PDA

View Full Version : За морала



RoyTheReaper
02-11-2006, 16:20
Преди няколко дни се случи нещо, което ме подразни и едновременно ме накара да се замисля. Междучасие. Едно момиче седеше в скута на едно момче (те двамата ходят). По едно време влиза заместник-директорът и започва да крещи на момичето (забележете, само на нея), че поведението й е непристойно. Къде беше сбъркала тя? С какво пречеше на зам. директора? Пречеше ли на някой друг?

Какво мислите за следната фраза:


Човек може да прави каквото си иска, стига с действията си пряко или косвено да не наранява други хора.

Смятате ли, че обществения морал трябва да е изграден изцяло върху този принцип? Моля всяко мнение по темата да е добре аргументирано с примери и т.н.

02-11-2006, 16:25
Аз не разбрах какво точно се е случило. :shock: :-k

`Death`Whore`
02-11-2006, 16:27
Къде беше сбъркала тя? С какво пречеше на зам. директора?
Дори да е сбъркала, той няма право да И крещи пред други хора!Ако е сгрешила, да И го кажа насаме.

Не мога да кажа, че не сверявам поведението си с хората, но до немалка степен е така. Затова не обичам да ходя по кафета - защото обичам да мога да крещя, да псувам, да се натискам яко с гаджето и т.н., без някой да има право да ми направи забележка.

02-11-2006, 16:42
wsy6tnost, ot tozi princip proizlizat wsi4ki 4owe6ki konflikti - ot woini do karanici s baba :)
ako se prieme 4e wseki 4owek ima opredeleni prava i tezi prava sa po4ti ravni moje da se dade sledniq kazus:
da priemem 4e pravoto na edniq individ e da ima 4astna sobstvenost - ky6ta, i izwednyj idwa drug individ, koito razru6ava edna wtora ot ky6tata, ograjda q sys zid i postroqwa tam benzinostanciq za da se oblagodetelstwa
w tozi slu4ai prawata na edniq individ sa brutalno naru6eni i toi zapo4wa da se bori s kakwito sredstwa moje za da si za6titi towa koeto mu se polaga - ne6to koeto ot moralna gledna to4ka e absoliutno korektno.
analogi4no zapo4wat i woinite
taka 4e wseki se wode6e ot tozi princip (ne6to absoliutno nevyzmojno) nqma6e da ima konflikti i wsi4ki 6tqha da sa 6tastlivi i d a si pomagat

no w deistwitelnost ne6tata sa dale4 po-slojni i se nalaga wywejdaneto na dopulnitelmi moralni prawila koito da definirat kakwo to4no zan4i "kosweno"
za6toto w slu4aq s momi4eto moje da se kaje 4e stoeiki w skuta na gadjeto si mackata e proqwila...neuwajeniq kym direktora (ne spored men a spored ustanowenite tradicii) i kato takyw toi e bil kosweno zasegnat
no vij we4e - da i kre6ti - towa ve4e grani4i s prostotiqta

Sunny_stz
02-11-2006, 17:36
Преди няколко дни се случи нещо, което ме подразни и едновременно ме накара да се замисля. Междучасие. Едно момиче седеше в скута на едно момче (те двамата ходят). По едно време влиза заместник-директорът и започва да крещи на момичето (забележете, само на нея), че поведението й е непристойно. Къде беше сбъркала тя? С какво пречеше на зам. директора? Пречеше ли на някой друг?

Ami u4itelite prosto sa sus stari razbiraniq,smqtat 4e ,,intimnostta'' v u4ili6te e nepristoino povedenie ,osobeno za momi4etata!!!Li4no az smqtam ,4e tova e nemoralno,taka da se mesqt i da pravqt zabelejka pred vsi4ki!Imenno ne sa pre4eli na nikogo,no za u4itelite tova e nevuzpitano :)

Какво мислите за следната фраза:

[quote]Човек може да прави каквото си иска, стига с действията си пряко или косвено да не наранява други хора.

Ami mislq ,4e tova e razumno!Pravi tova,koeto si iska6,stiga da ne pre4i6 na ostanalite!KOlko suobrazitelno zvu4i!!!

Sinister_Doll
02-11-2006, 18:02
Човек може да прави каквото си иска, стига с действията си пряко или косвено да не наранява други хора.

Az na 100% sum na toq princip...
A direktorut e bil pulno jivotno! Starata mi direktorka
bez absolutno nikakva pri4ina me e pravila na ni6to i me e
razrevavala pred celiq mi klas! Nedoe*ana kifla!

`Death`Whore`
02-11-2006, 19:48
A direktorut e bil pulno jivotno!
По логиката на цитата, с който всички са съгласни, момичето може да е причинило неудобство на директора, т.е. да му е навредило косвено. Или просто да не му е било приятно да я гледа така, което също би могло да се приеме като косвена вреда.

`Death`Whore`
02-11-2006, 19:59
Това го казах още в началото. Против публичното унижение на висшестоящ към нисшестоящ съм.