PDA

View Full Version : симптоми на... (не бременност)



California
03-23-2006, 23:06
Някой може ли да ми каже какви са симптомите на кистите на яйчниците? :smt017

Майка ти
03-24-2006, 05:37
Ами зависи какво разбираш под кисти на яйчниците? Доколкото зная, почти на всички жени яйчниците са кистозни, вкл. и моите. За кисти се говори, когато някои от тях започнат да нарастват и да нарушават функциите на яйчниците. При мои познати, които са имали такива проблеми, признаците са обикновено смущения в цикъла, при някои и нетипично окосмяване на лицето (но тогава мисля, че беше съчетано и с проблеми в дейността на други жлези). Така или иначе, само лекар може да каже има ли кисти или не. Става с преглед на ехограф (видеозон). Не боли! :D
Не претендирам за научност и точност на гореизложеното, но това са в общи линии нещата.

adult
03-24-2006, 15:56
само с едно не съм съгласна от горенаписаното: че всички яйчници са кистозни. Ама ще си замълча и ще се направя че не съм го прочела :-D
За симптомите - при мен беше удължен цикъл, силно болезнен, с големи съсиреци, леко кървене след секс и болка при секс, както и болка в яйчника, където беше кистата. Ако имаш съмнения е добре да те види гинеколог. Лесно се лекува, не е нищо сериозно, просто трябва да се действа навреме, защото понякога има кофти последствия, ако например кистата се спука.

Ето инфо по въпроса с кистите:

Кистите на яйчниците биват: фоликуларни, кисти на жълтото тяло и тека-лутеинови кисти. Фолукуларните кисти представляват уголемени яйчникови фоликули, поради повишено количество на течност в тях.

Счита се, че те се дължат на повишетоно отделяне на хормона на хипофизата, стимулиращ фоликулите. Понякога кистите се разпукват и тогава се появява болка, гадене, метеоризъм. По-често обаче кистите претърпяват обратно развитие. След пукване на зрелия фоликул по време на овулацията, когато се отделя яйцеклетката, от останалата фоликулна тъкан се образува т.н. жълто тяло, което произвежда хормона прогестерон, подпомагащ имплантирането на оплодената яйцеклетка в маточната лигавица. Кистите на жълтото тяло не достигат по-големи размери и протичат безсимптомно, освен ако се разпукат. Предполага се, че те се дължат на повишено отделяне на лутеинизиращ хормон от хипофизната жлеза. Най-често тези кисти претърпяват спонтанно обратно развитие. Тека-лутеиновите кисти се образуват под влияние на повишено отделяне на хормони или при лечение с високи дози от тях. Кистите достигат по-големи размеридо 20 см в диаметър и обикновено са двустранни. При отстраняване на хормоналната причина те претърпяват обратно развитие.

Майка ти
03-24-2006, 16:29
само с едно не съм съгласна от горенаписаното: че всички яйчници са кистозни. Ама ще си замълча и ще се направя че не съм го прочела :-D
ОК! Значи грешката е моя! Макар, че точно така го бях чела някъде, ама карай! :smt017 Още повече, че отбелязах, че нямам претенции за точност и научност! По-важно е да не се шашка момичето, а спокойно да отиде на преглед. :D

adult
03-24-2006, 17:22
Ами да ти кажа, има и статии които са написани от откровенно неразбиращи, а от това страда само читателя... По принцип кистозните образувания се получават от нещо, а не съществуват безпричинно. Що се отнася до СПКЯ - синдром на поликистозните яйчници - то е нещо по-друго. При него наистина има множество кистички, но там вече нещата са малко по-сериозни.
:smt006

California
03-24-2006, 17:41
ААА... офф... ужас... другата седмица имам час за гинеколог и той ще каже, ама да видим...
Мерси много за отговорите :mrgreen: