PDA

View Full Version : Махат от учебника Вазовия “Кочо”



VAD
03-11-2006, 09:36
Махат от учебника Вазовия “Кочо”
Четивата за зверства и насилие отиват в коша

В новите читанки и христоматии не трябва да присъстват поеми от типа на "Кочо" и други творби, които увреждат детската психика със съдържащото се в текста насилие. В новата програма по литература трябва да се заложи повече на жизнеутвърждаващи четива, които отварят очите на непълнолетните към света на глобализма. Директивата е на Министерството на образованието. От МОН първо поискаха от авторите на учебниците по история четивата им да бъдат изчистени от кръв, насилие и варварство. Същото се отнася и за онези, които пишат помагалата по литература.


Тийнейджърите вече ще се готвят по учебници от нов тип. От месеци насам експерти в образователното министерство пресяват четивата, които влизат в учебниците. Така че да ги адаптират, от една страна, към изискванията на Европа и Америка. А от друга - да ги направят адекватни на текстовете по история и на разпределението на уроците в тези часове.
Само преди десетина дни от МОН оповестиха, че в учебниците по история кървавите събития ще бъдат сведени до минимум - еничарството, зверствата по време на османското робство и на Втората световна война ще бъдат споменавани на минимално количество редове, за да не израстват децата с мисълта за насилието.
Същото важи и за литературата, откъдето в момента експертите "почистват" всички уроци, свързани с жестокостите на поробители, неравнопоставеност, войни. Специалисти от министерството споделиха, че засега осъществяват сериозна чистка на Вазов с неговите "Кочо" и "Перущица", като за сметка на това е замислено в програмата да присъстват по-активно негови произведения за природата - например "Великата Рилска пустиня". "Епопея на забравените" вероятно ще бъде представена само с "Левски" и "Паисий". Все още е под въпрос дали "Опълченците на Шипка" ще остане в задължителната програма, или вече ще бъде част от свободноизбираемата подготовка. "Новото гробище на Сливница" задължително ще остане заради патриотичния си оттенък, същото важи и за "Българският език".
Заради щекотливите теми, свързани с Македония, Яворовото "Ден денувам", което вече звучи по всички кръчми в изпълнение на Володя Стоянов, е на път да излезе от учебниците. Това важи и за целия "македонски цикъл" на поета.
Експертите планират също свиване на темите от старобългарската литература, които досега се изучаваха в осми клас, в рамките на два или три учебни часа. В тях децата трябва да се запознаят само с фактологията на старата ни литература, но не и да изучават самите произведения. Досега те се занимаваха с "Похвално слово за Кирил" и "Азбучната молитва" на Константин Преславски, като по този начин усвояваха и разликата между жанровете. Сега замисълът е тези четива да се учат само в специализирани училища като гимназията за древни езици и култура или в часовете по свободноизбираема подготовка.

Възраждането също сваля гард в часовете за общообразователните гимназии - то вече ще бъде представено само с "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски, като броят на часовете за нейното изучаване се намалява. Софроний Врачански, както и автори като Добри Чинтулов и Добри Войников най-вероятно ще останат само в рамките на един учебен час, защото и по твърдения на експертите "техните творби имат по-скоро историческо, отколкото литературно значение". Ако учениците желаят да се запознаят по-задълбочено с тях, могат да ги усвояват в часове по свободноизбираема подготовка.
Единственият представител на Възрожденската литература, останал незасегнат от "чистката", ще бъде Христо Ботев. Неговите творби и часовете, предвидени за тях, се запазват непокътнати. Същото важи и за повечето автори, които досега са били в кандидатстудентските справочници, казаха от МОН. Новост в програмата обаче е включването на съвременни творци в програмата. "За първи път модерната литература няма да спре до Атанас Далчев, а ще включи автори като Константин Павлов, Борис Христов и дори Георги Господинов", казаха от МОН. В началото се предвижда преподавателите да избират кои от тях да преподават редовните часове и кого да оставят за времето, посветено на свободноизбираемата подготовка. След време съобразно предпочитанията на даскали и ученици някои от съвременните поети ще влязат трайно в програмата.

Стела СТОЯНОВА
http://www.standartnews.com/archive/2006/03/06/society/s4726_5.htm

Moderated by Tiffany
по точка 1 от правилника.

shizzle
03-11-2006, 10:35
Първо: изисквания от Европа, Америка или друга държава или институция НЯМА! И не може да има, защото това е в разрез с правата на човека, суверенността на държавите и още хиляди морални и правни закони.

Поредната простотия, изплюта от немощните умове по висшите етажи!

Да махнат "Кочо"?! Да махнат ужасите на османското потисничество?! Това не би се случило дори в заблудената в прехода България. Не го вярвам! Отказвам да повярвам!

Това не е насилие! Това е най-силният патриотичен афродизиак, който познавам! Не съм виждал българин, който да е останал безчувствен пред "Кочо" и "Опълчениците на Шипка" - две от най-добрите произведения на иначе посредствения Вазов. Не познавам българин, който да е забравил кръвния данък и петте века робство, който да не знае за Батак, Перущица и останалите изклани села. Сигурно ще премахнат и Априлското въстание, нали?

Не, отказвам да повярвам в такъв абсурд. Това просто е поредният журналист, полакомил се да цитира чистачката на тоалетните в МОН. Нали разправяха, че ще махнат "Аз съм българче" от букварите.. Е, какво стана?

Само да подам одобрението си за съкращаването на автори, които са в програмата заради причини, странични от качествата им на писатели. Бездарната литература, която ни карат да учим, е доста голям процент.

fti4ka
03-11-2006, 10:42
vazov nikoga ne mi e dopadal.. tva za ko4o vuob6te ne me interesuva..

BroozY
03-11-2006, 10:44
Напрао да махнат Литературата ако искат и без т'ва е по-хубаво да се изучава Български език а не 90% Литература

midnight...
03-11-2006, 10:51
поредната " умна " постъпка
те и "аз съм българче" щяха да махат....до къде стигат хората
това си ни е наша история, какво ни боли нас за ЕС щом се отнася за нашата литература

shizzle
03-11-2006, 11:02
Българският ако не си го научил до 8ми клас, отиде. Като гледам, тука повечето са такива.

"Това за Кочо въобще не ме интересува." - Момиче или момче - ТИ СИ ОЛИГОФРЕН!

Master_88
03-11-2006, 11:23
То вече в големите градове надписите са на други езици. Термините които използваме са чуждици. Остава и литературата да ни махнат..

Mo6no
03-11-2006, 11:59
Боже, ама вие на вестници ли вярвате :shock:

air_J
03-11-2006, 12:22
Българският ако не си го научил до 8ми клас, отиде. Като гледам, тука повечето са такива.

"Това за Кочо въобще не ме интересува." - Момиче или момче - ТИ СИ ОЛИГОФРЕН!
Брат, и на мен творчеството на Вазов не ми харесва. Надявам се да не определиш и мен като олигофрен. Окей? :-k

LunaTriCk
03-11-2006, 13:43
Присъединявам се към air_J. На мен също Вазов не ми е сред любимите български автори. А са пипнали Йовков или Яворов, тогава ще ставаме на въргал.

fti4ka
03-11-2006, 16:56
Българският ако не си го научил до 8ми клас, отиде. Като гледам, тука повечето са такива.

"Това за Кочо въобще не ме интересува." - Момиче или момче - ТИ СИ ОЛИГОФРЕН!

momi4e sum i koe e oligofrenskoto?? ti vuob6te 4el li si Ko4o ta mi dava6 akul?

03-11-2006, 17:21
Аз пък като чета нещата на Вазов настръхавм целия от глава до пети. Толкова ясно описани и въздействащи картини никога не съм виждал от друг български автор!

korn___
03-11-2006, 17:34
mislq 4e mnogo po stoinostni ne6ta imat Никола Въпцаров и Христо Смирненски ako 6te vsi4ki drugi poeti da mahnat vse mi e taq samo teq dvamata da gi ostavqt !!!

fti4ka
03-11-2006, 18:10
mislq 4e mnogo po stoinostni ne6ta imat Никола Въпцаров и Христо Смирненски ako 6te vsi4ki drugi poeti da mahnat vse mi e taq samo teq dvamata da gi ostavqt !!!

huu ma Vapcarov se pi6e s "a" ..

VAD
03-11-2006, 19:39
Всеки си има вкусове, но това просот е част и то много съществена от нашата история. В случая дори не е важно дали ни харесва или не. Важното е че едно по едно систематично елиминират спомените ни и нещата, които ни крепят като нация.

За тези, които все още не се сещат за какво става дума точно:

Кочо

O, движенье славно, о, мрачно движенье,
дни на борба горда, о, дни на паденье!
Епопея тъмна, непозната нам,
епопея, пълна с геройство и срам!


Храмът беше пълен с деца и невести,
с въстаници бодри и бащи злочести,
които борбата в тез зидове сбра.
Участта си всякой вече я разбра.
Врагът от три деня наоколо храма
гърмеше отчаян. Ни страх, ни измама,
ни бой, ни закани нямаха успех.
Борците държаха и никой от тех
за сдаване срамно уста не отвори
и лицето първи да си опозори.
Оградата беше прилична на пещ
задушена, пълна със въздух горещ
и със дим барутен. Свирепият глад
издаваше вече своя вик познат.
Децата пищяха уплашени, бледни
пред майки убити и трупове ледни.


Борбата кипеше отвътре, отвън,
Във всички очи пламтеше огън.
Болнави и здрави, богати, сюрмаси,
русите главички и белите власи
зимаха участье в последния бой.
Майката мълвеше:"Чедо, Не се бой!"
и даваше сину напълнена пушка;
и старата баба, що едвам се люшка,
носеше куршуми в свойта пола,
и мъжът, учуден, имаше крила:
отзади, до него, жена му любима
гледаше азлъкът пупал дали има.
Децата пищяха като за пръв път
чеваха гърмежи и гледаха кръв.
и боят кипеше отвътре, отвън.
Много борци хладни спяха вечен сън,
и димът беше гъстък, и смъртта не беше
ни грозна, ни страшна, и кръвта шуртеше
из женски гърди наместо млеко.
Лудост бе пламнала във всяко око.
Старците търчаха с ярост на лице
и търесеха пушки с трепетни ръце...


Отвън враговете диви, побеснели
сган башибозуци храма налетели -
фучаха, гърмяха, надаваха рев
и падаха мъртви във немощен гнев.
Главатарят техен, с кръв топла оквасен,
на таз жътва дива гледаше безгласен,
и страхът неволно обзе му духът
пред тез раи слаби, що сееха смърт,
и вместо молби, плач пукаха куршуми.


Изведнъж далеко, на голите друми,
войска се зададе с трясък, тичешком...
Сганта се зарадва, а в божия дом
душите сетиха трепет и смущенье
като пред десница, що принася мщенье.
Битката утихна...Разредя димът,
и някой глас чу се, че ехти в шумът:
-Ний се бихме, братя, с башибозуци,
защото са мръсни, диви и хайдуци...
Ето, царска сила, да се предадем!
-Не щем! - Не! - Не бива! По-добре да мрем!
-Пушките си дайте! - Не! Не! - Що да сторим?
- Да се покорим ли? - Мълчи! Да се борим!
- Предателят кой е?! - Долу! - викат с бяс. -
Спогодба не става между тях и нас!
Една жена викна:"Чуйте! Срам)!" и пушна
към войската царска и падна бездушна,
и гърмът разклати смаяний народ!
Трепна всяко сърце и всякой живот,
огънят обхвана тия души горди.
- Да се не вдадеме на турските орди!
И гърмежът почна, и боят със гнев
подзе своя страшен и грабен напев,
но йоще по-страшно и йоще по-гробно.
и смъртта из храма фучеше злокобно.
Отчаянье мрачно ицата вапца,
майки не познаха своите деца.
отвън срешу храма зяпнали пушкала
забълваха пламък и бомби, и хала!
и стените стари разлюляха с звук
кат внезапний вятър планинския бук
като тръс подземен многажди повторен.

Изведнъж видяха там зидът съборен!

Перущице бедна, тнездо на гепои,
слава! Вечна слава на чедата твои,
на твоята пепел и на твоя гроб,
дето храбро падна въстаналий роб!
Слава теб, че ти се одържа до крайност
и бори се в пушек, и падна със сяйност.
Ти в борбата черна и пред турский гнев
издигна високо твоя свилен лев,
и глава не клюмна, и меча ни даде,
и твойта светиня срамно не предаде,
и нашта свобода ти я освети.
и зо толкоз жъртви гордо отмъсти.
Поклон на теб, граде, пепелище прашно,
на борба юнашка свидетелство страшно!
Твойте чеда бяха силни в трудний час,
твойта гибел беше тържество за нас,
защото ти падна със падане ново
и в нашта исторйя тури светло слово.
Защото ти блесна в синия простор
след многото подлост, сред общий позор!
Защото пропадна и в гроб се халоса
славно както Прага, както Сарагоса,
обвита във пущек, окъпана в кръв;
защото ти - сетня - пример даде пръв
как мре народа и не моли бога,
и не рече: Милост! - в общата тревога;
и - нищожна, тъмна, без крепост, без мощ
и със голи ръце, и без никой вожд,
без минало славно, без примери славни,
що малките правят с великите равни,
ти с твойта смърт страшна и храбри моми
Картаген надмина, Спарта засрами.

Но войската скоро храмът окръжава,
отвсякъде ужас и смърт приближава.
и сганта, упита от лакома стръв,
и гладна за блудство, за месо и кръв
изскърца със зъби. Бомбите трещяха
и момите красни с децата пишяха.
Слисаните майки с поглед страховит
блъскаха глави си о голия зид
и падаха, други - с настръхнали власи
във свойте колене душаха деца си.
Във тоя миг Кочо - простият чизмар,
наранен отслабнал и бунтовник стар,
повика жена си - млада хубавица,
на гърди с детенце със златна косица
и рече: "Невасто Виж, настая сеч
и по-лошо нещо... Ти разбираш веч...
Искаш ли да умреш?" - И клетата майка
бледна, луда, няма и без да завайка,
сложи се детето с трептящи ръце
и кат го цалуна в бялото чебце,
задтана и рече: "То да е отзади!
Удряй!"...И Кочо ножът си извади
кървав из гърди й; и чучур червен
бликна и затече, и Кочо втрещен
погледна детето. То плачеше, клето!
"Майка ти не ще и сама на небето!"
Рече и замахна като в някой сън
и възви глава си, пламнала в огън.
Главицата падна, трупът се затресе
и кръвта детинска с майчинта се смеси.
И Кочо пак рече: Не остана мощ,
но за един удар имам сила йощ!"
И ножът димещи опря с две ръце
право дето тупа негово сърце.
И падна обагрен, грозен, страховит
с отворени очи и със нож забит.
..............................

..............................

И храмът ехтеше от моми, невести,
кат падаха в кръвье или в безчестье!

И господ от свода, през гъстия дим,
гледаше на всичко тих, невъзмутим!...

favor_91
03-11-2006, 23:26
мога ли да направя нещо ?

shizzle
03-12-2006, 02:12
Към всички, обидили се от думата "олигофрен"

Никой не ви казва да харесвате Вазов. Ако бяхте прочели малко по-внимателно, щяхте да видите, че и аз не съм му особен почитател. Смятам, че е високопарен страхливец, комерсилист и медиократ.

Но в творчеството му има няколко попадения, които, ако не от друго, то от патриотизъм трябва да -уважавате-. Това са "Кочо", "Обесването на Васил Левски", "Новото гробище над Перущица", "Опълченците на Шипка"... Това са символите от времето на Априлското въстание и Освободителната война - най-ярките звезди в скорошната ни история. Да кажете, че не се интересувате от тях означава, че загърбвате безброят гробове, разорали земята ни, че стъпквате на прах костите, с които е засята родината ни, за да израстнете ВИЕ свободни. А това, дами и господа, е чист олигофренизъм, същото безхаберие, което е накарало Вазов да напише "Епопея на -Забравените-". Точно това е става в момента. Отново.

Към синовете и дъщерите на Предателя пробол Симеона, отворил вратите на Търново и издал Левски. Вие не заслужавате да дишате свободния ни въздух!

Dr. Kazimbutt
03-12-2006, 09:44
Като гледам как е тръгнало, явно ще махат всички произведения, в които се описва как умират турци.

Колкото до Вазов - той е велик. Всичките му произведения са много добре написани. Трябва да бъде уважаван, защото си го е заслужил.

Dr. Kazimbutt
03-12-2006, 09:48
Напрао да махнат Литературата ако искат и без т'ва е по-хубаво да се изучава Български език а не 90% Литература
Както написа shizzle, българският език и граматиката му се учат до осми клас. След това е време да си разшириш мирогледа, така че ще е малко тъпо ако махнат литературата...