PDA

View Full Version : Защо мразим политиката ?



Frank_Lampard
02-14-2006, 18:28
В световен мащаб има 2 начина да се уреждат въпроси. 1вият начин е силовия - война ! Насилие, геноцид, смърт ... нищо хубаво и чрез него много трудно се постига нещо смислено.
2рият начин е дипломацията - политиката ! По света 1/4 от населението на "великите сили" иска да следва политика, но в България около 7/8 от всички не се интересуват от нея, като отбелязват небрежно : "Има си кой да се занимава, не е моя работа, не е интересно, не ме влече ..." Да, но НЕ ! Българската Република има автономия от около 130 години и сравнение с останалите страни по света е още "млада" и управлението не се извършва с традиция като да кажем в Англия или в Германия, където има твърда ръка от около 300 години... За това и управлението на нашата родина е толкова трудно, не защото нашите политици отстъпват с нещо на чуждите, просто нямат нищо зад гърба си и градят всичко на ново. Точно за това трябва всички да имат поне бегла представа какво става с държавничеството в България! Ние сме българи, нека изградим една страна, която да живеем добре ние и нашите поколения ! Демокрация не означава само свободия, означава и отговорност за себе си, а и за твоята родина. В монархията управлява монарх, а в републиката - народа ! Единственото, за което ви моля в тази тема е ние - младежите да се интересуваме повече от политика, защото НИЕ управляваме и това, което си посадим, това ще посеем ! :) Надявам се да сте да сте достатъчно умни, за да разберете какво искам да ви кажа :)

Moderated by Tiffany
по точка 1 от правилника.

RoyTheReaper
02-14-2006, 19:19
абсолютно съм съгласен с теб. има 2 дисциплини които са доста чужди на голяма част от населението: история и политика. да, познаването на историята е изключително важно, защото тя помага в разбирането на съвременната политика.

в действителност много малко хора, особено по-младите се интересуват от политика и са наистина неграмотни в това отношение. и тези хора после отиват на урните и гласуват. и не за този на чиято идеология симпатизират, а за този който им обещае по-големи заплати/пенсии. гласуват за БСП, а не знаят що е социализъм. гласуват за НДСВ, а не знаят що е либерализъм (не че НДСВ са истински либерали но какти и да е).

затова, особено ние по-младите трябва да сме политически грамотни.

Frank_Lampard
02-15-2006, 15:31
Радвам се, че поне 1 умен човек се намери в този форум :)

korn___
02-15-2006, 15:49
as ne mrazq politikata ... mrazq lakomite hora :!: da si politik e otgovornost no pove4eto go priemat ne ba6 taka ... :smt013

Danielle
02-15-2006, 17:42
абсолютно съм съгласен с теб. има 2 дисциплини които са доста чужди на голяма част от населението: история и политика. да, познаването на историята е изключително важно, защото тя помага в разбирането на съвременната политика.

в действителност много малко хора, особено по-младите се интересуват от политика и са наистина неграмотни в това отношение. и тези хора после отиват на урните и гласуват. и не за този на чиято идеология симпатизират, а за този който им обещае по-големи заплати/пенсии. гласуват за БСП, а не знаят що е социализъм. гласуват за НДСВ, а не знаят що е либерализъм (не че НДСВ са истински либерали но какти и да е).

затова, особено ние по-младите трябва да сме политически грамотни.
съгласна.. ;)

02-15-2006, 20:08
Наистина е много важно да се познава историята,за да се разбере настоящето..Предполагам не веднъж сте чували "Докато ни управляват тия,няма да се правите"..Еми докато сме такива овце и не поемем отговорността за действията си и живота си,до никъде нямамда стигнем..А ние що им позволяваме на тия да управляват?Но не-ние сме жертви и тряабва да чакаме нещо да стане..Давай да си мизерстваме,пък дано нещо се промени,ей така от самосебе си..Нещо сме много малодушни,струва ми се. темата е много хубава ! :)

ht_7j
02-15-2006, 20:46
Interesna tema si pusnal. Pozdravlenie. No tova, koeto si napisal e logichno. Napylno si prav za vsichko, NO....Horata ne obichat politika, zashtoto ne obichat da bydat lygani. Prav si, che Bg v nachaloto ne e imala baza sa sravnenie taka da se kaje ot politicheska gledna tochka, no sega veche ima. Sled 128 godini avtonmiq ima baza sa sravnenie. Plus tova Bg ne syshtestvuva ot 1878, a ot 681. Ili tova se zabravq? Nujno ni e novo nachalo, no ne popadame na horata. Mladite ne iskat da vzimat uchastiq, zashtoto ne iskat tzeliq narod da gi mrazi. Horata veche sa degradirali do takava stepen, che ne vqrvat na nikoi. I koito i mlad da se namesi, shte go narekyt s losho ime. Spored men trqbva da se zamislim vyrhu ne dali mladite trqbva da se namesqt, a kak da go napravqt, za da ubedqt synarodnitzite si, che te ne sa porednite izmamnitzi. Loshoto e, che mladite gubqt vqra i bqgat da slujat na nqkoi, koito po-dobre umee da lyje. Politikata e mrysna i dolna profesiq, zatova horata q mrazqt.

teenkopele
02-15-2006, 21:25
всички сте съгласни...
ама политиката не е само идеи и приказки, а също се иска наличие на Гражданско Общество което да е коректив на властимащите.

за жалост в България сме овчици и точно се чуват репликите- "то си има кой да се занимава" и все чакаме някой друг да ни управи...


никой човек не мрази политиката, а просто не я разбира или не му се занимава да я разбере...

Аз съм на същото мнение.

Искам само да допълня, то не е съвсем по темата, ама може би ние българите сме намразили политиката, заради некадърниците, почти всички са такива, които ни 'управляват'. :shock: :o :lol:

Momchence
02-15-2006, 21:54
Аз не мразя политиката! Напротив, още от малък ми е интересна и питах мама да ми обяснява всичко...
Много съм съгласен с автора не тамата наистина го поздравявам! Според мен точно защото много хора са политически неграмотни или просто с промити мозъци на които амбициите се опират до "ефтиня салам" сме сега на това дередже и са ни такива политиците...такива са каквито сме си ги избраили в общи линии те не падат от небето ;) За да се промени нещо трябва много тръд...всичко става с много труд а хората ги мързи та две не виждат....няма какво да се лъжеме...
Аз не мога да си представа какъв трябва да си за да гласуваш за някакъв ксенофобиясал шизовреник!! С това просто преля чашата....наистина имам чъвството че всичко е тръгнало назад и наляво вместо напред! За 3-4 парламентарни мандата да се сменят толкова разлчни правителства с толкова различни идеологии тфа според мен е именно от неграмотност! Ако българина знаеше какво иска можеби щеше да стане :-s

Oyamoto
02-15-2006, 22:40
Защо пък да я мразим. Просто както се спомен в темата нямаме ражданско общество. В една чужбина редовния гражданин винаги гледа да участва в управлението на страната, има си различни неправителствени организаци с много връзки в администврацията на държавата, силно развити профсъюзи, омбудсман и други. Хората правят подписки, референдуми. Тука никой не се интересува, но положението върви към добре.
Ето и един друг аспект - нямаме си терористична организация в българия :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: затова наблюдаваме нагло поведение от страна на депутатите, - продават си чисто новите БМВта за да си купят още по чисто нови мерцедеси, дигат си заплатите понеже не им стигали :-k , зимат си подкупи, погледнете само Батето за какъв тежкотоварен селянин става на въпрос, и как може от цяла българия да не се намерят няколко човека които да му взривят къщата на тва говедо. В великобритания си имат ИРА, в испания си имат ЕТА, в германия си имат червени бригади, и там никой политик не смее да си развява коня, защо ли? Знам че е тъпо ама се замислете по въпроса. :mrgreen:

machoka
02-15-2006, 22:55
Oyamoto

С това нещо шега не бива! :?

А ако си бил сериозен... :shock: Още по-зле.

Oyamoto
02-15-2006, 23:21
Добре бе замисли се за батето. Аграр-повер бате :smt006 .

sh3_1s_7h3_0n3
02-16-2006, 00:01
Мисля, че проблемът при нас българите е, че ние сме свикнали да ЧАКАМЕ. ЧАКАХМЕ някой да ни освободи от турско робство, ЧАКАМЕ и сега някой да ни оправи пак положението. Все отлагаме или казваме, че случващото се не ни засяга, а то е точно обратното. Просто сме свикнали да бъдем пасивни. Неспособни сме да се борим дори за собственото си бъдеще и да изразим свое собствено мнение. Повтаряме като папагали думите на 'големите' хора, кланяме се на тоз и онзи, потъпквайки собственото си самочувствие и достойнство. Затова трябва да бъдем хора с ясна позиция и свое виждане за нещата, така че да не ни потъпкват всеки път и да се отнасят с нас като стадо животни.
Нека ние построим СВЕТЛОТО БЪДЕЩЕ на България, така че да има къде да живеят и нашите деца. И нека като отидат някъде по света да не се срамуват да се нарекат Българи!

machoka
02-16-2006, 15:02
мачок замислисе в днешно време Левски и Ботев как биха били приети...
и техните действия...

Днес да.. но по това се различаваме от преди толкова години -> по това, че света се е развил, вече не е толкова първобитен. Не всичко се решава със сила и хората взеха да го осъзнават.

Ояма.. онзи селяндур, дето го споменаваш, въобще не искам да го чувам 8)

Oyamoto
02-16-2006, 15:29
мачок замислисе в днешно време Левски и Ботев как биха били приети...
и техните действия...

Днес да.. но по това се различаваме от преди толкова години -> по това, че света се е развил, вече не е толкова първобитен. Не всичко се решава със сила и хората взеха да го осъзнават.

Ояма.. онзи селяндур, дето го споменаваш, въобще не искам да го чувам 8)
Той обаче не е един селяндур, много са , и не е само министерския съвет, цялата администрация която почва надолу от тях е такава приказка ](*,) , да не говориме за местната власт - ти си още малък и не ти се е налагало да стъпваш в община, ама аз съм :smt013 влезеш ли вътре вече си обречмен. Не дай си боже пък да имаш частен бизнес с който плащаш данъци за да пълниш републиканския бюджет, храниш сто двеста семейства развиваш икономиката и др.. - тогава те гледат като нашественик от мелмак дошъл да им изяде котките, тогава миризливия чиновник използва цялата си възможна власт за да ти причини колкото се може повече мизерии само и само защото може. В тая държава частния бизнес е болест която трябва да бъде изкоренена, правителството еденствената му работа е да затормозява по възможно най идиотския начин правенето на пари, в която и да е чужбина да отидеш моментално ти прави впечатление как гледат в инкубатор всеки заченък на бизнес, ама там освен това си имат и положителна сметка на търговския им баланс.
А не кат нас скромните 704740370740940387403 външен дълг, защо ли?

LunaTriCk
02-16-2006, 16:01
Политика.....както казаха на едно място: Куршумите сменят правителството по-бързо от гласовете. Гаврят се с нас щот им позволяваме. И аз да бях на тяхно място и аз щях да се възползвам максимално. Докато не се отучим някой друг да прави нещата вместо нас така ще е...