PDA

View Full Version : Интересна случка, нека се замислим:



machoka
02-08-2006, 22:08
Привет,

Действието се развива в малка люлинска баня. Застанал пред огледалото се бръсна, като се стремя хем да е максимално гладко, хем да не заприличам на ветеран от Виетнам след акта. По едно време, като че ли от нищото се пръква паяк, среден на ръст, с добро телосложение. Започва бавно да лази по огледалото. Аз не съм гнуслив, принципно не ми правят впечатление, но този път ръката ми спира да се движи в отмерени движения и се заглеждам внимателно в това създание. Замислям се:
В този момент аз представлявам съдбата на това живо същество. Само и само от мен зависи дали то ще живее или ще умре. Принципно на мен ми е крайно безразлично дали ще е първото или второто. Поседях, помислих и изведнъж го хванах между пръстите си, стиснах го и го хвърлих в мивката. То даде последни признаци на живот, свивайки крачетата си /така правят, като се удавят/ и го изгледах как потъна в сифона.
Какво е обезпокоителното за мен -> крайно ми беше безразлично, чак се уплаших от себе си. Как може да лиша живо същество, туко-така, без дори да се замисля, без да е нужно. Всичко стана за 2 секунди буквално - не знам колко седмици или месеци е живял този паяк, но аз за 2 секунди, без никакъв смисъл и нужда, без да ми пука го хванах, смачках, удавих и изгледах без да се трогна как потъна нейде в небитието. Без да ми направи впечатление!

Мислите ли, че някаква сила ни наблюдава от някъде така и нас - малки, нищожни човечета, можеща да направи винаги с нас каквото си иска? 'Съдбата'? Какво би представлявала тя в такъв случай.. Някоя друга цивилизация, за която ние сме просто един паяк и тя, като мен ни най-малко не се интересува от нас, защото сме твърде нищожни за да представляваме интерес?

midnight...
02-08-2006, 22:24
много пъти съм си мислита горе-долу по същия въпрос
ако има нещо което гледа на нас като на такова беззащитно паяче, то това е по-зле за нас
това значи че ние просто сме една пречка на някой, нещо за което никой не го е грижа
обаче примерно аз когато видя паяче у нас си го взимам и го пускам навън и не го убивам, защото нищо не ми е направило, за да го унищожа
в този случай може и ние да разчитаме да ни пуснат на свобода или поне малко снисхождение....

black_heart
02-08-2006, 22:38
"BOG" ne znam dali ima,ne sam mnogo sigurna ,4e toi e ne6to 4ovekopodobno ili na6 sazdatel,vqrvam 4e sigurno trqbva da ima edna sila koqto ni nastavlqva i napatsva,no v bog mi e trudno da vqrvam i sega iskam i az da si zadam svoq vapros,za koito se setih-ako ima bog,za6to toi ubiva edno nerodeno dete v utrobata na maika mu,o6te envidqlo bql svqt,za6to 2-3 god. dete e prebito do smart ot maika si ili ba6ta si,za6to maika izhvarvq deteto si v konteiner,za6toto nqma pari da go nahrani,a i trqbvat da se napie,za6to Bog dava na edno malko i nevrasno 4ove4e da se rodi o6teteno ot prirodata-s nedorazviti beli drobove sarde4na nedostata4nost i t.n.,samo za6toto dokalto e bila bremenna maika mu se e napila i napu6ila.Kade e Bog togava?Tam gore ili tuk okolo nas ima ne6to,no ako bog e tolkova savar6en za6to go pozvolqva i nikoi ne moje da me ubedi 4e toi iska da ni nau4i,sigurno ima i po mek na4in.
Znam 4e tazi tema 6te ostane na 1-2 stranici,za6toto na svi4ki im e po interesno da pi6at za epilaciq na krakata,no iskam i va6eto mnenie....

