PDA

View Full Version : Snooker - Що е то? Информация, дискусии.. :)



Fena
04-22-2006, 15:49
В тази тема може да пускате мнения и впечатления от този страхотен спорт :)

За тези които незнаят за какво става дума :

Снукърът е разновидност на билярда, която се играе на маса с размери приблизително 3,5 метра дължина; 1,7 метра широчина и 0,85 метра височина. Масата има шест джоба- по един във всеки ъгъл и още два по средата на дългите страни. Играе се с помощта на щека, една бяла топка-бияч (т.нар. "кю-бол"), 15 червени и 6 цветни топки (жълта, зелена, кафява, синя, розова и черна). Всяка топка носи различен брой точки: червените носят по 1 точка, а цветните— от 2 до 7 ( жълта- 2; зелена- 3; кафява- 4; синя- 5; розова- 6; черна- 7). Топките се вкарват в джобовете с помощта на топката бияч в последователност червена- цветна. Всяка цветна има свое място на масата и след като бъде вкарана, се връща на първоначалната си позиция. Червените не се връщат, след като бъдат вкарани. Когато вече вече няма червени топки на масата, цветните трябва да се вкарат във възходящ ред на точките, които носят (от жълта до черна). Целта на двамата играчи е да направят по- голям сбор точки от този на противника си. Максималният брой точки, който може да се достигне в един фрейм е 147 и се получава при комбинирането на всички червени с черната топка.

Лично мен снукъра ме грабна с мисленето :) Да, мисленето. Колкото и странно да ви звучи, понякога се налага да планираш по няколко хора напред за да можеш да измъкнеш максимален брой точни от дадената ситуация. Трябва да измислиш как да удариш бялата топка, как тя да удари червената/цветната така че после бялата да се подреди на възможно най-добра позция за следваща стрелба :)


Ако се сетя за нещо друго ще допълвам :) Искам да запаля още хора по този спорт ! :twisted:


Масата за снукър в начално положение със съответно нарисувани те позиции и точките които дава всяка топка:

http://www.azbilliards.com/snooker/snkset.gif

Преместена тема
.: machoka :.

Boot
04-22-2006, 15:55
Аз зяпах преди известно време. Сега нямам време, но баща ми е яко зарибен.
Готина игрица е :)

Fena
04-22-2006, 16:07
Аз зяпах преди известно време. Сега нямам време, но баща ми е яко зарибен.
Готина игрица е :)

Агитирай го да се регистрира във форума :-D

Boot
04-22-2006, 16:11
Хахахах, по-добре не, че ще се хване за главата колко са малоумни всички.
Иначе в България играе ли се снукър?

Fena
04-22-2006, 16:17
Хахахах, по-добре не, че ще се хване за главата колко са малоумни всички.
Иначе в България играе ли се снукър?

Че как :mrgreen: Играем с пълна сила. Казвам "играем", защото бях доброволец на един турнир, но уви, още на първия кръг ми "скъсаха задника". Това няма значение, аз се представих на ниво ! Хаха :smt005

Наистина, този спорт придобива вече доста популярност в България. Щом на Евроспорт на турнирите по Снукър вече сложиха български коментар, работата значи е дебела :mrgreen:
Иначе има малко клубове в София, където има маси за снукър. Те са страшно скъпи тея маси. Една струва колкото целия ми апартамент сигурно. Да не говорим пък че ще ми заеме целия хол :-s Тоя спорт е за аристократи от Английските провинции с по няколко имения. Не е за сульо и пульо като нас :mrgreen: Но пък иначе си е голям кеф да ги гледаш какви "магии" правят :)

Boot
04-22-2006, 16:20
Ейй, ферно ли си играл. Еваларка. Брао брао, ако имаш възможност си тренирай щото си е супер добро.
А тфа че е с коментари на Бг тооооолкова много ме радва. Не че не разбирам английските, ама е кеф да си слушаш родния език.
И тея хора, точно магии си правят. ЗВЕРСКИ. Ама те тренират от супер много време...
В момента кой се справя най-добре в турнира?

Fena
04-22-2006, 16:30
Моментното класиране - http://worldsnooker.com/tournament_latest_drawsheet-49.htm

Отпаднаха много от фаворитите. Визирам Higgins и Hendry. Higgins се очакваше да отпадне. То не може да вземеш всички турнири досега, и да имаш сили за повече. Видя се че не издържа психически и физически... Hendry пък отпадна по начин, който историята на снукъра надали ще забрави. Доволен съм много от Съливан. Той ми е любимеца просто. Незнам колко си запален/а по снукъра, но няма начин да не го знаеш кой е Съливан, и какво може да прави с дясна и лява ръка :P
Та остана само мойто момче Съливан и там някакви дебютанти и тук таме някой с опит...


Колкото до моите тренировки - хахах, забрави :-D Няма начин просто. Тея повечето дето ги гледаме са хванали щеката от 6 годишни някъде. Аз тогава незнаех какво е билярд, а те вече са правили снукър кариера :) Изпуснал съм си възможностите аз :lol: Иначе си цъкаме с приятели от време на време, но да тренирам сериозно нямам просто време :)

Boot
04-22-2006, 16:38
еее Съливън го знам. ТОй е и мое момче. Точно като ме зарибяваше баща ми и гледах Съливън как играе и ми обяснваше и аз стоях с отворена уста. Луд е той!
Мерси и за линка :) Лелеле догледа ми се снукър. Тая вечер дали ще има... о.О

Fena
04-22-2006, 16:54
Аз се зарибих по снукъра преди няколко години. Бях много болен, и в нас седя по цял ден и няма какво да правя. Та цъкам програмите и гледам някакъв странен билярд (wtf?! :mrgreen: ). Та се загледах в играта и ми допадна. Тогава беше точно световното. Та тогава Съливан беше с някаква ексцентрична(той винаги е с някаква такава..) прическа, и го помислих за някакъв откаченяк. Наистина, в сравнение с останалите изглеждаше точно все едно са го пуснали от лудницата. И особено като почне да прави някакви физиономии. Те повечето понеже са концентрирани и забравят че са пред камери и почват да правят всякакви неща, като например бъркане в носа или ушите :mrgreen: Та Съливан с тази прически и тези "жестове" много не ми допадаше. Даже го ненавиждах :) Обаче играта му е просто фантастична. Толкова бързо играеше(Викат му The Rocket все пак :mrgreen: ) че дори ти се струва че ще почне да тича около масата, само и само да свърши по-бъзо :) Без проблем си проправи път към финала, където би като "маче у дирек" Doth :) След този финал много дълго се обсъждаше Съливан. Наистина, то нямаше просто кой да го спре. Та тогава май излезе някаква информация че е взимал допинг. Не го повярвах много това, но не ме и интересуваше много :)
Обаче след този финал, се почна спада в Кариерата(не случайно с главна буква...) на Съливан. Беше се обръснал и почи гола глава. Надали е от прическата но много рязко спадна играта му. Не беше същия Рони, който бяхме свикнали да гледаме. Тогава откриха и рака на Пол Хънтър, още един велик играч. Новината за рака на Хънтър пък вече тотално съкруши Съливан, то си му личеше. Големи приятели са те двамата :) Празните обещания към феновете "На следващия турнир ще наблюдавате пак стария Рони" разбира се не се изпълняваха. То си личеше в погледа му че или не му се играе, или има проблеми. За справка турнира China Open тази година, където на първия кръг падна със 8(8!!!!!) на 1 от някаква чекня Wattana. Обаче дойде световното първенство. Навсякъде гръмнаха пак "Рони си е върнал формата, Рони си е върнал формата !". И наистина, засега се показва доста убедително. Дано го спечели това световно :)
Много голям фен съм на Рони и от много изгледани негови мачове спокойно мога да заява кое му е слабото място. Определено мрази да се бави играта. Откача просто когато някой мисли по 2 часа и направи Safety Shot. Явно и Hendry миналата година се беше усетил същото, защото бавеше страшно много, и определено изкара Рони от равновесие. То се виждаше как седи на стола и още малко ще стане да го пребие от бой Hendry. Xaxa :D


Леле страшно много изписах, дано някой си направи труда да го прочете. Добре че се усетих, иначе мога да изпиша още тонове коментар :twisted:

Fena
04-22-2006, 16:58
Колкото до снукъра тази вечер:

21:00 Световно първенство Шефилд
Марк Селби - Марк Уилямс,
Матю Стивънс - Кен Дохърти
(Коментар: Йордан Божинов)

Двубоя с Матю Стивънс не е за изпускане, ще е страшна битка
:)

MiRaCuLiXbb
04-22-2006, 20:40
И на мен ми е интересен снукъра, най-много ме радват Мърфи и O'Съливан ест. То няма какво толкоз да дебатираме, колкото да се възхищаваме от това, което гледаме. Сега на четвърт финалите ще е много интересно, аз предвиждам:
Shaun Murphy vs David Gray
Ken Doherty vs Marco Fu
Neil Robertson vs Graeme Dott/Въпреки че Bond би Hendry...
Ronnie O'Sullivan vs Mark Williams
А на финала ще играят Мърфи и Съливан или Уилиамс.

MiRaCuLiXbb
04-22-2006, 20:45
Иначе има малко клубове в София, където има маси за снукър. Те са страшно скъпи тея маси. Една струва колкото целия ми апартамент сигурно. Да не говорим пък че ще ми заеме целия хол :-s Е чак много скъпи не мисля че са. :-k Една нормална билярдна маса струва 4000-5000 нова, а за снукър са към 2-3 пъти по-големи, тъй че едно 15000-тина хиляди, не повече. :)
ПП Според мен победител ще е Мърфи, вие как мислите? :)

Boot
04-22-2006, 21:00
Аз никак не разбирам, подчертавам го, но на мен фаворити са ми Съливън и Дохърти. Много им се радвам и на двамата.
Бтв, Фена, мерси за многото инфо, аз цялото го изчетох, мое и да се образовам най-накрая :)

Fena
04-22-2006, 21:43
На финал ще са Мърфи и Съливън :) Разбира се това ще стане ако Съливън не реши пак да прави разни мизерии, но не мисля че някой може да го спре до финала. Основния му претендент вече е само Мърфи, но с него може да срещне само на финала :)

MiRaCuLiX.bb само 15 хиляди викаш,а :) Цените стигат и до 300 000. Колко му е :mrgreen: Отделно още минимум хиляда за оборудването. Щеките са доста скъпи, все пак не са като нормалните за билярд. Удължител задължително ще ти трябва, взимайки в предвид размерите на масата... :) Аз лично това удоволствие не мога да си го позволя. :) За теб щом са малко пари, ще идвам във вас да играя безплатно ! :-D :-D :-D :-D

Сега като се сетих, друг който може да спъне Рони преди финала мисля че е Робъртсън. Австралиеца е във перфектна форма. За пръв път участва на Световно и показва убедително резултати засега. Не ме впечатлява лично мен с кой знае каква игра поне. Даже ме е яд че победи Хънтър, но то се очакваше.

Тук ще спомена малко факти за Пол Хънтър, които за жалост няма да са приятни, защото са свързани с болестта му :?

