PDA

View Full Version : дислексия и дизграфия



piko1
04-26-2006, 00:42
понеже сигорно се чудите защо пиша като със краката си не използвам припинателни знаци и бъркам някои думи ето два линка
които ще ви помогнат да разберете повече
дисгарфия (http://en.wikipedia.org/wiki/Dysgraphia)
дислексия (http://en.wikipedia.org/wiki/Dyslexia)
и едно много интересно линкче известни личности с диагноза дислексия (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_notable_people_diagnosed_with_dyslexia)
ако има кои да ги преведе статите ще съм му много благодарен
особено за дислексията побеже е много хубаво написано
аз мога да го преведа
но ще ми отнеме доста време да го напиша ](*,)

piko1
04-26-2006, 01:39
а да почти забравих ето как пиша на ръка
да видите как пише един човек със дислексия
http://piko1.hit.bg/Clipboard0999.jpg

>>ZLOBI4KA<<
04-26-2006, 08:29
Ето ти малко инфо и на български.Надявам се да ти помогна:)
Дислексията съществува, макар да не се говори за нея


Приемането й не само като проблем, но и като дарба е предпоставка за разработване на по-добри образователни програми, които да подпомогнат засегнатите деца в учебния процес, пише в. 'Форум'
10.09.2005
"Дислексия" е първият и основен термин, който се използва, за да бъдат назовани най-различни проблеми, свързани с овладяването на учебния процес.

У нас обаче се говори малко за проблема, което не означава, че той не съществува, пише информационният седмичник за Северна България "Форум", цитиран от Econ.bg.

В световен мащаб е доказано, че всеки 10-и (а в някои публикации се говори и за всеки седми) човек развива симптоми на дислексия.

Първоначално изследователите са смятали, че хората с дислексия имат някакъв вид мозъчно или неврологично увреждане, или вродена дисфункция, която възпрепятства нормалния умствен процес при овладяване най-вече на четенето и писането.

Всеки случай е различен

Няма двама души, които да развият абсолютно еднакви форми на дислексия. Това, което е важно да се знае, е, че тя не е резултат от умствено или неврологично увреждане, нито е причинено от мозъчна малформация.

Дислексията е продукт на мисленето и на особения начин, по който някои хора реагират на чувството на объркване.

Широко разпространено е мнението, че

хората мислят по два начина:

"словесно" - чрез звука на думите, и "безсловесно" - чрез въображаеми картини и идеи.

Словесното мислене следва структурата на езика и се осъществява със скоростта, с която човек говори - приблизително 150 думи в минута. Безсловесното е еволюционно - картината "се разраства", докато мисловният процес добавя нови детайли.

Този начин на мислене е много по-бърз, може би хиляди пъти по-бърз. То е несъзнателно, човек не може да си наложи да мисли или да не мисли по този начин.

Словесно мислещият всъщност води вътрешен монолог от звучащи в ума му съждения, въпроси и отговори.

Дислектиците обаче не водят вътрешен монолог. Те не могат да "чуят" това, което четат например (освен ако не четат на глас). Вместо това

"рисуват" мислена картина,

добавяйки към нея значението (или образ на значението) на всяка следваща дума, която се появява пред погледа им.

По света има вече множество разработени техники и програми, които да помогнат на хората с дислексия да преодолеят в по-малка или по-голяма степен проблемите си, а децата да се справят задоволително в училище.

Но това, което е важно да се каже, че такива хора не биха се измъчвали в голяма степен, ако тяхното състояние не беше толкова погрешно възприемано и тълкувано от околните.

Ако учителите и родителите не наказват (по какъвто и да е начин) децата с дислексия заради проблемите им, ако останалите деца не им се подиграват заради трудностите с четенето и писането, дислектиците пак ще трябва да работят многократно по-упорито от съучениците си, но няма да страдат.

Няма друга област (освен четенето и писането), където хората да са третирани така презрително заради затрудненията, които изпитват.

Ако не можете да рисувате добре, ако не бягате достатъчно бързо, ако имате проблеми с усвояването на чужди езици, ако пеете фалшиво, никой няма да ви се подиграва за това и да ви третира като "умствено изостанал".

Приемането на състоянието не само като проблем,

но и като дарба,

ще ни даде по-задълбочено разбиране на същността му и е предпоставка за повече толерантност, за разработване (и прилагане!) на по-добри образователни програми, които да подпомогнат децата с дислексия в учебния процес, съветва в. "Форум".

Малко факти

В края на 20-те години на ХХ век д-р Самуел Т. Ортън дава ново определение на състоянието: "разменени (пресичащи се) функции на двете полукълба на мозъка", но много скоро се отказва от тази теория и предлага нова, според която дислексията се дължи на "смесване на функциите на мозъчните полукълба".

Което означава, че понякога дясното полукълбо извършва дейности, присъщи на лявото, и обратно.

Днес вече съществуват множество теории, които описват симптомите на дислексията и се опитват да обяснят какво ги поражда.

Обикновено се свързва с проблеми с четенето, писането и математиката, които детето има в училище; с факта, че дислектиците виждат буквите разместени или обърнати с краката нагоре; или с това, че бавно и трудно усвояват учебния материал. Но трудностите в училище са само част от проявленията на дислексията.

И в миналото, и днес има много

известни личности, които са били дислектици:

Леонардо да Винчи, Ханс Кристиян Андерсен, Алберт Айнщайн, Александър Бел, Уолт Дисни, Нелсън Рокфелер, Куентин Тарантино, Том Круз, Упи Голдбърг, Гуен Стефани, дори американкският президент Джордж У.Буш ...

Гениалността на повечето от тях се е проявила не въпреки дислексията, както смятат някои, а благодарение на нея.

Естествено, състоянието само по себе си няма да направи никого гений, но за самочувствието на дислектиците е важно да знаят, че техните умове действат по същия начин като умовете на много гении.

Важно е също да знаят, че проблемите, които имат с четенето, писането или математиката в никакъв случай не означават, че са тъпи или умствено изостанали.

Преди 20-ина години се появява една нова теория, разработена от американеца Роналд Дейвис (самият той дислектик), според която функцията на мозъка, пораждаща дислексията, е дарба.

Не всички дислектици развиват едни и същи умения, но всички те притежават тази изключителна функция на мозъка.

Качествата, които са им присъщи,

могат, според теорията на Дейвис, да се обобщят така:

1. Дислектиците могат да използват умствените си способности, за да променят и създават възприятия.
2. Те са изключително възприемчиви към заобикалящата ги среда.
3. Много по-любопитни са от обичайното.
4. Мислят основно с картини, вместо с думи.
5. Имат изключително добре развита интуиция и са много проницателни.
6. Мислят и възприемат нещата многопланово като използват всичките си сетива.
7. Могат да преживяват мислите си като реалност.
8. Имат живо въображение.

Ако тези качества не са подтискани, омаловажавани и дори разрушавани от родителите и от начина на преподаване в училище, те ще доведат до развиването на две основни характеристики - интелигентност над средната и изключителни творчески способности.

piko1
04-26-2006, 11:03
много ти благодаря ето какво смятам за последните няколко точки
1. Дислектиците могат да използват умствените си способности, за да променят и създават възприятия.
:не знам не мога да кажа
2. Те са изключително възприемчиви към заобикалящата ги среда.
тези думи са вярни аз лично запомням всичко около мен
което ми привлече вниманието
3. Много по-любопитни са от обичайното.
ами... може да се каже щом разбирам от самолети влакове коли
камиони кораби изобщо техника
4. Мислят основно с картини, вместо с думи.
наистина ми се случва да виждам неща
за които мисля но до сега съм смятъл че всеки човек има същата способност
5. Имат изключително добре развита интуиция и са много проницателни.
не знам как да го напиша :-k
6. Мислят и възприемат нещата многопланово като използват всичките си сетива.
7. Могат да преживяват мислите си като реалност.
по някога не мога да разбера кое е реалност и кое е измислено от мен
8. Имат живо въображение.
бих казал не само живо а дори понякога доста жива


за интелекта съдя само по цифрите от преди година
IQ=95% много над нормалната граница на връсниците ми
средно интелигентен мои връсник няма повече от 70-80 %
теста ми е правен в медицинска академия от спецялист
психятър

ellen
04-26-2006, 11:53
ei ti da ne sa fali6 ne60 :lol: :lol: :lol:

piko1
04-26-2006, 12:08
По света има вече множество разработени техники и програми, които да помогнат на хората с дислексия да преодолеят в по-малка или по-голяма степен проблемите си, а децата да се справят задоволително в училище.

