PDA

View Full Version : Задача. Помощ



WILD__BOY
03-15-2006, 19:47
Айде който отбира от математика да помогне малко с тая задача че зациклих - мотам подобности и талес и отношения ама се запъва.

http://thehood.ath.cx/wild/zadacha.jpg

pickpocket
03-15-2006, 20:37
леле каде учиш бе?тая задаче ми прилича като задача за олимпиада :-k :-k :-k

andrea
03-15-2006, 20:44
a radiusut na vpisanata okr daden li ti e?

03-15-2006, 20:44
Хмм .. получавам за АC= корен квадратен от 2, а BC= корен квадратен от 6 ...
Има ли някакви отговори .. ? :roll:

WILD__BOY
03-15-2006, 21:01
Отгорови няма. Не ме интересува какво получаваш, а как го получаваш ;). И уча в СМГ. Предполагам, че задачата е от кандидат студенски изпит.


a radiusut na vpisanata okr daden li ti e?

да - равно е на r. В смисъл и да получиш нещо от сорта на AC = 2r и тва е решение.

03-15-2006, 21:15
Еми не знам кой клас си .. И дали си учил Питагоровата теорема.. ама щом си в СМГ .. трябва да я знаеш сигурно..
Понеже лицето на АБЦ го имаш .. а то е равно на произведението на катетите (триъгълника е правоъгълен)върху 2 .. то трябва да намериш единия катет и готово ..или някаква друга връзка между двата катета.. Начертал си на чертежа неща, които не ти трябват и те объркват само .. Означаваш AC=x => AB=2x i CM=x (ако М е точката която C сключва с хипотенузата AB) ... Надявам се знаеш защо :wink: .. тогава следва че в триигълника AMC всичките страни са равни на x и той е равностранен (което маий не е необходимо ама карай) ..Ако означим BC=y => AC на квадрат + BC на квадрат = AB на квадрат .. (Питагорова теорема).. или x на квадрат + y на квадрат = (2x)на квадрат.. Получава се че y=x.корен квадратен от 3, а y=BC =>
От лицето на триъгълника.. AC.BC/2=6 => (x.x.корен квадратен от 3)/2 = 6 ..Решава се и се получава .. x=корен квадратен от 2.. И намираш y ..Толкуз.. Пиши сега бързо ако имаш въпроси или ако не си съгласен или ако всичко е наред, щото искам да си лягам :) Хади чакъм ..

andrea
03-15-2006, 21:16
zna4i medicentura deli medianata v otno6enie2:1, po tales za triagalnika det vklu4va medianata i stranata AC ima6 4e 2:1(koeto e medianata) = AK:KC ako K ti e to4kata kudeto tazi usporednata presi4a AC, no tui kato triagulnika e pravougulen zna4i KC=r
ottuk sledva 4e AK=2r, a AC=3r
S=AC.BC/2=6
3r.BC=12
BC4/r

WILD__BOY
03-15-2006, 21:20
Еми не знам кой клас си .. И дали си учил Питагоровата теорема.. ама щом си в СМГ .. трябва да я знаеш сигурно..
Понеже лицето на АБЦ го имаш .. а то е равно на произведението на катетите (триъгълника е правоъгълен)върху 2 .. то трябва да намериш единия катет и готово ..или някаква друга връзка между двата катета.. Начертал си на чертежа неща, които не ти трябват и те объркват само .. Означаваш AC=x => AB=2x i CM=x (ако М е точката която C сключва с хипотенузата AB) ... Надявам се знаеш защо :wink: .. тогава следва че в триигълника AMC всичките страни са равни на x и той е равностранен (което маий не е необходимо ама карай) ..Ако означим BC=y => AC на квадрат + BC на квадрат = AB на квадрат .. (Питагорова теорема).. или x на квадрат + y на квадрат = (2x)на квадрат.. Получава се че y=x.корен квадратен от 3, а y=BC =>
От лицето на триъгълника.. AC.BC/2=6 => (x.x.корен квадратен от 3)/2 = 6 ..Решава се и се получава .. x=корен квадратен от 2.. И намираш y ..Толкуз.. Пиши сега бързо ако имаш въпроси или ако не си съгласен или ако всичко е наред, щото искам да си лягам :) Хади чакъм ..

само не знам защо реши че АМ = АС

03-15-2006, 21:28
Еми не знам кой клас си .. И дали си учил Питагоровата теорема.. ама щом си в СМГ .. трябва да я знаеш сигурно..
Понеже лицето на АБЦ го имаш .. а то е равно на произведението на катетите (триъгълника е правоъгълен)върху 2 .. то трябва да намериш единия катет и готово ..или някаква друга връзка между двата катета.. Начертал си на чертежа неща, които не ти трябват и те объркват само .. Означаваш AC=x => AB=2x i CM=x (ако М е точката която C сключва с хипотенузата AB) ... Надявам се знаеш защо :wink: .. тогава следва че в триигълника AMC всичките страни са равни на x и той е равностранен (което маий не е необходимо ама карай) ..Ако означим BC=y => AC на квадрат + BC на квадрат = AB на квадрат .. (Питагорова теорема).. или x на квадрат + y на квадрат = (2x)на квадрат.. Получава се че y=x.корен квадратен от 3, а y=BC =>
От лицето на триъгълника.. AC.BC/2=6 => (x.x.корен квадратен от 3)/2 = 6 ..Решава се и се получава .. x=корен квадратен от 2.. И намираш y ..Толкуз.. Пиши сега бързо ако имаш въпроси или ако не си съгласен или ако всичко е наред, щото искам да си лягам :) Хади чакъм ..

само не знам защо реши че АМ = АС

Хъх .. объркала съм го. Тука съм означавала някфи ъглу 30 и 60 и съм си помислила за теоремата с ъгъл 30 градуса.. Тц, не е така. Тфа на andrea е вярно обаче :) .. То мойто може и да е така.. Ама само Бог знае ..

WILD__BOY
03-15-2006, 21:44
Аве няма ъгли, а тва на андрея е така. Благодаря много.