http://www.bbc.co.uk/southyorkshire/snooker/images/paul_hunter_150.jpg
На тази снимка е той малко преди да му открият рака. Някъде Април 2004-та ако не се лъжа. Хънтър почва професионалната си кариера през 1995-та. Взима първата си титла през 1998-а на Welsh Open. Хънтър е Англичанин, забравих да спомена :) Та през 2002-ра чак почва да печели следващите си турнири. Може би най-слабия мач който аз лично съм гледал е полу-финал-а на Световното през 2003-та ако не се лъжа, където загубва от Кен Дохърти. Повежда с 15-9 и загубва със 16-17. Какъв обрат... :)
6 Април, 2005-а. Феновете на Хънтър са шокирани. Новините са потресаващи. Октрили са му рак на тестисите. В следващите 3 години Хънтър ще се бори със злокобната болест. Лечението включва химиотерапии доколкото знам. Помня на един турнир есента на 2005-та болестта на Хънтър беше точно в разгара си. Беше целия от-до обезкосмен заради химиотерапиите. На скалпа му се личеше лента от незнам и аз какво, но като че ли му бяха отваряли скалпа :mrgreen: Това в кръга на шегата... та цялото му лице беше изпито, личеше си че не е добре. Обаче не се отказваше ! Нито един негов мач който аз съм гледал, в колкото и лошо състояние да е, той винаги се бори до край !!
Последват серия неуспешни представяния по турнири. Въпреки неуспехите, феновете все така го обичат, защото знаят че той играе заради тях в момента !
И така лека-полека се стигна до сегашното световно. Мача е Пол Хънтър - Нийл Робъртсън(дебютнта, за който ви споменах преди малко), залада е разбира се Crucible Theathre :) Епична битка със видно преимущество за Робъртсън. Хънтър няма сили да се бори. Придобил е малко по-човечен вид, има си пак окосмяването :) Хънтър игра със всичките сили които можеше, взе накрая няколко много красиви фрейма, но тогава болестта си каза думата. Нийл Робъртсън го надигра напълно заслужено. Това беше Световното първенство за 2006-та за Хънтър :)
Това рака си е просто страшна болест. Страшна в буквалния смисъл на думата ! :roll: Чувал съм и съм виждал просто ужасяващи неща да му с е случват докато игра. Моли съдията да си събуе обувките, защото краката са му изтръпнали. Иска почивка 15 минути защото не си чуства ръката. Абе страшна работа...

Boot
04-23-2006, 09:22
А в крайна сметка, лечението на Хънтър върви ли по план. Подобрява ли се състоянието му?
Бтв като същество от жеснки пол, не мога да не спомена, че Пол Хънтър е много красив :mrgreen:

MiRaCuLiXbb
04-23-2006, 11:53
На финал ще са Мърфи и Съливън :) Разбира се това ще стане ако Съливън не реши пак да прави разни мизерии, но не мисля че някой може да го спре до финала. Основния му претендент вече е само Мърфи, но с него може да срещне само на финала :)

MiRaCuLiX.bb само 15 хиляди викаш,а :) Цените стигат и до 300 000. Колко му е :mrgreen: Отделно още минимум хиляда за оборудването. Щеките са доста скъпи, все пак не са като нормалните за билярд. Удължител задължително ще ти трябва, взимайки в предвид размерите на масата... :) Аз лично това удоволствие не мога да си го позволя. :) За теб щом са малко пари, ще идвам във вас да играя безплатно ! :-D :-D :-D :-D

Сега като се сетих, друг който може да спъне Рони преди финала мисля че е Робъртсън. Австралиеца е във перфектна форма. За пръв път участва на Световно и показва убедително резултати засега. Не ме впечатлява лично мен с кой знае каква игра поне. Даже ме е яд че победи Хънтър, но то се очакваше.


Е сигурно има огромна разлика между качеството и цената. Ако си вземеш някоя втора употреба и не много качествена е невъзможно да струва толкова. Все пак какво толкова плащаш? То и на някои мерцедеси цените им стигат до 1 милион, но можеш да караш що-годе хубав и за 30-40хиляди.
Иначе ако Рони бие Уилиамс не мисля че ще има някакви проблеми с Робъртсън, на когото жребият досега изглеждаше лесен предвид някои обстоятелства. Абе на финала Мърфи ще пръсне Рони и тва ще е. :)

Fena
04-24-2006, 14:24
Ами да, ще го излекуват момчето. То какво момче, той си е мъж на 27 вече :-D Та Boot ще те разочаровам, но си има вече съпруга :lol: :lol:
Скоро ще е пак в правия път. Все пак да не забравяме че има страшно много пари и съм сигурен че най-големите специалисти се грижат за него. :)

Колкото до финала на това световно нещо почня да ме съмнява Съливън ! :evil: Този младок Day доста го запъна. Вчера, когато завършиха сесията при резултат 4:4 Съливън беше играл точно 2 пъти, като от тези 2 пъти си направи фреймовете. Да не говорим че подобри максималния брейк на турнира, който пак беше негов :mrgreen: Но определено пак имаше проблеми в играта му. Като че ли някой насила го е накарал да отиде там и да играе. Това най-много ме дразни в него. Не че не може, просто не си дава зор ! :| Логично днес вече Дей води с 9:7 срещу Съливън. Довечера ше се разбере кой кого.

Колкото до Съливън мисля че разбрах каква е другата причина за спада му през сезона. Та баща му са го тикнали с доживотна присъда ! :mrgreen: :mrgreen: Напил се е в някакъв бар, след което е последвала разпава и е убил някакъв пич :) После пък е избягал от полицията с което си е загубил шанса за обжалване - доживотна присъда :) Майка му пък на Рони е лежала за укриване на данъци. Колкото до самия Рони, той също е щял да лежи за каране в нетрезво състояние :smt005
Та изобщо цялата му фамилия са някакви криминално проявени :-D
А професионалната кариера на Съливън почва още преди да е направил 16 ! Тогава за да станеш професионалист трябва да имаш навършени 16. За него правят изключение. :D Та тогава имало доста турнири, и за да участва на всеки трябва нали да мине предварителните кръгове. Оказало се че трябва за 2 месеца да изиграе 74 мача, което прави по минимум 2 на ден :) А я да видим ще познаете ли колко от тях е загубил? :-D Два ! От 74 мача е загубил само 2, при положение че е само на 16 години :) Феноменален.... тва се едно мен сега да ме пуснат на световното и да им сдера задниците на всичките професионалисти :mrgreen:

MiRaCuLiXbb
04-24-2006, 21:09
Колкото до Съливън мисля че разбрах каква е другата причина за спада му през сезона. Та баща му са го тикнали с доживотна присъда ! :mrgreen: :mrgreen: Напил се е в някакъв бар, след което е последвала разпава и е убил някакъв пич :) После пък е избягал от полицията с което си е загубил шанса за обжалване - доживотна присъда :)
Не е загубил право на обжалване, но защото е избягал от полицията след инцидента/уж оня го бил провокирал/ е получил доживотната присъда...
А Рони не го мисли, мече води 11:9. :)

MiRaCuLiXbb
04-30-2006, 17:12
Хехе Ебдон срещу Дот. Кой ли въобще очакваше такъв финал. Странно какво му стана на Рони, още не мога да си обясня...

Fena
10-16-2006, 18:35
На 9ти(миналия понеделник) е починал 28-годишния Пол Хънтър в болницата. 5 дена преди рожденния му ден рака си е казал думата :( Издържа година и половина на химиотерапии и едновременно с това тренираше и беше по турнири !

Повече информация има тук - http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Hunter
Официалния му сайт, както и сайтовете в които има негови профили са затворени...завинаги.

Лично на мен ще ми липсва страшно много играта му. Винаги ще го помня с обрата му срещу Рони, про положение че изоставаше със 7:2.

Както каза легендарния Марк Уилямс: "Heaven has a new champion." !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Почивай в мир !

MiRaCuLiXbb
10-16-2006, 20:04
Тъжна новина. Днес даваха мачове с негово участие...Точно този мач с Рони.
Лека му пръст.

bill_schrei
10-17-2006, 09:41
уаааааааа :cry: :cry: :cry: Благодаря на човека направил тази тема , защото това е не толкова популярен спорт (мисля аз)... :cry: :cry: :cry: :cry: Мир на праха на един от най-великите играчи Пол Хънтър :cry: Мн жалко-спорта загуби още един ценен човек :cry: