PDA

View Full Version : Цанко Дюстабанов



ККК
02-19-2006, 20:01
Здравейте,
имам нужда от помощ по история.
Трябва да пиша доклад за Цанко Дюстабанов,но не мога да намеря почти нищо.Няма нито в училищната библиотека,нито пък има нещо особено в нета. :smt022
Ще съм много благодарна,ако някой може да ми помогне!

02-19-2006, 20:18
Цанко Христов Дюстабанов е български революционер и участник в Априлското въстание през 1876.

Роден: 13 май 1844
Габрово, България
Починал: 15 юни 1876
Търново, България


ЗА ЦАНКО ДЮСТАБАНОВ
--------------------------------------------------------------------------------
Паметникът се намира край извора в местността Бунаря, разположена на ридът Граднишки дял, свързващ връх Марагидик с Предбалкана. Тук Габровската чета на Цанко Дюстабанов приема последния неравен бой с турския аскер по време на Новоселското въстание.Тук е бивакувала и четата на Панайот Хитов, при пътуването си по билото на Балкана.


На 11-ти май в м. Бунарят се събират четниците на Дюстабанов и решават да водят сражение с турците. Позицията е удобна за задържането им, докато населението се прехвърли към Южна България, тъй като е ясно, че само там може да намери спасение

Samo tova namerih!!!

Uspeh :)

ККК
02-19-2006, 20:25
Tanks Aia!
ако може и някой друг да помогне още малко,моля!

fti4ka
02-20-2006, 10:26
axaxa az si misleh 4e ne6to se ebavate :lol: egati sme6noto ime canko diustabanov..

ККК
02-21-2006, 01:05
За съжаление не е шега.По-скоро е срам!
Срам,че никъде няма достатъчно информация за една наистина колоритна личност в българската история! :x Наистина е жалко!Чак ми иде да седна и да направя един свестен сайт за българската история! :!:
Но засега не ми се очертава толкова свободно време!
Може би в близко бъдеще! :-k