PDA

View Full Version : Ако можехте....



gia_bs
04-22-2006, 20:47
Питам се ако имахте възможността да спасите хиляди хора, и то с цената на една жертва - едно невинно дете...бихте ли го направили?

terry
04-22-2006, 20:51
Nikoga ne bih pojertvala jivota na dete...nezavisimo za kakvo e tazi jertva neznam prosto sam si takava!obojavam decata /a i az samata sam o6te takava :-) /.Za dete bih jertvala si4ko,no dete za ni6to na sveta!U4ili sa me 4e decata sa nai-golqmata krasota na tozi svqt , a az ne jertvam krasivoto.prosto sam si takava .........

gia_bs
04-22-2006, 20:55
Да така и предполагах и все пак мисли глобално, говорим за живота на хиляди души, сред тях също има деца,... хипотетично да кажем че пожертвайки това дете ще можеш да намериш лек за СПИН (хипотетично).... и пак ли не би го пожетвала...да говорим за невинно детенце, което си има родители и семейство.... сложи ги на везната пак ли така ще мислиш....

terry
04-22-2006, 20:59
Да така и предполагах и все пак мисли глобално, говорим за живота на хиляди души, сред тях също има деца,... хипотетично да кажем че пожертвайки това дете ще можеш да намериш лек за СПИН (хипотетично).... и пак ли не би го пожетвала...да говорим за невинно детенце, което си има родители и семейство.... сложи ги на везната пак ли така ще мислиш....Vij prosto tova e dete,ne samo 4ove6ko su6testvo.Nezavisimo kakvo 6te stane,ne me interesuva!Ako pojertvan jivota na nevinno dete(kakto ti kaza) 6te me izmu4vat ogrizenniq prez celiq mi jivot i nqma da namerq mira.......ne iskam tova da stane!Moje6 da kaje6 4e mislq samo za sebe si ili ne6to ot toq sort ,no ako az ne pomislq za sebe si i drugite nqma da mislqt!Ot druga strana sebe si bih jertvala no,bezza6titno dete-nikoga

Death^Forever
04-22-2006, 21:02
Ще се измъчваш заради едно дете...
А тогава какво ще стане, ако се измъчваш заради хиляди хора???

Наистина, да пожертваш дете и то невинно си е брутално, но в сравнение с живота на толкова много други хора - не виждам място за спор..

hamilcar
04-22-2006, 21:05
Ако няма друг начин бих го пожертвал.Колкото и да е гадно,брутално и не човешко.

MiRaCuLiXbb
04-22-2006, 21:07
Аз бих го пожертвал. Вероятно и себи си бих пожертвал. Зависи от конкретната ситуация.

terry
04-22-2006, 21:08
sujalqvam no taka go 4uvstvam, a az /kokoto i da e gre6no pravq ne6tata taka kakto gi 4uvstvam/ seki si ima mnenie se pak

Estranged
04-22-2006, 21:12
Този въпрос си го измислила четейки една история, в която смърртоносен вирус е обхванал цялата земя и противоотровата се сдържа в кръвтта на едно дете, твоят син. И как родителите жертват живота на сина си за общото благо, но никой не им благодари след това. Тъжна историйка. Друг е въпросът че може и да не си се сетила от нея, но както и да е.

Да, бих жертвала дете. Ако трябва аз бих го убила. Не забравяйте "Илиада", в която боговете искат от Агамемнон живота на дъщеря му, за да победи троянците. И кое избира той - победата. Друг е въпросът че самите богове спират ръкта му.

Става въпрос за принципи - по-добре 1000, отколкото 1. Защото ние всички сме грешни, няма значение на колко години сме. Просто всички сме хора :arrow: всички грешим. Знам, глупаво е, но трябва да се мисли логически в такава ситуация, а не емоционално. Ако трябва да бъдем емоционални, трябва да се самоубием, неможейки да изберем между 1 и 1000...

