PDA

View Full Version : Eдно съвсем тъпо и просто въпросче към знаещите руски



rosskata
05-03-2006, 17:24
:smt017 Абе хора помогнете!!! Направо съм се побъркала- уча руски( ниво като за първи клас) и пак нищо не схващам...

Сега чета за прилагателните в именителен падеж- пише че има меки и твърди прилагателни и окончанията им са различни- например за мъжки род синИЙ и старЬ)Й...

Та въпроса ми е- как се познава дали едно прилагателно е в мак или твърд вариант??? Ако видя едно прилагателно без окончание, как да знам кое окончание е правилно примерно за женски род- синЯЯ или синАЯ ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Не разбирааааам :cry:

IKisseDAGirL
05-04-2006, 09:51
хмм.. добър въпрос... рускиня съм и все пак се замислих :-k аз като говоря ги употребявам по инстинкт - просто усещам как трябва да е, не се замислям
ама вие май трябва на изуст да ги учите, нз :roll:
да видим другите какво ще кажат :?

priti_kiti
05-04-2006, 11:15
:smt017 Абе хора помогнете!!! Направо съм се побъркала- уча руски( ниво като за първи клас) и пак нищо не схващам...

Сега чета за прилагателните в именителен падеж- пише че има меки и твърди прилагателни и окончанията им са различни- например за мъжки род синИЙ и старЬ)Й...

Та въпроса ми е- как се познава дали едно прилагателно е в мак или твърд вариант??? Ако видя едно прилагателно без окончание, как да знам кое окончание е правилно примерно за женски род- синЯЯ или синАЯ ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Не разбирааааам :cry: споко аз го уча от 2 години и хал хабер си нямам :lol:
иначе.. пфуу точно за синЯЯ знам че е така а не е синЯЯ щото съм го срещала.. но и аз не мога да си обесня логиката кога е АЯ и кога ЯЯ :-k
така чее .... и аз чакам отговори :mrgreen:

mariella_17
05-04-2006, 12:15
ne e li sinQQ

Dr. Kazimbutt
05-04-2006, 13:22
ne e li sinQQ
Да, синяя е.

Safira
05-04-2006, 16:53
Да, синяя е. Но и аз незнам как да ти помогна...въпреки че и аз съм рускиня..и моето е по инстинкт. Лелее...а и съм го учила на всичкото отгоре. Срам!!!
Съжалявам, сега прерових всичко вкъщи, от граматики ( руски и български ) до обикновени книги и нищичко няма...ама и спомена не мога да го извикам..само се сещам как ни говореше учителката, ама аз нали си го знам, хич не я слушах.
Ето, веднъж да искаш да помогнеш на някой и това което си правил ( или не си правил ) ти пречи.
Незнам дали има такова нещо, но примерно се опитай да ги различаваш от мъжки род, примерно: синий-синяя, красивый-красивая, любимый-любимая, живой-живая...о, май никаква работа не върши...съжалявам.
дано се оправиш!

05-04-2006, 17:29
И аз съм рускиня,ама всичко правя по инстинкт.Просто го чувствам,как трябва да стане! Сорри,ама не мога да ти помогна