PDA

View Full Version : Николай Лилиев



emotions
02-21-2006, 20:15
Ще бъда много благодарнана този,който може да ми помогне с някакви материали по темата ПРИРОДАТА КАТО ИЗРАЗ НА ДУШЕВНОТО СЪСТОЯНИЕ върху три стихотворения на Николай Лилиев-СВЕТЛО УТРО,ТИХИЯТ ПРОЛЕТЕН ДЪЖД и КРЪГОЗОРИ НАДВЕСЕНИ!! [-o< :)Не става въпрос за есе,а за някакво становище по 'проблема', както казва Иванова..ама аз не намирам никакви проблеми в тия стихотворения,та за тва ви питам вас:)
10x

ChoCoLAte_
02-22-2006, 19:24
Дааа и аз много моля, ако някой може да помогне; на мене ми трябва същото :( "Мотивът за природата като отражение на душевно състояние в трите стихотворения" [-o<

party_girl
02-23-2006, 09:05
както казва Иванова
иванова ли :shock: :shock: :shock: ти на иванови ли ходиш?или просто така се казва даскалката ти :-k

emotions
02-24-2006, 16:53
нееееееееееее!
така се казва даскалката ве:)

Twista
02-25-2006, 20:23
Ми това е толкова лесно. Просто трябва да вникнеш в стихотворенията.
Например в "Тихият пролетен дъжд" образът на дъжда е знак за пречистващата сила на душевните изживявания. Стряхата и земята пък загатват духовните ценности на материалния свят. Художественото повторение на стиха "тихият пролетен дъжд" пресъздава копнежа по хармония, равновесие и осъществени мечти. А финалната строфа въплъщава отчаянието и безизходицата на романтичната душа.

В "Светло утро ти прокуди" лирическият глас изповядва своето възторжено чувство, породено от светлото утро, в чиито образ се въплъщава началото на нов живот. Символният образ на пеперудата обобщава ефирното щастие за човешката душа, художественото пространство разкрива необятността на човешката мечта.

В "Кръгозори надвесени" също се търси връзката между душевността и уникалната природа. Основна тема в произведението е любовта и раздялата, съпътствана от самотата и настъпването на есента, която почти винаги е предвестител на мрак, студ и тъга. Инициалният стих, в случая "кръгозори надвесени" символизира тежест, самота, безнадеждност. Чрез рефрена "Ръми, есен е" още по-силно се развива мотива за раздялата. Есента вече е настъпила в душата на лирическия говорител. Няма надежда - останал е само споменът.

Надявам се да съм помогнала.

П.П. Всъщност държа да отбележа, че това ми е любимият поет. :D

emotions
02-26-2006, 15:49
10x :)

ChoCoLAte_
02-27-2006, 19:01
SkAtE^FeNkA благодаря и от мен. :)