SeXyTo_f
04-22-2006, 21:12
Да така и предполагах и все пак мисли глобално, говорим за живота на хиляди души, сред тях също има деца,... хипотетично да кажем че пожертвайки това дете ще можеш да намериш лек за СПИН (хипотетично).... и пак ли не би го пожетвала...да говорим за невинно детенце, което си има родители и семейство.... сложи ги на везната пак ли така ще мислиш....Vij prosto tova e dete,ne samo 4ove6ko su6testvo.Nezavisimo kakvo 6te stane,ne me interesuva!Ako pojertvan jivota na nevinno dete(kakto ti kaza) 6te me izmu4vat ogrizenniq prez celiq mi jivot i nqma da namerq mira.......ne iskam tova da stane!Moje6 da kaje6 4e mislq samo za sebe si ili ne6to ot toq sort ,no ako az ne pomislq za sebe si i drugite nqma da mislqt!Ot druga strana sebe si bih jertvala no,bezza6titno dete-nikoga
сугласна съм с тери

gia_bs
04-22-2006, 21:15
Ако трябва да бъдем емоционални, трябва да се самоубием, неможейки да изберем между 1 и 1000...
именно това е....напълно съм съгласна...хм, исках явно смаа на себе си да докажа че винаги действаме според емоциите а не според рационалната истиност.... защото тука просто конкретизирам едно невинно дете, подчертавам невинно... и всички тръгват да го спасяват и да жертват 1000....а между тези 1000 знаете ли колко невинни, подчертавам невинни деца има..със сигурност повече от едно....

midnight...
04-22-2006, 21:20
и в двата случая се проявява жестокост и бруталност, предпочитам да убия 1 дете отколкото като каза джия много повече други дечица

miloto_girl_4e
04-22-2006, 21:32
ми... кофти е ... супер труден избор :shock:
ми.. сигурно бих пожертвала това дете... :oops:
кофти, но ... един живот за много други ..
детето верно не е виновно,но така му е било писано ..
ще бъде нещо като Христос .. ще е дошло на земята с мисия
да спаси живота на много хора..
ако така погледна нещата, ще ми е по-лесно за го пожертвам...

forrzi
04-22-2006, 21:36
да
когато пожертвам 1 дете ще спася много други

mn ste kuhi !
04-22-2006, 21:43
abe mn ste kuhi..stia s tea prosti TEMI..za smyrt i t.n.daite neshto po veselo..a po temata bih sapsil i deteto i horata :PPP

vra4ka
04-22-2006, 21:48
При така поставен въпроса, да, бих.
Но ако НЕ е сигурно дали ще се спасят, едва ли .

light_purple
04-22-2006, 22:55
Da za6toto edin den tova dete 6te porasne i ako mu se slu4i ne6to 6te stane mnoo gadno,a stava vupros za hiliadi jivoti.Mnoo 6te mi e gadno no kakto kazah 1 den to 6te porasne i togava vse edno sum izbirala mejdu 1 jivot i hiliadi

Labelle
04-22-2006, 22:55
Никой няма право да отнема чужд живот, независимо от ситуацията. Без значение дете ли ще е невинно ли е виновно ли е дете или възрастен, отнемането на чужд живот превръща човек в престъпник. против всякакви морални норми е и не мисля, че каквото и да стане човек има право да иззема функцията на господ като решава кой да умре и кой не. Защото в тази хипотетична ситуация става въпрос точно за избор. Гласувам с НЕ и не заради емоцията или подвеждащата дума невинно, а заради здравия разум.

priti_kiti
04-23-2006, 00:24
ми... кофти е ... супер труден избор :shock:
ми.. сигурно бих пожертвала това дете... :oops:
кофти, но ... един живот за много други ..
детето верно не е виновно,но така му е било писано ..
ще бъде нещо като Христос .. ще е дошло на земята с мисия
да спаси живота на много хора..
ако така погледна нещата, ще ми е по-лесно за го пожертвам... i az mislq taka..

Swinkenhoffer
04-23-2006, 08:01
ми, чудя се ... хората сме абсолютната природна издънка и 80% от нас не заслужават да живеят на този свят, така че сигурно няма да убия дете, за да спася няколко милиарда ходещи пържоли (както бе казал един младеж).

но пък сред тези мръвки има и такива, които не заслужават да умрат заради едно сополанче :?

абе, като ми се наложи ще му мисля ...

LunaTriCk
04-23-2006, 08:37
Да. Ако трябва и 2 даже.

SeXyTo_f
04-23-2006, 10:38
Да така и предполагах и все пак мисли глобално, говорим за живота на хиляди души, сред тях също има деца,... хипотетично да кажем че пожертвайки това дете ще можеш да намериш лек за СПИН (хипотетично).... и пак ли не би го пожетвала...да говорим за невинно детенце, което си има родители и семейство.... сложи ги на везната пак ли така ще мислиш....Vij prosto tova e dete,ne samo 4ove6ko su6testvo.Nezavisimo kakvo 6te stane,ne me interesuva!Ako pojertvan jivota na nevinno dete(kakto ti kaza) 6te me izmu4vat ogrizenniq prez celiq mi jivot i nqma da namerq mira.......ne iskam tova da stane!Moje6 da kaje6 4e mislq samo za sebe si ili ne6to ot toq sort ,no ako az ne pomislq za sebe si i drugite nqma da mislqt!Ot druga strana sebe si bih jertvala no,bezza6titno dete-nikoga
:)

Axel_f
04-23-2006, 12:12
НЕ не бих го направила,поради простота причена,че и то е човек!!!Защото пред Бога всички са равни,хората да не са като кокошките например,1000 са по-ценни от една?!?!разбирам да жертваш себе си,но друг човек АБСУРД...а защо другите 1000 или там колкото са не се жертват заради това дете?!?!Направо немога да повярвам колко са ви повлиали американските екшъни-измишльотини... :shock: :evil:

04-23-2006, 13:07
Мразя децата. Бих го убил просто за кеф!

Dr. Kazimbutt
04-23-2006, 15:15
Не бих го убил... все пак е дете. За нищо не е виновно.

rosskata
04-24-2006, 19:48
:shock: Aз в една такава ситуация ще се гръмна.
От никаква гледна точка и във никаква ситуация не бих убила човешко същество (освен ако не става въпрос за ситуация- ако не умре той, ще умра аз при всички положения).

Така че ако един такъв въпрос стои пред мен, харда ми ще прегрее и ще гръмне. И понеже това е задача без правилно решение, и в двата случая ставам убиец, сигурно бих прекарала остатъка от живота си в някое специализирано заведение... Или просто бих се самоубила...

И не вярвам, че някой от вас би бил способен да вземе подобно решение, и да продължи да живее и да запази разсъдъка си... Това е повече отколкото един нормален човек би могъл да понесе. [-X

gia_bs
04-24-2006, 19:58
ох.... мое мнение но сте прекалено емоционални... пък и везните а ясни 1 срещу 1000...ако това е труден изобр.... :shock: какво да кажем за войните... тероризма... концлагерите... и прочие.... Прекалено много чувствителни сте...е в което няма нищо лошо... но все пак...


Защото пред Бога всички са равни,хората да не са като кокошките например,1000 са по-ценни от една?!?!разбирам да жертваш себе си,но друг човек АБСУРД...а защо другите 1000 или там колкото са не се жертват заради това дете?!?! - ето на това се смях от сърце...какви Богове какви глупости какка 1000 души да се жертват за това дете.... хаха на кого са му повлияли американките филми нензнам (аз филми не гледам)...но ти опрделено не мислиш нормално.....

machoka
04-24-2006, 20:01
Роска, напротив..

много лесно ще взема решението - детето за жалост ще трябва да си замине от този свят. Какво е един живот, сравнен с хиляди? Мислете трезво - в тези хиляди има стотици деца - едно дете ли ще убиете, или чрез вашата прошка ще убиете стотици деца, семейства, родове?

Автораката ако искаше да постигне по-голям ефект, трябваше да зададе въпроса дали сме готови със собствените си ръце да удушим детето, за да спасим живота на хиляди.
Ето, тук бих се замислил - защото едно е да дадеш заповед - убийте го, и дори да не гледаш - друго е да погледнеш в нищо не разбиращите му детски, наивни очички, пълни с пламъка на живота и надежда, доверие към теб, гледащо те неразбиращо какво става около него - и ти да трябва да го удушиш с двете си ръце.
Определено - ако не си убиец - ще се съсипеш, ще полудееш и психиката ти ще се взриви, независимо успееш ли да го убиеш или не - увил ръце около вратлето му, усещащ последните му хлипове и опити за глътка живот, гърчове от недостиг на кислород, силно стиснал го за лицето и не позволяващ му да глътне животоспасяващата глътка въздух.. Да видиш как му се затварят очите поствепенно и надуват, поради липсата на кислорода.. докато - остане безжизнено в ръцете ти .. :shock: :(

Ще полудееш.. но, 1 на 10 000 -> трябва.

За радост - това е в сферата на тъмните и глупави разсъждения, които никога няма да ни се случат... да чукам на дърво.

machoka
04-24-2006, 20:04
http://www.myloupe.com/disp_thumb_images/255/display/134709.jpg

rosskata
04-24-2006, 20:36
:lol: Тука големи спасители на света...
Добре Мачока, значи да го убиеш с голи ръце- не, но да кажеш- утрепете го- може... :shock:
Много ми е интересно как ще живееш после с тази мисъл... Ама много.
И ако ще кажеш - да ама иначе убивам хиляди... Прочетете ми пак предния пост.

Трябва да си луд учен или просто не съвсем наред за да вземеш подобно решение без да съсипеш своя живот и разсъдък... :|

machoka
04-24-2006, 20:52
:lol: Тука големи спасители на света...
Добре Мачока, значи да го убиеш с голи ръце- не, но да кажеш- утрепете го- може... :shock:
Много ми е интересно как ще живееш после с тази мисъл... Ама много.
И ако ще кажеш - да ама иначе убивам хиляди... Прочетете ми пак предния пост.

Трябва да си луд учен или просто не съвсем наред за да вземеш подобно решение без да съсипеш своя живот и разсъдък... :|

Не виждам нищо смешно..

Аз казах какво мисля, че ще реша, но дали така ще реагирам в подобна създала се ситуация, няма как да знам, а и за щастие - никога няма да разбера.
Едно е да дадеш заповед - друго е детето от горепостната снимка сам да го умъртвиш.. Въпреки, че малко преувеличих в предишния си пост нарочно - има си безболезнени инжекции, които ти ги бият, заспиваш си и .. не се събуждаш.
Но има ли въобще значение обстоятелствата около самата смърт, като тя е факт? За някои има - едно е да кажеш - наръгай го с нож, друго е с инжекция - и двете са убийство, но едното те прави хладнокръвен убиец психопат, а другото прави ли те спасител на хиляди, герой?

Да убиеш терористи по време на сражение и война - прави ли те истински убиец, или те прави борец за кауза - живот, равнопоставеност?

Роска, ти няма ли да гръмнеш терорист, влязъл с бомба в метрото с цел да убие десетки? Тук няма значение дете или мъж - нали сте дълбоко-нравствено хуманни - и в двата случая отнемате човешки живот.

[-(

rosskata
04-24-2006, 21:05
Ако се замисля мноого хубаво и се опитрам да бъда честна- не, не бих убила терориста... Ще направя всичко възможно да предупредя хората, и ще избягам. Не бих имала силата да убия когото и да било, освен ако не застрашава най най- скъпите ми хора или мен- а дори и за тогава не съм сигурна. :?

Разберете, няма нищо нищо нищо по-ценно от живота. Смъртта на един е винаги страшна трагедия, за семейството, за близките, за несправедливостта на това колко са кратки дните ни... Ужасът на една смърт не отстъпва на ужаса от 1000.

И извинете, но не бих искала да имам нищо общо със това. Ако ще и цялото човечество да е застрашено, не бих станала причина за нечия смърт. [-X По- скоро бих избягала от това...