RoyTheReaper
02-08-2006, 22:41
ne nqma sadba i nikoi ne ni nabliudava i t.n. sami sme i samo ot nas zavisi kakvo 6te ni se slu4i.

po-logi4en vapros v slu4aq bi bil "za6to ubi paqka" ili "trqbva6e li da ubiva6 paqka".

RoyTheReaper
02-08-2006, 22:45
"BOG" ne znam dali ima,ne sam mnogo sigurna ,4e toi e ne6to 4ovekopodobno ili na6 sazdatel,vqrvam 4e sigurno trqbva da ima edna sila koqto ni nastavlqva i napatsva,no v bog mi e trudno da vqrvam i sega iskam i az da si zadam svoq vapros,za koito se setih-ako ima bog,za6to toi ubiva edno nerodeno dete v utrobata na maika mu,o6te envidqlo bql svqt,za6to 2-3 god. dete e prebito do smart ot maika si ili ba6ta si,za6to maika izhvarvq deteto si v konteiner,za6toto nqma pari da go nahrani,a i trqbvat da se napie,za6to Bog dava na edno malko i nevrasno 4ove4e da se rodi o6teteno ot prirodata-s nedorazviti beli drobove sarde4na nedostata4nost i t.n.,samo za6toto dokalto e bila bremenna maika mu se e napila i napu6ila.Kade e Bog togava?Tam gore ili tuk okolo nas ima ne6to,no ako bog e tolkova savar6en za6to go pozvolqva i nikoi ne moje da me ubedi 4e toi iska da ni nau4i,sigurno ima i po mek na4in.
Znam 4e tazi tema 6te ostane na 1-2 stranici,za6toto na svi4ki im e po interesno da pi6at za epilaciq na krakata,no iskam i va6eto mnenie....

4estito! otkrila si edno ot protivore4iqta na religiqta. hristiqnstvoto tvardi 4e bog e milostiv i dobur i pro6tava i vsqkvi prostotii, no za6to togava sa6testvuva zlo?

machoka
02-08-2006, 22:50
ne nqma sadba i nikoi ne ni nabliudava i t.n. sami sme i samo ot nas zavisi kakvo 6te ni se slu4i.

po-logi4en vapros v slu4aq bi bil "za6to ubi paqka" ili "trqbva6e li da ubiva6 paqka".

Аз също бях на това мнение до днес. Но от паяка не зависеше абсолютно нищо, а всичко зависеше от мен. Т.е. аз контролирах живота му и бях неговата 'съдба'. :idea:

Какво е арахнофобия ? :)

egrgergetge
02-08-2006, 22:58
колкото и гадно да звучи и аз щях да постъпя по същия начин... :oops: не знам,но хората всички се изживяваме като господари на планетата Земя..и като най-разумни същества да се възползваме от слабостите на по-беззащитните от нас..... :?

RoyTheReaper
02-08-2006, 22:59
tova e po-skoro zakon na junglata v deistvie. po-silniq uni6tojava po-slabiq, za da ocelee. tova ne e "sadba", a mehanizam spored koito daden vid ocelqva i t.n. zatova:


po-logi4en vapros v slu4aq bi bil "za6to ubi paqka" ili "trqbva6e li da ubiva6 paqka".

v smisal 4e nito toi e predstavlqval opastnost, nito si go ubil da go izqde6.

midnight...
02-09-2006, 08:53
абе иска ви се според мен да бяхме толкова могъщи, че да управляваме съдбата си сами
пък и в джунглата, ако не изядеш-ще те изядът
обаче някой да се е замислил да изяде паяка-не
(малко тъпо сравнение)
само убийство и след това нищо.да не би да почувствахте някакво удовлетворение или нещо подобно като мачкате вижот?
и все пак малко е страшно да мисля, че на някой му е все едно дали ще ме убие днес или утре :-s

02-09-2006, 09:14
ot paqka wse ne6to e zawiselo.. dali da se motae pred o4ite na nekaf 4owek ili da si se krie nqkyde.
A ot teb ne WSI$KO e zawiselo.. ako be[e polu4il infarkt w sy]iq moment ili dave samo ako se be[e porqzal, dokato se brysne[ ne]ata move bi biha se razwili po drug na4in.

"ne ubiwaj bez nuvda" taka znam az.
A paqcite sa polezni viwotni, hranqt se s muhi i komari.

midnight...
02-09-2006, 09:26
ot paqka wse ne6to e zawiselo.. dali da se motae pred o4ite na nekaf 4owek ili da si se krie nqkyde.
A ot teb ne WSI$KO e zawiselo.. ako be[e polu4il infarkt w sy]iq moment ili dave samo ako se be[e porqzal, dokato se brysne[ ne]ata move bi biha se razwili po drug na4in.

"ne ubiwaj bez nuvda" taka znam az.
A paqcite sa polezni viwotni, hranqt se s muhi i komari.
ето всичко е относително до една крайност
има хиляди варианти за една ситуация

Josefinne
02-09-2006, 09:49
Хех, няма какво д аму мислите, това си е старият и прастар закон на природата, интерпретиран много пъти, на различни езици, по различни начини. Силните владеят света, силните имат възможността да убиват, да решават. Ако не си от силните - убиват те и решават вместо теб каква ще е съдбата. Бъди ловец, за да не бъдещ плячка, ако щете така го приемете. Ако има някой по-силен от нас - то ние ще станем плячка, за сега няма, затова от липса на какво да правим сами , ние хората, си се ловуваме един друг. И пак по-силният убива!

LunaTriCk
02-09-2006, 11:28
Това си е закон на природата. Не е можел да се защити паяка, ти си победил. По-силния оцелява. Радвай се, че засега си от печелившата страна. Ако слезеш още по-надолу в хранителната верига, ще откриеш, че именно този паяк, пък е бил "съдбата" за някой муха или дребно насекомо. Така е устроен живота просто. ;-)

black_heart
02-09-2006, 14:43
eto druga gledna to4ka-ako si arahno fob(eto nau4ih nova slojna dumi4ka) i se stresne6e,poreje6e se na nai nepodhodq6toto mqsto i umre6e,togava paqka opredelq tvoita sadba i po malkiq pobejdava bez da iska...po taq logika nie mojem li sa6to da skapem jivota ili sadbata na Bog..ili prosto da obarkame planovete na vezdesa6tata sila :?: :?: :?: :?: :?:

korn___
02-09-2006, 15:02
jivotni koito znam 4e sa polezni ne gi ubivam kato paqcite brumbarite zmiite su6to do sega nikoga ne sum ubival paqk suznatelno dori ima6e 1 moment sedq si as na selo i gledam 1 paqk v ugala na staqta mi si visi na paijinkata hvanah go as za kra4kata i go iskarah navunka slojih go na lozqra i tam go ostavih da si tursi drugo mqsto ne sum si i pomislql da go ubivam oba4e ... ako toqk me polazi ili nqkvo drugo jivotno ... vednaga go butam ... ako e brumbar moje i go sma4kam ... nenavijdam da me lazi ne6to .... za drugi jivotni do sega ne sum posqgal ... abe jivotni det sa polezni nqma da gi ubiq stiga da ne mi navlezat v moito si prostranstvo ... O:)

Uraken
02-10-2006, 12:58
mi 4ovek tova e sadbata ve,paqka e jivql 2meseca is igo ubil ti moje da stane6 na 30-40 kolkoto i da e i da ne dava gospod da ti se slu4i ne6to prosto sadba


Kakvoto e pisano tova 6te stane

rusalkata_
02-10-2006, 13:16
абе съдбата си казва думата... :| ами и аз ги убивам паячетата ама преди се стрясках от тях...а колкото до това дали съм се замисляла за това-да,но не за паяците,а за мравките...нз защо ама за тях ме е по-жал... O:)