PDA

View Full Version : За и Против зимна олимпиада в София 2014....



rosskata
03-10-2006, 21:47
Интересно ми е какво мислите за нашата кандидатура... Ще спечели или загуби България от една олимпиада у нас? Защо мислите така?


Аз съм твърдо против тази идея... [-X
Не че няма да ме кефи да зяпам олимпиада на живо... =D> Дори много ще се изкефя, аз съм страшен фен на зимните спортове,НО...
:arrow: Не мисля,че сме способни да организираме такова голямо нещо... Най-много да се изложим...
:arrow: Края си личи по началото... Все още "организаторите" не могат да се разберат къде аджаба да се проведе една евентуална олимпиада- в Банско, Боровец, или както иска бат Бойко- на Витоша :shock: ](*,)
:arrow: Всички тези съоръжения, освен че струват адски много пари(да речем че ще се строят с чужди инвестиции), но изискват и огромни средства за поддръжка след това... А и как по дяволите бихме могли да поддържаме покрити пързалки за хокей, за шорттрек,за фигурно пързаляне и какво ли още не... Да не говорим за бази за кърлинг или улеи за бобслей- изключително популярни у нас спортове... Тея съоръжения просто ще си гният , ако не от липса на мераклии, то от липса на средства. :smt009
:arrow: Олимпиадата в Торино, е струвала пет МИЛИАРДА евро ,само през първата седмица...
За сравнение бюджета на България за 2005 година е 18 милиарда. :-s Абсурдно е според мен да се хвърлят пари и усилия за организацията на такова грандиозно събитие при сегашното дередже на България...
:arrow: Природата по планините ни ще бъде безнадеждно осрана.

midnight...
03-10-2006, 22:10
и аз съм против тази
кандидатура за олимпиадата
мисля че само ще се изложим
и сигурно пак ще пламне скандал
с откраднати пари и т.н.
къде ще се поберът всичките туристи
които ще дойдат? на квартири ли?!
въобще това е твърде мащабно за нас според мен..

Momchence
03-10-2006, 22:53
Еми аз съм неутрален но също съм настроен малко скиптично.
Самта идея е хубава...това ще е едно огромно събитие и определено ще се "прочуем" Ако всичко се направи и организира хубаво ще бъде един огромен плюс за България НО както знаем всички не сме известни с организираност, прозрачност, точност и лоялност :)) Мисля че ако стане 100% ше се намери някой коч или да открадне или просто от безотговорност да развали цялото удоволствие.....
Принципно ако стане както трябва и както би му било реда разходите ще се припокрият от гости, журналисти инвестиции и прочие...определено ще е една доходна зима с доста работни места....ама кат знам как се прай по нашенски ...плаче ми се....
Колкото за съораженията....Роске не мисли че тея спортове в Италия са толкова популярни (кърлинг, бобслей, хокей...) Италия не е кой знае колко мега различна и напреднала в сравнение с България..но определено се предствиха добре...
И все пак дали си заслужава риска да се изложиме пред малката вероятност да мине гладко както никога?

Impulse
03-10-2006, 22:56
Аз съм За!
Не разбирам защо трябва някой да е против, само защото мисли, че ще се изложим! Айде първо да видим как ще потръгнат нещата, ако ни изберат, а и докато има хора, които казват, че нищо няма да стане...ми много ясно, че всичко ще върви на криво.
Това къде ще се провежда. Столица ще е София, а иначе ще се провеждат и в самия град и на Банско и на всички други там. Не е казано, че 1 място се определя. В Торино също имаше дисциплини, които се провеждат на различни места.
Парите - при избор на столица, тя се финансира от МОК, за да бъдат изградени съоражения.
Природата естествено ще си понесе последсвията от олимпиадата, неизбежно е, където и да сме.
Туристите - много ясно, че на квартири и по хотели. Къде си мислите, че са отсядали туристите в Торино? В близки и приятели ли? По хотели и квартири много ясно. Същото е и лятото, когато се ходи на море.
Въпреки, че Българската икономика не е развита чак толкова не виждам защо да не искам да има олимпиада и да мисля, че ще се изложим.

WILD__BOY
03-10-2006, 23:32
хаха
хора пари ще има - реклама, спонсортво от МОК, аве парите няма да са проблем.
Проблема идва от това че като дойдат тея пари пак някой хора ще ги приберат, после ще се избият каде да бъде и ... лудница

LunaTriCk
03-11-2006, 14:50
Твърдо "За". Това са сума ти приходи от реклами и туристи, които ще се налеят в държавата. Пък дали ще се справим...до 2014 има ехеееее колко много време за подготовка :smt109

egrgergetge
03-12-2006, 11:25
За-в Банско!

Frank_Lampard
03-12-2006, 23:36
Аз съм твърдо ЗА, поради няколко причини, но има и лоши страни:
1во В България ще се излеят АДСКИ много пари, просто АДСКИ много
2ро София за 2 седмици ще е център на света, което ще привлече ултра много внимание
3то ще се построят невероятни площадки за зимни спортове, които не виждам без олимпиада как ше си построим сами
П.С. Видях някои от вас да говорят за това, че това ще струва адски много пари и такива, да така е струва пари, АМА ТЕЗИ ПАРИ ГИ ДАВА ОЛИМПИЙСКИЯ КОМИТЕТ, а не България ...
Проблемът е че парите пак ще се хвърлят в София, а останалите градове ще затънат отново ... Не идват пари в провинцията. Но пък друг град в България няма и съмнение, че не му успяла кандидатурата.
Не съм голям фен на зимните спортове, въпреки че гледам всичко. Единствения зимен спорт, който ме кефи супер много е ХОКЕЙ НА ЛЕД :)Направо се размазвам като го гледам и се заклевам, че ако има олимпиада в България, ще отида да гледам поне финала, супер много съм надъхан :)

Frank_Lampard
03-12-2006, 23:41
АБСОЛЮТНО СИГУРЕН СЪМ, че ако ни дадат ще успеем и няма да се изложим. Торино се изложи, но ние сме такава нация, че в трудни моменти винаги успяваме.
Колкото до флоурата на нашите планини, няма и да ги пипнат. 1во това ще е на 1 планина, а не на всички, а и те няма да ги построят тези съоръжения в горите и по реките, а ще ги построят на достъпни места ...
Колкото до това, че няма такива спортове в България, е как да има след като няма къде да бъдат практикувани, като се създадат площадки ще има и желаещи/ в което съм сигурен/. А подръжката им ще я поддържаме ... Намират се винаги средства, за нещо хубаво новопостроено да бъде поддържано:) Когато потръгнат и спортовете ще има и инвестиции в тях и така ще се поддържат и площадките им :)

rosskata
03-13-2006, 16:16
Италия не е кой знае колко мега различна и напреднала в сравнение с България

Това не го каза сериозно, нали? Италия е една от най-добре развитите държави в Европа, четох, че стандарта на живот в Северна Италия се равнява на този в Швеция...Италия е много по-напред от нас в много отношения...

Торино се изложи, но ние сме такава нация, че в трудни моменти винаги успяваме

:shock: Не знам какво те каяра да мислиш така... Според мен олимпиадата имаше страхотна организация.
Плюс това ние сме нация, в която има прекалено много хора които си гледат своя интерес, а тук са замесени много пари... В Гърция две години след олимпиадата още не могат да се разберат кой е скатал прите и защо са понесли такива големи загуби... ](*,)


Виждам, че всички са гласували "за". Жалко, че почти никой не се обосновава...
В крайна сметка едва ли ще ни огрее.
За инфо- бат Бойко отхвърля идеята за Банско и Боровец... Той иска ЦЯЛАТА олимпиада да е на Витоша... Айде ме убедете , че няма да я осерат. Франк Лампард, имаш ли идея колко гора трябва да се изсече, за да се построят толкова писти? #-o

Стеснителната
03-13-2006, 16:23
Ми за съм. То няма логика да съм против. :-k Понеже роската държи на обосноваване - мии как да ти го обясня като за овчар? Ти знаеш ли квое това да се излеят в българия нещо от сорта на 5 милиарда евро. Главицата побира ли ти го? Ти сещаш ли се че заради тая олимпиада ще оправят всички пътища и магистрали около тия обекти.
Ти не се тревожи къде ще спат туристите, пари носят у тях - ще се намери кой да им ги вземе. Тва са ти още толкова милиарди. Разбираш ли за какво строителство става на въпрос, колко хиляди работни места ще се отворят само за построяването, и после за персонали на всичките тия хотели и писти. Отвори най детския учмебник по икономика и виж значението на думата капитал.

Стеснителната
03-13-2006, 16:30
Опа пропуснах частта с дърветата, сравни каква печалба генерира една писта с тва каква печалба генерира един склон дървета? Бългаските планини имат толкова много гори че три писти изобщо няма да се усетят. :D

vra4ka
03-13-2006, 16:39
За съм.
Въпреки че едва ли ще стане. :roll:
Ако такова събитие се проведе в България, ще се вложат много пари, съораженията после ние ще си ги ползваме,туризма ще спечели много.
Но най-вайната причина според мен е че ще си вдигнем националното Самочувствие, което така силно ни липсва.
А за излагането. Не може да стане кой знае какво. Никой няма да позволи. Това не е особен проблем.
В крайна сметка нека да мислим ако ни приемат. Има още мнооого време до тогава. ;-)

rosskata
03-13-2006, 16:40
Големият покер за олимпийската баница
Боричкането между враждуващи лобита може да провали София 2014

"Риба, рак и щука правят олимпиада." Така изглежда ситуацията с кандидатурата на София за зимните игри през 2014 г. Съвсем по български разнобоят дойде точно 127 дни преди първото сито за претендентите. Изпълкомът на Международния олимпийски комитет ще реши в края на юни кои от седемте градове кандидати продължават на втори тур. Най-много четири от тях ще бъдат допуснати до финалната битка, която ще се проведе на сесията в Гватемала през 2007 г.
На 29 януари инициативният комитет за София 2014 изпрати в Лозана отговорите на въпросника на МОК. Към документите беше прикрепено и писмото от премиера Сергей Станишев, с което се гарантира държавната подкрепа на инициативата.
Към тази дата всичко около кандидатурата на столицата ни изглеждаше перфектно. Търканията дали основните стартове да са в Банско и Боровец или в София останаха на заден план.
Случайно или не в деня на откриването на олимпиадата в Торино кметът Бойко Борисов обяви чрез факс до БОК, че Столичната община ще оттегли подкрепата си за София 2014, ако алпийските дисциплини не бъдат преместени на Витоша.
Изказването на Борисов хвърли в смут не само шефката на олимпийския ни комитет Стефка Костадинова и председателя на агенцията по спорта Весела Лечева, а и Изпълкома на МОК. Олимпийските шефове, а и целият свят разбра, че около кандидатурата София 2014 цари разнобой заради враждуващи лобита. Ход, който бе приет с радост от останалите 6 кандидати за игрите през 2014 г.
Похвалната идея Витоша да се сдобие с олимпийски ски писти обаче
изглежда трудно постижима
Най-малкото, защото еколозите ще блокират всеки опит да се посегне на природния резерват. Отделно наличните съоръжения не са пипнати от 20 г. Дори най-новата кабинкова въжена линия от Симеоново до Алеко, направена през 1982 г. по случай зимната универсиада, е прекалено стара за стандартите на ЕС.
Най-големи апетити за Витоша в момента има шефът на австрийската федерация по ски проф. Петер Шроскнадел. Още от времето, когато Васил Иванов-Лучано бе министър на спорта, австриецът успя да купи чрез своя фирма лифта на пистите "Витошко лале" 1 и 2. Засега обаче новият собственик монтира само осветление и докара два стари ратрака. Усетил, че
може да намаже покрай олимпиадата
Шроскнадел, който е и акционер в една от големите фирми за производство на въжени линии - "Допелмайер", кацна в София в началото на февруари. Целта му бе да преговарят с шефката на ДАМС Весела Лечева и кмета Бойко Борисов за бъдещи инвестиции на Витоша. Чужденецът поиска да сложи ръка и на любимия лифт на много поколения скиори "Заека".
Остава въпросът защо Борисов прати ултиматума Витоша да поеме основните състезания броени дни след срещата с Шроскнадел.
Според изпратения в Лозана проект състезанията по ски алпийски дисциплини трябва да се проведат в Банско. Курортът разполага с нужните съоръжения, както и с перфектни трасета за биатлон. Те са на олимпийско ниво, заявиха и над 200 журналисти от цял свят, които проведоха там своя световен шампионат по ски.
Банско не е край София, но отговаря на изискванията на МОК, центровете, приемащи състезания, да не са на разстояние над 200 км или 3 часа с автобус. Докато другите съоръжения са само на хартия, тук има готови съоръжения за алпийските ски и биатлон. Това ще спести на бюджета на кандидатурата около 200 млн. евро, колкото ще струват същите писти и трасета да се построят примерно на Витоша.
Банско разчита и на солидното лоби на инвеститорите в курорта. Те пък залагат на шефа на ски федерацията Цеко Минев, акционер в Първа инвестиционна банка и зам.-председател на инициативния комитет за София 2014.
И понеже олимпийската баница изглежда апетитна, логично на хоризонта изплува фигурата на Симеон Сакскобургготски. Освен безспорния нюх към далаверата царят
има и сериозен личен мотив
за бели игри у нас.
В Торино Сакскобургготски се появи официално, за да пропагандира кандидатурата на българската столица. Дори и най-близките му приятели от МОК едва ли знаят, че Симеон е сред най-големите притежатели на земи в Боровец, макар и придобити по твърде съмнителен начин. За пред хората той не гони личен интерес, а се изявява в ореола на помирител и обединител на враждуващите лагери в инициативния комитет.
Впрочем олимпиадата отдавна е замислена в царската стратегия. Няма нищо случайно, че от името на бившия кабинет тогавашният спортен министър Васил Иванов-Лучано подкрепи кандидатурата на София 2014 в последните часове преди деня за размисъл на парламентарните избори.
Ще се разчита на проекта "Супер Боровец", където ще има съоръжения за биатлон, ски скок, ски алпийски дисциплини, и ще се построи зимен стадион за бързо пързаляне с кънки и шорттрек, каза още тогава софийският областен управител Олимпи Кътев.
Остава въпросът дали шопската логика "Не е важно аз да съм добре, а на Вуте да му е по-зле" няма да надделее в боричканията между различните лобита. Което със сигурност ще означава провал на поредния опит да станем домакини на бяла олимпиада.
Екип на "Стандарт"

rosskata
03-13-2006, 16:44
Стеснителната, права си за туризма, за пъти
щата и всичко останало... Наистина 5 милиарда са прекалено много, за да мога да си го представя, Но продължавам да съм убедена, че негативните странио са прекалено много... Още нищо не се знае, а вече организаторите са се хванали за гушите...

А можеш ли да ми обясниш защо Гърция е на такава загуба след игрите в Атина? Къде са всички тези инвестиции.

п.с Уча икономика, така че може и да не ми обясняваш като за овчар. :roll:

Стеснителната
03-13-2006, 16:53
Гърция е друго. Само заради рекламата която ще си направи българия с тая олимпиада си струва. Утвърждава се като алпийска дестинация за цяла европа, и за морските курорти ще има плюсове даже само щото се споменава БГ. :wink:

teenkopele
03-13-2006, 17:09
Аз съм за! :wink:

Ако Олимпиада 2014 се проведе в България, без значение къде точно, огромни суми пари ще бъдат вляти в държавата. Ще бъдят открити голям брой работни места. :)
За да се подготви страната ни, инфраструктурата ще се подобри значително, поне в района, където ще се проведе 'Олимпиада 2014'. :wink:
Друг е въпроса, че усвояването на парите може и да е проблем, но ние ще бъдем едва ли не под лупа, което прави всякакви шашми доста трудни, да не кажа невъзможни. 8)
Наистина една част от горите ще бъдат изсечени, но мисля, че ще се намери решение и на този проблем. Малко глупаво :lol: ,но може примерно за всяко отсечено дърво, да бъде засаждано ново. :wink:

Това е мнението ми по въпроса. 8)

cvety_i_bebeto
03-14-2006, 20:41
Твърдо "За". Това са сума ти приходи от реклами и туристи, които ще се налеят в държавата. Пък дали ще се справим...до 2014 има ехеееее колко много време за подготовка :smt109

i az taka...

Стеснителната
03-15-2006, 00:49
Мнистерството на екологията няма да разреши едно дърво да пипнат мама им мръсна и боклучетата :lol: .

Estranged
03-15-2006, 08:54
:arrow: Не мисля,че сме способни да организираме такова голямо нещо... Най-много да се изложим...

Време е за България да се поемат малко рискове, макар и те да предразполагат към излагане. Нима е по-добре да няма къде да се спортува? Защото, ако трябва да бъдем точни, нашата страна просто не осигурява на спортистите най-необходимия елемент - място. А дали ще се изложим - никой не може да каже. Коментаторите само говориха колко са се изложили в Торино. На вас не ви ли хареса? Аз съм на мнение, че по никакъв начин не можем да бъдем сигурни какво ще стане, все пак Торино не са били кой знае колко по-подготвени, отколкото можем да бъдем ние.


:arrow: Края си личи по началото... Все още "организаторите" не могат да се разберат къде аджаба да се проведе една евентуална олимпиада- в Банско, Боровец, или както иска бат Бойко- на Витоша :shock: ](*,)

Предполагам че е така заради облагите, които ще има планината, а съответно и града, от тази евентуална олимпиада. Ясно е - ако я има, трябва да бъде на Банско, защото там условията са на европейско ниво. Но няма ли всички софианци да се зарадваме на едни нови лифтове, които да заменят тези стари железарии на Витоша. Все пак това е курортът на столицата - не смятам че е нормално той да изглежда по тоя жалък начин, в сравнение с Боровец, Банско, дори и Мальовица.


:arrow: Всички тези съоръжения, освен че струват адски много пари(да речем че ще се строят с чужди инвестиции), но изискват и огромни средства за поддръжка след това... А и как по дяволите бихме могли да поддържаме покрити пързалки за хокей, за шорттрек,за фигурно пързаляне и какво ли още не... Да не говорим за бази за кърлинг или улеи за бобслей- изключително популярни у нас спортове... Тея съоръжения просто ще си гният , ако не от липса на мераклии, то от липса на средства. :smt009

Да, за неизползваемите съуражения съм съгласна - няма смисъл от тях. Но не може ли да си помечтаем? Айде, да си говорим честно - България няма почти никакъв шанс да получи тази олимпиада. Но защо пък да не го искаме? Това ще осигури много възможности за развиване, особено на тези на нашата възраст. Защото сегашните тренировъчни площадки са просто смешни! Защото в днешно време се развива само тъпия футбол, който мразя. Защото могат да се правят много стадиони, но защо ни е свесна пързалка, след като го има разнебитения Зимен дворец?


:arrow: Олимпиадата в Торино, е струвала пет МИЛИАРДА евро ,само през първата седмица...
За сравнение бюджета на България за 2005 година е 18 милиарда. :-s Абсурдно е според мен да се хвърлят пари и усилия за организацията на такова грандиозно събитие при сегашното дередже на България...

Средствата няма да идват само от БГ бюджета!


:arrow: Природата по планините ни ще бъде безнадеждно осрана.[/b]

Нима? И защо? Защото няколко скиори са се спуснали? Едва ли!

Но, ако го погледнеш от друга страна... Замисли се за всичките ония безработни, които ще намерят работа. Хиляди!

M@Dn3Ss
03-15-2006, 09:43
Много ще е добре, ако бъде в България. Както каза Стеснителната, това много ще помогне за развитието на торизма и куп други работи. А пък самите приходи от олимпиадата ще бъдат доста големи и да се надяваме, че любимите депотати няма да си бършат задниците с хартишките. Аз лично ще се накефа да е тука, но остава само да не осереме нещата по нашия си типично български начин.