PDA

View Full Version : sXe (Straight Edge)



sk8_dont_h8
03-19-2006, 18:18
Какво мислите за sXe-тата и има ли такива в този форум ?

forrzi
03-19-2006, 19:06
твърдо "за" съм!
цялата идея е страхотна
не познавам лично такива хора,но определено се възхищавам на тяхната воля и на това,че осъзнават колко глупаво е да правиш безразборен секс,да се напиваш и да се друсаш
и че са против варварщините,извършвани в птицеферми
тоест-че са против убиването на животни с цел тяхното изяждане
амии
това ми е мнението
цялото движение е наистина смислено

sk8_dont_h8
03-19-2006, 19:16
Ами...според мен това с вегетарянството е пресилено - стаа дума, че не е задължително - аз съм ротив тормоза на животни, но не мога да се откажа от месото. Това е част от новите движения които са за вегетарянство и ЗА БЕЗБРАЧИЕ....не знам....Аз съм против алкохол, цигари, наркотици, безразборен секс и др. но не отричам яденето на месо, брака(или сериозното ходене само с едно момиче) или пък да проповядвам ВЕГИЗМА....
След малко ще ви цъкна едно обяснение ЩО ЗА ЖИВОТНО Е STRAIGHT EDGE-a :wink:

forrzi
03-19-2006, 19:22
БЕЗБРАЧИЕ?
е вече паднах от стола :shock:

sk8_dont_h8
03-19-2006, 19:32
Straightedger-ът практикува въздържание към всички субстанции,които могат да донесат лоши последици за неговото ментално и физическо развитие(наркотици,цигари, лкохол).Освен въздържание към тези вещества и към безразборния секс,модерните интерпретации включват вегетарианството,веганизм т и интересът към екологичното развитие на планетата,както и някои политически въпроси и движения.Straightedge-ърите не пият алкохол,не пушат,не използват наркотици и не правят безразборен секс.Най-общо казано Straightedge е начин на живот,който се стреми към отричане на зависимостта и пристрастяването към вредни за човека субстанции.Това е философия,която опазва здрави умът и тялото ви.Straightedge не е някаква "банда".Straightedge е ПРОТИВ насилието.По никакъв начин не трябва да се подкрепя насилието,освен ако то не се използва за самозащита.Обратно на това,което сте чули от някаде,Straightedge не е против цигарите,алкохолът и наркотиците,а по-скоро против обществото и напрежението,които карат хората да използват тези неща.Толкова много хора от това общество употребяват тези вещества за да се впишат в тълпата,да се почувстват по-добре,или да затворят болката в себе си.Това са изключително опасни за умът и тялото действия.Straightedger-ите търсят начин да се освободят от веригите на зависимостта,оставайки силни и с чиста глава.Както във всички други движения,и от това също са пройзлезли някои неща,които съвсем не са задължителни.Такива са:веганизмът,безбрачието и отричането на някои лекарствени средства.Не е задължително да приемате всичко от горенаписаното.Всеки прави собственият си избор,използвайки собственият си ум-не позволявайте на никого да избира вместо вас и да ви насилва да направите своя избор.

Терминът Straightedge пройзлиза от пънк/рок,хардкор сцената в началото на 80-те.Той е бил използван за първи път в еднименната песен на култувата група Minor Threat.Нейният вокалист Ian Mackaye,се въздържал от нихилистичните идеи на пънк-рока,като вместо това проповядвал простичкото-не пий,не пуши,не се друсай.Повече от 12 години след разпадането на групата,тези прости вярвания са променили мисленето на много хора по света.Разочеровани и отвратени от болестите на света,много младежи се обръщат към straight-edge доктрината,с цел да се запазят от тези опасности.

Както бе отбелязано,straight-edge,се появява от старата пънк-рок сцена и за това,музиката играе важна раля.The teen idles,една стара вашингтонска банда,и нещо като предшественик на Minor Threat,може да се нарече първата straight-edge група.От тогава има хиляди банди,които са си постовили този етикет.От по-ранните групи,освен Minor Threat,са и SSD и Uniform Choice.В средата на 80-те,straight-edge музиката достига до своят зенит.В това отношение особено се откроява New York City.Това води до създаването на Gorilla Biscuits,Bold,Wide Awake и олицетворяващата тази "ера" бандa,Youth of today.Освен,че пополяризирали straight-edge,тези банди са допринесли и за затвореното до една степен мислене и враждебно поведение.Поведението между straight-edge и останалата част от света,било често засягана по онова време тема:"Позитивната младеж срещу хората,които пушат,пият ибили взимат наркотици."Много хора не харесват straight-edge заради такива нетолерантни събития.Straight-edge,днес,за разлика от затишието през 88-а,все още предлага чистият начин на живот.Групи като Strife,Mouthpiece,Earth Crisis and Snapcase,продължават да се придържат към остановените стандарти.Въпреки,че в днешни дни много хора твърдят,че staight-edge(ърите) са нищо повече от умопомрачени хлапета,станали жертви на модата,никой не може да отрече,че идеологията все още е валидна.Straight-edge начинът на живот е оставил своят положителен отпечатък върху живота на не едно или две поколения младежи.

"Drug free youth"-субкултурата,която се развива около вас,ставайки все по-силна.Сигурно ви се е случвало да ви подмине някой,с Х-ове на ръцете или дрехите,или без никакви отличителни знаци,и да ви подхвърли "Drug free","straight-edge",или просто буквите "sXe"."Да бе,"drug free",и аз така,ама само до тая вечеp."-си казвате вие и си продължавате.И това е,срещата свършва.Такива фигури ви подминават всеки ден,а вие дори не го разбирате.А откаде идват Х-овете?В началото на 80-те,барманите маркирали малолетните с X-ове,като символ на това,че на тях не се сервера алкохол и не се позволява да пушат.Така Х-ът е възприет от "edger"-ите.За съжаление,различните обеждения,водят до конфронтации.Има много случеи на насилие между straighteder-ите и none straightedger-ите.Тези неща обикновено,обаче,са доста преовеличени по някои причини.Най-вече,защото в хардкор концертите на пръв поглед има голямо наличие на насилие.За неуките,moshing-а и агресивните хардкор танци приличат на кървави битки.Тези твърдения не могат да бъдат по-далече от истината.Всъщност хардкор "mosh-pit"-овете са най-безопасните,в които можете да очаствате(стига да са истински),поради силното чувство на взаймност и съпричастност между хората.Понякога става напечено,но когато се види,че някой не може да издържи,другите го издърпват и го поставят някаде на безопастност.Когато се достигне до бой,макар и това да става много рядко,той няма нищо общо със straightedge.Както на всички други концерти,енергията и емоциите са много високи. В сцената насилието не се подкрепя.То,обаче,съществу а между straight eger-ите и не straight edger-ите.Много често това се дължи на факта,че много хора се заяждат съсъ straightedger-ите по улиците.Такива хора понякога ходят на sXe концерти,само за да започнат бой със sXe типовете.Поради една или друга причина,някои не понасят straightedge и носят тази си непоносимост на концертите.За съжаление обаче има и случаи на насилие на straight eder-и срещу съвсем невинни хора,които си пийват бирата или си пушат цигара на улицата,на концерт или където и да е другаде.Тези действия са изцяло против sXe и повечето хора които са sXe също са изцяло против насилието.За съжаление,обаче,мястото,от което много хора за първи път научават за straightedgе,медиите,както обикновено изтъкват само негативните неща.В някои списания пишат за това,как няколко straightedger-и пребили свой приятел за това,че пуши близо до тях и други такива.Но това са много редки случеи.Никой не пише за това,колко инциденти с пияни шофьори на пътищата са предотвратени поради отдадеността на много младежи на sXe.Защо хората се страхуват от тези,които са решили да не се отдават на нещата,които обществото им налага.Заради глупостта и нетолерантността на същото това общество.

Без наркотици,без никотин,без безразборен секс.Сигурно много от вас вече си казват:"Хей,че аз съм бил част от една философия,без дори да знам!"Трябва,обаче,да знаете,че преди да се отдадете на sXe,вие напълно трябва да се откажете от всички тези неща,които ви заобикалят и да не ги използвате в никой случай.Не понякога,не с родители-никога.

Straight Edge


I'm a person just like you
But I've got better things to do
Than sit around and fuck my head
Hang out with the living dead
Snort white shit up my nose
Pass out at the shows
I don't even think about speed
That's something I just don't need

I'VE GOT STRAIGHT EDGE

I'm a person just like you
But I've got better things to do
Than sit around and smoke dope
'Cause I know I can cope
Laugh at the thought of eating ludes
Laugh at the thought of sniffing glue
Always gonna keep in touch
Never want to use a crutch

I'VE GOT STRAIGHT EDGE

Minor Threat

03-19-2006, 19:46
Нямам нищо против който си е избрал 4е така иска да не употребява психоактивни вещества, СТИГА ДА НЕ се опитва да налага този свой избор на околните.
Употребявам всекедневно както разрешени така и забранени психоактиви,

и също съм вегетарианец :-D и не намирам, 4е употребата на трева вреди нито на физи4еското, нито на менталното или астралното тяло.

one_more_minute
08-12-2006, 21:08
От скоро съм sXe, обаче идеята ми допадна още откакто видях за какво става въпрос! За това, че не трябва да се налага мнението на никой съм съгласен 100% - още повече, че това е и идеята - личния избор :)

sl1ck3r
08-12-2006, 22:47
tova opredeleno ne e za men...no trqbva da kaja BRAVO na tezi hora zashtoto se iziskva golqma volq za takova nachinanie...

gestapo
08-12-2006, 22:49
Хмм....най-после разбрах какъв съм всъщност... COOL!!! :D

fake
08-15-2006, 10:15
пичове са:)) аз и да искам, нямам волята да откажа цигарите.най-големия проблем са те:) но пък и не искам да ги отказвам:)
пък месо... :-& =; =; =; [-( [-(
иначе някой по-нагоре каза "стига да не налага избора си на околните"....с това съм най-съгласна...най-много мразя някой да ми къса цигарите...като искам шси запаля ве кфо ви бърка

fake
08-15-2006, 10:45
аз бях на море с еджъри...
хората си се забавляват и без разни mind altering субстанции
естествено, че се забавляват. не ми казвай, че ти не можеш да се изкефиш без да пиеш например?
(даже мен алкохола повечето пъти ме приспива ако е малко, или ме кара да драйфам, ако е много-средно положение няма - т.е. убива ми целия кеф:))
друго си е да пушнеш с компания...но да не сменяме темата 8-[

one_more_minute
08-15-2006, 10:59
аз бях на море с еджъри...
хората си се забавляват и без разни mind altering субстанции
Разкажи как беше, Ти си бил и на Union феста, предполагам, може ли малко повече подробности... :)

Psycho Realm
08-15-2006, 11:00
Хмм....най-после разбрах какъв съм всъщност... COOL!!! :D
Ти не си ли Sturmfuhrer от SS? :-D

one_more_minute
08-15-2006, 11:10
на това море взех решението да не пия повече и да спирам цигарите... :roll: :oops:
Сериозно ли?

П.П. Браво бе, а аз те мислех за човек! Трябваше да кажеш: Беше много тъпо, не трябваше да ходя или нещо от сорта, та да не ме е яд, че не съм бил :D

niGGa
08-15-2006, 19:38
Аз май съм много тъп и изобщо не знам какви са тия =)
Някой да обясни.

one_more_minute
08-15-2006, 19:41
Аз май съм много тъп и изобщо не знам какви са тия =)
Някой да обясни.
Прочети петото мнение в темата и ще ти стане ясно :wink:

TikiraYang
11-13-2006, 22:29
Az sam Straight Edge,ne piq,ne pysha,ne sam bil piqn i ne prawq sex sys wseki 2-ri

rosskata
11-14-2006, 00:06
:? Добро като идея, но абсолютно неприложимо в моя случай... Единственото ограничение, което спазвам винаги, е никога да не употребявам нещо по- силно от трева или алкохол... :?

Иначе браво на тези хорица =D>

11-17-2006, 20:48
pi4ove imam priqteli edjuri i se vduhnovqvam ot tqh no mi se struva 4e sum malko maluk na 14 sum i sum malko dale4 ot bezrazboren seks i drusane nomi e interesno da se zapoznaq s takiva hora i da mi obqsnqt vsi4o koeto znaqt za eidjurstvoto ty predvaritelno

IlLuSi0nS`
11-17-2006, 21:12
не познавам такива хора и даже за пръв път чувам че съществува подобно нещо.. доколкото разбрах от тая тема те отричат цигарите, алкохола, наркотиците, секса.. еми хора различни и разбирания различни.. само че ми стана странно докато го четях щото си мисля абе аз ако не ги правя тия неща кфо ще правя тогава и изобщо ще има ли смисъл да живея.. но все пак всеки разбира нещата по различен начин и щом има такива хора нямам нищо против тях макар да не споделям тяхната идеология изобщо..

Boot
11-18-2006, 00:46
Не отричат секса. Само безразборния такъв.

Иначе усещането да си без алкохол в кръвта дълго време е доволно яко.