Влез

View Full Version : Moderated: Вредителите по овощните градини - спешно!



04-15-2006, 20:51
Хорица,мн спешно ми трябва информация на тема "Вредители по овощните градини". За един доклад по биология е,в понеделник трябва да е готов. Ще ви улесня малко като ви кажа представители
БЯЛА ОВОЩНА ПЕПЕРУДА
ПРЪСТЕНОТВОРКА
ЯБЪЛКОВ МОЛЕЦ
ЯБЪЛКОВ ПЛОДОВ ЧЕРЕЙ
ЛИСТНИ ВЪШКИ
ГЪБОТВОРКА
Аз лично търсих из Нета,но не намерих нищо,което да ми е от полза. Може да не са точно тези вредители,но да са за овощните градини. Много ви моля,отчаяна съм. [-o< Благодаря от сега!

Moderated by ^npocTo^a3^f^
Точка 7 от правилника!
Благодаря!

midnight...
04-16-2006, 00:21
потърси тук уикипедия (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D 0%B8:Search?search=&fulltext=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B 5)

djigi
04-16-2006, 08:11
Бяла овощна пеперуда (Aporia crataegi) - пеперуда от семейството Pieridae. Тялото е матовочерно, крилете кремави с ясно очертани черни жилки. Разпрастранена е в умерените, от части северните области на Европа, Азис (до Япония) и в Северна Африка. Снася яйцата си по листата на дърветата. Гъсеницата е дълга 4-4,5 см, сиво-кафява, с 3 черни и 2 оранжевожълти надлъжни ивици по гърба. Презимува като гъсеници в гнезда от завити листа по дърветата. Гъсениците се хранят с листата и пъпките на почти всички овощни и горски видове дървета, поради което бялата овощна пеперуда е опасен вредител. Борбата се води, като се събират и унищожават гнездата с гъсениците, пръскане с ДДТ, хексахлоран и др. инсектициди

Пръстенотворка (Malacosoma neustria) - пепруда от семейство Lasiocampidae. Крилете й, разперени, са дълги до 40 мм, сивоохрови до червенокафяви, предните с по тясно напречна ивица. Гъсеницата е дълга до 5,5 см, синкавосива, на гърба с надлъжна бяла ивица. Разпространена в цяла България. Снася яйцата си във вид на пръстен по тънките клони. От тях напролет се използват гъсеничките. Вредител по широколистните, предимно по овощните дървета, с чиито листа се хранят гъсениците. Пръстенотворката се унищожава чрез ирязване на клоните с яйцата, пръскане с мастни емулцсии, ДДТ и др.

Ябълков плодов червей (Laspeyresia pomonella) - дребна пеперуда от семейство Tortricidae. Предните криле са сивопепеляви, в размах около 15-20 мм, задните са по-светли. Разпространена е космполитно, в България навсякъде. Вредител по ябълката, крушата, сливата, кайсията и др. Дава две поколения годишно. Гъсениците презимуват (дълги до 20мм) под кората на дърветата. Напролет те се превръщат в каквида (червенокафява, дълга 8-10мм), от която излиза пепрудата. Женските снасят яйца, излюпените гъсеници навлизат в семейните кутийки на плодовете и се хранят със семената. Повредените плодове обикновено не се доразвиват и опадват. Борбата- чрез химически средстава.

Листни въшки (Aphidodea) - подразред насекоми от разреда правокрили. Тялото им е дълго 0.3-7.5 мм. Живеят на колонии предимно по листата на младите леторасти, като се хранят със соковете им. Размножават се с яйца с редуване на зимни полови и летни безполови (партеногенетични) поколения. В България са най-широко разпространени филоксерата, кръвната въшка, прасковната листна въшка (myxodes persicae) по праскова, кайсия, тревисти разстения, бобовата листна въшка (Doralis fabae) - по бобови култури, цвекло и др., ябълковата листна въшка (Aphis pomi) и др. Листните въшки са опасни вредители по растенията. Ухапванията им предизвикват свиване, нагърчване, изсъхване на листата и загиване на растението. Освен това отделят сладки и лепкави изпражнения, върху които се развиват чернилни гъбички. Борката с листните въшки се води чрез пръскане с инсектициди (ДДТ, хексахлоран и др.), биологическа борба и с агротехнически мероприятия.

Гъботворка (Lymantria dispar) - пеперуда от семейство Liparidae. Характерен е силно изразения полов диморфизъм; при мъжките крилите са дълги 4-7 мм, предните са сивокафяви, при женските - 6-11мм, жълтеникаво бели. Разпространена е в Европа, областите с умерен климат на Азия, в Северна Америка и северна Африка. В България е широко разпространена. Гъботворката дава годишно едно поколение. От презимувалите яйца през март-април се излюпват гъсениците, които са опасни вредители на почти всички широколистни горски и овощни дървета. Унищожава пъпките и листата. Нападнантите дървета обикновено не дават олод и през следвашите години. Особено големи щети нанасят, когато се явяват масово. Гъсениците са силно окосмени, разнасят се от вятъра на десетки километри. Борбата срещу гъботворката се води чрез унищожаване на яйцата, пръскане на дърветата с ДДТ и хексахлоран

Източник КРАТКА БЪЛГАРСКА ЕНЦИКЛОПЕДИЯ

Повече не мога да помогна...

04-17-2006, 06:08
MERSI MN!!!!!!!!!! Napisah si doklada i 6te se nadqvam za 6!

ProstoAz
04-17-2006, 08:37
MERSI MN!!!!!!!!!! Napisah si doklada i 6te se nadqvam za 6!

С това считам темата за приключена!
Благодаря!