PDA

View Full Version : Корени



SummeRLove08
03-03-2006, 00:12
Корени

Беше отдавна. Преди повече от 6 години. Още помниш този ден, нали? Да...той ще те преследва! Никога няма да го забравиш. Денят в който се раздели с близките си и родната си България и заедно с родителите си тръгнахте да търсите щастието в прочутата Америка. Ти тогава беше малка...на 10-11 години. Не ги разбираше много тези работи. Сестра ти също беше с теб. Тя беше на 6.
Отначало, когато се настанихте ти беше странно, но и приятно да гледаш
тези огромни супермаркети и сгради. Училището също не беше като българското.
Много по-луксозно беше. Ти понеже беше малка и английския го научи бързо. Създаде много приятелства и се “отрака”. А ваще бачкаха...бачкаха като луди! Събраха много пари и не след дълго купиха къща. Голяма и красива.
Първата година-две българските традиции ти липсваха. Спомняше си с
носталгия как баба ти меси питката за Бъдни Вечер и как пеехте коледни песнички. Как когато в училище носеше яйца и се чукахте с другарчетата...Спомени...
Минаха 4 години откакто си в САЩ. Не се беше прибирала в България оттогава. Навсякъде слушаше английски, английски, английски...Ваще ги виждаше само вечер и започна да “забравяш” родния си език. Говореше английски вкъщи понякога. Разбираемо е. Все пак си в такова положение, че...
Минаха 6 години. Леко позабрави откъде си тръгнала нали? Блясъкът и американската действителност те заслепиха. Не! Ти не говореше на английски защото ти беше трудно на собствения си език, а защото не искаше. Иначе много добре си знаеше български. Ти не казваше “Здрасти” на някой българин като го видиш не защото не знаеше, че е такъв, а защото НЕ искаше да значт, че си българка. Мислеше за срамен факта, че си от такава малка и незнайна държава като БЪЛГАРИЯ! И какво? Сега, когато се прибереш вкъщи отново говориш на български с родителите и сестра си. Отново когато дойде Коледа и ваще заговарят за българската трапеза. Оставаш българка! Жалко е! Жалко е, че не осъзнаваш и не искаш да признаеш откъде си тръгнала.
Помни едно- каквото и да казваш, каквото и да правиш- ОСТАВАШ БЪЛГАРКА!

ЧЕСТИТ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ!!! http://www.appliedlanguage.com/flags_of_the_world/medium_flag_of_bulgaria.gif

stel4eto__
03-03-2006, 10:59
БРАВО :!: =D>
Мнoгo истинa имa в нaписaнoтo.Нe знaм дaли e твoe,нo всъщнoст тoвa мaй нямa гoлямo знaчeниe,зaщoтo koйтo и дa e авторът,вaжнoтo e,чe тoй e oсъзнaл това,koeтo дoстa бългaри,живeeщи в и извън рoдинaтa ни не сa рaзбрaли всe oщe.Но ако се замислим,в голяма степен обикновеният българин не е съвсем виновен за това,което се случва,защото всеки търси доброто образование и подсигурения начин на живот,а това тук в България не се намира лесно,но каквото и да казвам не искам и не мога да оправдавам подобни действия,защото не ги разбирам :!: И аз ще
уча,а може би и живея извън границите на България,но в никакъв случай не мисля,че моят случай ще прилича на този,защото аз не се срамувам от произхода си или от нещо друго свързано с мен
:!: Всеки сам избира къде и как да живее и на какво да се прави.Но най-жалкото е,че срамуващите се от българския си произход с увеличават.

dobrin
03-03-2006, 11:15
Браво! Аз ако бях в Америка за 6 години щях да науча само YES и NO!
Иначе това си е самата истина.=D> Дано в Америка наистина сте намерили щастие.

SummeRLove08
03-03-2006, 21:07
Аз го писах.:)Писах го преди няколко дни..преди 3ти март.Познавам такива хора,които живеят около мен и даже в училищто ми има поне 3ма. :( :o Жалко е наистина.Но аз НИКОГА няма да стигна до такова положение :!:

аа dobrin не бъди толкова сигурен,че ще научиш само yes и no. :lol:

Благодаря на всички!

strange__
03-04-2006, 22:31
Знаеш ли не се обиждай,но щом толкова обичаш България защо си заминала?!Много пъти съм си задавала този въпрос!И след като носталгията ви погубва защо стоите там?!Мазохисти или..?!А това,че се опитваш да запазиш спомена за родината пак е нещо,защото както казваш има такива,които дори и това не правят,но пак не разбирам защо се оплаквате...Тук не ви харесва(нямало перспектива),там не ви изнася(липсва ви България) :roll: Нали сами сте направили избора си да заминете и да сте далеч от всичко родно,тогава моля ви престанете с тези отчаяни и трогващи писъмца :!:Могат да се оплакват тези,които стоят тук и се мъчат да постигнат нещо,а не тези,които са заминали!Нали уж сте избрали по-лесния живот като сте там :idea:Нали твърдите,че извън България ви е по-добре :idea: И нали са хиляди тези,които биха продали всичко,за да избягат...абе с една дума нямате право да се оплаквате!!!Всеки си прави избора и си носи последствията от него,разбираш ли?!Да съгласна съм,че любовта към родното място е най-силната и че всеки има право да я изпитва,но за Бога престанете да се изкарвате мъченици :!: Кой ви е карал да заминавате?!Ми никой :arrow: можете да се сърдите само на себе си!!!
П.С. Съжалявам,че съм толкова груба,но просто вече не се сдържах :shock:
П.П.С. БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО :!: :!: :!:

SummeRLove08
03-05-2006, 02:40
Знаеш ли не се обиждай,но щом толкова обичаш България защо си заминала?!Много пъти съм си задавала този въпрос!И след като носталгията ви погубва защо стоите там?!Мазохисти или..?!А това,че се опитваш да запазиш спомена за родината пак е нещо,защото както казваш има такива,които дори и това не правят,но пак не разбирам защо се оплаквате...Тук не ви харесва(нямало перспектива),там не ви изнася(липсва ви България) :roll: Нали сами сте направили избора си да заминете и да сте далеч от всичко родно,тогава моля ви престанете с тези отчаяни и трогващи писъмца :!:Могат да се оплакват тези,които стоят тук и се мъчат да постигнат нещо,а не тези,които са заминали!Нали уж сте избрали по-лесния живот като сте там :idea:Нали твърдите,че извън България ви е по-добре :idea: И нали са хиляди тези,които биха продали всичко,за да избягат...абе с една дума нямате право да се оплаквате!!!Всеки си прави избора и си носи последствията от него,разбираш ли?!Да съгласна съм,че любовта към родното място е най-силната и че всеки има право да я изпитва,но за Бога престанете да се изкарвате мъченици :!: Кой ви е карал да заминавате?!Ми никой :arrow: можете да се сърдите само на себе си!!!
П.С. Съжалявам,че съм толкова груба,но просто вече не се сдържах :shock:
П.П.С. БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО :!: :!: :!:
:)Така.Не знам дали на мен си го писала това,но ще те светна за някои факти и се надявам да се разберем.
1. Това написаното в НИКАКЪВ случай не се отнася за мен!Написах го,защото обичам да пиша и защото нещо музата ми дойде да пиша за Родината. :D А и освен това не съм стояла толкова дъъъъълго.
2. Това което пишеш,че никой не ни кара да заминем е много неправилно.Аз не съм заминала само по собствено желание,ами с майка ми,която замина по работа :!: Беше ми много трудно да се разделя с близките си.Мен ако питаш в БГ един човек който има пари би си живял СУПЕР и не му трябват никви Америки...
:)
3. ... това е,надявам се да ви е харесало.Вложих старание и чувства в него.И пак повтарям НИКОГА не бих стигнала до там да се срамувам от произхода си :!: АЗ ОБИЧАМ БЪЛГАРИЯ :!:

M$M
03-05-2006, 11:38
Всеки един момент е избор. Всичко, което сме постигнали и което изживяваме е следствие на НАШ избор в даден момент. А също всеки има право да си се оплаква колкото си иска, но няма никакъв смисъл. Родината е прекрасна и наистина е много хубаво да се живее на родна земя, НО държавата ... може да се каже, че няма държава, макар и малко пресилено. Всеки иска да живее спокойно и щастливо и търси каде и как. И имаме толкова причини да се сажаляваме, колкото и да се радваме на живота- отново въпрос на избор. Да знаеш какви са корените си е част от познанието за себе си, да се срамуваш от къде произлизаш е да се срамуваш от себе си.

strange__
03-05-2006, 14:18
Знаеш ли не се обиждай,но щом толкова обичаш България защо си заминала?!Много пъти съм си задавала този въпрос!И след като носталгията ви погубва защо стоите там?!Мазохисти или..?!А това,че се опитваш да запазиш спомена за родината пак е нещо,защото както казваш има такива,които дори и това не правят,но пак не разбирам защо се оплаквате...Тук не ви харесва(нямало перспектива),там не ви изнася(липсва ви България) :roll: Нали сами сте направили избора си да заминете и да сте далеч от всичко родно,тогава моля ви престанете с тези отчаяни и трогващи писъмца :!:Могат да се оплакват тези,които стоят тук и се мъчат да постигнат нещо,а не тези,които са заминали!Нали уж сте избрали по-лесния живот като сте там :idea:Нали твърдите,че извън България ви е по-добре :idea: И нали са хиляди тези,които биха продали всичко,за да избягат...абе с една дума нямате право да се оплаквате!!!Всеки си прави избора и си носи последствията от него,разбираш ли?!Да съгласна съм,че любовта към родното място е най-силната и че всеки има право да я изпитва,но за Бога престанете да се изкарвате мъченици :!: Кой ви е карал да заминавате?!Ми никой :arrow: можете да се сърдите само на себе си!!!
П.С. Съжалявам,че съм толкова груба,но просто вече не се сдържах :shock:
П.П.С. БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО :!: :!: :!:
:)Така.Не знам дали на мен си го писала това,но ще те светна за някои факти и се надявам да се разберем.
1. Това написаното в НИКАКЪВ случай не се отнася за мен!Написах го,защото обичам да пиша и защото нещо музата ми дойде да пиша за Родината. :D А и освен това не съм стояла толкова дъъъъълго.
2. Това което пишеш,че никой не ни кара да заминем е много неправилно.Аз не съм заминала само по собствено желание,ами с майка ми,която замина по работа :!: Беше ми много трудно да се разделя с близките си.Мен ако питаш в БГ един човек който има пари би си живял СУПЕР и не му трябват никви Америки...
:)
3. ... това е,надявам се да ви е харесало.Вложих старание и чувства в него.И пак повтарям НИКОГА не бих стигнала до там да се срамувам от произхода си :!: АЗ ОБИЧАМ БЪЛГАРИЯ :!:
Не го писах конкретно до теб,а по принцип :wink: Пък и да съгласна съм,че много често родителите са причината за заминаването,но ако наистина не искаш да заминеш ще намериш начин да останеш тук (разбира се има случаи,когато просто няма при кой да останеш и заминаваш,но те не са толкова срещани...)И въпреки всичко аз продължавам да си държа на моето-когато взимаш дадено решение си носиш последствията от него :!: И ако решението на много от 18-20 годишните е да заминат,не виждам защо трябва да се оплакват :roll: Просто си живееш живота и това е!Какво може да се промени,когато болшенството от именно тези 20 год. момчета и момичета стоят и се жалват един на друг колко им е тежък живота в чужбина?!За тях угодия няма и заради такива като тях и като "политиците" ни сме в това положение :idea: Едните оставят България без своето младо бъдеще,а другите унищожават и малкото останало тук... :?
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО :!: