PDA

View Full Version : ЩЕ ХОДИТЕ ЛИ НА ЦЪРКВА ДОВЕЧЕРА ?



teenkopele
04-22-2006, 09:35
Въпросът е ясен. Вие сте. :wink:

martin_91_
04-22-2006, 09:41
E mnogo qsno 4e 6te se hodi ! :twisted:

machoka
04-22-2006, 09:52
Вярващите да ходят и да обикалят като гламави, аз съм на купон най-вероятно :D

А пък да не вярваш и да ходиш си е живо лицемерие и подигравка с религията..

pickpocket
04-22-2006, 10:04
още несъм решил ама сигурно нема да хода

Jamalska
04-22-2006, 10:05
Ще се сберем компания и ще идеме да обикаляме в обратна посока и да се настаним под алкона на един авер дет пуска реге до дупка...
Общо взето на мен не ми се случва секи ден да мога да кисна целонощно

hamilcar
04-22-2006, 10:08
Едва ли ще отида мразя църквите,поповете въобще всичко свързано с религията.Ако приятелите ме накарат да отида и след това купон.Може да се прежаля.

sherry
04-22-2006, 10:11
Да,аз ще ходя,наистина много обичам да ходя на църква,аз също мисля като мачока,че е глупаво някои да ходят,ако не вярват в Господ..

forrzi
04-22-2006, 10:14
няма да ходя,макар че вярвам в Бог :D

Dr. Kazimbutt
04-22-2006, 10:31
Няма да ходя, защото не вярвам в Бог.

VoodooServ
04-22-2006, 10:32
Няма да мога...

midnight...
04-22-2006, 10:39
вероятно няма да ходя, въпреки че ми се иска да ида :roll:

RoyTheReaper
04-22-2006, 10:47
Няма да ходя, защото не вярвам в Бог.
:!:

aBnOrMaL_BaBy
04-22-2006, 10:56
Аз ще ходя, както ходя и всяка година. Вярваща съм.

А добре, имам въпрос към тези дето не вярват в Бог, значи вие 100% сте християни и сте покръстени. Тогава кфо ми говорите че не сте вярващи? Когато се откажете от религията си, тогава ми ги приказвайте тея...

Dr. Kazimbutt
04-22-2006, 11:02
А добре, имам въпрос към тези дето не вярват в Бог, значи вие 100% сте християни и сте покръстени. Тогава кфо ми говорите че не сте вярващи? Когато се откажете от религията си, тогава ми ги приказвайте тея...
Не си добра ясновидка. Не съм покръстен и не съм християнин.

Ти какво разбираш под "отказване от религията"?

RoyTheReaper
04-22-2006, 11:08
Аз ще ходя, както ходя и всяка година. Вярваща съм.

А добре, имам въпрос към тези дето не вярват в Бог, значи вие 100% сте християни и сте покръстени. Тогава кфо ми говорите че не сте вярващи? Когато се откажете от религията си, тогава ми ги приказвайте тея...

da, pokrusten sam, no tova absolutno ni6to ne ozna4ava. tova e stanalo kogato sam bil nesposoben da vzimam sam re6eniq saglasno ubejdeniqta si, a go e vzel nqkoi drug vmesto men.

btw, ideqta da se otkaja ot religiqta me zaintriguva. kak bi moglo da stane?

hamilcar
04-22-2006, 11:10
Аз ще ходя, както ходя и всяка година. Вярваща съм.

А добре, имам въпрос към тези дето не вярват в Бог, значи вие 100% сте християни и сте покръстени. Тогава кфо ми говорите че не сте вярващи? Когато се откажете от религията си, тогава ми ги приказвайте тея...

Аз съм се отказал.Не мога да вярвам в нещо което не виждам.На теб като ти харесва да вярваш,че има Бог вярвай си.За мен е заблуда това.Не искам да те обидя,но това е моето мнение.

bulgarche
04-22-2006, 11:24
Сега навързах нещата :) Като беше споменат и купона :) Преди 2 години пропуснах да съм с компанията на църква, но сега може и да стане. Отивам в Казанлък и сигурно там ще ходим някъде (аз ходя с майка ми).

П.П. Това мн не го разбрахте, за компанията, но аз се разбрах, докато писах си изграждах план :)

gia_bs
04-22-2006, 11:31
Току що гооврих с една приятелка и ще ходя... и мисля че това не е гламаво обикаляне както бе споменато по-горе ..и все пак всеки сам решава... тази вечер на църква а утре вечер на купон, за всичко си има време...

foulmist
04-22-2006, 11:51
nqma da hodq 6tot sym ateist :roll:

party_girl
04-22-2006, 11:51
няма да ходя,но съм вярваща!не мисля, че е задължително да обикаляш като някакъв идиот църквата,докато сички се ръгат в теб и имаш чувството че всеки момент ще ти подпалят косата..
последния път като бях на църква и ми падна горяща пластмаса на ръката/ауууууууууч :smt022 /
най-вероятно ще съм с фр на някое купонче 8)

forrzi
04-22-2006, 12:05
А добре, имам въпрос към тези дето не вярват в Бог, значи вие 100% сте християни и сте покръстени. Тогава кфо ми говорите че не сте вярващи? Когато се откажете от религията си, тогава ми ги приказвайте тея...
Не си добра ясновидка. Не съм покръстен и не съм християнин.

Ти какво разбираш под "отказване от религията"?
а каква е религията на родителите ти?
интересно ми стана(:
или сте протестанти?

sherry
04-22-2006, 12:10
Аз ще ходя, както ходя и всяка година. Вярваща съм.

А добре, имам въпрос към тези дето не вярват в Бог, значи вие 100% сте християни и сте покръстени. Тогава кфо ми говорите че не сте вярващи? Когато се откажете от религията си, тогава ми ги приказвайте тея...

Аз съм се отказал.Не мога да вярвам в нещо което не виждам..
По тая логика и в любовта не трябва да вярваш!!Някои неща просто трябва да се усетят с душата,не да се видят...

Dr. Kazimbutt
04-22-2006, 12:13
А добре, имам въпрос към тези дето не вярват в Бог, значи вие 100% сте християни и сте покръстени. Тогава кфо ми говорите че не сте вярващи? Когато се откажете от религията си, тогава ми ги приказвайте тея...
Не си добра ясновидка. Не съм покръстен и не съм християнин.

Ти какво разбираш под "отказване от религията"?
а каква е религията на родителите ти?
интересно ми стана(:
или сте протестанти?
Никаква. Те не са религиозни.

machoka
04-22-2006, 12:15
Аз ще ходя, както ходя и всяка година. Вярваща съм.

А добре, имам въпрос към тези дето не вярват в Бог, значи вие 100% сте християни и сте покръстени. Тогава кфо ми говорите че не сте вярващи? Когато се откажете от религията си, тогава ми ги приказвайте тея...

Мога ли да попитам какво ме прави християнин? Това, че като бебе някакъв странно облечен старец ме е слагал в някакъв казан със 'светена' вода, плискал ме е със зелена трева и е изричал неща, които дори не съм разбирал?

До като съм кръстен съм ревал много - това е бил моят протест :)

Разбираш ли каква е разликата между нас в това отношение - вярата те прави твърде наивна и манипулируема.. Църквата може да направи с теб какво си пожелае. Ако утре Папата излезе пред всички медии по света и каже 'не яжте еди какво си една седмица' - най-вероятно няма да ядеш.. Но ти няма да се запиташ каква е причината, ти просто ще 'повярваш' и ще го направиш.
Онази 'светена' вода - може да е /и най-вероятно е/ наточена мръсна вода от малката стая в параклисчето, но вярата я превръща в необикновена, лечебна - и ти ще направиш всичко да си купиш такава, дори предварително да съм си я наточил от мивката в нас и да ти я продам за луди пари, като те убедя, че е лечебна, светена, че ти ще си нещо повече от мен, атеистът, ако си наплискана с нея! :evil:

Ти като си вярваща, постиш ли седмици на ред, ходиш ли всяка седмица на църква, знаеш ли молитви наизуст, казваш ли ги преди ядене?

А пък защо ми е на мен да се 'отказвам от религията'? Та нали тя ще ми послужи за оправдание за всеки мой неуспех 'Господ ме наказа" или пък "Такава ми била съдбата" ? Колко е лесно, нали...

Та.. вярвай си, вярвай в 'светената' вода от мивката, вярвай в институцията, чиито най-покорни членове се разкарват в последни модели мерцедеси, вярвай в илюзорни събития, личности, действия - магии.. дано това ти помага... но не критикувай моята вяра в наивността на хората.

Pp.
Забравих - вярата на човек е в сърцето му, не в символите - покръстване, спазване на ритуали. Ако вярвам в Бог - не ми е нужно да съм кръстен или да се лишавам от месо, за да бъда християнин. Същото е, и ако вярвам в Аллах.

lainagovna
04-22-2006, 12:17
не щот ме мързи

04-22-2006, 12:17
Dr. Kazimbutt, не съм и се опитвала да бъда ясновидка ;-) А пътя по който става отказването от религията не го знам, поради простата причина, че никога не съм се интересувала, а и нямам желание.

Lake_bodom, абсолютно много означава. Защото не можеш просто да кажеш "вече не съм вярващ" и да не си..то ако ставаше така нямаше да се случат всички тези войни и нямаше да бъдат убити милиони хора, именно заради избора на друга религия. Нищо не е толкова лесно :) Това което няма значение е възрастта, на която си бил покръстен.

xaxo_xixi ако се водиш по това - не вярвам в нищо, което не виждам - до никъде няма да стигнеш :P По същата логика и въздуха не го виждаш, но вярваш че съществува нали :mrgreen: Споко не си ме обидил, дано и аз не съм :)

и /оффтопик - forrzi подписа ти кърти !! Хахах генгста генгста пръдъкшън форевър ееееее хахаахх :mrgreen:

sherry
04-22-2006, 12:21
Не мисля,че това,че съм вярваща,ме нанипулира.Аз може и да не постя често,може да не ходя на църква често,но просто вярвам в Господ,не мисля,че има нещо лошо в това или че съм манипулирана :-)

machoka
04-22-2006, 12:23
Не мисля,че това,че съм вярваща,ме нанипулира.Аз може и да не постя често,може да не ходя на църква често,но просто вярвам в Господ,не мисля,че има нещо лошо в това или че съм манипулирана :-)

Манипулира те именно, защото не знаеш че го прави. Правиш неща, в които не виждаш смисъл, просто защото така е казала Църквата, защото такъв е обичая. Утре ако кажат нещо друго, както споменах за Папата - ще го направиш, въпреки че не разбираш защо се прави, просто защото си християнка и се чувстваш длъжна да го изпълниш..

кофти, нали :)

ProstoAz
04-22-2006, 12:26
Не! Никога не съм го ходила на църква на Великден - и тази година няма да го направя!

aBnOrMaL_BaBy
04-22-2006, 12:26
Dr. Kazimbutt, не съм и се опитвала да бъда ясновидка ;-) А пътя по който става отказването от религията не го знам, поради простата причина, че никога не съм се интересувала, а и нямам желание.

Lake_bodom, абсолютно много означава. Защото не можеш просто да кажеш "вече не съм вярващ" и да не си..то ако ставаше така нямаше да се случат всички тези войни и нямаше да бъдат убити милиони хора, именно заради избора на друга религия. Нищо не е толкова лесно :) Това което няма значение е възрастта, на която си бил покръстен.

xaxo_xixi ако се водиш по това - не вярвам в нищо, което не виждам - до никъде няма да стигнеш :P По същата логика и въздуха не го виждаш, но вярваш че съществува нали :mrgreen: Споко не си ме обидил, дано и аз не съм :)

и /оффтопик - forrzi подписа ти кърти !! Хахах генгста генгста пръдъкшън форевър ееееее хахаахх :mrgreen:

Аз :mrgreen:

machoka незнам дали усети, но сам си противоречиш :mrgreen:
1. Ти като си вярваща, постиш ли седмици на ред, ходиш ли всяка седмица на църква, знаеш ли молитви наизуст, казваш ли ги преди ядене?
2. Забравих - вярата на човек е в сърцето му, не в символите - покръстване, спазване на ритуали.
Е последно? 8)

Иначе тези хора, които правят всичко, което ти каза, се наричат предполагам знаеш ЕВАНГЕЛИСТИ. те имат повече Бог не просто като вяра, а по-точно като начин на живот. А при мен е по-скоро първото. И ще ти отговоря на всички въпроси - повярвай ми, вярата не ме прави нито наивна, нито манипулируема. Ако ме познаваше щеше да го знаеш ;-) И никой не може да ми каже кфо да ям, кфо да не ям, въобще какво да правя. И, нито постя, нито казвам молитви преди и след храна, преди сън и т.н. Но, както ти каза(ти всъщност и двете неща каза-двете противоположности), това за мен не е чак толкова важно, по-важно е че имам вярата в сърцето си, и вярвам че над нас наистина съществува Бог, и той участва във всяко едно наше действие...
Както имаше един лаф - "Живота е игра, а Господ създава правилата!" ;-)

Dr. Kazimbutt
04-22-2006, 12:32
Това съм го казвал много пъти, но ще го кажа пак. Религията е създадена с една цел - да държи хората под контрол. Щом искате - вярвайте. Правете каквото ви казват. Аз се водя по собствения си акъл, а не по чуждия.

sherry
04-22-2006, 12:32
Не мисля,че това,че съм вярваща,ме нанипулира.Аз може и да не постя често,може да не ходя на църква често,но просто вярвам в Господ,не мисля,че има нещо лошо в това или че съм манипулирана :-)

Манипулира те именно, защото не знаеш че го прави. Правиш неща, в които не виждаш смисъл, просто защото така е казала Църквата, защото такъв е обичая. Утре ако кажат нещо друго, както споменах за Папата - ще го направиш, въпреки че не разбираш защо се прави, просто защото си християнка и се чувстваш длъжна да го изпълниш..

кофти, нали :)
Не ме манипулира никак.
Отивам на църква довечера,не защото съм задължена,а защото АЗ искам така...чувствам се спокойна там.Ако папата каже,че трябва да се пости,никой не е казал,че ще го направя.Е,ако аз самата реша,че го искам,може и да го направя,но в никакъв случай няма да бъда като кученце,което слуша всичко,което му кажат.Аз вярвам в Господ,не мисля,че това ми вреди,а напротив...

machoka
04-22-2006, 12:33
aBnOrMaL_BaBy
Знам какво съм казал, нищо не съм написал случайно :D Просто ти дадох възможност да се 'измъкнеш' :twisted: :P 8)

Аз пределно ясно разбирам какво чувстваш, просто защото родителите са ми, уви, на същия заблуден хал. И сега за да ги уважа - ще ям агнешко, ще се чукна утре с яйца, въпреки че не съм ги боядисвал, но се наслаждавам на това, че ще похапна толкова много яйчица :P

Казваш - Бог е над нас.. само че той не е над нас, а вътре в нас. Всеки носи частица от Бог-а в себе си, просто защото Бог - това е вяра.

Щом не постиш и не спазваш 'правилата' на религията - значи не си никаква вярваща, не ни заблудаждавай 8) Ти си просто момиче /в смисъл, че си момиче, не че си проста :shock: :lol: :P /, което иска да си обясни много неща с този Бог..
абе, всъщност не се наемам точно да казвам каква си, защото не те познавам /ето, пак си 'противореча'/ 8), но не спазвайки основните принципи и стълбове на религията, ти не се вписваш в графа 'християни'.. а в графа 'вярвам в нещо, което и аз не знам какво е , ама нали стотици милиони го вярват, значи трябва да е истинско'.. :)

... а, и се оправдаваш с него, или пък ти служи за обяснение на сякаш 'неземни' неща... :D

Dr. Kazimbutt
04-22-2006, 12:34
Не мисля,че това,че съм вярваща,ме нанипулира.Аз може и да не постя често,може да не ходя на църква често,но просто вярвам в Господ,не мисля,че има нещо лошо в това или че съм манипулирана :-)

Манипулира те именно, защото не знаеш че го прави. Правиш неща, в които не виждаш смисъл, просто защото така е казала Църквата, защото такъв е обичая. Утре ако кажат нещо друго, както споменах за Папата - ще го направиш, въпреки че не разбираш защо се прави, просто защото си християнка и се чувстваш длъжна да го изпълниш..

кофти, нали :)
Не ме манипулира никак.
Отивам на църква довечера,не защото съм задължена,а защото АЗ искам така...чувствам се спокойна там.Ако папата каже,че трябва да се пости,никой не е казал,че ще го направя.Е,ако аз самата реша,че го искам,може и да го направя,но в никакъв случай няма да бъда като кученце,което слуша всичко,което му кажат.Аз вярвам в Господ,не мисля,че това ми вреди,а напротив...
Ти не усещаш, че те манипулира, когато това става.

miloto_girl_4e
04-22-2006, 12:35
вероятно няма да ходя, въпреки че ми се иска да ида :roll:


и аз съм така :?

machoka
04-22-2006, 12:37
Не мисля,че това,че съм вярваща,ме нанипулира.Аз може и да не постя често,може да не ходя на църква често,но просто вярвам в Господ,не мисля,че има нещо лошо в това или че съм манипулирана :-)

Манипулира те именно, защото не знаеш че го прави. Правиш неща, в които не виждаш смисъл, просто защото така е казала Църквата, защото такъв е обичая. Утре ако кажат нещо друго, както споменах за Папата - ще го направиш, въпреки че не разбираш защо се прави, просто защото си християнка и се чувстваш длъжна да го изпълниш..

кофти, нали :)
Не ме манипулира никак.
Отивам на църква довечера,не защото съм задължена,а защото АЗ искам така...чувствам се спокойна там.Ако папата каже,че трябва да се пости,никой не е казал,че ще го направя.Е,ако аз самата реша,че го искам,може и да го направя,но в никакъв случай няма да бъда като кученце,което слуша всичко,което му кажат.Аз вярвам в Господ,не мисля,че това ми вреди,а напротив...
Ти не усещаш, че те манипулира, когато това става.

Именно.
Плюс това си възпитана от родителите си най-вероятно и 'научена', че Бог е всевишната сила, пред която видиш ли, трябва да се прекланяме - която води душата ни към вселенска хармония, още по-голямата заблуда за Рай и Ад - две понятия, които са толкова измислени, че чак предизвикат войни и самоубийствени атентати и други бля-бля приказки ;)

midnight...
04-22-2006, 12:44
защо ли темата се ревърна в поредният спор?!
и защо намесвате ада и рая?
не всички хора са еднакви
приемете че другите искат да вярват, искат да идат на църква и просто да почетат празника
лично за мен ходенето на църква в събота преди великден е мил детски спомен ако щете
може да не съм много вярваща и да не вярвам точно в господ но все пак ми се искаше да отида :roll:

Atika
04-22-2006, 12:46
Estestveni che da ..

04-22-2006, 12:46
Ne , ne sam hodil na curkva ot 6 godini i nqma da si razvalqm seriqta. ta po natatuk mogat da stanat 12 ili 30 ...

aBnOrMaL_BaBy
04-22-2006, 12:57
Не мисля,че това,че съм вярваща,ме нанипулира.Аз може и да не постя често,може да не ходя на църква често,но просто вярвам в Господ,не мисля,че има нещо лошо в това или че съм манипулирана :-)

Манипулира те именно, защото не знаеш че го прави. Правиш неща, в които не виждаш смисъл, просто защото така е казала Църквата, защото такъв е обичая. Утре ако кажат нещо друго, както споменах за Папата - ще го направиш, въпреки че не разбираш защо се прави, просто защото си християнка и се чувстваш длъжна да го изпълниш..

кофти, нали :)
Не ме манипулира никак.
Отивам на църква довечера,не защото съм задължена,а защото АЗ искам така...чувствам се спокойна там.Ако папата каже,че трябва да се пости,никой не е казал,че ще го направя.Е,ако аз самата реша,че го искам,може и да го направя,но в никакъв случай няма да бъда като кученце,което слуша всичко,което му кажат.Аз вярвам в Господ,не мисля,че това ми вреди,а напротив...
Ти не усещаш, че те манипулира, когато това става.

Аха, значи, ние не усещаме, че ни манипулира, но ти усещаш че го прави така ли ?

machoka Не съм казала че съм от най-вярващите, нито съм парадирала с това, нито пък съм искала да го направя. А тфа че Бог е над нас го казах образно, и мисля че ти напълно ме разбра ;-) И отново казвам, че това че не постя и т.н. не ме прави човек, който вярва в нещо, което не знае какво е. Просто не съм такава че да вярвам в неща, за който си нямам ни най-малка представа. Просто съм изчела достатъчно литература,слушала съм достатъчно неща, за да успея да повярвам. Пак повтарям - вярваща съм, но не съм вманиачена ако мога така да се изразя. Ходя по 3-4 пъти на година на църква, но не мисля че тфа ме прави по-малко християнка от другите. И все пак въпроса ми беше - Как така някой са станали невярващи,атеисти, просто защото така са решили? И незнам защо извъртяхме така въпроса че започнахме да си говорим за моята религия и до колко съм християнка .. това в случая няма никакво значение. И наистина не ме интересува какво мисли някой по този въпрос, важното е, че аз си знам до колко вярвам, и аз си знам какво бих направила за религията си. ;-)

RoyTheReaper
04-22-2006, 13:00
Защото не можеш просто да кажеш "вече не съм вярващ" и да не си..то ако ставаше така нямаше да се случат всички тези войни и нямаше да бъдат убити милиони хора, именно заради избора на друга религия. Нищо не е толкова лесно :)

Naprotiv! Ne vijdam kakvo moje da me spre. Imam 6tastieto da jiveq v sravnitelno svobodna strana i moga ne samo da se otkaja, ami i da go zaqvq glasno. Nqkakvo polivane s voda ne moje da go predotvrati, za6toto tazi ceremoniq ne ozna4ava ni6to za men.

a ubitite hora koito iztukva6 sa porednoto dokazatelstvo 4e religiqta e ne samo absurdna, no i vredna :!:

Шери
04-22-2006, 13:08
Не мисля,че това,че съм вярваща,ме нанипулира.Аз може и да не постя често,може да не ходя на църква често,но просто вярвам в Господ,не мисля,че има нещо лошо в това или че съм манипулирана :-)

Манипулира те именно, защото не знаеш че го прави. Правиш неща, в които не виждаш смисъл, просто защото така е казала Църквата, защото такъв е обичая. Утре ако кажат нещо друго, както споменах за Папата - ще го направиш, въпреки че не разбираш защо се прави, просто защото си християнка и се чувстваш длъжна да го изпълниш..

кофти, нали :)
Не ме манипулира никак.
Отивам на църква довечера,не защото съм задължена,а защото АЗ искам така...чувствам се спокойна там.Ако папата каже,че трябва да се пости,никой не е казал,че ще го направя.Е,ако аз самата реша,че го искам,може и да го направя,но в никакъв случай няма да бъда като кученце,което слуша всичко,което му кажат.Аз вярвам в Господ,не мисля,че това ми вреди,а напротив...
Ти не усещаш, че те манипулира, когато това става.
Да бе,обосновете се....как така вие знаете,че ме манипулира?Само защото вярвам в нещо,тва не значи,че съм като някаква робиня,която прави каквото някой каже...
;-)

machoka
04-22-2006, 13:11
защо ли темата се ревърна в поредният спор?!
и защо намесвате ада и рая?
не всички хора са еднакви
приемете че другите искат да вярват, искат да идат на църква и просто да почетат празника
лично за мен ходенето на църква в събота преди великден е мил детски спомен ако щете
може да не съм много вярваща и да не вярвам точно в господ но все пак ми се искаше да отида :roll:

Поредния спор? Думата дискусия е по-подходяща в случая, за това са създадени форумите ;)

Аз не съм тесногръд, примема всичко. Нито ми пречат вярващите, нито ги упреквам. Всъщност, упреквам ги, но не им го натяквам. Виж, на подобни обществени трибуни обаче не си мълча, все пак за това са направени ;)
Иначе - приятно въртене в кръг, знаеш ли въобще защо ще го правиш или и ти се оставяш на вълната на 'неразбираемата' религия, пък където те отведе, там... :roll: :)

aBnOrMaL_BaBy
Исках да опровергая думите ти, че си 'вярваща' в пълния смисъл на думата.


Ходя по 3-4 пъти на година на църква, но не мисля че тфа ме прави по-малко християнка от другите.
Напротив, по-малко си, защото 'истинските' християни оценяват и почитат християнските традиции, а ти не го правиш с ходенето си 3 пъти в годината на църква, непостенето и неизпълняването на останалите ритуали!
Все едно аз да заява тук пред всички 'Вярвам в Аллах', въпреки че не разбирам защо, нито пък ти - това достатъчно мюсюлманин ли ме прави, при все всички 'болни' вярващи мюсюлмани?


И все пак въпроса ми беше - Как така някой са станали невярващи,атеисти, просто защото така са решили?
Как така да се 'откажа' от нещо, което никога не съм приемал?
:shock: Помисли ;)

И, аз пък не разбрах.. какво аджеба би направила за 'религията' си, след като не си религиозна, и така и не разбрах.. какво толкова му вярваш на Бог - какво представлява той за теб, в какво всъщност вярваш.. в насадени предрасъдъци?

sherry
Обосновахме се - правиш неща, които не разбираш защо ги правиш - защо се чукаш с яйца, защо обикаляш църква, наистина ли вярваш, че Бог е възкръснал оживял мъртвец? Наистина ли вярваш в необяснимите чудеса, които е вършел, от къде си сигурна въобще, че той е съществувал някога, че цялата Библия не е една голяма заблуда и т.н. и т.н..

Dr. Kazimbutt
04-22-2006, 13:12
Аха, значи, ние не усещаме, че ни манипулира, но ти усещаш че го прави така ли ?
Аз това го усещам, защото го виждам отстрани. Ако имаш сини очи, но никога не си се виждала в огледало, по какво ще разбереш, че те са с такъв цвят? С религията е същото. От външната гледна точка се виждат неща, които от вътрешната не се.


Как така някой са станали невярващи,атеисти, просто защото така са решили?
Много просто - човек сам избира какъв да бъде. Не зацепваш ли?

midnight...
04-22-2006, 13:23
аз пак казвам че не съм от най-вярващите, защото е факт че ходя на католическия и на православния великден и двата ги празнувам по простата причина че у нас са валидни и двете вероизповедания(е за мен по документи само католическото :mrgreen: )
за мен са важни някои от традициите създадени от семейството ми.
вярно е всеки има своята причина за нещо, но повярвайте ми неможе да наречета маса от хора че са заблудени и т.н. те просто имат нужда от вяра и въобще нещо на което да се оповават

sladkoto_Eli
04-22-2006, 13:27
Mi az mislq da xodq ama nz...po princip ne xodq mn 4esto...ama moje da otida

Dr. Kazimbutt
04-22-2006, 13:28
неможе да наречета маса от хора че са заблудени и т.н. те просто имат нужда от вяра и въобще нещо на което да се оповават
Благодарение на тези "незаблудени" хора са били избити много други. Знаеш за кръстоносните походи, нали?

midnight...
04-22-2006, 13:33
естествено
това са минали събития, но безспорно останали вечни във времето
сега е факт че има по-голяма търпимост от преди нали

hamilcar
04-22-2006, 13:33
Аз ще ходя, както ходя и всяка година. Вярваща съм.

А добре, имам въпрос към тези дето не вярват в Бог, значи вие 100% сте християни и сте покръстени. Тогава кфо ми говорите че не сте вярващи? Когато се откажете от религията си, тогава ми ги приказвайте тея...

Аз съм се отказал.Не мога да вярвам в нещо което не виждам..
По тая логика и в любовта не трябва да вярваш!!Някои неща просто трябва да се усетят с душата,не да се видят...

Да не намесване любовта.Говорим за тъй наречения от вас Господ/Бог и т.н. Съгласен съм с постовете на machoka на едно мнение сме.Водил съм много спорове относно религията и никой не може да ми каже защо трябва да вярвам в Господ.

Преди малко чух по телевизията(защото майка ми е религиозна за жалост).Някакъв поп да казва,че Бог е светлината.Това,ако ми го каже в лицето ще умра от смях.

П.П. Интересна стана темата.

sherry
04-22-2006, 13:41
Защо мислиш,че правя това,което ми се казва?Никой не ме е задължил да боядисвам яйца,да обикалям църквата посред нощ,просто аз го искам,на мен ми доставя удоволствие.Да,вярвам,че е имало човек,който е направил тези чудеса,защо да не вярвам?
Искам само да допълня-майка ми и баща ми са ме кръщавали в църква,но не вярвам в Господ заради тях..не са ми натрапвали религията,нито са ме карали да мисля за нея..просто си празнувахме празниците.Вярата си е вътре в мен,никой не ме е манипулирал,никой не ми е казвал какво да правя,даже да не празнувам християнските празници,даже да не ходя на църква,аз пак си вярвам в Господ,никой не може да ме манипулира,това е просто нещо вътре в мен.Имала съм моменти,в които знам,че Господ ми е помагал.Сигурна съм,че го има,затова вярвам в това

aBnOrMaL_BaBy
04-22-2006, 13:46
Защо мислиш,че правя това,което ми се казва?Никой не ме е задължил да боядисвам яйца,да обикалям църквата посред нощ,просто аз го искам,на мен ми доставя удоволствие.Да,вярвам,че е имало човек,който е направил тези чудеса,защо да не вярвам?
Искам само да допълня-майка ми и баща ми са ме кръщавали в църква,но не вярвам в Господ заради тях..не са ми натрапвали религията,нито са ме карали да мисля за нея..просто си празнувахме празниците.Вярата си е вътре в мен,никой не ме е манипулирал,никой не ми е казвал какво да правя,даже да не празнувам християнските празници,даже да не ходя на църква,аз пак си вярвам в Господ,никой не може да ме манипулира,това е просто нещо вътре в мен.Имала съм моменти,в които знам,че Господ ми е помагал.Сигурна съм,че го има,затова вярвам в това

;-) Именно, при мен е същото .. и точно това исках да кажа.



sherry
Обосновахме се - правиш неща, които не разбираш защо ги правиш - защо се чукаш с яйца, защо обикаляш църква, наистина ли вярваш, че Бог е възкръснал оживял мъртвец? Наистина ли вярваш в необяснимите чудеса, които е вършел, от къде си сигурна въобще, че той е съществувал някога, че цялата Библия не е една голяма заблуда и т.н. и т.н..

А ти от къде знаеш пък, че е? Защо си толкова убеден че всички тези казани и написани неща, относно Бог, че всичко това, не е истина?


xaxo_xixi Има много общо между любовта и Бог ... защото говорим именно за любовта към Бог :) така че примера е перфектен според мен :) и наистина стана интересна тема :mrgreen:

machoka
04-22-2006, 13:50
Защо мислиш,че правя това,което ми се казва?Никой не ме е задължил да боядисвам яйца,да обикалям църквата посред нощ,просто аз го искам,на мен ми доставя удоволствие.Да,вярвам,че е имало човек,който е направил тези чудеса,защо да не вярвам?
Искам само да допълня-майка ми и баща ми са ме кръщавали в църква,но не вярвам в Господ заради тях..не са ми натрапвали религията,нито са ме карали да мисля за нея..просто си празнувахме празниците.Вярата си е вътре в мен,никой не ме е манипулирал,никой не ми е казвал какво да правя,даже да не празнувам християнските празници,даже да не ходя на църква,аз пак си вярвам в Господ,никой не може да ме манипулира,това е просто нещо вътре в мен.Имала съм моменти,в които знам,че Господ ми е помагал.Сигурна съм,че го има,затова вярвам в това

Шери, мила, не знам как да ти задам въпросите си така, за да разбереш, че те манипулират. :roll: :) Естествено, че ти не го съзнаваш. А и в това все пак няма лошо - нали толкова стотици милиони са дори фанатизирани на тази тема. В този смисъл - настоящата манипулация не е лоша - самият Христос е манипулирал околните, 'заповядвайки' им какво да правят, а те като послушни агънца са изпълнявали.
Ти казваш, че ти харесва - защо тогава не го правиш всеки ден или примерно на 12 януари, 9 февруари, 15 май, 9 ноемрви.. съвсем нормално дни, ами го правиш точно днес? Защото така е казала църквата - ти си си изградила такъв рефлекс - че ти харесва, а не, че така е прието да се прави и се движиш в тези рамки, които командват стотици милиони християни по света да правят различни неща, за да имат честта да се нарекат такива.
Защо не си боядисваш яйца постоянно, 2 пъти месечно примерно, щом ти харесва? Всичко е, защото вярваш в традицията, въпреки че не знаеш какво означава тя и защо всъщност го правиш. ;)

Помагал ти е не Господ, а съзнанието ти, което оправдава случващото се с нещо нереално и несъществуващо практически.

machoka
04-22-2006, 13:54
А ти от къде знаеш пък, че е? Защо си толкова убеден че всички тези казани и написани неща, относно Бог, че всичко това, не е истина?
Защото, колкото и да ни се иска - в света НЯМА чудеса, няма магии. Всичко си има научно обяснение - а всичко останало е пресилено, преувеличено, метафорично и митологизирано. Защото както някой каза - хората имат нужда да вярват в чудеса, за да си обяснят нещата, които не разбират.

Така е и с древните хора - като стане порой - техните божества им го изпращали, за да им покажат, че не са доволни от тях и да ги накажат. Сега им се присмиваме, нали, ахх те - ограничените неандерталци. НО не забелязваш, че ти и останалите сте на същия принцип, макар и след хиляди години. Всичко, което не разбираме го обявяваме за свръхчовешко, божествено.. ахх, как ще ви се смеят хората след още толкова хиляди години :D

`Death`Whore`
04-22-2006, 13:56
Отговорете си на един въпрос - възникнали ли са нови религии, обогатили ли са се добре познатите ни религии, откакто хората започнаха да научават повече за света?

RoyTheReaper
04-22-2006, 14:19
естествено
това са минали събития, но безспорно останали вечни във времето
сега е факт че има по-голяма търпимост от преди нали

vsu6tnost, ne savsem. vse o6te v islqmskite strani se ekzekutirat horata koiyo se otrekat ot islqma. osven tova vse o6te ima religiozen fanatizam, fundamentalizam, netolerantnost. i vinagi dokato horata ne zapo4nat da mislqt racionalno, 6te se lee kruv i 6te ima omraza.

Crazy_Vamp
04-22-2006, 14:22
не, не ми се ходи, а и не съм набожна :lol:

Шери
04-22-2006, 14:41
Мачок,аз не боядисвам всеки ден яйца,не ходя и често на църква,но това и не е задължително.Правя го,когато е официалния празник.И другите го правят тогава.За какво да боядисвам яйца,когато няма с кого да се чукна и когато не е Великден?
Вярвам в Господ,ходила съм на църква в съвсем обикновени дни,когато не се чевстват никакви празници...пак ми е хубаво,нищо,че няма други хора.
И...кой каза,че няма чудеса? :D

hamilcar
04-22-2006, 15:04
xaxo_xixi Има много общо между любовта и Бог ... защото говорим именно за любовта към Бог :) така че примера е перфектен според мен :) и наистина стана интересна тема :mrgreen:


За мен няма много общо.Все пак виждаш човека който обичаш,знаеш защо го обичаш.Как да обичам нещо измислено ?

^FaiNt^F
04-22-2006, 15:05
abe vzemete da napravite edna tema Za/Protiv vqrata v Bog i tam si obsyjdaite :?
:arrow: ne, nqma da otida. ne mi e priqtno da hodq na cyrkva po edna ili druga pri4ina :?

Fena
04-22-2006, 15:13
Не съм кръстен в църква и не съм вярващ. Допреди няколко години като влезна в църква по някакъв повод(разходка до еди-кои-си манастир примерно..) винаги запалвах свещичка и се кръстих с ръце. Обаче съвсем скоро ме обзе мисълта "Абе аз какво правя? Защо се кръстя винаги като вляза в църква? Не съм кръстен за да се кръстя?!". Тук идва и другия въпрос че аз не го чуствам това като мое задължение да се кръста. Винаги е било изкуствено, без никакъв ефект за мен :-k Стана ми някак си гадно след като си помислих това, но все пак, така е нали? Защо да се кръстя като не съм вярващ и не съм кръстен? :)

04-22-2006, 15:21
xaxo_xixi Има много общо между любовта и Бог ... защото говорим именно за любовта към Бог :) така че примера е перфектен според мен :) и наистина стана интересна тема :mrgreen:


За мен няма много общо.Все пак виждаш човека който обичаш,знаеш защо го обичаш.Как да обичам нещо измислено ?
И аз мисля като тебе.

RoyTheReaper
04-22-2006, 15:21
xaxo_xixi Има много общо между любовта и Бог ... защото говорим именно за любовта към Бог :) така че примера е перфектен според мен :) и наистина стана интересна тема :mrgreen:


За мен няма много общо.Все пак виждаш човека който обичаш,знаеш защо го обичаш.Как да обичам нещо измислено ?

o6te pove4e 4e liubovta e ne6to savsem logi4no i materialno - tq e efekt ot deistvieto na opredeleni hormoni!

macka123
04-22-2006, 15:27
da
6te pravime kupon v edna priqtelka i posle VSI4KI 6te hodim na curkva
nadqvam se da bude gotino

Fena
04-22-2006, 15:29
da
6te pravime kupon v edna priqtelka i posle VSI4KI 6te hodim na curkva
nadqvam se da bude gotino

Ето това е другото. Днес на църква мисля че трябва да отидат тези, които смятат че са длъжни да отидат ! Не да се напиете преди това, и да отидете за да ви е "готино" :roll:

sherry
04-22-2006, 15:34
:( Ами да,някои не отиват щото вярват в Бог,ами заради "купона"...много жалко

Incarnadine
04-22-2006, 18:11
Аз пък няма да ходя и не съм ходиля от както спряха да могат да ме накарат на сила :)

SeXyTo_f
04-22-2006, 18:20
Ами, мисля че не...на мен хич не ми се добре...корема адски ме боли...наще не ги знам...аз ще спа 8-[

TiA_MaRiA
04-22-2006, 19:37
Винаги съм ходила и пак ще отида :)

remember_the_name
04-22-2006, 20:58
mn qsno 4e 6te hodq!!!tova e edin ot nai-svetite bulgarski praznik puk pove4eto ot vas mislqt da go prospat! q se stegnete i vzemete otidete na curkva taka ili ina4e ako ne otidete 6te stoite pred comp-a i 6te se 4udite kvo da pravite ;) tam pone nqma da ste sami :)

04-22-2006, 22:16
machoka Браво! Евала пич.Подкрепям те на 100%

Estranged
04-22-2006, 22:22
Не, няма да ходя. Днес е рдто на сестра ми, а и вчера имахме тежка вечер, така че не ни е до въртене. ПО принцип, обичам да ходя, но не и тая година.

Briseis
04-22-2006, 22:54
Всички са на църква...Бла...Повечето отиват за "ебавката".Аз може да не вярвам, ама уважавам църквата като институция.Никога няма да отида да се правя на "сатанистка"...Тъпо е некфо...Вижте ме кой съм, ходя се ебавам с поповете.Който си вярва...нека...няма да го разубеждавам...Ама тва е прекалено...

techCandy
04-23-2006, 00:12
Вярващите да ходят и да обикалят като гламави, аз съм на купон най-вероятно :D

А пък да не вярваш и да ходиш си е живо лицемерие и подигравка с религията..
Hah imenno, sorry 4e pi6a na 6liokavica....poprincip ne uvajavam
religiqta, i ne me vylnuva koi se podigrava i koi ne, no ne smqtam za redno nqkoi, koito vednyj godi6no stypva v cyrkva, t.e. dnes, a prez cqloto drugo vreme "ela me ritni". Ne vyrvi nqkak si, poziorsko se. Nqma da ida razbira se =;

Dr. Kazimbutt
04-23-2006, 14:51
mn qsno 4e 6te hodq!!!tova e edin ot nai-svetite bulgarski praznik puk pove4eto ot vas mislqt da go prospat! q se stegnete i vzemete otidete na curkva taka ili ina4e ako ne otidete 6te stoite pred comp-a i 6te se 4udite kvo da pravite ;) tam pone nqma da ste sami :)
Някои хора не си губят времето, седейки пред компютъра, а го оползотворяват по много по-смислени начини. :wink:

SummeRLove08
04-23-2006, 15:20
Не успях да отида,но по принцип много не ходя на църква.

Искам само да допълня нещо.Прочетох мноооооого писания относно религията-кой вярва,кой не.Хора,научете се..има разлика между това да си силно вярващ и това да вярваш в Бог.Аз вярвам и винаги съм вярвала.Кръстя се,уважавам всички православни празници.Обаче не съм като някои които вярват дотолкова в религията,че чак да вършат..не знам.
/мое мнение/

korn___
04-23-2006, 17:20
ne ! ne po4itam nikakvi hristqnski praznici