VZIMAI SI .Tova e nai-dobriq izbor koito moje6 da napravi6 za doma6no jivotno :wink:

04-02-2007, 22:00
Аре и после ще правиме нелагални битки с гризачи в клетка. Аз поне имам една морска свиня, ко щете вярвайте ама е 5 кг вече :twisted: храня го с сурово месо и много го обича.
HAAAHHHHHHHHHHHHHHAHHAHAHAA :D :D :shock: :shock: :shock: :shock: :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005[/quote]

sherry
04-03-2007, 08:00
Sherry,sajelqvam za zai4eto na priqtelkata ti naistina mn tajno :( -ne vqrvam da e ot morkova-ako e bil v normalno koli4estvo.
Ina4e i az imam edin takav griza4 v ka6ti.Simpatqga e golqm no mai ne e mn dekorativen :D s kliopnali u6i e .Istoriqta na moq dom.liubimec e mn dalga i 6iroka-bil e v bolnica,operiran e a sega ima i tumor-dobroka4estven za moe 6astie.No ne se pritesnqvai tva e edeni4en slu4ai -mn sladki jivotni sa adski se privarzvat i moq ve4e tolkova e sviknal s men 4e se ka4va na legloto i se nagu6va.Vqrno e 4e sa delikatni jivotni no ne iskat 4ak tolkova mn griji.Az moq sam go zarqzala naposledak prosto 6toto nqmam vreme no na zai4eto mu e dobre.
Ta moq savet e -VZIMAI SI .Tova e nai-dobriq izbor koito moje6 da napravi6 za doma6no jivotno :wink:melani, радвам се за теб и за зайченцето ти, дано да те радва още дълги години, домашните животинки са голяма радост :D Като малки дечица са :) Аз не мисля да си взимам зайче или друго животинче на тоя етап, защото наскоро почина пуделчето ми :( Това кученце беше с мен откакто се помня и много го обичахме цялото семейство. Мама и татко не искат друго куче, защото супер много се привързваш и после боли...

09-03-2007, 14:00
az imam zai4e koeto e mnogo sladko i e mnogo rqdka poroda.no predi 3-4 meseca razbrax 4e e bolno ot rak na dolnata 4elust sega vseki den sme po doktori za da vidq kakvo moge da se napravi. :smt010 :cry: no na vseki pogelavam da ima tak1v sladur vk16ti

pre4kazalubov
10-12-2007, 14:26
значи... имам мини зайче от няколко месеца и от доста време ми ръмжи но напоследак го прави мн често и дори хапе,направо мн се е озлобило. Има ваксина.Моля ви ако някой знае как да го окротя да пише. [-o<

.PonY.
10-12-2007, 16:12
mi na6te sa imali edno vreme predi da se rodq ama mislq 4e ne sa bili dekorativni i ednoto izqlo na mama palmata i go opekli( :smt010 ) za dr ne znam k'vo e stanalo
:smt005 :smt005 :smt005 :smt005 вкусен ли е бил? :smt005 :smt005

event
05-09-2008, 18:27
zdraveite i as si imam edno takova top4e v nas,samo 4e skoro stanaha dve-vzehme si i kotence.V magazina kazaha,4e 6teli da sviknat zaedno,samo 4e koteto e mnogo igrivo i postoqnno kato pusna zaeka da se razhojda i koteto mu ska4a,igrae si s nego,hape go...i neznam tova kak se otrazqva na zai4eto...malko mi stava mu4no za nego ama v 1 knijka za jivotinki pro4etoh,4e trqbva da ne im se barkam, 4e vsi4ko 6te e ok...nz nqkoi da e kompetenten po temata? :)

s1NNer
05-09-2008, 19:22
Ми значи и аз имам зайче! От около 2-3 месеца.

Мойто го гледам в аквариум - достатъчно голям е за да се разхожда спокойно сладура ;] В началото се научи да прескача аквариума и си излизаше и минираше на всякъде! После обаче аквариума му се сдоби със похлупак... и явно той разбра защо спряха всекидневните му разходки из апартамента и вече когато го пускам си се разхожда и ако му се ходи по нужда си се прибира обратно в аквариума! (Може да не вярвате ,но е факт!)

Моят зайко сепциално не яде кабелите ... или поне за момента ... поне като го пускам аз си седя на компа а той си обикаля около мен и компа все още работи ! 8-)

Няма да сгрешиш като си вземеш!!! :]]

П.С.: Като си вземеш - дай снимки! :]]]

Loshotia
05-09-2008, 20:25
Eй, браво за темата! ЗА жалост нямам познати със зайчета, но това не попречи на моите приятели за рожединя ми ден да ми подарят една сладурана. Уж декоратевна ама две педи дължина е вече. Аз искам да ви питам за храната...на моята предимно и даваме такава..от магазин- гранулирана, но като че ли и поомръзна. Сменям ги- 5-6 вида купувам и ги мешам, но пак не и допада много. Майка ми пробва един път и и даде магданоз- влюби се в него, имам чувството, че може само това да яде. Но не е ли вредно- имам предвид, че май тези зайчета не трябва да ядат пресни неща. Коментар по този въпрос?
А и още нещо? Зайката ми е около 5-6 месечна, не съм и правила ваксинация- задължително ли е, при положение, че не общува с други животни?

event
06-06-2008, 11:35
Podarqvam zaiche na 3 meseca e nqkude.Sivo-bqlo e, puhkavo s pricheska ;]]] i e majko, mnogo obicha da qde.Tarsq mu dobar stopanin, zashtoto shte zaminavam za chujbina i nqma kak da go vzema sus sebe si.Da dopalnq che sam ot grad Ruse, ako ima meraklii da pishat 8-)
i snimka moga da pratq daje :oops: Podarqvam go s kletka, poilka i kupichka sashto, samo nqma imunizaciq.

zaichetomoni
11-17-2008, 15:13
Аз съм мераклия за бебчето...Ще ти дам емйла си за да ми пратиш снимки и да се раберем...Той е :moni9boni1997@abv.bg

rabbit13
06-26-2009, 14:48
samio iskam da popitam nqkoi imal li e problemi s opadane na kozinata na dekorativntot si zai4e okolo zonata na vrutleto i kako e imal moje li da mi kaje nqkoi lekarstva koito deistvat