Но това, което е важно да се каже, че такива хора не биха се измъчвали в голяма степен, ако тяхното състояние не беше толкова погрешно възприемано и тълкувано от околните.

Ако учителите и родителите не наказват (по какъвто и да е начин) децата с дислексия заради проблемите им, ако останалите деца не им се подиграват заради трудностите с четенето и писането, дислектиците пак ще трябва да работят многократно по-упорито от съучениците си, но няма да страдат.

Няма друга област (освен четенето и писането), където хората да са третирани така презрително заради затрудненията, които изпитват.

ето какво ще споделя от моят собствен опит

винаги съм оставал като недъгав или както се изарази другарката
фален в форума на егмонт българия "страдащ от възпаление на мозъчната кора" аз не им обръшам внимание на хората които
смятат за мене по този начин свикнал съм още от 1 клас
се срещнах със този вид проблем общо взето
дискреминация породена от незнание
от страна на учителите и съочениците ми и обществото
доста са ми се подигравали и аз смятам че тази дескреминация трябва да престане да съществува особено в едно модерно общество
което сме колко деца са засегнати от тази дескреминация
доста според мен точно заради това че не се говори за тази
болест за това все още ни смятат за някакъв вид инвалиди
които са умствено не до развити а впрочем сме съвсем обикновени
хора които искат нормален живот без някои да им втълпява че са недорасляци или болни да бъдем непрекъснато отритвани от обществото и сочени с пръст като различни
това ме е карало доста пъти да плача ](*,) ](*,) ](*,)

а сега като си излях мъката нека се поставите на мое място
и си помислете как ще се държите с хора като мен

djigi
04-26-2006, 12:22
Така, много имнтересно ми стана и да попитам: аз не разбрах какъв е точно "проблема" на хора, страдащи от дислексия: че виждат буквите разместено и наобратно? Е, как въобще четата.... четат и всяка дума я добавят към картината, която са си изградили до сега.... те ако не ги виждат/разчитат точно тези думи, как си изграждат тези картини? И това за изобразяването - е, определено всеки човек го прави! Четеш един разказ и си представяш поляната, която е описана, с цветята и тичащите деца по нея и т.н. И най вече ми стана интересно, не се "чуват" какво четат? Прочитат (на ум) този разказ (за поляната), направи ли са си картина в съзнанието и после могат ли да разкажат какво са прочели? т.е. отиват при някой приятел и му казват "Аз четох един разказ и в него се разказваше за...." Известните личности в поста на >>ZLOBI4KA<< наскоро ги четох (поне повечето), че били левичари или далтонисти - не си спомянм точно. А относно писането на piko1 кое му е нередното...

piko1
04-26-2006, 13:08
за изобразяването мога само да ти кажа че мога да ти кажа
какво пише на 134 страница от реактивни самолети том 1
1939-1946 повечето като мен помнят доста работи
особено ако нещо им е харесало и го разказват
така както са го чели а не като развален телефон
просто си създаваме все едно фото копие в главата

djigi
04-26-2006, 13:37
за изобразяването мога само да ти кажа че мога да ти кажа
какво пише на 134 страница от реактивни самолети том 1
1939-1946 повечето като мен помнят доста работи
особено ако нещо им е харесало и го разказват
така както са го чели а не като развален телефон
просто си създаваме все едно фото копие в главата

Е, само това ли е "проблемът", аз дори не съм се замисляла, че това може да се "болест" - ако някой дойде в училище и си изрицитира урока като в учебника най много да му кажат, че е зубър!!! А това "фото копие" всъщност става дума, че дислектиците виждат страницата (все едно имат снимка на нея в мозъка), а не както аз си го мислих изобразяваш картина от прочетеното, правилно ли разбрах този път? Бих казал, че това е много готино даже.....

piko1
04-26-2006, 13:46
за изобразяването мога само да ти кажа че мога да ти кажа
какво пише на 134 страница от реактивни самолети том 1
1939-1946 повечето като мен помнят доста работи
особено ако нещо им е харесало и го разказват
така както са го чели а не като развален телефон
просто си създаваме все едно фото копие в главата

Е, само това ли е "проблемът", аз дори не съм се замисляла, че това може да се "болест" - ако някой дойде в училище и си изрицитира урока като в учебника най много да му кажат, че е зубър!!! А това "фото копие" всъщност става дума, че дислектиците виждат страницата (все едно имат снимка на нея в мозъка), а не както аз си го мислих изобразяваш картина от прочетеното, правилно ли разбрах този път? Бих казал, че това е много готино даже.....]
как да ти го обясня ако знаеш англиски фани прочети това дето съм го дал от википедя понеже е доса добре написано

hamsterka
04-26-2006, 15:17
na men mi stana mnogo interesno kak vijdate bukvite oburnati....mi togava kak 4etete 4e da si izgradite kartina???ohhh ne6to mai ne shva6tam...pls obqsnete

hamsterka
04-26-2006, 15:20
aaaaaa i da popitam kak vijdat dislekticite primerno list-zapametqvat go kakto si e realen ili si predstavqt kartina i tazi kartina q zapomnqt i posle mogat da q prerzkajat...

piko1
04-26-2006, 17:39
aaaaaa i da popitam kak vijdat dislekticite primerno list-zapametqvat go kakto si e realen ili si predstavqt kartina i tazi kartina q zapomnqt i posle mogat da q prerzkajat...
запаметяват го както си е реален иначе в повечето случиа само
пишат огледално демек буквите на убратно

mnogomili4kata-sf
04-26-2006, 22:12
Уау...изглежда ми супер интересно да виждаш света по-различно от другите...изобщо не ми изглежда като да си някав недъгав,а напротив-аз обичам различните хора...и аз някои неща не мога да извършвам например ако не си чета на глас край,нищо,мъгла все едно само шаря из листа...също така мисля в картини...но тва букви виждам "нормално"...честно казано предполагам,че точно дискриминацията е породена от незнание....защото и аз сега чувам за 1ви път за този "проблем"

djil
03-30-2007, 00:37
zdraveite popadnax vav forama ponefe se interesyvam postojnno ot meditsina i 4eta vsi4ko svarzano s nej nezavisimo na kakvo 6te popadna a i 4esto lybopitstvam i tarsj informatsij kakto sega za prav pat pro4etox kakvo predstavljva disleksij zaintrigyva me vsi4ko tova .Li4no az ne sam sam konservativen 4ovek (a i ne smjtam 4e samo do tova se otnasj)ne go vaspriemam po nikakav na4in otritsatelno daje sam polojitelno nastroena sprjmo xorata koito jivejt s disleksj.Njma sramna bolest ili takava kojto moje da bade tema za podigravka naprotiv trjbva da se spodelj za problemite "Cpodelen problem e polovin problem"Bix iskala da poly4a pove4e informatsij osven ot predostavenata matrij v internet moga li da vi popitam KAK SE LEKYVA KAKVI SA METODITE V PRODALJENIE NA MESETSI ILI DNI ZADALJITELNO LI SE IZRAZJVA I PROBLEMA S PISANETO I 4ETENETO A NAI INTERESNO MI E KAKAV E PROBLEMA S MATEMATIKATA NEMOJETE DA IZ4ISLJVATE 4ISLA NA YM ILI E SVARZANO S NE6TO SAVSEM RAZLI4NO 6TE VI BADA MNOGO BLAGODARNA AKO MI OTGOVORITE O:)

djil
04-01-2007, 10:07
njkoi mjma lin da mi otgovori

aeron1
04-21-2007, 18:24
Az imam koeficent na inteligentost 150 i ucha v NPMG s profil matematika.I sum dislektik.Po princip sum shahmatist i pomnq obshto wzeto neshta ot predi godini , kakvo tochno mi e kazano , izrecheniq v knigi daje celi pasaji pochti duma po duma.Istinata e che i az sum ql baq podigravki makar che moqt problem e malko po-razlichen ot tezi koito obiknoveno se sreshtat.Az obshto wzeto burkam v govora dumi chesto, a kogato sum pritesnen neprekusnato.Sushto taka kogato cheta chesto razmestvam bukvi no tui kato sum zapomnil kak izglejdat razlichnite dumi tozi problem se izrazqva vse po rqdko ( predpolagam che cheteneto po 500 stranici na sedmica mi e pomognalo znachitelno s tozi priblem).Sushto pri pisane burkam neveroqtno mnogo, znam kak se pishat dumite no prosto gi pisha razlichni bukvi ili propuskam bukvi.A v matematikata , sferata v koqto se izqvqvam neprekusnato burzkam znaci , prepisvam cifri greshno.Klasnata mi beshe kazala na maika mi edva li ne che sum lud predi nqkolko godini.No i s tova se spravih, tui kato sum sravnitelno nadaren v tazi oblast sled malko poveche proverki namiram greshkite si...

djil
05-01-2007, 20:56
blagodarq ti za otgovora i za tova 4e spodeli s men. Kasno vidjx 4e njkoi mi e otgovoril mnogo jalko 4e xorata vse o6te sa neobrazovani i nezapoznati s disleksiqta.I jalko 4e se otnasjt s dislektizite po tozi grub i ney4tiv na4in.Ne bi trqbvalo da e taka.Radvam se 4e ima korekzii v 4eteneto pisaneto nadjvam se da yspee6 da ysavar6enstva6 i govora si moje s mnogo silna volq i samoobladanie no vse pak ti si znae6 s kakvi ysiliq postiga6 vsi4ki tezi rezyltati.4etox mnogo za disleksijta i razbnrax 4e disleksizite polagat ogromni ysiliq za da postignat dobri rezyltati i 4e mnogo ot tjx sa bili obekti na podigravki.No vse pak ima na4ini.A vsi4ko tova ima edin ogromen plus 4e pametta vi e silno razvita i 4e v opredelena oblast ste nedostijimi.Pojelavam ti yspex.Nadjvam se 4e ne sam te zatrudnila s izbora si da pi6a na latiniza. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Vallens
05-03-2007, 18:49
Отнсно дислексията и дисграфията...
Завършила съм Логопедия и съм изучавала тези две нарушения, най общо казано това са нарушения на четенето и писането. Проблема е на ниво гнозис. С повече тренилровки и помощ от специалисти може да се поправи в някаква степен, но... Зависи от вида на дислексията и дисграфията.
Съвет- обърни се към Логопед, със сигурност ще ти помогне!

lz7go
12-14-2009, 21:16
Както знаете, на този етап няма официално разработен софтуер преработващ текст към глас за хора с дислексия на български. Това се оказва сериозен проблем за децата с по-тежки форми на това разстройство, както и за тези, които са от поколението , когато деслексията бе бяло петно за логопедите и с тях просто не е работено. След търсене в мрежата се оказа, че все пак някой си е направил труда и е компилирал програма, която да чете на български. Комбинирани са две програми cool reader и българския Speech lab (познатата ни Гергана J) . Комбинацията е доста успешна, въпреки че е далеч от това, което би следвало да бъде.Аз направих малко място в нета където всяко дете може да ги изтегли . Това бе едно добро начало. Екипа се ентусиазира и се стигна до извода, че може бъде направен форум за децата с дислексия, където да могат да пишат свободно за проблема, без да се притесняват от администраторско санкциониране за неправилен правопис.

АКО НЯКОИ ГО ИНТЕРЕСУВА АДЕСА ДА ПИШЕ НА ЛС